Skocz do zawartości

Do fizyków? Ciężka felga...


lisik

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo mi się podobaja takie jedne felgi... tyle, że są ciężkie... gdy inne potrafią ważyć w tym rozmiarze 10 kg, te ważą 15 (sztuka)...

A pytanie jest takie- zakładając taką samą oponę- zawieszenie bardziej dostaje na dziurach na ciężkiej czy lekkiej feldze?

Na trasie auto spali mniej na lekkiej czy ciężkiej feldze?

(Pamiętam ze gdy do roweru złożyłem ultralekkie koła, bardzo łatwo było go rozpędzić, ale szybko tą prędkość wytracał ale może to moje mylne wrażenie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A pytanie jest takie- zakładając taką samą oponę- zawieszenie bardziej dostaje na dziurach na

> ciężkiej czy lekkiej feldze?

Wg teorii szybciej zawieszenie powinno się zużyć w przypadku cięższych felg. Natomiast jaka byłaby różnica w praktyce, to trudno powiedzieć, być może nawet pomijalna...

> Na trasie auto spali mniej na lekkiej czy ciężkiej feldze?

W teorii powinno być mniejsze, aczkolwiek w praktyce nie sądzę żeby udało się uzyskać jakieś mierzalne różnice.

> (Pamiętam ze gdy do roweru złożyłem ultralekkie koła, bardzo łatwo było go rozpędzić, ale szybko tą

> prędkość wytracał ale może to moje mylne wrażenie)

Proste - mniejszą masę łatwiej rozpędzić, ale ma ona też mniejszą bezwładność, więc przy tych samych oporach toczenia szybciej się zatrzyma ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bardzo mi się podobaja takie jedne felgi... tyle, że są ciężkie... gdy inne potrafią ważyć w tym

> rozmiarze 10 kg, te ważą 15 (sztuka)...

> A pytanie jest takie- zakładając taką samą oponę- zawieszenie bardziej dostaje na dziurach na

> ciężkiej czy lekkiej feldze?

Na ciężkiej.

> Na trasie auto spali mniej na lekkiej czy ciężkiej feldze?

Ciężka felga to większe spalanie. Pamiętaj, że najwięcej paliwa idzie na rozpędzanie. Ciężka felga to niestety większe obciążenie - głównie przy rozpędzaniu.

> (Pamiętam ze gdy do roweru złożyłem ultralekkie koła, bardzo łatwo było go rozpędzić, ale szybko tą

> prędkość wytracał ale może to moje mylne wrażenie)

Ciężkie koło to generalnie potrzeba większej energii do rozpędzonia, hamowania i skracania. Osobiście bym nie zmieniał kół na cięższe o 5kg na sztuce. To jednak bardzo duża różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bardzo mi się podobaja takie jedne felgi... tyle, że są ciężkie... gdy inne potrafią ważyć w tym

> rozmiarze 10 kg, te ważą 15 (sztuka)...

> A pytanie jest takie- zakładając taką samą oponę- zawieszenie bardziej dostaje na dziurach na

> ciężkiej czy lekkiej feldze?

> Na trasie auto spali mniej na lekkiej czy ciężkiej feldze?

> (Pamiętam ze gdy do roweru złożyłem ultralekkie koła, bardzo łatwo było go rozpędzić, ale szybko tą

> prędkość wytracał ale może to moje mylne wrażenie)

Dobre zawieszenie da radę i z ciężką felgą.

Ale ja w obecnym aucie zanabyłem drugi komplet stalówek.

W poprzednim miałem ciężkie alusy i czuć było po zmianie na wiosnę ich zwiększoną bezwładność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bardzo mi się podobaja takie jedne felgi... tyle, że są ciężkie... gdy inne potrafią ważyć w tym

> rozmiarze 10 kg, te ważą 15 (sztuka)...

> A pytanie jest takie- zakładając taką samą oponę- zawieszenie bardziej dostaje na dziurach na

> ciężkiej czy lekkiej feldze?

> Na trasie auto spali mniej na lekkiej czy ciężkiej feldze?

> (Pamiętam ze gdy do roweru złożyłem ultralekkie koła, bardzo łatwo było go rozpędzić, ale szybko tą

> prędkość wytracał ale może to moje mylne wrażenie)

mialem podobnie. kupilem na lato 19 baaardzo ciezkie fele. jezdzilo sie tragicznie. spalanie wzroslo,przyspieszenie spadlo, a jak w dziure sie wjechalo bylo wrazenie jak by mialo kolo urwac....

przy hamowaniu z duzej predkosci tez trzeba bylo bardziej hamulec deptac

osobiscie nie polecam.

teraz wrocilem do lzejszych 18 i jest bajka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> poka linka do tych felg

te felgi to nic szczególnego, są to seryjne osiemnastki od phaetona (model aristoteles) i ważą ok 15kg

286837807-DSC00005.jpg

Są też inne 18 od phaetona, które są z kolei bardzo lekkie- ok 10kg- mają puste ramiona, ale wyglądają jeszcze gorzej i są 0,5 cala węższe...

286837807-2934369911_693e30409e.jpg

Tyle, że w ich cenie moge alternatywnie kupić jakieś chińskie podróby a większych pieniędzy nie chcę inwestować, gdyż niestety jest duże ryzyko kradzieży pod blokiem :/a i tak na same markowe opony muszę przeznaczyć ok 600/szt

post-19215-1435252001297_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak mi się jednak wydaje, że gdy auto wjeżdza w jakąś wyrwę w drodze to zanim ciężkie koło poderwie

> się do góry, to opona bardziej się odkształci a przy lekkim kole gwałtowniej ugnie się

> zawieszenie

A nie wydaje Ci się, że ta bardziej odkształcona opona z większą siłą będzie oddziaływać na zawieszenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mialem podobnie. kupilem na lato 19 baaardzo ciezkie fele. jezdzilo sie tragicznie. spalanie

> wzroslo,przyspieszenie spadlo, a jak w dziure sie wjechalo bylo wrazenie jak by mialo kolo

> urwac....

> przy hamowaniu z duzej predkosci tez trzeba bylo bardziej hamulec deptac

> osobiscie nie polecam.

> teraz wrocilem do lzejszych 18 i jest bajka

Masz na myśli "słoneczka" z E65 które miałeś założone do E38? confused.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ekspertem nie jestem ale chyba nie bez przypadku w rajdach montuje się jak najlżejsze felgi w

> rowerach podobnie

Montuje się tak ponieważ są pewne proste zasady fizyki od tego.

Można obliczyć ile mocy zjada każdy kilogram na feldze/oponie:

straty w napedzie - rozpedzanie masy wirujacej, gdzie dodano 1kg rownomiernie rozlozony na ramieniu x=1/2 R felgi + 1/2 wysokosci opony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Montuje się tak ponieważ są pewne proste zasady fizyki od tego.

> Można obliczyć ile mocy zjada każdy kilogram na feldze/oponie:

> straty w napedzie - rozpedzanie masy wirujacej, gdzie dodano 1kg rownomiernie rozlozony na ramieniu

> x=1/2 R felgi + 1/2 wysokosci opony.

Dobrze też dodać, że dotyczy to również hamowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.