Skocz do zawartości

Światła przeciwmgłowe po raz któryś tam.


fred77

Rekomendowane odpowiedzi

Czy coś się zmieniło odnośnie używania świateł przeciwmgłowych?

Pytam bo wczoraj w pracy wyniknął spór.

Podobno jest jakiś przepis mówiący o tym, że przednich świateł przeciwmgłowych nie można używać w obszarze zabudowanym.

Szukam takiego przepisu i znaleźć nie mogę.

Z tego co mówią przepisy to nic takiego nie ma. Zresztą byłoby to nielogiczne. Przykładowo, jest mgła jak mleko. I co? W obszarze zabudowanym miałbym wyłączać światła przeciwmgłowe?

Coś mi się wydaje, że mój przeciwnik trochę się zagalopował. Dodam, że jest instruktorem nauki jazdy, dlatego albo się zwyczajnie zamotał i coś mu się pokiełbasiło, albo faktycznie coś się z mieniło i o tym nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.

w mieście jeszcze nie widziałem zeby mgła była taka ze nastepnej latarni nie widać skromny.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 3. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość

> powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności

> kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.

> w mieście jeszcze nie widziałem zeby mgła była taka ze nastepnej latarni nie widać

nono.gif w tym roku tylko po awaryjkach wiedziałem gdzie jest po drugiej stronie ulicy zaparkowany samochód jak wychodziłem że sklepu, w linii prostej max 20 metrów boje_sie.gif zwykła osiedlowa

A koledze instruktorowi zapewne pokiełbasiło się z tylnymi przeciwmgielnymi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś jechałem przez miasto na p mgielnych przednich i zatrzymał mnie patrol policji i kazał wyłączyć bo w terenie zabudowanym nie można używać. Ale o podkładkę nie pytałem zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> cos mu sie pokiełbasiło. może pomylił z tym z na oświetlonym terenie zabudowanym nie możesz używać

> świateł drogowych.

Świateł drogowych nie można używać tylko na drogach oświetlonych. Nie ma tu znaczenia czy jest obszar zabudowany czy go nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czytaj!!!

> Przednie przeciwmgłowe nie tylne.

> Czy jest jakaś podstawa prawna nakazująca wyłączanie przednich świateł przeciwmgłowych w

> obszarze zabudowanym?

Odpiszę za kolegę, jeżeli chodzi o przednie to nie ma podziału na rodzaj terenu natomiast jest podział na "w warunkach ograniczonej przejrzystości" z wyłączeniem drogi oznakowanej jako kręta, tam nawet przy braku "ograniczonej przejrzystości" możesz świecić przednimi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> w tym roku tylko po awaryjkach wiedziałem gdzie jest po drugiej stronie ulicy zaparkowany

> samochód jak wychodziłem że sklepu, w linii prostej max 20 metrów zwykła osiedlowa

> A koledze instruktorowi zapewne pokiełbasiło się z tylnymi przeciwmgielnymi

Kiedyś z kumplem wracałem przez osiedlową uliczkę, to on miał głowę wystawioną przez prawą szybę, ja przez lewą i tak jechaliśmy od krawędzi do krawędzi .Widoczność na 2 metry, po zapaleniu świateł mijania przed autem robiła się po prostu biała ściana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Strach pomyśleć, jakie jeszcze inne bzdury wbija do głów kursantom ten "instruktor"...

Dzisiejsi instruktorzy to w ogóle są chyba z przypadku.

Widziałem scenkę: "Pani wsiada, ustawi sobie fotel tak jak pani wygodnie, zapnie pasy i jedziemy.". Od osoby z boku dowiedziałem się, że to była 20-któraś godzina tej pani za kółkiem.

Pani usiadła tak, że ledwo jej się cycki przed kierownicą mieściły. Oparcie dosłownie w pionie, co wymuszało skulenie się na fotelu, pedały miała zdecydowanie za blisko. Fotel ewidentnie za wysoko. Gdyby miała wyciągnąć rękę w przód i położyć ją na kierownicy, to oparła by na niej chyba łokieć.Nadgarstek wypadłby gdzieś na daszku zegarów.

Ale pan instruktor stwierdził, że skoro pani tak wygodnie, to tak ma być.

Nieważne, że w razie kolizji z otwarciem poduszki w kierownicy, ta poduszka może ją zabić. Wygodnie i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czytaj!!!

> Przednie przeciwmgłowe nie tylne.

> Czy jest jakaś podstawa prawna nakazująca wyłączanie przednich świateł przeciwmgłowych w

> obszarze zabudowanym?

czytaj - nie ma

ale jako że są to swiatła przeciwmgłowe to mozna uzywać we mgle, przy zmniejszonej przejrzystości powietrza, a po zmroku także na drogach krętych oznaczonych znakiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Akurat instruktorem jest bardzo dobrym, a że akurat tu może się mylić to o niczym nie świadczy.

Tak, oczywiście, masz rację... to o niczym nie świadczy facepalm%5B1%5D.gif

Zupełnie tak samo, jak lekarz, który wyciął pacjentowi zdrową nerkę, a ze zmianami nowotworowymi zostawił. Jego przełożony w pierwszym odruchu też go bronił, bo to był przecież pierwszy taki przypadek w ciągu 20 lat pracy.

Na szczęście po tak spektakularnej wpadce lekarz został zwolniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak, oczywiście, masz rację... to o niczym nie świadczy

> Zupełnie tak samo, jak lekarz, który wyciął pacjentowi zdrową nerkę, a ze zmianami nowotworowymi

> zostawił.

Kiepskie porównanie - raczej w stylu szukania sensacji przez popularne media. Otóż błędne podanie informacji (oczywiście tej konkretnej dotyczącej użycia świateł) przez instruktora nie powoduje bezpośredniego narażania kogoś na utratę zdrowia/życia. Co innego gdyby na przykład nieprawidłowo przekazywał wiedzę dotyczącą pierwszeństwa przejazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.