Skocz do zawartości

po ilu fotka?


wawo

Rekomendowane odpowiedzi

> miesiącach przychodzi? Pamiątkowe zdjęcie ze stycznia nie przyszło do dziś, ile max. to obrabiają?

Złapałem się na fotoradar 31.12.2013 r. Informację od GITD za to że zostałem namierzony dostałem na początku marca. Odesłałem poleconym za potwierdzeniem odbioru w ciągu 7 dni od otrzymania informacji o wykroczeniu i od tamtej pory nic nie przyszło. Wiem, że państwo biedne i w związku z tym chciałem dobrowolnie zapłacić, ale chyba nie chcą bo jakoś niedługo minie dwa miesiące grinser006.gif. A tak swoją drogą, ile mają czasu na wysłanie mandatu hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> miesiącach przychodzi? Pamiątkowe zdjęcie ze stycznia nie przyszło do dziś, ile max. to obrabiają?

mi błysnęło we wrześniu czy październiku - jak dotąd cisza... i oby tak dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mi błysnęło we wrześniu czy październiku - jak dotąd cisza... i oby tak dalej

Mnie ITD pstryknęła w listopadzie, miesiąc temu był list "o wskazanie kierowcy" i na razie czekam na list od najważniejszych urzędników Tuska. :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mnie ITD pstryknęła w listopadzie, miesiąc temu był list "o wskazanie kierowcy" i na razie czekam

> na list od najważniejszych urzędników Tuska. :/

To poczekasz, bo mnie w październiku, list był 3 miechy temu i dalej czekam zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ignorować! ITD ma ograniczone możliwości "przerobu", więc im więcej osób ich oleje, tym więcej mają roboty (jakieś tam procedury trzeba wszczynać, itp.) i tym większa szansa, że się przedawni.

Ewentualnie przyznać się razem z inną osobą (żoną/mężem/ojcem/matką), że się wtedy prowadziło (tzn. dwie osoby oświadczają, że wtedy prowadziły). Nie mogą ukarać dwóch osób za to samo wykroczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> miesiącach przychodzi? Pamiątkowe zdjęcie ze stycznia nie przyszło do dziś, ile max. to obrabiają?

Mi strzeliło fotkę 3 kwietnia ale 2013 roku.

Do tej pory się nie doczekałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quote:

statystykiFunkcjonariusze policji i straży miejskiej mają 180 dni na wystawienie mandatu za wykroczenie, które zostało zarejestrowane przez urządzenia rejestrujące. Od 31 grudnia 2010 r. obowiązują nowe terminy nakładania grzywien w drodze mandatu karnego za wykroczenia drogowe zarejestrowane przez fotoradary. Policja, straż miejska i inspekcja transportu drogowego mają teraz aż 180 dni na wystawienie mandatu za wykroczenia ujawnione za pomocą przyrządu kontrolno-pomiarowego lub urządzenia rejestrującego. Chodzi o sytuacje, gdy sprawca nie został schwytany na gorącym uczynku lub bezpośrednio potem. Z kolei w przypadkach, gdy funkcjonariusz stwierdzi popełnienie wykroczenia naocznie pod nieobecność sprawcy (np. źle zaparkowany samochód), a nie zachodzi wątpliwość co do sprawcy czynu, mandat musi być obecnie wystawiony w 90 dni. W obu sytuacjach funkcjonariusze mieli wcześniej na to 30 dni.

Ustalanie sprawcy

Termin 180 dni obowiązuje nie tylko wtedy, kiedy policjanci potrafią ustalić bez trudu, kto kierował pojazdem. W takim czasie trzeba wystawić mandat (np. właścicielowi pojazdu) także gdy w momencie ujawnienia wykroczenia zachodzi wątpliwość co do osoby sprawcy czynu i nie da się jej usunąć w czynnościach wyjaśniających.

Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy np. zdjęcie z fotoradaru jest nieczytelne, a przesłuchany w charakterze świadka właściciel pojazdu nie potrafi jednoznacznie stwierdzić, czy to on w danym miejscu i czasie kierował pojazdem, czy wówczas użyczył pojazdu innej osobie.

Ministerstwo Sprawiedliwości i Policja od dłuższego czasu stoją na stanowisku, że przewidziany w art. 97 par. 1 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia termin do nałożenia mandatu powinien być liczony od daty ujawnienia wykroczenia, a nie od daty ustalenia tożsamości jego sprawcy. Ujawnienie wykroczenia przez fotoradar następuje w dniu odczytania zapisów z pamięci urządzenia, a 180-dniowy okres to właśnie czas na to, aby wyjaśnić wątpliwości co do osoby sprawcy.

Inne zdanie ma część prawników i straży gminnych dysponujących fotoradarami. W ich ocenie termin ten należy liczyć od momentu, kiedy sprawca przyznał się do popełnienia wykroczenia, stawiając się osobiście w komendzie lub przesłał podpisane oświadczenie woli.

Kierowca trafi do sądu

Przekroczenie instrukcyjnego 180-dniowego terminu skutkuje tym, że ani policja, ani straż miejska nie mają prawnej możliwości nałożenia grzywny w drodze mandatu karnego. Mogą w zamian za to wystąpić z wnioskiem o ukaranie sprawcy do sądu rejonowego.

Nowelizacja stanowi urealnienie terminów na nakładanie mandatów. Upływ poprzednio obowiązującego 30-dniowego terminu powodował, że znaczna część spraw trafiała do sądów nawet w przypadkach, w których sprawca nie negował faktu popełnienia wykroczenia, jego okoliczności i przyznając się do winy był gotów zapłacić grzywnę.

Co kierowca może zrobić w przypadku otrzymania mandatu zaocznego

Mandaty wystawiane kierowcom, którzy zostali przyłapani przez fotoradar, mają często postać mandatu zaocznego, który jest z reguły wysyłany drogą pocztową. Taki mandat zawsze powinien wskazywać, gdzie w terminie 7 dni od daty jego wystawienia ukarany może uiścić grzywnę. Staje się on prawomocny z chwilą zapłacenia grzywny. Wpłacenie grzywny po upływie 7 dni od daty wystawienia mandatu zaocznego nie powoduje jego prawomocności. Grzywna taka formalnie podlega zwrotowi, a na sprawcę wykroczenia należy skierować wniosek o ukaranie do sądu.

Źródło – Gazeta prawna


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.