Skocz do zawartości

Układ wydechowy z dwiema sondami lambda


Pucek250

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem ze swoja Toyotą Camry 2,2 1997 rok...

Ze wszelkich znaków na ziemi i w ECU mam do wymiany drugą sondę lambda (za katalizatorem)! palacz.gif

Ale do sedna: Czy wskazania drugiej sondy mają wpływ na skład mieszanki paliwowej (czyt. na wskazania pierwszej sondy lambda w kolektorze wydechowym)?

Ostatnio auto spaliło mi średnio 14,2 l/100km co jest wynikiem wyższym o jakieś 3 litry od przeciętnego oslabiony.gif

Pytam, bo nie wiem czy mam szukać przyczyny dalej... icon_rolleyes.gif Pierwsza sonda pracuje poprawnie zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy wskazania drugiej sondy mają wpływ na skład mieszanki paliwowej

> Nie

Czyli 2. sonda daje tylko info do ecu o prawidłowości działania kata (porównanie wyników z pierwsza sonda przed katem) i nie działa w żaden sposób w pętli zwrotnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli 2. sonda daje tylko info do ecu o prawidłowości działania kata (porównanie wyników z pierwsza

> sonda przed katem) i nie działa w żaden sposób w pętli zwrotnej?

Dokładnie tak, dlatego sonda za katem nazywa się diagnostyczna, a przed katem regulacyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I na 99% nie masz do wymiany sondy tylko katalizator i dlatego pokazuje ci błąd złych spalin.

> Zapchany kat może mieć mały wpływ na spalanie.

To zależy jaki ma błąd z tej sondy.

A jak wyglądają wartości adaptacyjne składu mieszanki (fuel trim)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I na 99% nie masz do wymiany sondy tylko katalizator i dlatego pokazuje ci błąd złych spalin.

> Zapchany kat może mieć mały wpływ na spalanie.

Auto ma przebieg 160 tys km (tylko benzyna) i jest prawdziwy - od nowości w rodzinie. Myślę, że katalizator jest cały, choć nie omieszkam go wykręcić i zobaczyć zlosnik.gif

Sonda natomiast nie daje żadnego sygnału - ciągle wskazuje 0V... Sprawdzałem kostkę od strony ECU i rezystencję grzałki w sondzie i jest wszystko OK icon_rolleyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dokładnie tak, dlatego sonda za katem nazywa się diagnostyczna, a przed katem regulacyjna.

Czyli teoretycznie wypięcie tej sondy powodowałoby tylko wyskakujący CHECK i nie maiłoby wpływu na prace silnika?

Idąc za ciosem... mógłbym wykręcić katalizator oraz sondę lambda za nim i silnik powinien pracować prawidłowo*?

* pomijam zmianę parametrów przepływu spalin przez tak "odetkany" wydech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dokładnie tak, dlatego sonda za katem nazywa się diagnostyczna, a przed katem regulacyjna.

Chyba w niektorych autach moze pelnic funkcje regulacyjna jak pierwsza sonda jest uszkodzona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli teoretycznie wypięcie tej sondy powodowałoby tylko wyskakujący CHECK i nie maiłoby wpływu na

> prace silnika?

> Idąc za ciosem... mógłbym wykręcić katalizator oraz sondę lambda za nim i silnik powinien pracować

> prawidłowo*?

> * pomijam zmianę parametrów przepływu spalin przez tak "odetkany" wydech

U mnie jak druga sonda zglaszala blad, to auto potrafilo raz na 200-300km zgasnac bez powodu...

Po wymianie katalizatora problem juz sie nie pojawil ok.gif

Wiec nie wiem czy tak zupelnie nie ma wplywu na prace silnika wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chyba w niektorych autach moze pelnic funkcje regulacyjna jak pierwsza sonda jest uszkodzona.

Zdarza się w niektórych. Bywają też silniki V w których sonda z drugiego banku jest używana w zastępstwie padniętej z pierwszego i odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zdarza się w niektórych. Bywają też silniki V w których sonda z drugiego banku jest używana w

> zastępstwie padniętej z pierwszego i odwrotnie.

W mojej serce.gif bmw dopiero jest kosmos. Po jednej sondzie L na kady cylinder i jedna sonda za katem. W sumie 5szt spineyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.