Skocz do zawartości

Czy straż miejska może zatrzymać pojazd?


pilzner

Rekomendowane odpowiedzi

Mąż znajomej wjechał w ulicę oznaczoną znakiem zakaz wjazdu lub zakaz ruchu.

Strażnik miejski machnął lizakiem i wskazał wjazd w boczną uliczkę odchodzącą od tej po której poruszał się pojazd, ale kierowca uznał ten znak za "kierowanie ruchem", wjechał we wskazaną uliczkę i pojechał dalej.

Po chwili dogonił go oznakowany samochód SM na sygnale i zatrzymał.

Kierowca został ukarany jakimś mandatem i 5 punktami karnymi, za niezatrzymanie się do kontroli (podstawy nie znam - relacja żony).

W zakaz wjechał, więc to nie podlega dyskusji, ale czy teraz Straż Miejska ma prawo do karania za takie rzeczy?

Mandat został przyjęty, pytam z ciekawości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A skąd ja mam wiedzieć że jadę "pod zakaz" jak go przeoczyłem

bo prawidłowa odpowiedź powinna brzmieć

masz obowiązek zatrzymać się na każde wezwanie straży miejskiej i jeśli powód kontroli podadzą inny niż jazda pod zakaz, możesz ruszać dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Podstawowa wiedza z kodeksu drogowego...

Bardzo możliwe, ale mi chodziło bardziej o "prowadzenie pościgu" przez SM, bo pojazd nie został zatrzymany na miejscu. Punkty wskazują raczej na zignorowanie znaku B-1 (zakaz ruchu w obu kierunkach) lub B-2 (zakaz wjazdu), więc relacja jest niepełna i naciągana.

Ale cieszy mnie Twoja podstawowa wiedza i zrozumienie tematu. tongue.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak Cie zatrzymuje to masz sie zatrzymac. Powiedzą Ci dlaczego.

Ale...

Namnozylo sie teraz tego plugastwa, kazdy ma inny mundurek, nie sposob tego ogarnac

Skad ja mam wiedziec czy to sm czy sg czy inne cyrkowce.

Policja wiem jak wyglada i zatrzymuje sie tylko im zlosnik.gifpalacz.gif

A pod zakazy i na czerwonym nie wjezdzam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale...

> Namnozylo sie teraz tego plugastwa, kazdy ma inny mundurek, nie sposob tego ogarnac

> Skad ja mam wiedziec czy to sm czy sg czy inne cyrkowce.

> Policja wiem jak wyglada i zatrzymuje sie tylko im

> A pod zakazy i na czerwonym nie wjezdzam

Jeszcze funkcjonariusze ITD, straży granicznej, służby celnej, straż ochrony kolei, ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jeżeli stał i machał lizakiem to musimy się zatrzymać,

> jak jadą autem i machają należy jechać dalej....

> nie mają prawa zatrzymywać aut gdy jadą

przed chwilą widziałem co prawda tylko finał zdarzenia, ale SM jadąc za gościem zamrugała niebieskimi światłami w atrapie i kogutem, załaczyła na chwilę syrenę i go zatrzymała.

Nie mam pojęcia co przeskrobał, ale na pewno nie jechał ulicą z zakazem ani nie wyjechał z takowej, bo w pobliżu takich ulic nie ma.

Sam już nie wiem jak z nimi jest, co moga a czego nie, ale wydaje mi się że za bardzo się panoszą i nadużywają munduru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> przed chwilą widziałem co prawda tylko finał zdarzenia, ale SM jadąc za gościem zamrugała

> niebieskimi światłami w atrapie i kogutem, załaczyła na chwilę syrenę i go zatrzymała.

> Nie mam pojęcia co przeskrobał, ale na pewno nie jechał ulicą z zakazem ani nie wyjechał z takowej,

> bo w pobliżu takich ulic nie ma.

> Sam już nie wiem jak z nimi jest, co moga a czego nie, ale wydaje mi się że za bardzo się panoszą i

> nadużywają munduru.

Tak trudno sprawdzić?

Quote:

PoRD Art. 129b.

1. Kontrola ruchu drogowego w gminach lub miastach, które utworzyły straż gminną (miejską) może być wykonywana przez strażników gminnych (miejskich).

2. Strażnicy gminni (miejscy) są uprawnieni do wykonywania kontroli ruchu drogowego wobec:

1 kierującego pojazdem:

a) niestosującego się do zakazu ruchu w obu kierunkach, określonego odpowiednim znakiem drogowym,

b) naruszającego przepisy ruchu drogowego, w przypadku ujawnienia i zarejestrowania czynu przy użyciu urządzenia rejestrującego;

2 uczestnika ruchu naruszającego przepisy o:

a) zatrzymaniu lub postoju pojazdów,

b) ruchu motorowerów, rowerów, pojazdów zaprzęgowych oraz o jeździe wierzchem lub pędzeniu zwierząt,

c) ruchu pieszych.

3. W ramach wykonywania kontroli ruchu drogowego w zakresie, o którym mowa w ust. 2, strażnicy gminni (miejscy) są upoważnieni do:

zatrzymania pojazdu lub jadącego wierzchem, z wyłączeniem pojazdów kierowanych przez osoby, o których mowa w ust. 2 pkt 1 lit. b;

sprawdzania dokumentów wymaganych w związku z kierowaniem pojazdem i jego używaniem;

używania urządzeń rejestrujących, z tym że w przypadku używania urządzenia zainstalowanego w pojeździe w czasie pracy urządzenia pojazd nie może znajdować się w ruchu;

legitymowania uczestnika ruchu i wydawania mu wiążących poleceń, co do sposobu korzystania z drogi lub używania pojazdu;

wydawania poleceń:

osobie, która spowodowała przeszkodę utrudniającą ruch drogowy lub zagrażającą jego bezpieczeństwu,

kontrolowanemu uczestnikowi ruchu – co do sposobu jego zachowania;

sprawdzenia wykonania obowiązków określonych w art. 78 ust. 2;

żądania od właściciela lub posiadacza pojazdu wskazania komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie.

4. Strażnicy gminni (miejscy) mogą dokonywać na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz drogach krajowych w obszarze zabudowanym, z wyłączeniem autostrad i dróg ekspresowych, czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego z użyciem przenośnych albo zainstalowanych w pojeździe urządzeń rejestrujących w oznakowanym miejscu i określonym czasie, uzgodnionymi z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) lub Komendantem Stołecznym Policji.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.