Skocz do zawartości

Termostat do kaloryfera - howto


szastan

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem,

 

planuję wymienić termostaty przy kaloryferach na sterowalne zdalnie. Obecnie na kaloryferze mam model Oventrop UNI LH i teraz chciałbym się was poradzić co do:

- demontażu; czy demontuję go odkręcając nakrętkę widoczną poniżej

 

post-143175-0-26031000-1475758886_thumb.

 

(kombinuję że pod nią jest zamontowany do kaloryfera zawór)? Czy jak ją odkręcę to mi woda poleci z kaloryfera? ;]

- montażu nowego; z uwag na zastosowany system zarządzania jestem obecnie ograniczony do jednego typu zaworu, który w opisie ma adnotację: Przejściówki do zaworów: Danfoss RA, RAV, RAVL. Czy dobrze kombinuję, że skoro obecnie jest zamontowany Oventrop, muszę mieć jakiś adapter Oventrop <-> Danfoss?

 

Generalnie na temacie znam się jak na uboju świń :bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem,

 

planuję wymienić termostaty przy kaloryferach na sterowalne zdalnie. Obecnie na kaloryferze mam model Oventrop UNI LH i teraz chciałbym się was poradzić co do:

- demontażu; czy demontuję go odkręcając nakrętkę widoczną poniżej

 

attachicon.gifIMG_0060.jpg

 

(kombinuję że pod nią jest zamontowany do kaloryfera zawór)? Czy jak ją odkręcę to mi woda poleci z kaloryfera? ;]

- montażu nowego; z uwag na zastosowany system zarządzania jestem obecnie ograniczony do jednego typu zaworu, który w opisie ma adnotację: Przejściówki do zaworów: Danfoss RA, RAV, RAVL. Czy dobrze kombinuję, że skoro obecnie jest zamontowany Oventrop, muszę mieć jakiś adapter Oventrop <-> Danfoss?

 

Generalnie na temacie znam się jak na uboju świń :bzik:

 

Pod spodem jest popychacz (igla) zaworu, więc nic nie poleci.

Zapewne masz tam jeden z wymienionych standardów Danfoss RA, RAV, RAVL, więc nic nie musisz na 90% zmieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod spodem jest popychacz (igla) zaworu, więc nic nie poleci.

Zapewne masz tam jeden z wymienionych standardów Danfoss RA, RAV, RAVL, więc nic nie musisz na 90% zmieniać.

 

czyli odkręcam tą nakrętkę, patrzę na zawór (igła jak mniemam jest jego częścią) i obrazowo porównuję co to za typ, do tego dobieram ewentualny adapter tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli odkręcam tą nakrętkę, patrzę na zawór (igła jak mniemam jest jego częścią) i obrazowo porównuję co to za typ, do tego dobieram ewentualny adapter tak?

Może być średnica gwintu 28 lub 30mm. Do tego gruba igła może wystawać kilka mm i całość jest dosyć płaska albo cienka igła wystawać ponad pół cm. i całość bardziej rozciągnięta.

Hipotetycznie 4 kombinacje. W praktyce tylko trzy. Proste jak budowa cepa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to 30x1,5 to od razu zobaczysz.

Może być popychacz igły prawie równo z gwintem albo jak w Danfoss-ie głęboko w środku.

Stawiam, że będzie typowy zawór z minimalnie wystającą, grubą igłą. Dość płytki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@szastan

Zanim zaczniesz wykręcać ten termostat to ustaw go na "5".
Miałem w jednym z kaloryferów tak, że termostat zaczął mi się odkręcać razem z zaworem i zaczęło sikać wodą...  8] 
Ale to prawdopodobnie dlatego, że termostat dociskał zawór (nie był na 5)  :facepalm: 

W jednym, nietypowym, miałem też tak, że przedłużałem tą "igłę" z jakiegoś kawałka plastiku, bo była za krótka, żaden adapter z zestawu się nie nadawał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne. Ale nadal brakuje mi fizycznego bezprzewodowego czujnika otwarcia okna. Nie wgłębiałem się ale pewnie jak cała reszta zakręca się na chwile jak wyczuje gwałtowny spadek temp po otwarciu okna... Ale potem zaczyna grzać jak szalony mimo ze okno nadal jest otwarte :(

Sent from my iPhone using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nadal brakuje mi fizycznego bezprzewodowego czujnika otwarcia okna

 

jest tej samej firmy 

 

co do działania, masz możliwość ustawiania temperatury w zależności od tej na zewnątrz, w pomieszczeniu, pory dnia, Twojej lokalizacji itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest tej samej firmy

co do działania, masz możliwość ustawiania temperatury w zależności od tej na zewnątrz, w pomieszczeniu, pory dnia, Twojej lokalizacji itd.

A da się ustawić akcje zeby zakręcił grzejnik jak konkretne okno jest otwarte i wrócił do nastawy z programu kiedy zostanie zamknięte ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ wprawdzie nie mam tego czujnika, ale imho tak, w aplikacji HomeKit masz do dyspozycji wszystkie zmienne z podłączonych urządzeń wg których możesz sterować automatyką. W moim przypadku będzie to sterowanie wg temperatury podawanej przez stację pogodową, lokalizacji w której się znajduję (ustawienie odpowiedniej temperatury na powrót z pracy) i czasu (obniżenie na noc). Dodanie do tego zamknięcia zaworu przy otwartym oknie wydaje się jedynym sensownym rozwiązaniem :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ nie musisz, nie przekonuje tu nikogo do stosowania czegokolwiek :)

Ano pewnie !

Każdy wydaje pieniadze na co chce i jak chce. Nic mi do tego ! :oki:

Tylko tak sobie głośno pomyslałem. Regulacja temperatury +-2*C po wyjsciu i przed powrotem do domu, nie ma zadnego ekonomicznego sensu.

Co innego wychłodzenie pomieszczenia na noc, aby powiekszyc swoj komfort. Tylko to da sie najprostszymi zaworami "elektronicznymi" zrealizowac.

Dla każdego oczywiscie wg potrzeb. Pozdrawiam.

Zamiast tego Oventropa bez problemu podłaczysz cokolwiek innego, bo zawór termostatyczny masz "uniwersalny"

Gorzej jest jak sa zawory danfossa, wtedy trzeba stosowac przejsciowki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ wprawdzie nie mam tego czujnika, ale imho tak, w aplikacji HomeKit masz do dyspozycji wszystkie zmienne z podłączonych urządzeń wg których możesz sterować automatyką. W moim przypadku będzie to sterowanie wg temperatury podawanej przez stację pogodową, lokalizacji w której się znajduję (ustawienie odpowiedniej temperatury na powrót z pracy) i czasu (obniżenie na noc). Dodanie do tego zamknięcia zaworu przy otwartym oknie wydaje się jedynym sensownym rozwiązaniem :ok:

To muszę doczytać w takim razie ;) bo może w końcu uda mi się znaleźć coś mającego szanse być użytecznym standardem a nie jednorazowym zamkniętym do jednego konkretnego zastosowania rozwiązaniem :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@szastan - jedno pytanie bo nie daje mi to spokoju... nie potrafie znalezc zadnej informacji o tym czy da sie tym sterowac inaczej niz z iphone/ipad. W sensie chodzi mi o to czy jest jakis device typu manipulator/przycisk zeby np 'ze sciany' bez dostepu do mojego telefonu dziecko moglo zmienic temperature w domu, etc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne. Ale nadal brakuje mi fizycznego bezprzewodowego czujnika otwarcia okna. Nie wgłębiałem się ale pewnie jak cała reszta zakręca się na chwile jak wyczuje gwałtowny spadek temp po otwarciu okna... Ale potem zaczyna grzać jak szalony mimo ze okno nadal jest otwarte :(

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sa takie. I maja znacznie wiecej akcesoriów niz tylko czujnik okna. .aja sterownik usb, sterownik naścienny itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@Joki już wiem że zarówno w obecnym termostacie jak i w nowym nakrętka występuje M30 x 1,5, to pozostaje kwestia tej igły, a to pewnie załątwią w razie czego adapterki :ok:

Jak kupowałem w zeszłym roku termostaty i przeglądałem różne modele, to pamiętam, że dla zaworów Oventrop były do kupienia dedykowane adaptery specjalnie pod Oventrop- może jednak jest coś konstrukcyjnie "na rzeczy" skoro coś takiego istnieje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa takie. I maja znacznie wiecej akcesoriów niz tylko czujnik okna. .aja sterownik usb, sterownik naścienny itp.

 

a konkretnie? ktore maja 'znacznie wiecej akcesoriow' ? bo narazie jedyny system do sterowania grzejnikami ktory spelnia moje oczekiwania to produkt Q3 ale jego z kolei nie da uzywac do niczego innego - czyli glowica, czujnik otwarcia, sterownik scienny, przycisk eco i koniec mozliwosc... a co gorsza zeby to sensownie ozenic do kupy to trzeba jeszcze bramke LAN kupic ;) ktora poza ozenieniem i dostepem 'z chmury' nic innego praktycznego nie robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku HomeKit jest jedna fajna sprawa, każde urządzenie współpracujące z tym standardem współpracuje ze sobą, czyli możesz np. do sterowania termozawrami Elgato użyć panel/kontroler naścienny (np panel Ecobee). W polskim sklepie tego jeszcze nie widzę, ale powoli się u nas pojawiają, miesiąc temu choćby teg termostatu nie było, a jak rzmawiałem bezpośrednio z Elgato w czerwcu to twierdizli że nie mają żadnych planów dot. wprowadzneia teg urządzenia na polski rynek. W tej chwili wydaje mi się że to jest po prostu najpewniejszy ekosystem do zainwestowania z dobrą perspektywą na rozszerzanie gamy akcesoriów, dzięki wsparciu od Apple. Niestety ma to swoją cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a konkretnie? ktore maja 'znacznie wiecej akcesoriow' ? bo narazie jedyny system do sterowania grzejnikami ktory spelnia moje oczekiwania to produkt Q3 ale jego z kolei nie da uzywac do niczego innego - czyli glowica, czujnik otwarcia, sterownik scienny, przycisk eco i koniec mozliwosc... a co gorsza zeby to sensownie ozenic do kupy to trzeba jeszcze bramke LAN kupic ;) ktora poza ozenieniem i dostepem 'z chmury' nic innego praktycznego nie robi.

 

 

Zapomnij - wycofali się z całego ekosytemu - tylko głowice robią.

 

Wcześniej można było głowicę sparować z komputerem (dongle USB), sterownikiem naściennym (sterowanie kilkoma głowicami i z czujnikiem zewnętrznej temperatury), czujnikiem otwarcia okna oraz dodatkową czujką temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij - wycofali się z całego ekosytemu - tylko głowice robią.

 

Wcześniej można było głowicę sparować z komputerem (dongle USB), sterownikiem naściennym (sterowanie kilkoma głowicami i z czujnikiem zewnętrznej temperatury), czujnikiem otwarcia okna oraz dodatkową czujką temperatury.

 

no dlatego nie kupilem Q3 - ale Ty nadal nie napisales jaka jest sensowna alternatywa dla HomeKIT od apple? moze Fibaro czy ogolnie z-wave? :phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ żaden problem, ale to chwilę potrwa :)

 

post-143175-0-00164200-1475827206_thumb.

 

póki co mogę się wypowiedzieć jedynie nt. stacji pogodowej i gniazdka, te dwie rzeczy działają sprawnie, ale trzeba tez pamiętać że do dostepu zdalnego potrzebne jest AppleTV (to najnowsze) lub iPad wpięty do ładowania i z podłączonym WiFi (chociaż z WiFi nie jestem pewien, raz eksperymentowałem i dostałem dane przez GSM). 

 

Tak to póki co wygląda:

 

post-143175-0-96227700-1475827537_thumb.post-143175-0-79020800-1475827550_thumb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@szastan - jedno pytanie bo nie daje mi to spokoju... nie potrafie znalezc zadnej informacji o tym czy da sie tym sterowac inaczej niz z iphone/ipad. W sensie chodzi mi o to czy jest jakis device typu manipulator/przycisk zeby np 'ze sciany' bez dostepu do mojego telefonu dziecko moglo zmienic temperature w domu, etc?

Tak masz sterowniki naścienne, gdzieś tam podawałem linka do Ecobee

 

Zasada jest prosta, szukasz sprzętu który ma adnotację:

 

post-143175-0-93645700-1475828170_thumb.

 

Wtedy masz pewność że będzie współpracował z resztą :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak masz sterowniki naścienne, gdzieś tam podawałem linka do Ecobee

 

Zasada jest prosta, szukasz sprzętu który ma adnotację:

 

attachicon.gifZrzut ekranu 2016-10-07 o 10.15.27.png

 

Wtedy masz pewność że będzie współpracował z resztą :ok:

 

doczytuje wlasnie... martwi mnie jedynie to ze w domu mam jednego iphone 4 (młodego) i druegiego mojego sluzbowego iphone5 ... a poza tym androidy. Zadnego ipada czy appleTV (ktore swoja droga chyba wlasnie wycofali z oferty?) i troche sie obawiam zeby sie nie okazalo ze za chwile bede musial specjalnie kupic kolejne (najnowsze) japko zeby zrekonfigurowac ustawienie kaloryfera ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


appleTV (ktore swoja droga chyba wlasnie wycofali z oferty?)

 

wycofali trzeciej generacji, to najnowsze z appstore jak najbardziej sprzedają

 


troche sie obawiam zeby sie nie okazalo ze za chwile bede musial specjalnie kupic kolejne (najnowsze) japko zeby zrekonfigurowac ustawienie kaloryfera

 

tylko jeśli chcesz kaloryfer zrekonfigurować nie mając urządzenia w zasięgu bluetooth, wtedy ATV działa jak HUB, poza tym wszystko leci przez bluetooth lokalnie :ok:

 

Oczywiście, ma to sens jeśli używasz sprzętu Apple, jeśli nie, to raczej bym poszukał innego rozwiązania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij - wycofali się z całego ekosytemu - tylko głowice robią.

 

Wcześniej można było głowicę sparować z komputerem (dongle USB), sterownikiem naściennym (sterowanie kilkoma głowicami i z czujnikiem zewnętrznej temperatury), czujnikiem otwarcia okna oraz dodatkową czujką temperatury.

Skąd informacja? Kupić zestaw cały czas można a na stronie nawet jakąś nową wersję HomeMatic pokazują...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wycofali trzeciej generacji, to najnowsze z appstore jak najbardziej sprzedają

 

 

 

 

tylko jeśli chcesz kaloryfer zrekonfigurować nie mając urządzenia w zasięgu bluetooth, wtedy ATV działa jak HUB, poza tym wszystko leci przez bluetooth lokalnie :ok:

 

Oczywiście, ma to sens jeśli używasz sprzętu Apple, jeśli nie, to raczej bym poszukał innego rozwiązania. 

 

to jeszcze napisz - kazdy element dziala jako repeater czy 'grupa' musi sie widziec razem zeby moc reagowac na siebie? Jak to wogole jest spiete z telefonem - w sensie dojezdzam do domu ale ogrzewanie wlaczy sie dopiero jak wejde do mieszkania i BT zalapie? Bo cos nie potrafie sie odnalezc w tym marketingowym opisie - wszedzie jest napisane ze BT a potem nagle ze mozna sterowac 'z miasta' ... jakim cudem jesli telefon mam w kieszeni a w domu tylko aktywatory gadajace ze soba po BT...

 

edyta: ok, juz kumam - czyli zeby to sensownie dzialalo to w domu musi lezec ipad albo atv... czyli kolejne pare stowek zeby to ruszyc z miejsca... wyglada (marketingowo) super, ale cena wejscia dla kogos kto ma tylko telefon z japkiem to zabija niestety :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ w zasadzie sobie dpowiedziałeś, więc mge tylko potwierdzić:

- ATV to hub z którym komunikujesz się przez iCloud uzywając swojego apple ID (czyli komunikacja przechodzi przez infrastrukturę Apple), dalej ATV/iPad przez bluetooth gadają z automatyką w domu

- będąc w domu komunikujesz się z automatyką bezpośrednio przez Bluetooth (traktuj telefon jak sterownik, musi móc komunikować się przez bluetooth to czym chcesz sterować, jeśli nie, system sprawdza czy dane urządzenie jest w zasięgu ATV/iPad)

- urządzenia nie działają obecnie szeregowo (nie mam pojęcia czy sie to w przyszłości nie zmieni, trzeba poczekać na ew. aktualizację w czerwcu, nie jest to wykluczone)

 

Biorąc pod uwagę powyższe u mnie póki co działa z najdalszego zakątka mieszkania, w przypadku domu narazie jedynym sposobem na zwiększenie zasięgu jest kilka ATV/iPad (albo sterowanie gdy znajdziesz się dostatecznie blisko).

 

Cena jaką trzeba by zapłacić żeby od zera zbudować system jest zatrważająca, stąd traktuję to jako wieloletnią inwestycję, w zeszłym roku sprawiłem sobie stację pogodową i ATV, w tym gniazdko, teraz termostat, powoli doposażam, kupując raz na kwartał jakieś urządzenie kosztuje mnie to ~100 PLN/msc, bez tragedii, na większe duperele potrafiłem wydawać ;]

 

Reasumując, ATV potrzebujesz jeśli chcesz mieć kontrolę i podgląd zdalny i żeby móc skorzystać z automatyki polegającej na Twoim położeniu poza domem (np jesteś w promieniu 5km od domu, włącz piec/ogrzewanie/podgrzej zupę ;])

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@szastan dzieki za wyjasnienie ;)

 

 

swoja taki HomeKIT droga to kolejny powod zeby pojsc w apple :) moze w koncu skusze sie na ATV, szczegolnie ze netflix dziala juz calkiem sensownie :)   btw. ciekawe czy pojawi sie szybko realna konkurencja od google/android (a moze juz jest?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


ATV to hub z którym komunikujesz się przez iCloud uzywając swojego apple ID (czyli komunikacja przechodzi przez infrastrukturę Apple), dalej ATV/iPad przez bluetooth gadają z automatyką w domu

 

zajrzalem do swojego iCloud i w sumie nie widze zadnej ikonki od HomeKIT - u Ciebie jest? I druga kwestia - jesli ikonka w icloud jest to czy mozna z niej wyklikac to samo co z ipada/iphone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ szukaj takiej ikonki (zakładam że masz iOS 10):

attachicon.gifIMG_0065.JPG

 

 

 

 

nie rozumiem :hmm:

 

icloud.com - tam mozna niektore uslugi sobie dokonfigurowywac. Napisales ze jesli jest ATV i jestes poza domem to mozna zarzadzac domem korzystajac z infrastruktury icloud. Ciekaw jestem po prostu czy da sie z dowolnej przegladarki cos pomodyfikowac logujaca sie na owe icloud.com ;)

 

 

edyta: ikonki DOM w iphone nie mam bo ciagle nie mam ios10, a dopiero wtedy (podobno) jest instalowana jako systemowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisales ze jesli jest ATV i jestes poza domem to mozna zarzadzac domem korzystajac z infrastruktury icloud.

 

eee, napisałem 

 

ATV to hub z którym komunikujesz się przez iCloud uzywając swojego apple ID (czyli komunikacja przechodzi przez infrastrukturę Apple), dalej ATV/iPad przez bluetooth gadają z automatyką w domu

taka subtelna różnica ;] na icloud.com nie mam ikony HomeKit

 

 

ikonki DOM w iphone nie mam bo ciagle nie mam ios10, a dopiero wtedy (podobno) jest instalowana jako systemowa

 

to możesz używać aplikacji producenta (wyszukaj np. apke Elgato Eve)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee, napisałem 

taka subtelna różnica ;] na icloud.com nie mam ikony HomeKit

 

 

to możesz używać aplikacji producenta (wyszukaj np. apke Elgato Eve)

 

teraz rozumiem subtelna roznice ;)

 

generalnie jak sobie patrze na rozwiazanie to pojde w Elgato Eve a moze kiedys sobie dokupie ATV i bede mogl sobie dointegrowac kolejne elementy, bo juz samo elgato jest kompletnym systemem a mozliwosc dolaczenia innych producentow przez homekit to juz absolutna wisienka ;)

 

 

dzieki za podsuniecie pomyslu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


pojde w Elgato Eve a moze kiedys sobie dokupie ATV i bede mogl sobie dointegrowac kolejne elementy

 

to w sumie też nie tak, w aplikacji od Elgato możesz też konfigurować użycie elementów od innych producentów, ATV tylko praca zdalna. Tak naprawdę możesz użyć całkowicie neutralnej jeśli idzie o producentów hardware aplikacji, np. uważanej za najlepszą do tego systemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to w sumie też nie tak, w aplikacji od Elgato możesz też konfigurować użycie elementów od innych producentów, ATV tylko praca zdalna. Tak naprawdę możesz użyć całkowicie neutralnej jeśli idzie o producentów hardware aplikacji, np. uważanej za najlepszą do tego systemu

 

no tak, ale to kolejne 15euro na start ;) anyway - DZIEKI za wyjasnienia :) ide skrobac zaskorniaki na pierwszy set zabawek od Elgato ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.