Skocz do zawartości

Czy sedan to akceptowalna bryła?


Kiwal

Rekomendowane odpowiedzi

Sedan to najgorsza z możliwych brył auta. Najmniej praktyczna ale często najładniejsza. Sedan to bryła auta dla kogoś co poza laptopem nie wozi niczego więcej. W zwykłym używaniu jak ma się rodzinę jest bezużyteczna. Może na razie wydaje się, że nic nie wożę wielkiego, ie potrzebuję bagażówki, ale kup sobie nową mikrofalówkę i włóż ją do bagażnika. Przestrzeń może i duża ale wszystko trzeba tam wcisnąć przez otwór wielkości ucha igielnego.

Bardziej przemawiają bryły typu liftback, hatchback no że o kombi już nie wspomnę, jak dla mnie auto inne niż kombi jest po prostu bez sensu i bezużyteczne, no chyba że jest to van lub suw (nie wiem jak to się poprawnie pisze), ale i tak w kombi wsadzę więcej niż do suwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sedan to najgorsza z możliwych brył auta. Najmniej praktyczna ale często najładniejsza.

Zapomniales o kilku drobiazgach:

-całkowite wydzielenie przestrzeni ładunkowej

-zawieszenie zestrojone pod komfort, nie pod wożenie ziemniakow

-lepsza dynamika przy identycznym silniku (sedan jest zazwyczaj sporo lżejszy od kombi)

Moim zdaniem sedan jest najlepszą bryłą auta osobowego.

Fakt ,ze nie da sie nim wozić lodowek, szaf trzydrzwiowych , czy telewizorow marki rubin.

Jednak samochody osobowe nie do tego zostały stworzone biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zapomniales o kilku drobiazgach:

> -całkowite wydzielenie przestrzeni ładunkowej

Nie całkowite - składana kanapa/rękaw na narty nie zabezpiecza przed kradziezą rzeczy z bagażnika.

> -zawieszenie zestrojone pod komfort, nie pod wożenie ziemniakow

Brniesz w coraz głupsze argumenty... hehe.gif

Lftb i htb są do wożenia ziemniaków? hehe.gif

> -lepsza dynamika przy identycznym silniku (sedan jest zazwyczaj sporo lżejszy od kombi)

ltbk 1503 kg vs. sedan 1503 kg

ltbk 1435 kg vs. sedan 1435 kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zapomniales o kilku drobiazgach:

> -całkowite wydzielenie przestrzeni ładunkowej

> -zawieszenie zestrojone pod komfort, nie pod wożenie ziemniakow

> -lepsza dynamika przy identycznym silniku (sedan jest zazwyczaj sporo lżejszy od kombi)

> Moim zdaniem sedan jest najlepszą bryłą auta osobowego.

> Fakt ,ze nie da sie nim wozić lodowek, szaf trzydrzwiowych , czy telewizorow marki rubin.

> Jednak samochody osobowe nie do tego zostały stworzone

Nie, nie do tego. Ale idąc Twoim tokiem rozumowania i używając dany pojazd tylko do tego, do czego nadaje się najlepiej, to powinieneś jeździć Smartem for Two, co i tak byłoby ekstrawagancją (przecież zwykle jedziesz sam).

Ale wtedy paczki którą dostałeś do pracy już nie zapakujesz... Nie mówiąc o parze przypadkowo poznanych bi... ;-) Więc trochę zapasu lepiej mieć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Statystyczny Kowalski kupuje auto 10 letnie, które ma być dla niego limuzyną, dostawczakiem i rajdówką, więc jak się ma do tego sedan. Sedan nie nadaje się dla przeciętnego Kowalskiego bo nie jest uniwersalny, a właśnie uniwersalność jest tu słowem klucz. Jak zarabiałbym tyle co przeciętny europejczyk to tez bym miał sedana dla wygody i jakiegoś busa dla wożenia "kartofli" ale zarabiam ile zarabiam, jak każdy inny i mam na co mnie stać, więc niech to na co nas stać będzie uniwersalne. Nadal będę się upierał, że sedan nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Statystyczny Kowalski kupuje auto 10 letnie, które ma być dla niego limuzyną, dostawczakiem i

> rajdówką, więc jak się ma do tego sedan. Sedan nie nadaje się dla przeciętnego Kowalskiego bo

> nie jest uniwersalny, a właśnie uniwersalność jest tu słowem klucz. Jak zarabiałbym tyle co

> przeciętny europejczyk to tez bym miał sedana dla wygody i jakiegoś busa dla wożenia

> "kartofli"

Umiłowanie dla konkretnej bryły jest specyfiką rynku, a nie zamożności...

Irlandczycy umiłowali sobie sedany (na carzone.ie sedanów jest +/- tyle samo co hatchbacków, kombi 5x mniej)

W UK zdecydowanie więcej hatchbacków (5x więcej niż kombi, jakieś 7x więcej niż sedanów).

A patrząc na PKB to różnica nie jest jakaś dramatyczna.

Niemiecki rynek też w sedanami nie jest wypchany (jest ich +/- tyle samo co kombi). A zamożność nawet chyba większa niż UK/IE.

> ale zarabiam ile zarabiam, jak każdy inny i mam na co mnie stać, więc niech to na co nas stać będzie uniwersalne.

> Nadal będę się upierał, że sedan nie ma sensu.

Ma sens - ale dla bardzo wąskiej grupy ludzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Powaznie?

Toś mnie tym zdjęciem zaskoczył shocked.gif. Zawsze myślałem że mondeo to tylko liftback...a tu faktycznie sedan też jest. Ale swoją drogą trudno zauważyć pomiędzy nimi różnice bo tył jest dłuższy w sedanie o jakieś pare cm wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiści tylko sedan ok.gif. Miałem kilka htb, lifta, coupe, kombi (buczy huczy z bagażnika na trasie jak szalony).

Przewóz wózków ? Jaki problem ?

Znajomy wózek + bagaż przewozi w C70 i nie narzeka...

Za to, moja lepsza połówka htb lub kombi, pakowność ?

Większe gabaryty tak czy inaczej przewiozą Ci za 30zł własnym transportem smile.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok. Każdy lubi to co ma i ma to co lubi. Ja lubię kombi, lubię ich wygląd, lubię ich praktyczność. A sedan, cóż z tego że ładny, jak w mojej sytuacji nie nadawał by się do niczego. Ja mam i muszę mieć kombi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Do tej pory posiadalem kombi, ktore przy malych dzieciach sie dobrze sprawdzaly....wozek duzy

> ladowal w srodku, bylo miejsce na walizke, torbe itp....przy drugim dziecku juz musialem

> dokupic trumne...

> I teraz zmieniajac samochod czy przy dzieciach 4 i 1.5 roku sedan sie sprawdzi? Pojemnosciowo w

> litrach ma taki sam bagaznik jak kombi (mowa o A4)...bo i tak przy wyjezdzie do PL czy na

> wakacje bede uzywal trumny.....

> Z drugiej strony zona tak czy siak ma Octavie kombi.....

> Wiec sedan to dobra opcja???

Wcześniej miałem hatchbecka (Fiat Brava) teraz mam Fokę kombi.

Poza sprawą gustu, czyli podobania się, nie widzę wad nadwozia typu kombi. No może poza cenę przy zakupie auta nowego.

Jest bardziej ergonomiczne, pakowne czyli ogólnie lepiej zarządzalne.

Moim kolejnym autem też będzie kombi.

A co z tego, że sedan też ma te 500-600 l pojemności bagażnika skoro głupiego TV tam nie wsadzisz, bo otwór załadunkowy jest bardzo mały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dokładnie tak. Ale tak czy siak praktyczniejsze jest kombi, a ja kieruję się na początek praktyką a

> cała reszta jest na dalszym planie.

Tylko że nie zawsze i nie każdy musi tak robić. Kierując się tylko praktycznością zakładalibyśmy adidasy do garnituru.

Jeszcze bardziej praktyczne są dostawczaki, a ich właściciele śmieją się z właścicieli kombiaków. Ale są też na świecie ludzie, którym lodówkę do domu przywozi sklep w którym ją kupili, ziemniaki kupują w paczkach na jeden obiad, nie w kilkudziesięciokilowych workach, a na wakacjach śpią w hotelach zamiast w bagażniku. To dla nich stworzono sedany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Do tej pory posiadalem kombi, ktore przy malych dzieciach sie dobrze sprawdzaly....wozek duzy

> ladowal w srodku, bylo miejsce na walizke, torbe itp....przy drugim dziecku juz musialem

> dokupic trumne...

> I teraz zmieniajac samochod czy przy dzieciach 4 i 1.5 roku sedan sie sprawdzi? Pojemnosciowo w

> litrach ma taki sam bagaznik jak kombi (mowa o A4)...bo i tak przy wyjezdzie do PL czy na

> wakacje bede uzywal trumny.....

> Z drugiej strony zona tak czy siak ma Octavie kombi.....

> Wiec sedan to dobra opcja???

Sedan sie nadaje na rajdowke, hehe.gif albo jesli kufer musi pomiescic jedynie kilka malych gabarytow.

Wtedy wydaje sie wygodniejszy z racji przyjemniejszego otwierania i zamykania klapy - jesli trzeba to robic recznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadalem najpierw focusa w htb (dało radę z dzieckiem, wózkiem itp), pózniej miałem kombi A4 tez dało radę aczkolwiek to małe kombi, teraz mam A8 sedan i juz nie zmieniam. Wszystko sie mieści z wózkiem tez nie ma problemu. A wiec niech kazdy patrzy na siebie i qpuje to co mu odpowiada smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak, tylko ze na jeden dzien w roku kiedy bede wiozl szafke i tak juz mam zony kombi.

Racja.

> Dzieci wyrosly z duzych pierwszych wozkow, wiec jedyne co to potrezbuje zmiescic parasolke, ktora

> duzo miejsca nie zajmuje....

Racja.

> ale abstrachujac szukam uzasadnienia dlaczego sedan, bo bym

> sprobowal....

Bo Ci się podoba? Bo jeszcze takiego nie miałeś? To Ty bedziesz tym jeździł, nie wszystko, co robimy w życiu musi być rozsądne lub mieć uzasadnienie ekonomiczne. Sam mam HTB i innego nie chcę, no może jakiś nowszy HTB to tak. Każdy ma inne priorytety, inne potrzeby (choćby tylko wyimaginowane 270751858-jezyk.gif), inne gusta. Patrz na siebie.

> tylko ze ta proba bedzie trwac 3 lata (leasing) wiec ...

Tylko trzy lata... im człowiek starszy, tym czas mu szybciej leci - ani się obejrzysz, a w czerwcu 2016 będziesz nam raportował na AK: miałem sedana i nigdy więcej/mam sedana i nie chcę innego biglaugh.gifhehe.gifwaytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

> Jeżdżę sedanami. Mam małe dziecko. Nigdy nie miałem problemu ze

> spakowaniem niczego. Dla mnie sedan ma mnóstwo zalet.

ciach

Zgadzam się całkowicie. Przeżyłem już kilka wyjazdów na morze z lodówką, masą walizek i torb, materacy itd. Zero problemów i to mimo, że wożę teraz dojazdówkę w bagażniku (w hb będzie z tym już ciężko), bo we wnęce jest butla LPG. Wózek dziecięcy też jeździł i nie było problemu. W zimie same zalety - otwierasz pokrywę i ... nie przeziębisz dziecka, w kabinie temperatura bez zmian. Bagażnik u mnie ma ponad 430 l i w hb raczej więcej nie będzie, a kombi, jak to kombi - auto dłuższe i mniej poręczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ciach

> Zgadzam się całkowicie. Przeżyłem już kilka wyjazdów na morze z lodówką, masą walizek i torb,

> materacy itd. Zero problemów i to mimo, że wożę teraz dojazdówkę w bagażniku (w hb będzie z

> tym już ciężko), bo we wnęce jest butla LPG. Wózek dziecięcy też jeździł i nie było problemu.

> W zimie same zalety - otwierasz pokrywę i ... nie przeziębisz dziecka, w kabinie temperatura

> bez zmian. Bagażnik u mnie ma ponad 430 l i w hb raczej więcej nie będzie, a kombi, jak to

> kombi - auto dłuższe i mniej poręczne.

Te problemy to chyba ślimaki mają, bo ludzie jeśli mają jakiś dłuższy załadunek to najpierw pakuja rzeczy, a potem dziecko. Otwarcie na chwile drzwi bocznych czy klapy nie powoduje, że dziecko umiera.

Sedan jest nadwoziem kompletnie niepraktycznym. Ideał to harchback.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ciach

> Zgadzam się całkowicie. Przeżyłem już kilka wyjazdów na morze z lodówką, masą walizek i torb,

> materacy itd. Zero problemów i to mimo, że wożę teraz dojazdówkę w bagażniku (w hb będzie z

> tym już ciężko),

czemu bedzie ciezko?

bo we wnęce jest butla LPG. Wózek dziecięcy też jeździł i nie było problemu.

> W zimie same zalety - otwierasz pokrywę i ... nie przeziębisz dziecka, w kabinie temperatura

> bez zmian. Bagażnik u mnie ma ponad 430 l i w hb raczej więcej nie będzie, a kombi, jak to

> kombi - auto dłuższe i mniej poręczne.

nie rozumiem twego toku rozumowania yikes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.