Skocz do zawartości

Zdarłem lakier / farbę - jak to zabezpieczyć


AxiT

Rekomendowane odpowiedzi

> W trakcie odśnieżania szyb zaciągnąłem skrobaczka miedziana po lakierze. Dziś to zobaczyłem.

> Zrobiła się ruda nad szybą (tylna boczna). Jak to zabezpieczyć?

Nie wiem czy taka porada cię zadowoli, ale może nic nie rób, zostaw tak jak jest.

Jak auto ma ocynk, to ta powłoka ma takie właściwości, ze utworzenie się powłoki rdzy powoduje pewien rodzaj zabezpieczenia i proces utleniania nie zachodzi dalej. Czyli samo się zabezpiecza. Oczywiście to zalezy jeszcze od głebokości i szerokości uszkodzenia.

Mam w swoim aucie odprysk na masce (pewnie od kamyka) średnicy około 3 mm. Jeżdze tak czwarty rok i jak narazie, odpukać nic sie z tym nie dzieje.

Inny przykład. W astrze f, miała chyba 17 lat jak na nadkolach z tyłu zaczęły pojawiać się delikatne wykwity. Ruszyłaem to i po pół roku ruda rozszalała się na dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W trakcie odśnieżania szyb zaciągnąłem skrobaczka miedziana po lakierze. Dziś to zobaczyłem.

> Zrobiła się ruda nad szybą (tylna boczna). Jak to zabezpieczyć?

po pierwsze wywalić skrobaczkę, w zależności od głębokości rysy, wartości samochodu, i koloru to będzie to malowanie całego elementu bądź wypełnienie tego kawałka - przy czym jeżeli się chce tego zrobić tak żeby nie było widać to tylko lakiernik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W trakcie odśnieżania szyb zaciągnąłem skrobaczka miedziana po lakierze. Dziś to zobaczyłem.

> Zrobiła się ruda nad szybą (tylna boczna). Jak to zabezpieczyć?

Honda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> CRV 98 rok lakier nad szybą od bagażnika.

powiem ci że te auta strasznie rdzewieją, teście mieli i każda ryska to rude wychodziło...

Jedyny sposóe to dokłądne oczyszczenie i zabezpioeczenie miejsca, albo wymiana auta na nierdzewiejące. wink.gif

Ja w swoim fiacie mam od 2007 na ramie drzwi rysę do gołej blachy. rudej nie ma do tej pory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> powiem ci że te auta strasznie rdzewieją, teście mieli i każda ryska to rude wychodziło...

> Jedyny sposóe to dokłądne oczyszczenie i zabezpioeczenie miejsca, albo wymiana auta na

> nierdzewiejące.

> Ja w swoim fiacie mam od 2007 na ramie drzwi rysę do gołej blachy. rudej nie ma do tej pory.

Ale to sobe sam zdarłem lakiem skrobaczką. No nic pomysle nad jakims lakiernikiem jak się ciepło zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quote:

Jak auto ma ocynk, to ta powłoka ma takie właściwości, ze utworzenie się powłoki rdzy powoduje pewien rodzaj zabezpieczenia i proces utleniania nie zachodzi dalej. Czyli samo się zabezpiecza. Oczywiście to zalezy jeszcze od głebokości i szerokości uszkodzenia.


Kolego nie wiem kto Ci naopowiadał takich bajek ALE jak ruszysz powłokę cynkową i pokaże się rdza to w żaden sposób proces korozji nie zostanie zatrzymany, a wręcz przeciwnie dopiero ruszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale to sobe sam zdarłem lakiem skrobaczką. No nic pomysle nad jakims lakiernikiem jak się ciepło

> zrobić.

Oczyść to za pomocą jakiejś pasty lekko ściernej, nawet może być Tempo i po prostu pilnuj tego do wiosny (no chyba że masz garaż ogrzewany) jak będzie się odnawiało to znów pastą.

Na wiosnę znów wyczyść to dobrze, odtłuść porządnie i zrób zaprawkę lakierem zaprawkowym np. ARA.

Nie wiem jak masz to głębokie bo czasami trzeba zrobić 2-3 cieńsze warstwy niż jedną grubą, potem potraktować to papierem wodnym 2000-2500 z wodą i na koniec wypolerować np. pastę Tempo lub Farecla G3.

Dobrze zrobiona zaprawka jest niewidoczna ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Quote:

> Jak auto ma ocynk, to ta powłoka ma takie właściwości, ze utworzenie się powłoki rdzy powoduje

> pewien rodzaj zabezpieczenia i proces utleniania nie zachodzi dalej. Czyli samo się

> zabezpiecza. Oczywiście to zalezy jeszcze od głebokości i szerokości uszkodzenia.

> Kolego nie wiem kto Ci naopowiadał takich bajek ALE jak ruszysz powłokę cynkową i pokaże się rdza

> to w żaden sposób proces korozji nie zostanie zatrzymany, a wręcz przeciwnie dopiero ruszy.

Może i ruszy, ale obecność cynku zawsze w jakimś stopniu powstrzymuje korozję stali. Wie to każdy, kto w szkole średniej uczył się chemii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Quote:

> Jak auto ma ocynk, to ta powłoka ma takie właściwości, ze utworzenie się powłoki rdzy powoduje

> pewien rodzaj zabezpieczenia i proces utleniania nie zachodzi dalej. Czyli samo się

> zabezpiecza. Oczywiście to zalezy jeszcze od głebokości i szerokości uszkodzenia.

> Kolego nie wiem kto Ci naopowiadał takich bajek ALE jak ruszysz powłokę cynkową i pokaże się rdza

> to w żaden sposób proces korozji nie zostanie zatrzymany, a wręcz przeciwnie dopiero ruszy.

Koledze wcześniej się stal pomyliła z aluminium i miedzią. zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Koledze wcześniej się stal pomyliła z aluminium i miedzią.

Do kolegów Tomala i Cinka. Nic się nie pomyliło i to nie bajki.

Quote:

... Powłoka cynkowa jest jedyną powłoką antykorozyjną, która w przypadku miejscowego uszkodzenia nie traci swojej właściwości. Jest możliwe dzięki tzw. ochronie elektrochemicznej, która często nazywana jest ochroną ofiarną...

... mniejsze uszkodzenia (np. zadrapania) nie ulegają korozji, ponieważ wypełnione zostały tlenkami i węglanami powstałymi z cynku. Oczywiście taka ochrona skuteczna jest tylko na pewnym obszarze powłoki cynkowej...


Od siebie dodam, że poza miedzią i aliminium, które przecież ulega korozji istnieje np stal trudno rdzewiejąca, której zabezpieczenie polega na pokryciu sie rdzą co hamuje dalszy postęp korozji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mozesz dac foto jakies? ja tam zawsze przemywam to miejsce jakims acetonem albo dentka, smaruje

> lekko brunoxem a po kilku dniach daje zaprawke w kolorze. W jednym aucie te zabiegi wytrzymuja

> juz 5 czy 6 rok.

Postaram się dziś zapodac fotkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Honda?

Słyszałem z drugiej albo i trzeciej ręki (znajomy znajomego wink.gif pracownika ASO Hondy) że Hondy poza newralgicznymi miejscami w ogóle nie mają ocynku. Mowa była a propo chyba poprzedniej generacji Accorda, ale że ogólnie Hondy tak mają.

Prawda li to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zasmaruj dwie warstwy brunox epoxy

> TEN SRODEK

> Stosuje go od dluzszego czasu na rozpryski w roznych autach, rowniez na poczatkowe ogniska rdzy i

> jest rewelacyjny

A takie mam pytanie - czym i czy się różni czerwony od pomarańczowego ? Czy to tylko takie fotki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A takie mam pytanie - czym i czy się różni czerwony od pomarańczowego ? Czy to tylko takie fotki?

Chyba niczym. Dziala to tak, ze reaguje z rdzą i robi twardą szczelną skorupke. Jak dasz na blache bez kontaktu to nie utwardzi sie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.