Skocz do zawartości

Wypowiedzenie OC


Mr_Hyde

Rekomendowane odpowiedzi

Jak to teraz jest z tym OC. W sytuacji gdy kupuję samochód z OC ważnym jeszcze przez pół roku. Mogę wypowiedzieć w każdym momencie do kiedy jest ta polisa, czy mam na to 30 dni :nie_wiem: . Bo już się trochę pogubiłem. OC jest w PZU. Można takie wypowiedzenie załatwić drogą elektroniczną??? :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wypowiedzieć możesz w każdym momencie, termin 30. dniowy już jakiś czas nie obowiązuje.

Elektronicznie wypowiedzenie to gest TU, niektóre dopuszczają ale dla pewności dobrze byłoby wysłać także papierowe tak dla własnego bezpieczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to teraz jest z tym OC. W sytuacji gdy kupuję samochód z OC ważnym jeszcze przez pół roku. Mogę wypowiedzieć w każdym momencie do kiedy jest ta polisa, czy mam na to 30 dni :nie_wiem: . Bo już się trochę pogubiłem. OC jest w PZU. Można takie wypowiedzenie załatwić drogą elektroniczną??? :hmm:

 

Po 1. Po co chcesz wypowiadać ważną, opłaconą polisę?

Po 2. Jeśli już musisz to możesz zrobić to kiedy chcesz.

Po 3. Jak zostajesz z polisą warto zadzwonić po zakupie i upewnić się co do jej ważności i podać swoje dane do przepisania, żeby jakiemuś cwaniakowi nie przyszło do łba sfałszować polisę, bo przerwę w UFG Tobie naliczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego, że nie jest opłacona druga rata. A za rekalkulacje w PZU podziękuje :bananpapa:

identycznie składałem wypowiedzenie - druga rata w Liberty była 3x wieksza od ubezpieczenia auta na cały rok w innym towarzystwie :mlot:

ważne aby wypowiadać umowe zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003r.   ..a nie art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003r....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też kupiłem autko z ważną polisą OC. Jak przepisywałem ją na siebie powiedziano mi że tej polisy wypowiadać nie muszę gdyż nie ja ją zawierałem.

 

Dobrze Ci powiedziano, ale z dniem zakupu stajesz się jej właścicielem i jeśli nie jest opłacona to TU ścignie Ciebie i przeliczy składkę po Twoich zniżkach czyli czasami lepiej wypowiedzieć tak jak planuje to zrobić kolega założyciel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


ważne aby wypowiadać umowe zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003r. ..a nie art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003r....

 

bezpieczniej jest składać wypowiedzenia opisowe niż powoływać się na konkretne art z ustaw ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to teraz jest z tym OC. W sytuacji gdy kupuję samochód z OC ważnym jeszcze przez pół roku. Mogę wypowiedzieć w każdym momencie do kiedy jest ta polisa, czy mam na to 30 dni :nie_wiem: . Bo już się trochę pogubiłem. OC jest w PZU. Można takie wypowiedzenie załatwić drogą elektroniczną??? :hmm:

Kilka tygodni temu byłem w prawie identycznej sytuacji. Druga rata była do opłacenia za kilka dni, zadzwoniłem do ubezpieczyciela i wszystko załatwiłem przez telefon (przeliczenie/przepisanie na siebie oraz oczywiście wypowiedzenie z konkretną datą, bo na parę ile dni starczyło środków z 1 raty). Potwierdzenia otrzymałem na i-maila.

Wadą tego sposobu było 30-minutowe "wiszenie na słuchawce"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka tygodni temu byłem w prawie identycznej sytuacji. Druga rata była do opłacenia za kilka dni, zadzwoniłem do ubezpieczyciela i wszystko załatwiłem przez telefon (przeliczenie/przepisanie na siebie oraz oczywiście wypowiedzenie z konkretną datą, bo na parę ile dni starczyło środków z 1 raty). Potwierdzenia otrzymałem na i-maila.

Wadą tego sposobu było 30-minutowe "wiszenie na słuchawce"

Jaka firma??

 

Ja wysłałem wczoraj skany wypowiedzenia podpisanego ręcznie oraz umowy k/s. Poprosiłem o potwierdzenie wypowiedzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość firm przyjmuje telefonicznie, nagrywane są rozmowy. W ciągu roku kilkakrotnie wypowiadam, nigdy pisma nie wysyłałem.Kiedyś dzwoniła że mam ubezpieczenie, mówię że zgłoszona sprzedaż była, zapytała pani kiedy mniej więcej, dzwoni za 10 mi że przeprasza, odnalazła rozmowę i jest, a minęło może z pół roku. Czyli całkiem nieźle to działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Nadal wisi na mnie ta polisa... Wysłałem wypowiedzenie, dostałem potwierdzenie, a po dwóch tygodniach przyszło wezwanie do zapłaty za II ratę. W odpowiedzi na moje zapytanie WTF:

 

Szanowny Panie,

W odpowiedzi na wiadomość z dnia 28.07.2015 r. informuję, że złożył Pan wypowiedzenie z art.28 Ustawy, czyli z końcem okresu ubezpieczenia. Zbywca nie opłacił polisy w całości, w związku z czym obowiązek opłacenia składki d nabycia pojazdu przeszedł na Pana. W przypadku, kiedy Pana wolą było wypowiedzenie polisy z dniem złożenia dokumentu, proszę o przesłanie oświadczenia o wskazaniu błędnego artykułu Ustawy.

 

O co chodzi :nie_wiem:

 

Mhm i jednocześnie mam 2 polisy od lipca. :bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 1. Po co chcesz wypowiadać ważną, opłaconą polisę?

 

 

Ja np kupiłem auto z ważną pół roku polisą. Zadzwoniłem do TU i powiedzieli że mogę wypowiedzieć i dostanę zwrot 550zł (sprzedająca nie miała zniżek). Wiec wypowiedziałem i za 360zł kupiłem nowa polisę na cały rok. Tak więc zyskałem 190zł i 6 miesięcy jazdy "gratis". Dlatego czasami warto wypowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja np kupiłem auto z ważną pół roku polisą. Zadzwoniłem do TU i powiedzieli że mogę wypowiedzieć i dostanę zwrot 550zł (sprzedająca nie miała zniżek). Wiec wypowiedziałem i za 360zł kupiłem nowa polisę na cały rok. Tak więc zyskałem 190zł i 6 miesięcy jazdy "gratis". Dlatego czasami warto wypowiedzieć.

 

Nie bardzo rozumiem dlaczego zwrot poszedł do Ciebie a nie do poprzedniego właściciela, który to tak naprawdę opłacił polisę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem dlaczego zwrot poszedł do Ciebie a nie do poprzedniego właściciela, który to tak naprawdę opłacił polisę.

 

Kiedyś składka wracała do sprzedającego a teraz nabywasz wraz z polisą dla tego możesz na niej jeździć dopóki jest ważna (niektóre TU żądają re kalkulacji)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam przed sobą pismo z Alianz powołują się na 
USTAWA z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych:

Art. 31. 1.

W razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, przechodzą prawa i obowiązki poprzedniego posiadacza wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, wypowie ją na piśmie. W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC, ulega ona rozwiązaniu z dniem jej wypowiedzenia. Przepisów art. 28 nie stosuje się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, sprawdzę to niedługo na realnym przykładzie. Kupiłem auto i zgłosiłem jego nabycie do ubezpieczyciela. Zaraz po tym wykupiłem pakiet OC + AC u innego ubezpieczyciela. Po powrocie z wakacji wypowiem umowe u tego pierwszego i zobaczymy czy dostanę jakiś zwrot. Wg. mnie nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś składka wracała do sprzedającego a teraz nabywasz wraz z polisą dla tego możesz na niej jeździć dopóki jest ważna (niektóre TU żądają re kalkulacji)

 

 

Zgadza sie, ale co sie dzieje z niewykorzystana czescia skladki OC, jesli nowy wlasciciel wypowie polise OC, z ktora kupil auto?

 

 

 

Mam przed sobą pismo z Alianz powołują się na 

USTAWA z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych:

Art. 31. 1.

W razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, przechodzą prawa i obowiązki poprzedniego posiadacza wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, wypowie ją na piśmie. W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC, ulega ona rozwiązaniu z dniem jej wypowiedzenia. Przepisów art. 28 nie stosuje się.

 

 

No dobra, ale gdzie tu jest napisane, ze skladka niewykorzystana wraca do nowego posiadacza pojazdu?

Bo takie jest wlasnie pytanie: dlaczego ty jako nowy posiadacz miales dostac zwrot za OC a nie poprzedni wlasciciel?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


No dobra, ale gdzie tu jest napisane, ze skladka niewykorzystana wraca do nowego posiadacza pojazdu?

 

może to wynikać z interpretacji tego zapisu.

 


na posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, przechodzą prawa i obowiązki poprzedniego posiadacza wynikające z tej umowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


O co chodzi :nie_wiem:

 

ano o to, że złożyłeś wypowiedzenie nie z tym art co trzeba. Art 28 tj. wypowiedzenie z końcem okresu obowiązywanie, Ty powinieneś złożyć z art 31.1


art. 31 

1. W razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, przechodzą prawa i obowiązki poprzedniego posiadacza wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, wypowie ją na piśmie. W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC, ulega ona rozwiązaniu z dniem jej wypowiedzenia. Przepisów art. 28 nie stosuje się.

 

a pisałem wcześniej, że jak się nie zna art to bezpieczniej jest składać wypowiedzenie opisowe. Qrak zresztą też podpowiadał, że musisz użyć 31.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chory kraj, chore przepisy... Skoro składam wypowiedzenie zaraz po zakupie auta i 6 miesięcy przed końcem polisy to IMO logiczne jest, że nie chcę już tej polisy... Tak samo rekalkulacji składki też im się nie chce zrobić tylko trzeba podanie napisać :hehe: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Chory kraj, chore przepisy... Skoro składam wypowiedzenie zaraz po zakupie auta i 6 miesięcy przed końcem polisy to IMO logiczne jest, że nie chcę już tej polisy...

 

nie chory kraj tylko jak się pisze papier to albo się wie co się pisze, albo się prosi kogoś o napisanie. Spartoliłeś wypowiedzenie to nie miej pretensji, że ktoś zastosował się do tego o co TY w wypowiedzeniu prosiłeś :facepalm:

 


Tak samo rekalkulacji składki też im się nie chce zrobić tylko trzeba podanie napisać :hehe: .

 

a teraz przeczytaj jeszcze raz i potem jeszcze raz jak nadal nie rozumiesz słowa pisanego. (art 31.2)

TU może ale nie musi samo robić rekalkulacji, a jak Ty się o nią zwrócisz to musi ją wykonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chory kraj, chore przepisy... Skoro składam wypowiedzenie zaraz po zakupie auta i 6 miesięcy przed końcem polisy to IMO logiczne jest, że nie chcę już tej polisy... Tak samo rekalkulacji składki też im się nie chce zrobić tylko trzeba podanie napisać :hehe: .

 Tu http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20112051210

masz pełny tekst ustawy z 2003 roku w miejscu gdzie jest ujednolicony jest treść  po wszystkich późniejszych zmianach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chory kraj tylko jak się pisze papier to albo się wie co się pisze, albo się prosi kogoś o napisanie. Spartoliłeś wypowiedzenie to nie miej pretensji, że ktoś zastosował się do tego o co TY w wypowiedzeniu prosiłeś :facepalm:

 

 

 

 

a teraz przeczytaj jeszcze raz i potem jeszcze raz jak nadal nie rozumiesz słowa pisanego. (art 31.2)

TU może ale nie musi samo robić rekalkulacji, a jak Ty się o nią zwrócisz to musi ją wykonać.

Ja prosiłem o wypowiedzenie umowy, a że są jakieś niepotrzebne ustawy, art itp to już inna kwestia;). Ale to tylko moje zdanie :oki:

Rozumiem doskonale o co chodzi;). Nadal podtrzymuje swoje zdanie;). Ale dzięki za uświadomienie mnie;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie, ale co sie dzieje z niewykorzystana czescia skladki OC, jesli nowy wlasciciel wypowie polise OC, z ktora kupil auto?

 

 

 

 

 

No dobra, ale gdzie tu jest napisane, ze skladka niewykorzystana wraca do nowego posiadacza pojazdu?

Bo takie jest wlasnie pytanie: dlaczego ty jako nowy posiadacz miales dostac zwrot za OC a nie poprzedni wlasciciel?

 

Skoro nabywam auto wraz z polisa to polisa jest moja. Jeżeli jest opłacona a mam prawo ją wypowiedzieć bo jest dla mnie niekorzystna to ja wypowiadam. TU ma obowiązek mi jako posiadaczowi polisy zwrócić nadpłaconą kwotę. Wg mnie logiczne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chory kraj, chore przepisy... Skoro składam wypowiedzenie zaraz po zakupie auta i 6 miesięcy przed końcem polisy to IMO logiczne jest, że nie chcę już tej polisy... Tak samo rekalkulacji składki też im się nie chce zrobić tylko trzeba podanie napisać :hehe: .

 

Ale skoro powołałeś się na konkretny przepis to jak mieli inaczej zinterpretować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Ja prosiłem o wypowiedzenie umowy, a że są jakieś niepotrzebne ustawy, art itp to już inna kwestia;). Ale to tylko moje zdanie :oki:

 

niepotrzebne powiadasz? A ile było awantur o podwójne ubezpieczenia, marudzenia że tylko 30dni po zakupie można działać, że się przedłużają automatycznie polisy o których ktoś nie poinformował ect...

Nieznajomość prawa szkodzi i Twoja nieznajomość teraz zaszkodziła Tobie. Jakbyś przeczytał i zastosował co Ci tutaj radzono to nie miałbyś problemu. No ale... lepiej marudzić. Wyciąg wnioski na przyszłość i podziękuj osobie, która ze strony TU podpowiedziała Ci jak temat rozwiązać - oświadczenie o wskazaniu błędnego art w poprzednim piśmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




Zgadza sie, ale co sie dzieje z niewykorzystana czescia skladki OC, jesli nowy wlasciciel wypowie polise OC, z ktora kupil auto?

Kasa wraca do zbywcy. Świeżutki przykład podaję :)

Mój ojciec sprzedał auto 15 lipca br. Tego samego dnia zgłosiłem tą sprzedaż do Axa Direct.  Nabywca w dniu kupna auta kupił  nową polisąę OC w Proamie.

4 sierpnia przyszedł przekaz pocztowy z AXA ze zwrotem pozostałej składki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ElCiapek w Hestii robili jakikolwiek problem? Ubezpieczałem u nich wiele aut i nigdy nie robili problemu, pewnie sporo zależy od opiekuna, który prowadzi danego klienta.

W Ergo problemem było dokupienie pełnego AC. Mieli sporo wyłączeń, w tym kradzież. Jak to usłyszałem to odpuscilem i nawet nie sprawdzałem ceny, bo zakres jak dla mnie nie do przyjęcia. Normalnie jakbyś kupował nową polisę OC + AC to nie ma problemu, ale nie wiem czy są atrakcyjni cenowo.

Wysłane z HTC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.