Skocz do zawartości

Zmywarka Amica nie domywa... Sam naprawiam.


Kaizeniuniek

Rekomendowane odpowiedzi

Jakieś trzy lata temu przesiadłem się z niskiego modelu Boscha na wysoki Amiki (ZIM 429) i zdziwiłem się, jak super ta Amica zmywa.

Ale od jakiegoś czasu coś się jej pogorszyło. Zacząłem kombinować - ale ani inna chemia, ani ustawienia twardości wody nic nie dawały. Myślę w akcie desperacji - może te reklamy środków do mycia zmywarek (paranoja jakaś) mają jakieś ziarno prawdy?

Kupiłem środek do mycia zmywarki i zapuściłem. Żadnej poprawy. W końcu oglądam i oglądam, a nawet po tym myciu zmywarki jest ona w środku brudna.

post-134597-0-77619000-1437601459_thumb.jpg

 

Miałem wrażenie, że górny spryskiwacz słabo się kręci. Ale jak otwierałem drzwiczki w czasie zmywania, to lała się z nich woda i przy kolejnych oględzinach zmieniało się ich położenie. Czyli niby się kręci.

W końcu znalazłem (chyba) przyczynę - badziewna guma w uszczelce w nakrętce w którą wchodzi rurka z górnego kosza zasilająca dysze.

Sprawna nakrętka wygląda tak:

 

9RS-2C-ZMM1-5BR,0.jpg

 

Moja tak:

post-134597-0-15010900-1437601468_thumb.jpg

 

Zastanawiam się, gdzie są resztki tej uszczelki? Na logikę, to pewnie gdzieś spryskiwaczu się walają i zatykają wylosowaną dyszę. Jakoś nie mogę ich namierzyć i wygrzebać. Może trzeba będzie ramię wymienić? Chyba, że się w drobny pył rozleciały.

 

Jednak  w North na to trzeba poczekać 2-3 tygodnie a zmywać trzeba. Więc wygrzebałem zestaw oringów i jeden wkleiłem na kropelkę. Może te kilka tygodni wytrzyma. Na razie testowe mycie wstępne przetrwał.

post-134597-0-89374300-1437601506_thumb.jpg

Wniosek - Amica ma badziewne materiały. Resztki tej uszczelki były bardziej sparciałe, niż rozsypująca się w moim zabytkowym aucie odma która 15 lat pracowała dużo ciężej i w gorszych warunkach nim padła. Podobnie piekarnik mi pordzewiał. Nawet na gwarancji, ale nie obejmuje tego http://forum.autokacik.pl/index.php/topic/377884-kzak-kuchenka-gazowa/?hl=amica#entry5066223

Mam jeszcze płytę gazową Amica. Kilkanaście sekund czasami trzeba trzymać pokrętło, żeby odpalić trzy korony. Inne palniki krócej - ale też dużo dłużej niż w poprzednim najtańszym Smegu w którym jeszcze pokrętła chodziły lekko i przyjemnie i nie oblazły w pierwszym roku używania.

 

No more Amica. Odradzam wyższe modele. Jak w wyższych modelach tak oszczędzają, to strach się bać co się dzieje w niższych...

 

Może patent z niepozorną uszczelką przez którą górne ramie nie dostaje takiego ciśnienia jak powinno jeszcze komuś pomoże.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za tego posta...mam taki sam model, kupiony kilka lat temu i rzeczywiście na początku było OK, a teraz niedomywa/zostawia proszek na naczyniach...muszę tam zaglądnąć :)

możesz podać nr tej części, albo linka gdzie to kupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

dzięki, wczoraj sprawdziłem i u mnie ta uszczelka jest jak nowa

Przypuszczam,ze kiepskie tablety mamy i za dużo pakujemy do niej naczyń...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ZIM629E około rok, na razie nie widać tam mankamentów.

Model zmywarki (droższy czy tańszy) nie ma znaczenia, bardziej już rocznik. Producenci unifikują takie części we wszystkich produkowanych w danym momencie modelach.

Jest wysoce prawdopodobne, że da się nawet zastąpić taką nakrętkę nakrętką ze zmywarki innej firmy, oczywiście po oględzinach, bo rodzaju gwintu i średnic się w opisach zwykle nie podaje.

Choćby po tym opisie widać, że taki element nie jest przywiązany do konkretnej firmy czy modelu zmywarki: http://serwis-agd.com/nakretka-z-uszczelka-c00144315.html

A tu przykładowe zdjęcie tego samego zużytego elementu ze zmywarki Hotpoint-Ariston:

 

20130731_181705x.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki, wczoraj sprawdziłem i u mnie ta uszczelka jest jak nowa

Przypuszczam,ze kiepskie tablety mamy i za dużo pakujemy do niej naczyń...

To przetestuj fairy platinum. Żona twierdzi, że bije na głowę finishe i inne somaty.

No i podstawa - filtry muszą być czyste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh

najtansza amica za 800 zl tez ma ta sama uszczelke

padla po 4 latach

tragedia

no chyba z 20 zl w north dalem nie plakalem zmywam dalej

ztcw amica ma zmywarki od beko

W nowszych jest to inaczej rozwiązane. Jest rurka z oringiem na niej i na to wchodzi dopasowany kielich od ramienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh

najtansza amica za 800 zl tez ma ta sama uszczelke

padla po 4 latach

tragedia

no chyba z 20 zl w north dalem nie plakalem zmywam dalej

ztcw amica ma zmywarki od beko

W nowszych jest to inaczej rozwiązane. Jest rurka z oringiem na niej i na to wchodzi dopasowany kielich od ramienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowszych jest to inaczej rozwiązane. Jest rurka z oringiem na niej i na to wchodzi dopasowany kielich od ramienia.

 

To nie jest tak, że w nowszej - brat ma starszą od mojej (znacznie) i niższy model, i ma rozwiązanie o którym piszesz. Ja mam i nowszy egzemplarz, i nowszy model - i mam tę badziewną nakrętkę.

 

Że guma tak szybko zmurszała, to IMO jej kiepska jakość. Ale inna rzecz, że pewnie nawet zmurszała by dłużej wytrzymałą, gdyby górny kosz był precyzyjnie prowadzony. A on tak nieprecyzyjnie trafia, że pewnie nie raz i nie dwa trafił krawędzią w brzeg gumy i ją rozwalał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

dzięki, wczoraj sprawdziłem i u mnie ta uszczelka jest jak nowa

Przypuszczam,ze kiepskie tablety mamy i za dużo pakujemy do niej naczyń...

 

hmmmm, wstyd się przyznać, ale... włączając zmywarkę nie uaktywnialiśmy opcji 3w1 w menu/programie mycia ;l:hehe:;]  i dlatego przy tabletach było jakby niedomyte (resztki chemii na naczyniach)...

przez długi czas używaliśmy proszku, nie tabletek i nam z głowy wyleciało :hehe:

teraz jest ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


włączając zmywarkę nie uaktywnialiśmy opcji 3w1 w menu/programie mycia

 

A ta opcja to coś więcej robi, niż wyłączenie regeneracji zmiękczacza i dozowanie nabłyszczacza (czyli też wyłącza alarm, że pusto w zbiornikach soli i nabłyszczacza)?

Wydłuża cykle czy jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmmm, wstyd się przyznać, ale... włączając zmywarkę nie uaktywnialiśmy opcji 3w1 w menu/programie mycia ;l:hehe:;]  i dlatego przy tabletach było jakby niedomyte (resztki chemii na naczyniach)...

przez długi czas używaliśmy proszku, nie tabletek i nam z głowy wyleciało :hehe:

teraz jest ok

 

Nic nie powinno się dziać. Ja już od dawna używając tabletek nie wciskam programu "tabletki" Różnica jest oprócz wyłączenia soli i nabłyszczacza po włączeniu przycisku tabletki to wydłużony cykl mycia o kilkanaście minut. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowsze zmywarki Amica (jak moja ZIM-629E) z wyświetlaczem tekstowym nie mają żadnych specjalnych ustawień czy opcji typu "tabletki 3w1". Instrukcja zawiera tylko zalecenie aby używając takich tabletek ustawić minimalne dozowanie soli i nabłyszczacza. W samych programach nic się nie zmienia.

Szczerze mówiąc przez ponad rok użytkowania tej zmywarki nie wypróbowałem absolutnie żadnych tabletek czy kapsułek typu 3w1 lub 2w1 więc się nie wypowiem o ich działaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.