Skocz do zawartości

Ciecie płyty meblowej


badyl1982

Rekomendowane odpowiedzi

W domu można np. ręczną pilarką tarczową z laserem.

Zależy ile tego masz do cięcia, ja blat kuchenny oddawałem do stolarni gdzie ładnie go przycięli po długości i zapłaciłem za to 6zł.

Do tego typu materiałów na pewno nie polecam wyrzynarki. Próbowałem na kawałku blatu i strzępiła strasznie. Pilarką tarczową szło lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W domu można np. ręczną pilarką tarczową z laserem.

> Zależy ile tego masz do cięcia, ja blat kuchenny oddawałem do stolarni gdzie ładnie go przycięli po

> długości i zapłaciłem za to 6zł.

> Do tego typu materiałów na pewno nie polecam wyrzynarki. Próbowałem na kawałku blatu i strzępiła

> strasznie. Pilarką tarczową szło lepiej.

zwykła pilarka będzie strzępić, musi być szybkoobrotowa.

załóż do flexa tarczę do drewna i możesz spróbować, ja kiedyś spróbowałem tarczą do metalu i bez problemu poszło, tyle że się deczko dymiło ale nic poszarpanego nie było

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie wiem czy to dobry pomysł. Chyba nieco za duże obroty by były i do tego trzymanie w ręku bez

> prowadzenia

Zależy co ma do przecięcia. Nie odważyłbym się ciąć w ten sposób płyty długości np. 2,5m. Co innego przeciąć kawałek 20cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ciąłem piłą tarczową z tarczą drobnoząbkową, a wzdłuż linii cięcia była naklejona żólta taśma

> malarska.

> dranio

waytogo.gif każda pilarka podoła tylko dobra tarcza musi być , jak wspomniałeś jak najwięcej ząbków . Ja używam takiej

286685576-bosch-tarcza-pilarska-multi-material-165-mm.jpg

i nic nie strzępi

post-50051-14352519117824_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ciąłem piłą tarczową z tarczą drobnoząbkową, a wzdłuż linii cięcia była naklejona żólta taśma

> malarska.

> dranio

Ja w ten sposób podcinałem drzwi sosnowe od spodu. Kupiłem tarczę z mozliwie dużą ilością ząbków, i wyszło całkiem znośnie. Jednak płyty meblowej w miejscu które będzie na widoku bym się nie odważył ciąć tą metodą. Tak jak ktoś wspomniał, najprościej podjechać do Casto i tam dotną idealnie prosto i na wymiar, a zapłacisz grosze. Ręczną pilarką nie osiągniesz takiej precyzji.

EDIT: Odpowiedziałem Tobie, ale w gruncie rzeczy post adresuję do autora tematu wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> załóż do flexa tarczę do drewna

Oszalales?! Chcesz zeby sobie krzywde zrobil? sick.gif Wystarczy, ze przycieciu sie zeslizgnie (o co latwo robiac to w ten sposob) i delikatnie musnie reke. Wtedy rozpruje cale cialo sick.gif Znajomy wpadl kilka lat temu na taki "genialny" pomysl. Ciachal boazerie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czym ciąć płytę meblową,żeby nie spowodować uszkodzenia okleiny??

Pilarka tarczowa wysokoobrotowa z piłą widiową. Ale i tak po stronie gdzie ząb "wychodzi" z płyty będzie postrzępione. Jeśli nie masz możliwości zawieść do cięcia to ustaw tak, żeby gładkie było z widocznej strony.

Żeby równo uciąć to ja przykładałem listwę na zaciski i ciąłem po listwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując - tak jak pisali poprzednicy. Pilarka tarczowa, ostra (!), jeśli jest możliwość regulacji zagłębienia ustaw tak, by tarcza wychodziła jakieś 0,5-1 cm poniżej dolnej płaszczyznyi ciętego materiału.

Wyrzynarka też jest dobrą opcją, ale spełniając kilka warunków. "Ostre ostrze", wyłączony popych ostrza, oraz zastosowanie ostrza z drobnym ząbkiem. Najlepiej gdyby to było specjalne ostrze do cięcia laminatów. Charakterystyczny układ ząbków - przy posuwie zarówno w dół i w górę "natarcie" ząbka na cięty materiał jest takie samo.

Poniżej fotka przykładowa (chodzi o kształt zębów, nazwę firmy pomijam wink.gif )

129060-jpg.jpg

Wiadomo że w przypadku wyrzynarki stosując zwykłą/budżetową wyrzynarkę może być trudno wykonać cięcie prostolinijne.

Wspomniana opcja założenia tarczy na flexa nie powinna tutaj być przywołana. Tzn. da się tak ciąć, sam wielokrotnie tak ciąłem (materiały inne niż laminaty), ale jest to dość niebezpieczne i na forum ogólnym nie znając umiejętności usera nie powinniśmy tego proponować. wink.gif

...nie ujmując oczywiście nic żadnemu z userów wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czym ciąć płytę meblową,żeby nie spowodować uszkodzenia okleiny??

W domowych warunkach wykluczone. Do tej pracy musisz użyć piłę tarczową z podcinarką. Nie ma lepszego rozwiązania!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czym ciąć płytę meblową,żeby nie spowodować uszkodzenia okleiny??

Jak niektóre odpowiedzi czytam to się flaki przewracają.

Profi tnie się na pile tarczowej z podcinaniem (druga mała tarcza od dołu podcina spodnią okleinę.

W domu tylko pilarką najazdową (najlepiej z prowadnicą albo prowadzoną wzdłuż przymocowanej ściskami stolarskimi do materiału poziomicy z drobnozębową tarczą, ale od góry będzie delikatnie postrzępiona.

Wyrzynarką też się da podobnie jak najazdówką, ale trzeba mieć pewna i wyćwiczoną rękę.

Pomysły o cięciu szlifierką jak Ci życie i zdrowie miłe wybij sobie z głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W domowych warunkach wykluczone. Do tej pracy musisz użyć piłę tarczową z podcinarką. Nie ma

> lepszego rozwiązania!

To jest jedyna słuszna odpowiedź. Jest jednak jeden problem. Cena piły panelowej to dosyć duży koszt. Szukałem kiedyś firmy usługowej, która ma piłę z podcinaniem i nie znalazłem. Może za krótko szukałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To jest jedyna słuszna odpowiedź. Jest jednak jeden problem. Cena piły panelowej to dosyć duży

> koszt. Szukałem kiedyś firmy usługowej, która ma piłę z podcinaniem i nie znalazłem. Może za

> krótko szukałem.

Powiedz że żartujesz?

U mnie na prowincji od ręki wskażę Ci 3 takie firmy z czego dwie mają pełne CNC z podcinaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Powiedz że żartujesz?

Nie żartuję.

> U mnie na prowincji od ręki wskażę Ci 3 takie firmy z czego dwie mają pełne CNC z podcinaniem.

W to akurat wierzę. Sam pracowałem w firmie, która miała dwie panelówki sterowane komputerem i wiem, że w tym mieście jest więcej firm produkujących meble, więc pewnie też mają. Jedno ale... Nie prowadzą usługowego cięcia, no i daleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> (...)Sam pracowałem w firmie, która miała (...)

Czekaj, czekaj... To Ty pracowałeś u "Jurka i Andrzeja" lat temu kilka? wink.gif

Bajdełej... na Modlińskiej w Mimarze ucięli by też "nie swoje" wink.gif Pozostali (Mazi, Juan, Forpłyt etc...) nie słyszałem, aby ucięli nie swój towar. ok.gif Nie wiem jak w marketach budowlanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> CNC z podcinaniem?

> Formatówki owszem, ale CNC? Daj przykład takiego urządzenia... serio piszę.

Tak - formatówka

Niestety nie nam modelu ale wie e specjalnie dla jednej firmy był dorabiany moduł metkownicą który okleja formatki schodzące z piły etykietami z numerem formatki z rozkroju wymiarami i odbiorcą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czekaj, czekaj... To Ty pracowałeś u "Jurka i Andrzeja" lat temu kilka?

Nie, raczej nie.

> Bajdełej... na Modlińskiej w Mimarze ucięli by też "nie swoje" Pozostali (Mazi, Juan, Forpłyt

> etc...) nie słyszałem, aby ucięli nie swój towar. Nie wiem jak w marketach budowlanych.

Gonił mnie czas, bo popędziłem specjalistów i musiałem zrobić sam. Poszukałem firmy z okeiniarką wyposażoną w głowice frezującą. Wtedy cięcie nie jest problemem, bo okleiniarka i tak frezuje do wymiaru netto plus grubość doklejki, więc skupiłem się na dobrej okleiniarce.

Dla niewtajemniczonych.

Chcemy mieć oklejoną obrzeżem 0.5 mm formatkę np. 500 x 1000 mm. Tniemy ją na pile 500 x 1000, a resztę robi głowica frezująca, zbiera tyle ile wynosi grubość doklejki, więc drobne defekty będące wynikiem cięcia są mało istotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chcemy mieć oklejoną obrzeżem 0.5 mm formatkę np. 500 x 1000 mm. Tniemy ją na pile 500 x 1000, a

> resztę robi głowica frezująca, zbiera tyle ile wynosi grubość doklejki, więc drobne defekty

> będące wynikiem cięcia są mało istotne.

Pod warunkiem że masz ostre frezy na okleiniarce.

Drobne defekty cięcia płyty można zatrzeć filcem pod warunkiem oklejania PCV-ką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No dobra, ale prawdziwe podcinanie to chyba tylko w formatówkach gdzie elementem tnącym jest tarcza

> (no i druga podcinająca). A CNC to frez. Stąd pytanie o pdcinanie przy CNC.

CNC są również formatówki z tarczą (dwiema - druga do podcinania).

O ile się przyjrzałem to na suporcie mają chyba dwie głowice - jedna wzdłużna druga poprzeczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko mi sobie wyobrazić w jaki sposób "tarczówka CNC" poradzi sobie na przykład z czymś takim:

4117962a844e4a2f158d831d5fddf7_resize_900_700.jpg

Mówię o sytuacji gdzie kładziemy pełen format na stół, wózki/tarcze robią swoje (to co zaprogramowane), a my po robocie zbieramy gotowe formatki. No chyba że urządzenia te mają jakiś system transportu/przesuwania wyciętych formatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Możesz mieć nawet urządzenie CNC do mieszania herbaty. CNC, to tylko sterowanie, a co jest

> sterowane, co ci wyobraźnia podpowie...

I do wyjmowania maskotek albo innego szitu z maszyn na monety lat temu kilka wink.gif Wiem co to CNC więc bez takich uwag zlosnik.gifwpysk.gif

Chodzi mi konkretnie o zastosowanie CNC przy tarczówkach, tak jak pisałem w poprzednim poście. Nie twierdzę że się nie da. Sprzętu do obróbki laminatów widziałem masę, ale tego o czym piszemy jeszcze nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ciężko mi sobie wyobrazić w jaki sposób "tarczówka CNC" poradzi sobie na przykład z czymś takim:

> Mówię o sytuacji gdzie kładziemy pełen format na stół, wózki/tarcze robią swoje (to co

> zaprogramowane), a my po robocie zbieramy gotowe formatki. No chyba że urządzenia te mają

> jakiś system transportu/przesuwania wyciętych formatek.

Kwestia programowania rozmieszczenia formatek.

Wystarczy że program będzie miał wprowadzoną poprawkę na naddatek wynikający z zacinania tarczy i miodzio lodzio - za odpad i tak klient płaci, a odpad idzie do pieca i ogrzewa firmę, choć być może ma system transportu rozcinanych formatek - nie wiem - nie przyglądałem się z bliska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się wyjaśniło wink.gif

Czyli wszystko kwestia rozrysu. A odpady? Sami wiemy wink.gif

Z fajniejszych rzeczy które wyczytałem w linku Grafa to możliwość "innego" zagospodarowania pełnego formatu. Chodzi o to że w standardowych formatówkach tniemy po całej długości. Tu już niekoniecznie. Mając do wycięcia formatkę dajmy na to 2000/600mm pozostanie nam jeszcze do dyspozycji jakieś ~800/2000 (zachowując usłojenie/przy standardowym formacie ~2800/2000). Przy standardowych maszynach jest to raczej niewykonalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chodzi o to że w standardowych formatówkach tniemy po całej długości.

Na panelówkach pierwsze cięcie też jest po długości, ale jest to bazowe cięcie wyrównujące, bo płyta z fabryki nigdy nie przychodzi równa. Reszta się zgadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na panelówkach pierwsze cięcie też jest po długości, ale jest to bazowe cięcie wyrównujące, bo

> płyta z fabryki nigdy nie przychodzi równa. Reszta się zgadza.

Nieprawda, można brzegować płytę z szerokości. Czy to Holzma z Homaga czy też Scheling maja w swojej ofercie panelówki z obrotnicami, więc nie ma znaczenia z której strony zaczynasz cięcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.