Skocz do zawartości

Nowa NIEOPŁACONA polisa OC i sprzedaż pojazdu


komor

Rekomendowane odpowiedzi

Takiego tematu chyba nie było :hmm:

 

W dniu jutrzejszym 25.03 prawdopodobnie sprzedaje samochód.

 

Polisa kończyła się 23.03 więc przedłużyłem ją i rozbiłem na 4 raty. Pierwsza płatność jest w dniu 29.03, jeszcze jej nie opłaciłem.

 

Czy jako sprzedający mam obowiązek przekazać opłaconą polisę czy mogę przerzucić obowiązek zapłaty na nowego właściciela?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz opłacić bo jak nie to i tak Ci tą pierwszą ratę sciagna. Ty jesteś właścicielem i Ty odpowiadasz za polisę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo ja muszę albo nowy właściciel.

 

Chodzi mi jedynie o przepisy, ustawę itp. Nie wydaje mi się żeby miał mnie ktoś ścigać za to, że nowy właściciel opłacił sobie polisę sam razem z pierwszą ratą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, AkuQ napisał:

Polisa zostanie rozliczona za dni, wiec podziel składkę, oddaj panu za te dni i niech on opłaci.

 

Ee tam. Łatwiej i prościej, żeby kupujący polisy nie przejął. Raz dla niego, bo sobie zrobi kalkulacje tam, gdzie będzie najtaniej - a OP zapłaci za te kilka dni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, grogi napisał:

Ee tam. Łatwiej i prościej, żeby kupujący polisy nie przejął. Raz dla niego, bo sobie zrobi kalkulacje tam, gdzie będzie najtaniej - a OP zapłaci za te kilka dni.

 

I tu popełniasz błąd myślowy. Z doświadczenia-najmniej zdrożały polisy wznawiane i te się opłaci po prostu przejmować bo warunki są dużo korzystniejsze niż nowa kalkulacja. Po zakupie, przepisanie polisy "na siebie" i za rok znowu nam składka wzrośnie niewiele lub wcale. Nowe oferty są dużo mniej korzystne bo są po nowych stawkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, AkuQ napisał:

I tu popełniasz błąd myślowy. Z doświadczenia-najmniej zdrożały polisy wznawiane i te się opłaci po prostu przejmować bo warunki są dużo korzystniejsze niż nowa kalkulacja. Po zakupie, przepisanie polisy "na siebie" i za rok znowu nam składka wzrośnie niewiele lub wcale. Nowe oferty są dużo mniej korzystne bo są po nowych stawkach.

 

Ale przejęcie polisy dla TU to przecież nowe ryzyko... 

 

No dobra, kończę się wymądrzać, doświadczenia z 'nowymi' polisami mam tyle co z tygrysem bengalskim...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, grogi napisał:

Ale przejęcie polisy dla TU to przecież nowe ryzyko... 

To nie jest rozpatrywane jednostkowo tylko liczy algorytm. Przykład z ub. tygodnia, stare bmw z 95r, przejęcie polisy koszt 580zł, nowa kalkulacja ponad 1200zł, aż chłopaczek za głowę się złapał. Wszystkie wznowienia wzrosły kilka % a nowe polisy kilkadziesiąt %, a w innych TU nawet po 100% jak przychodzą by ich pokalkulować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, AkuQ napisał:

To nie jest rozpatrywane jednostkowo tylko liczy algorytm. Przykład z ub. tygodnia, stare bmw z 95r, przejęcie polisy koszt 580zł, nowa kalkulacja ponad 1200zł, aż chłopaczek za głowę się złapał. Wszystkie wznowienia wzrosły kilka % a nowe polisy kilkadziesiąt %, a w innych TU nawet po 100% jak przychodzą by ich pokalkulować.

 

No spoko - a ile tej polisy (ile dni) dostawał za 580zł, a ile za 1200zł? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, cesarz napisał:

Opłać polise OC - po sprzedaży wyślij informacje że sprzedałeś, ksero umowy sprzedaży i prośbe o zwrot nadpłaconego OC.

 

Tak robiłem w Hestii - kase była u mnie na koncie po 3 dniach.

 

Ale to tylko wtedy przejdzie jak nowy właściciel nie będzie chciał korzystać z tej starej polisy, znaczy ubezpieczy sobie w nowej firmie:hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, grogi napisał:

No spoko - a ile tej polisy (ile dni) dostawał za 580zł, a ile za 1200zł? 

Nie rozumiem. Doprecyzujesz?

 

Edit. Chyba zaczaiłem...Pisałem o nowych polisach, pierwsza na zasadzie opłacenia nowej polisy przez starego właściciela i zakup pojazdu z polisą, druga zakup pojazdu i ubezpieczenie w dniu zakupu i zakończenia polisy poprzednika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, komor napisał:

Albo ja muszę albo nowy właściciel.

 

Chodzi mi jedynie o przepisy, ustawę itp. Nie wydaje mi się żeby miał mnie ktoś ścigać za to, że nowy właściciel opłacił sobie polisę sam razem z pierwszą ratą.

wyobraź sobie  sytuacje: kupiec  idzie  do  agenta  TU i  wypowiada  twoja  niezapłacona  przez  Ciebie  polise,  przepis  jest  taki ze  auto  ma  mieć ważne (opłacone )OC  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, volf6 napisał:

Ale to tylko wtedy przejdzie jak nowy właściciel nie będzie chciał korzystać z tej starej polisy, znaczy ubezpieczy sobie w nowej firmie:hmm:

 

Wydaje mi sie że nie do końca. Jak ty zgłosisz sprzedaż - to polisa przechodzi na nowe uzytkownika i ubezpieczyciel go o tym informuje + o ewentualnej dopłacie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, cesarz napisał:

 

Wydaje mi sie że nie do końca. Jak ty zgłosisz sprzedaż - to polisa przechodzi na nowe uzytkownika i ubezpieczyciel go o tym informuje + o ewentualnej dopłacie)

No i jakim cudem wtedy stary właściciel odzyska kasę:hmm:

Edit. Pisząc "przejdzie" miałem na myśli pomysł ze zwrotem składki dla starego właściciela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.03.2017 o 11:13, komor napisał:

Takiego tematu chyba nie było :hmm:

 

W dniu jutrzejszym 25.03 prawdopodobnie sprzedaje samochód.

 

Polisa kończyła się 23.03 więc przedłużyłem ją i rozbiłem na 4 raty. Pierwsza płatność jest w dniu 29.03, jeszcze jej nie opłaciłem.

 

Czy jako sprzedający mam obowiązek przekazać opłaconą polisę czy mogę przerzucić obowiązek zapłaty na nowego właściciela?

Nie czytaj tych wszystkich bzdurnych porad tylko opłać polisę.

Jak sam piszesz to minimum 2 dni auto jest jeszcze Twoje i na tobie ciąży obowiązek kontynuacji ubezpieczenia. Dodatkowo kupujący ma prawo korzystać z twojej polisy 30 dni.

 

Aczkolwiek znalazłem coś takiego:

Kiedy zaczyna obowiązywać OC?

Odpowiedzialność z tytułu zawarcia polisy OC komunikacyjnego rozpoczyna się z chwilą zawarcia umowy i zapłacenia składki, lub jej pierwszej raty. Jeśli jednak na polisie wskazany został późniejszy termin płatności, wówczas odpowiedzialność towarzystwa rozpoczyna się z chwilą zawarcia polisy. OC zaczyna obowiązywać również w sytuacji kiedy zadziała tzw. zasada automatyzmu, czyli niewypowiedziana najpóźniej 1 dzień przed końcem dotychczasowa umowa OC wznowi się na kolejny okres 12 miesięczny. Wówczas OC zaczyna się następnego dnia po upływie poprzedniej umowy OC.

 

OC a sprzedaż pojazdu.

Z chwilą sprzedaży pojazdu sprzedawca powinien kupującemu wraz z dokumentacją przekazać również polisę ubezpieczenia OC. Zbywca ma obowiązek w ciągu 14 dni od dnia sprzedaży powiadomić na piśmie o tym fakcie zakład ubezpieczeń w którym wcześniej zawarł polisę OC. Dopiero wówczas zgodnie z prawem kończy się jego odpowiedzialność z tytułu polisy OC. Dlatego warto zrobić to jak najszybciej. Należy pamiętać, że sprzedający pomimo zbycia auta, ma obowiązek wraz z nabywcą, zapłaty należnej składki od dnia sprzedaży, do dnia zawiadomienia o tym fakcie zakładu ubezpieczeń. Zapłacić składkę za ten okres powinna jedna lub druga strona, ponieważ obowiązek jest wówczas „solidarny”.

 

Tak czy inaczej ubezpieczyć i nie kombinować.

Jak się coś stanie to wtedy zwykle człowiek żałuje że pożałował kilku groszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, betaaga napisał:

Dodatkowo kupujący ma prawo korzystać z twojej polisy 30 dni.

tego nie ma już jakiś czas, zniknęło razem z terminem 30dni na wypowiedzenie polisy przekazanej wraz z pojazdem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Ozarek napisał:

tego nie ma już jakiś czas, zniknęło razem z terminem 30dni na wypowiedzenie polisy przekazanej wraz z pojazdem.

 

Faktycznie zmienił się z 30 na 14

Do 14 dni możesz jeździć legalnie, po tym terminie powinieneś poinformować ubezpieczyciela  czy ją kontynuujesz czy wykupujesz nową u innego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, betaaga napisał:

Nie czytaj tych wszystkich bzdurnych porad tylko opłać polisę.

Jak sam piszesz to minimum 2 dni auto jest jeszcze Twoje i na tobie ciąży obowiązek kontynuacji ubezpieczenia.

Piszesz by nie czytał bzdurnych porad a sam/sama takich udzielasz 8-) Po czym wnosisz, że polisa nie jest kontynuowana jak napisał wyraźnie w pierwszym poście?

2 godziny temu, betaaga napisał:

Dodatkowo kupujący ma prawo korzystać z twojej polisy 30 dni.

Kolejna złota rada.

 

2 godziny temu, betaaga napisał:

Tak czy inaczej ubezpieczyć i nie kombinować.

Jak się coś stanie to wtedy zwykle człowiek żałuje że pożałował kilku groszy.

 

Co Ty w ogóle wypisujesz???

Cytuj

skończyła się 23.03 więc przedłużyłem ją i rozbiłem na 4 raty.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, grogi napisał:

100 dni ubezpieczenia za 580 zł dopłaty to gorszy deal niż 365 za 1200 zł.

 

Minęliśmy się z pisaniem, zrobiłem edit w tamtym poście z doprecyzowaniem, obie polisy nowe, jedna na poprzednika i przejęcie jej, a druga na nowego właściciela. :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, betaaga napisał:

Do 14 dni możesz jeździć legalnie, po tym terminie powinieneś poinformować ubezpieczyciela  czy ją kontynuujesz czy wykupujesz nową u innego

idź przeczytaj ten art. jeszcze raz i nie mieszaj ludziom w głowach. 14dni jest na zgłoszenie, z tego jest wyciągnięta jeszcze solidarna odpowiedzialność i tylko tyle.

 

Godzinę temu, betaaga napisał:

Jak cytujesz to całość.

przeterminowanie płatności nie skutkuje nieważnością polisy. Dlatego TU raczej tej formy nie dopuszczają, czasami robią to agenci dla długoletnich klientów, bo potem sami za taką płatność odpowiadają.

Serio przestań robić ludziom mętlik w głowach takimi radami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, betaaga napisał:

Jak cytujesz to całość.

 

Nie ma takiej potrzeby, jest napisane wyżej, a Ty nawołujesz by nie czytali tego co piszą inni samemu pisząc bzdury nie mające umocowania w rzeczywistości. To nie HP, że można pisać to co ślina na klawiaturę przyniesie, zatem jak udzielasz rad na MK to mających jakieś odzwierciedlenie w przepisach. :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.03.2017 o 13:44, betaaga napisał:

Faktycznie zmienił się z 30 na 14

Do 14 dni możesz jeździć legalnie, po tym terminie powinieneś poinformować ubezpieczyciela  czy ją kontynuujesz czy wykupujesz nową u innego

 

A to od kiedy obowiązuje i w którym paragrafie jest wymienione?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.