Skocz do zawartości

Podświetlenie kuchenne LED


Colin

Rekomendowane odpowiedzi

Polećcie mi jakiś sensowny zestaw do podświetlenia blatu w kuchni. Ma być jasno, bardzo jasno (oświetlenie użytkowe a nie ozdobne) ok.gifwink.gif Długość blatu to około 3 m. Potrzebne będzie jakieś "kolanko" bo szafki w literę L. Nie potrzebuję zmiany kolorów, zwykłe białe ciepłe światło. Pomóżcie bo mam mętlik w głowie spineyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Polećcie mi jakiś sensowny zestaw do podświetlenia blatu w kuchni.

Oprawy na świetlówki liniowe. Można łączyć szeregowo (są odpowiednie złącza na końcu jednej oprawy i krótki kabelek w zestawie, żeby podpiąć kolejną) a ponieważ to kabelek, to nie ma problemu z zakrętami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Polećcie mi jakiś sensowny zestaw do podświetlenia blatu w kuchni. Ma być jasno, bardzo jasno...

Też się bujałem z taką decyzją przez prawie pół roku i wreszcie wybrałem normalne świetlówki liniowe rezygnując z oświetlenia LED.

Kilka opraw o długości niecałe 60cm zakupionych w "sklepie na L"-i to jest to o co mi chodziło- jest jasno, równo a dodatkowo oprawy mają regulację i mogą świecić bardziej na ścianę lub bardziej do przodu a każdą można niezależnie wyłączyć. Opraw u mnie zupełnie nie widać, bo mam listwę maskującą pod szafkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Polećcie mi jakiś sensowny zestaw do podświetlenia blatu w kuchni. Ma być jasno, bardzo jasno

> (oświetlenie użytkowe a nie ozdobne) Długość blatu to około 3 m. Potrzebne będzie jakieś

> "kolanko" bo szafki w literę L. Nie potrzebuję zmiany kolorów, zwykłe białe ciepłe światło.

> Pomóżcie bo mam mętlik w głowie

Ja mam zwykłe 5050 14,4W/metr, białe ciepłe. Diody są w niskim profilu z mleczną szybką.

Światło idealnie równe, oświetla dokładnie cały blat, rzadko używamy oświetlenia sufitowego.

Profil możesz ładnie dociąć i będziesz miał w "L".

1.jpg

2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Też się bujałem z taką decyzją przez prawie pół roku i wreszcie wybrałem normalne świetlówki

> liniowe rezygnując z oświetlenia LED.

> Kilka opraw o długości niecałe 60cm zakupionych w "sklepie na L"-i to jest to o co mi chodziło-

> jest jasno, równo a dodatkowo oprawy mają regulację i mogą świecić bardziej na ścianę lub

> bardziej do przodu a każdą można niezależnie wyłączyć. Opraw u mnie zupełnie nie widać, bo mam

> listwę maskującą pod szafkami.

Ja tak właśnie mam zrobione ale dobija mnie częstotliwość padania świetlówek. Cena jednej to 10 zł. a mam ich zamontowanych 3. Jak policzyłem to LED-y miałbym już za darmo no.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja mam zwykłe 5050 14,4W/metr, białe ciepłe. Diody są w niskim profilu z mleczną szybką.

> Światło idealnie równe, oświetla dokładnie cały blat, rzadko używamy oświetlenia sufitowego.

> Profil możesz ładnie dociąć i będziesz miał w "L".

A da radę zrobić ciut jaśniej? Jaki dałeś do tego zasilacz? hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A da radę zrobić ciut jaśniej? Jaki dałeś do tego zasilacz?

Chyba na tych diodach już jaśniej nie, ale te zdjęcia nie oddają poziomu jasności, w rzeczywistości jest jaśniej niż na fotkach.

Jeśli natomiast lubisz białe zimne światło to ono jest zdecydowanie jaśniejsze, ale nam ono nie odpowiadało - kwestia gustu..

Może gdyby dać jeszcze szybkę przeźroczystą było by jaśniej.. ale tak jak mówię, jest naprawdę wystarczająco jasno.

Mam dwa zasilacze po 50W po 1 szt na stronę. Generalnie jeden metr to 14,4W, zasilacz dobrze mieć 10-20% mocniejszy. U mnie jedna strona ma dwa kawałki - 105cm+45cm, i druga strona 190cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> kup ledy 5730 (5630) i będziesz miał jasno

Potwierdzam ok.gif

Miałem najpierw taśmę na diodach 5050 w silikonie* i było słabo nawet bez szybki w profilu.

Kupiłem taśmę na diodach Samsunga 5630 ~18 W/m i jest duuużo jaśniej ok.gif Wprawdzie z ekologią i oszczędzaniem to już ma mniej wspólnego, bo te 18 W/m to całkiem sporo.

Do tego mam w profilach dotykowe przyciski włącz/wyłącz cool.gif

(*) - taśmy w silikonach ogólnie słabiej świecą i szybciej się przepalają - u mnie sporo diod świeciło już tylko częściowo.

Aha - ja mam biały zimny, ten odcień ogólnie wydaje się jaśniejszy. Ale i tak jego "zimność" jest mniejsza niż starej taśmy 5050 (mniej niebieski)

edit: Jak ktoś chce to mogę zrobić zdjęcia ale to i tak ciężko ocenić z nich jasność.

edit2: Taśmę kupowałem tutaj: klik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Potwierdzam

> Miałem najpierw taśmę na diodach 5050 w silikonie* i było słabo nawet bez szybki w profilu.

> Kupiłem taśmę na diodach Samsunga 5630 ~18 W/m i jest duuużo jaśniej Wprawdzie z ekologią i

> oszczędzaniem to już ma mniej wspólnego, bo te 18 W/m to całkiem sporo.

> Do tego mam w profilach dotykowe przyciski włącz/wyłącz

> (*) - taśmy w silikonach ogólnie słabiej świecą i szybciej się przepalają - u mnie sporo diod

> świeciło już tylko częściowo.

> Aha - ja mam biały zimny, ten odcień ogólnie wydaje się jaśniejszy. Ale i tak jego "zimność" jest

> mniejsza niż starej taśmy 5050 (mniej niebieski)

> edit: Jak ktoś chce to mogę zrobić zdjęcia ale to i tak ciężko ocenić z nich jasność.

> edit2: Taśmę kupowałem tutaj: klik.

Po ilu latach świeciły tylko częściowo? Zdaje się, że w pogoni za mocą i światłem konstruktorzy tych taśm zapomnieli o chłodzeniu diod. 10W, 14W, 18W z metra. Przecież to się będzie grzać. Tasiemka jest wąska i do tego przyklejana na izolującą taśmę piankową. Co z tych super mocy, skoro nie można ich sensownie wykorzystać. Dokładnie to samo, co ze światełkami dziennymi. Kilka lat temu każdy żuk i żaba montował sobie toto w samochodzie. Dzisiaj prawie ich nie widać na ulicy, bo z braku chłodzenia zdychały z dnia na dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Po ilu latach świeciły tylko częściowo?

Taśma przeleżała z rok w szufladzie zanim ją podłączyłem i... od razu były problemy - albo taką mi sprzedali, albo od razu padła.

Ogólnie - przez ten silicon chłodzenie jest właśnie słabsze i dlatego szybciej padają. Zwykła przyklejona do profilu aluminiowego ma jakąś tam szansę chłodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja tak właśnie mam zrobione ale dobija mnie częstotliwość padania świetlówek...

To znaczy jaka? yikes.gif Może jakas wada w zasilaniu?

Świetlówki w kuchni (starej) miałem już z 15 lat- padały tak rzadko, że nawet trudno mi określić kiedy ostatnio wymieniałem... ale w całym 2014r na pewno nie i 2013 chyba też. A świecą często cały wieczór. Obecne są nowe, świecą dopiero jakieś 3 miesiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To znaczy jaka? Może jakas wada w zasilaniu?

> Świetlówki w kuchni (starej) miałem już z 15 lat- padały tak rzadko, że nawet trudno mi określić

> kiedy ostatnio wymieniałem... ale w całym 2014r na pewno nie i 2013 chyba też. A świecą często

> cały wieczór. Obecne są nowe, świecą dopiero jakieś 3 miesiące.

Raz na miesiąc, może dwa no.gif

Wady żadnej raczej nie ma bo i jaka mogłaby być hmm.gif

Wydaje mi się, że to częstotliwość włączania jest temu winna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Raz na miesiąc, może dwa

> Wady żadnej raczej nie ma bo i jaka mogłaby być

> Wydaje mi się, że to częstotliwość włączania jest temu winna.

strasznie często. Rodzice mają świetlówkę pod szafką od zawsze i przez ostatnią dekadę wymieniali może 3x.

Jak chcesz mieć świetlówkę na długo to pierwsze odpalenie powinno być możliwie długie, kilka h minimum.

Przy wymianie kompaktowych zawsze odpalałem je na 5-6h, potem są mniej wrażliwe na krótkie cykle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Raz na miesiąc, może dwa

> Wady żadnej raczej nie ma bo i jaka mogłaby być

> Wydaje mi się, że to częstotliwość włączania jest temu winna.

Winny pewnie tańszy zasilacz bez tzw. "soft startu". Zapala świetlówkę pewnie od razu po pstryknięciu światła. Najlepsze są zasilacze, które po włączeniu przez chwilę "rozgrzewają świetlówkę", zanim ta zaświeci, co wydłuża znacznie życie świetlówki. Minusem jest zapalenie światła "z opóźnieniem".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Winny pewnie tańszy zasilacz bez tzw. "soft startu". Zapala świetlówkę pewnie od razu po

> pstryknięciu światła. Najlepsze są zasilacze, które po włączeniu przez chwilę "rozgrzewają

> świetlówkę", zanim ta zaświeci, co wydłuża znacznie życie świetlówki. Minusem jest zapalenie

> światła "z opóźnieniem".

O widzisz, o tym nie pomyślałem idea.gif Tak, u mnie zapala się od razu. ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> strasznie często. Rodzice mają świetlówkę pod szafką od zawsze i przez ostatnią dekadę wymieniali

> może 3x.

> Jak chcesz mieć świetlówkę na długo to pierwsze odpalenie powinno być możliwie długie, kilka h

> minimum.

> Przy wymianie kompaktowych zawsze odpalałem je na 5-6h, potem są mniej wrażliwe na krótkie cykle.

Możliwe, nigdy nie próbowałem tego sposobu ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przy wymianie kompaktowych zawsze odpalałem je na 5-6h, potem są mniej wrażliwe na krótkie cykle.

Jakość kompaktowych świetlówek wyraźnie zeszła "na psy".

Główne oświetlenie w mojej starej kuchni stanowi 20W świetlówka Osram (typu duża kula). I to jest najbardziej eksploatowane oświetlenie w domu. Nic nie byłoby w tym dziwnego, gdyby nie to, że świetlówka pracuje od roku... 1996!

Pamiętam dokładnie ze względu na rocznicę ślubu grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jakość kompaktowych świetlówek wyraźnie zeszła "na psy".

> Główne oświetlenie w mojej starej kuchni stanowi 20W świetlówka Osram (typu duża kula). I to jest

> najbardziej eksploatowane oświetlenie w domu. Nic nie byłoby w tym dziwnego, gdyby nie to, że

> świetlówka pracuje od roku... 1996!

> Pamiętam dokładnie ze względu na rocznicę ślubu

bo ona jeszcze z nieekologicznej ery jest wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Taśma przeleżała z rok w szufladzie zanim ją podłączyłem i... od razu były problemy - albo taką mi

> sprzedali, albo od razu padła.

> Ogólnie - przez ten silicon chłodzenie jest właśnie słabsze i dlatego szybciej padają. Zwykła

> przyklejona do profilu aluminiowego ma jakąś tam szansę chłodzenia.

Grzeje się to strasznie - ostatnio podłączyłem "na próbę" taśmę w krążku 5m, po chwili krążek był wyczuwalnie ciepły...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.