Skocz do zawartości

Pomoc w urzędowych sprawach z samochodem :)


Fatal

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Panowie jest sobie sytuacja z którą nie umiem sobie do końca poradzić , chciałby was prosić o pomoc

Mianowicie załóżmy że gość mi wisi kasę , w zamian chce mi sprzedać za to samochód , czyli spisujemy umowe itp.

Teraz moje pytanie , a nawet pytania smile.gif

Ile mam czasu na przerejestrowanie samochodu i czy musze to zrobic jeśli bym chciał ożenić smile.gif samochód

Jak by to wyglądało u przyszłego nabywcy czy ja bym coś musiał zgłaszać w urzędzie ?

Jakie koszty by musiał ponieść jak samochód by np. stał 3 miesiące i po trzech miesiącach udałobymi się go sprzedać

Proszę o pomoc , jest to dla mnie ważna sprawa bo z gościem nie idzie się dogadać to wpadłem na pomysł iż wezmę od niego samochód smile.gif

pozdrawiam

Fatal cool.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba nie jest takie proste. Bo jeżeli w umowie zapiszesz, że jest to rozliczenie za pożyczkę to pożyczka powinna być zarejestrowana w Urzędzie Skarbowym i zapłacony od niej podatek. Inaczej obaj możecie mieć kłopoty w US. Jeżeli nie zgłaszaliście pożyczki do US to normalna umowa kupna-sprzedaży z tym, że gość nie dostaje od ciebie gotówki. Ale tu jest ryzyko, bo potem może się o kasę upominać jak za sprzedany samochód.

Musisz rozważyć wszystkie "za" i "przeciw".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam

> Panowie jest sobie sytuacja z którą nie umiem sobie do końca poradzić , chciałby was prosić o pomoc

> Mianowicie załóżmy że gość mi wisi kasę , w zamian chce mi sprzedać za to samochód , czyli

> spisujemy umowe itp.

> Teraz moje pytanie , a nawet pytania

> Ile mam czasu na przerejestrowanie samochodu i czy musze to zrobic jeśli bym chciał ożenić

> samochód

Teoretycznie masz 30 dni, w praktyce nic Ci nie grozi za to że tego nie zrobisz.

> Jak by to wyglądało u przyszłego nabywcy czy ja bym coś musiał zgłaszać w urzędzie ?

Przyszłemu nabywcy dajesz swoją umowę kupna i dodatkowo robisz umowe kupna-sprzedaży z nowym nabywcą, jest ciągłość dokumentów.

> Jakie koszty by musiał ponieść jak samochód by np. stał 3 miesiące i po trzech miesiącach udałobymi

> się go sprzedać

Primo, ubezpieczenie, secundo podatek dochodowy od różnicy kupna i sprzedaży, chyba że sprzedaż go po upływie 6 miesięcy, wtedy podatku nie ma.

No i jeszcze jeden , obowiazkowy podatek PCC 2% od wartości , zdaje się masz 2 tyg od kupna na to.

> Proszę o pomoc , jest to dla mnie ważna sprawa bo z gościem nie idzie się dogadać to wpadłem na

> pomysł iż wezmę od niego samochód

> pozdrawiam

> Fatal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To chyba nie jest takie proste. Bo jeżeli w umowie zapiszesz, że jest to rozliczenie za pożyczkę to

> pożyczka powinna być zarejestrowana w Urzędzie Skarbowym i zapłacony od niej podatek. Inaczej

> obaj możecie mieć kłopoty w US. Jeżeli nie zgłaszaliście pożyczki do US to normalna umowa

> kupna-sprzedaży z tym, że gość nie dostaje od ciebie gotówki. Ale tu jest ryzyko, bo potem

> może się o kasę upominać jak za sprzedany samochód.

> Musisz rozważyć wszystkie "za" i "przeciw".

Ma taką dziwną umowę z kupującym - przejął w zamian za wierzytelność i w umowie było to określone jako inna czynność, czy coś w tym stylu hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ma taką dziwną umowę z kupującym - przejął w zamian za wierzytelność i w umowie było to określone

> jako inna czynność, czy coś w tym stylu

Faktycznie, nie wziąłem pod uwagę, że mogą to być inne wierzytelności niż z tytułu pożyczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Gościu chciałby spisać umowe kupna-sprzedaży i wszytsko by sie odbywało papierkowo tak jak ja bym u

> zapłacił i tyle

To będziesz musiał w ciągu 14 dni opłacić skarbówkę i w ciągu 30 dni przepisać na siebie ubezpieczenie + ewentualnie rekalkulacja składki, zależne od Twoich nabytych zniżek i zniżek sprzedającego grinser006.gif

do tego w ciągu 6 miesiecy nie będziesz mógł sprzedać auta 'drożej' niż masz wpisaną kwotę na umowie, czyli jak byś sprzedał drożej to musisz wpisać max to co masz na umowie żeby Cię nie pocisnęli ze skarbówki od wzbogacenia czy jakoś tak tongue.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To będziesz musiał w ciągu 14 dni opłacić skarbówkę i w ciągu 30 dni przepisać na siebie

> ubezpieczenie + ewentualnie rekalkulacja składki, zależne od Twoich nabytych zniżek i zniżek

> sprzedającego

> do tego w ciągu 6 miesiecy nie będziesz mógł sprzedać auta 'drożej' niż masz wpisaną kwotę na

> umowie, czyli jak byś sprzedał drożej to musisz wpisać max to co masz na umowie żeby Cię nie

> pocisnęli ze skarbówki od wzbogacenia czy jakoś tak

no cholerka czy wszystko musi być takie skomplikowane frown.gif

No dobrze , a jak robią handlarze jak biorą od kogoś wóz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Spisują umowę pomiędzy sprzedającym a kupującym bez swojego udziału. Szybko, wygodnie, bezpiecznie.

To chyba w Kielcach... facepalm%5B1%5D.gifw cywilizowanych wsiach i miasteczkach spisują umowę, a przy sprzedaży wystawiają fakturę marżową i rozliczają to odpowiednio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Piszesz tak jakbym nigdy nie sprzedawał auta.

Przeczytaj ze zrozumieniem...sorry że wielkimi literami nie napisałem, ale nie można szaleć z capslockiem. tak robicie i dlatego takie bezrobocie macie wink.gif

Do założyciela-koledzy (niektórzy) już powyżej roztłumaczyli Ci wszystko więc receptę masz podaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przeczytaj ze zrozumieniem...sorry że wielkimi literami nie napisałem, ale nie można szaleć z

> capslockiem. tak robicie i dlatego takie bezrobocie macie

Kto "my"? Ja nie zajmuję się handlem samochodami. Mam uczciwą pracę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kończąc cały temat to jeżeli biore ten samochód i spisuje normalną umowe czyli kupno-sprzedaż

to

musze zapłacić podatek 2%

muszę przerejestrować samochód na sobie do 30 dni koszt około 200 zł tak ?

muszę zrobić rekalkulację w ubezpieczalni ale ja mam ful zniżej , a załóżmy że samochód ma ubezpieczenie do 04.2014 r to jak to wyjdzie cenowo ?

wszystkie sprawy związane z urzędem czy o czym zapomniałem ?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ...> muszę zrobić rekalkulację w ubezpieczalni ale ja mam ful zniżej , a załóżmy że samochód ma

> ubezpieczenie do 04.2014 r to jak to wyjdzie cenowo ? ...

Idziesz do obecnego ubezpieczyciela auta i jeśli chcesz nadal mieć ubezpieczenie u niego, to zrobi od rekalkulację składki patrząc na twoje dane ( np. ilość zniżek; wiek; czas posiadania uprawnień, itp. ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> musze zapłacić podatek 2%

TAK

> muszę przerejestrować samochód na sobie do 30 dni koszt około 200 zł tak ?

TAK (jeżeli zamierzasz zbyć auto w niedalekim terminie to nie przerejestrowuj)

> muszę zrobić rekalkulację w ubezpieczalni ale ja mam ful zniżej , a załóżmy że samochód ma

> ubezpieczenie do 04.2014 r to jak to wyjdzie cenowo ?

Musisz zgłosić do ubezpieczalni, czy zrobią rekalkulację czy nie-zależy od TU, zazwyczaj do końca polisy zostaje bez zmian (chyba że spora różnica dla nich to zrekalkulują). Zgłosić możesz przez tel, większość ubezpieczycieli ma automaty z nagrywaniem gdzie konkretnie wybierasz z klawiatury-"Sprzedałeś/kupiłeś samochód-wciśnij 1 (2,3..)", albo mają formularze na stronie do tego stworzone.

> wszystkie sprawy związane z urzędem czy o czym zapomniałem ?

Jak sprzedaż przed upływem 6mcy to różnicę musisz ująć w zeznaniu rocznym, jak nie ujmiesz to US w sumie nic nie zrobi, chyba że suma spora i proceder "powtarza się".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.