Skocz do zawartości

Szwecja nakłada podatek na rezydentów innych krajów


mAbZ

Rekomendowane odpowiedzi

> A Norwegowie podobnież bardzo tego pilnują.

Tak, bardzo!

Ale oni mają cła i opłaty często przekraczające 100% wartości pojazdu,

więc zmuszają, żeby od razu przejestrowywać.

Z tego co wiem, Norweg (lub ktoś zamieszkały w Norwegii) nie ma w ogóle prawa

prowadzić w Norwegii pojazdu zarejestrowanego za granicą, nie może nawet podwieźć

chorego krewnego ze Szwecji jego szwedzkim autem do szpitala - takie mają przepisy screwy.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z tego co wiem, Norweg (lub ktoś zamieszkały w Norwegii) nie ma w ogóle prawa

> prowadzić w Norwegii pojazdu zarejestrowanego za granicą, nie może nawet podwieźć

> chorego krewnego ze Szwecji jego szwedzkim autem do szpitala - takie mają przepisy

Trzeci rodzaj prawdy. Może prowadzić pojazd zarejestrowany poza NO gdy jego właściciel znajduje się w pojeździe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak, bardzo!

> Ale oni mają cła i opłaty często przekraczające 100% wartości pojazdu,

> więc zmuszają, żeby od razu przejestrowywać.

> Z tego co wiem, Norweg (lub ktoś zamieszkały w Norwegii) nie ma w ogóle prawa

> prowadzić w Norwegii pojazdu zarejestrowanego za granicą, nie może nawet podwieźć

> chorego krewnego ze Szwecji jego szwedzkim autem do szpitala - takie mają przepisy

Dają Ci rok, ale po tym roku masz przerejestrować, wyjazd i powrót nic nie dają - liczy się już i tak rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dlatego powstał pomysł, by wjechało całkiem inne auto - inna rejestracja,

> to inne auto pewnie dla tego systemu... Kolor i marka przecież może być

> ta sama

Tak, to zresztą świetnie działa w UK ok.gif Tam tablica jest przypisana do danego auta i nie zmienia się ze zmianą właściciela. Raz do roku jedziesz do Polski i zmieniasz tablice - dla tamtejszej władzy masz nowe auto i znowu masz rok na przerejestrowanie grinser006.gif Numeru VIN przecież nikt nie sprawdza ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Za dług przekraczający 5000 kr (około 2400 PLN) mają zamiar nakładać zakaz poruszania się pojazdem.

PO jakim czasie nastepuje przedawnienie ?

> Mają też jak twierdzą możliwość odbierania pojazdów.

Owszem, tylko najpierw musza ten pojazd w Szwecji zatrzymac.

Szczerze mowiac nie interesuje mnie sprawa rezydentow a turystow - jak to ma dzialac ?

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A właściciel może być nieprzytomny lub nieżywy?

Moze byc pijany lub nieprzytowmny. Jedyny problem pojawia sie gdy jest martwy, ale musialbym poszukac w przepisach, bo to swietna idea grinser006.gif

> Poza tym oznaczeniem Norwegii jest N, nie NO

mar00ha mnie juz wybronil zlosnik.gif

Fajnie, ze wrzuciles info o tym podatku na forum. Zastanawialem sie wlasnie o co chodzi z tymi automatycznymi bramkami w Goteborgu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dlatego powstał pomysł, by wjechało całkiem inne auto - inna rejestracja,

> to inne auto pewnie dla tego systemu... Kolor i marka przecież może być

> ta sama

Ale to nie chodzi o samochod tylko o czlowieka - pracujesz legalnie i jestes rezydentem Norweskim - mozesz uzywac samochodu zarejestrowanego poza granicami Norwegii tylko przez pierwszy rok, ktory jest jednoczesnie ostatnim rokiem twojego pobytu w NO. Innymi slowy musisz byc w stanie udowodnic, ze bedziesz przebywal w NO tylko rok, a potem robisz wypad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest gdzies w necie dostepna mapa tych stref platnych? Czy przecinajac Goteborg E6 trzeba placic?

W Göteborgu tak zrobili, żeby nie dało się ominąć.

W Sztokholmie kłamali, ze to wprowadzają w 2006 roku, żeby odciążyc centrum i skierować ruch na obwodnicę.

Ale od 1 stycznia 2016 rownież obwodnica będzie płatna. A to oznacza, że nie będzie możliwości minięcia Sztokholmu bez płacenia, a w praktyce, że nie da się jechać z południa na północ Szwecji bez płacenia.

mapki Sztokholm - obwodnica Essingeleden zaznaczona na mapce na zielono = na razie bezpłatna.

mapki Gbg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to pewne?

> miala byc platna dopiero jak forbifart bedzie gotowy

Na 100% - przegłosowali to jeszcze przed wyborami we wrześniu motywując to właśnie lepszymi finansami na Förbifart.

Dla niezorientowanych: Förbifart to druga obwodnica, dalej od centrum miasta.

Wybory we wrześniu wygrali czerwono-zieloni i natychmiast wstrzymali budowę Förbifart, ale opłat na Essingeleden nie facepalm%5B1%5D.gif

Potem w parlamencie upadł budżet czerwono-zielonych i muszą rządzić z budżetem prawicowym hehe.gif więc budowę podjęto na nowo rotfl.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Za 50zł miałem się wozić z komornikiem?

Wiesz, ja im nie dałem nawet 16zł, ale to była akurat tepsiarnia palacz.gif

> Zdecydowanie prosciej i taniej było zapłacić...

Mylisz się - grosza nie dostaną bez wyroku sądu oink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mylisz się - grosza nie dostaną bez wyroku sądu

Zaraz nie zaplacilem rachunku w wysokości chyba 50 zl - o taką sama kwotę upomnial się windykator - zaplacilem - gdzie jestem frajerem?

Przecież za wyrok sądu i za komornika zaplacilbym dodatkowo.. czy tez wyrok sadu i komornik nic nie kosztują?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.