Skocz do zawartości

Etykiety opon - prawda czy fałsz?


romano11

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Dzisiaj byłem założyć zimówki i oponiarz przekonywał mnie, że te etykiety na oponach to ściema, bo badania są przeprowadzane... latem icon_eek.gif

Moje wybranki mają indeks trzymania na mokro C, tym się sugerowałem przy wyborze. Czy słusznie? Nie wiem, zobaczymy.

Jakie są Wasze odczucia: to marketing czy jednak można się tym posiłkować przy zakupie?

Pozdrawiam - romano11 30.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Widziałem oponki w jakimś serwisie i klasa budżetowa miała porównywalne parametry jak klasa

> premium. Natomiast wg. tych naklejek oponki klasy średniej miały najlepsze parametry...

Chodzi o zimowki czy letnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jakie są Wasze odczucia: to marketing czy jednak można się tym posiłkować przy zakupie?

> Pozdrawiam - romano11

z cala pewnoscia takie usystematyzowanie i ujednolicenie oznaczen daje duzo lepszy poglad na to co wybrac - do tej pory na dobra sprawe pozostawaly krazace o danym modelu opinie lub tez "gumiarz" ktory polecal to co zalega albo to na czym ma najwieksza marze

osobiscie przy zakupie opon napewno bede sie kierowal tymi naklejkami wlasnie z tego powodu ze w momencie sklasyfikowania wg jednolitych kryteriow bede mogl swiadomie wybrac to co mi odpowiada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli sugerując się nalepka, nie bierzesz pod uwagę jak ta opona zachowuje się na mokrym, śniegu,

> jaka jest długość hamowania, tylko jakieś pierdoły?

przeciez na tej naklepce jest usystematyzowana klasyfikacja dotyczaca wlasnie skutecznosci w okreslonych warunkach

chcac opierac sie tylko na wynikach czlowiek nie robilby nic jak tylko siedzial w necie i grzebal w ich poszukiwaniu - i to najlepiej w danym rozmiarze - a to wbrew pozorom nie jest takie oczywiste ze takie dane znajdziesz - ze 2 moze 3 lata temu szukalem takich obiektywnych danych dla opon 215/75/16 lub 235/70/16 i... poleglem

a patrzac na nawet te naklejki mialbym oglad na sytuacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> przeciez na tej naklepce jest usystematyzowana klasyfikacja dotyczaca wlasnie skutecznosci w okreslonych warunkach

Niestety, na etykietach podaje się tylko dane dotyczące zużycia paliwa, hamowania na mokrym i zewnętrznego hałasu toczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę tak jak testy fotelików samochodowych dla dzieci robione przez NCAP. Do Golfa ogolonego ze wszystkiego, dosłownie goła blacha wkładają fotelik i manekina, i przeprowadzają test. I ile w nim wiarygodności jak coraz częściej są poduszki boczne z tyłu oraz kurtyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Niestety, na etykietach podaje się tylko dane dotyczące zużycia paliwa, hamowania na mokrym i

> zewnętrznego hałasu toczenia.

w naszych warunkach - zimie masz wiecej stycznosci z blotem posniegowym i/lub mokra nawierzchnia niz typowa zasniezona

w lecie - na suchym kazda opona z koncernow ogolnie znanych sobie biedzie radzila - niedomagania beda wychodzily i obnazaly opone na mokrym - a tu juz naklejka bedzie wg mnie bardzo pomocna przy dokonywaniu wyboru

oczywiscie ze idealnie by bylo jakby byla naklejka podajaca suche dane liczbowe dla danej opony w danych warunkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Trochę tak jak testy fotelików samochodowych dla dzieci robione przez NCAP. Do Golfa ogolonego ze

> wszystkiego, dosłownie goła blacha wkładają fotelik i manekina, i przeprowadzają test. I ile w

> nim wiarygodności jak coraz częściej są poduszki boczne z tyłu oraz kurtyny.

Wszystkie foteliki pracują w tych samych warunkach. Poza tym może i dobrze, że testują w warunkach najgorszych wink.gif

Nie znam dokładnie procedury testowej.

Pisałem o ADAC - foteliki też kupuję korzystając z wyników ich testów.

Fotelik 9-18kg kupiłem nie sprawdzając tego - jakiś Chicco - okazał się być najgorszym w teście grinser006.gif Całe szczęście nie miałem okazji sprawdzić jego zabezpieczeń.

Później już kierowałem się testami (Cybex Solution X, a teraz wybór padł na Romer Kidfix Sict Kim).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pewnym sensie etykiety są przydatne.

Według danych ze stron Michelin:

- różnica w zużyciu paliwa między autem z oponami klasy A a G wynosi do 0,5l/100km

- droga hamowania na oponach klasy A jest ok.18m krótsza niż na oponach klasy G

http://www.michelin.pl/opony/ucz-sie-udostepniaj/przechowywanie-opon/etykiety-na-opony

Ja wolę jednak kierować się testami. Tam jest dużo więcej danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja wolę jednak kierować się testami. Tam jest dużo więcej danych.

tak byloby idealnie miec latwy dostep do takich testow gdzie sa suche dane (a nie glupie oceny typu 5+ lub 2-) dla wszystkich modeli opon we wszystkich dostepnych rozmiarach wykonanych w takich samych warunkach

bo na chwile obecna masz co najwyzej kilkanascie modeli (tych co zaplacili za te testy + ci co podpadli wybierajacemu opony do testu) w kilku rozmiarach

i tak jak pisalem wczesniej - szukalem obiektywnych testow dla pewnych rozmiarow i.... kupa... a naklejek wtedy nie bylo wiec na macajewa doslownie musialem kupowac - a taka jak teraz naklejka juz dalaby mi oglad na dostepne opony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> bo na chwile obecna masz co najwyzej kilkanascie modeli (tych co zaplacili za te testy + ci co podpadli wybierajacemu opony do testu) w kilku rozmiarach

Nie wydaje mi się, żeby tak to w przypadku ADAC funkcjonowało.

W prasie samochodowej może jest inaczej, ale ADAC wg mnie jest obiektywny.

Może jestem naiwny, ale mam zaufanie do tej instytucji. Zakup dokonane na podstawie ich testów były zawsze udane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to jaką literkę ma jaka opona nadaje chyba producent a nie niezalezna instytucja, tak coś kojarzę. Pozatym różne rozmiary mają różne oznaczenia. A nawet więcej - ta sama opona z różnymi indeksami prędkości też może mieć różne oznaczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Superba kupiłem zimówki kierując się naklejką C / B / 69 dB - Dunlop WinterResponse 2.

Zobaczymy, narazie są w porządku smile.gif Na pewno system "naklejkowy" jest lepszy niż marketingowy bełkot o "oponach na deszcz", "czarna, szeroka, mocna" czy inne tam dyrdymały wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> kupiłem zimówki kierując się naklejką C / B / 69 dB - Dunlop WinterResponse 2.

A to ja kupiłem F / C / 71dB - markę może pominę... grinser006.gif ale tak sobie zerkałem na te oznaczenia i to C mnie zachęciło, w przeciwieństwie do oznaczeń opon z nazwą dużego ptaka lub innym frigiem biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem SAVĘ ESKIMO S3+.

Wg. etykietek ma bardzo dobre parametry, a kosztuje niewiele.

I odczucia mam zgodne z "etykietą" ok.gif

Bardzo ciche, dobrze trzymają na mokrym, śnieg szarpią bez problemu i na suchym nie ma niepokojącego pływania itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Proponuję kierować się ADAC. Bo jedyne naukowe metody pomiarów to takie, gdzie metoda pomiarowa

> jest publikowana, a próbka to wiele sztuk tej samej opony, kupionej w różnych sklepach.

tyle ze w adac nie znajdziesz wszystkiego

i to daleko nie musze szukac

mam dwa toczydelka i w adac nie ma testow gum w takim rozmiarze jaki fabrycznie byl zakladany

oczywiscie moge kombinowac z innymi rozmiarami gum/kol ale... nie o to chodzi

a te naklepki jakis oglad sytuacji i podstawe porownania i dokonania swiadomego wyboru daja smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.