Skocz do zawartości

Łączenie rur PP


badyl1982

Rekomendowane odpowiedzi

Mam w łazience instalację wodną z rur PP. Potrzebuję to przerobić, ale nie mam zgrzewarki. Czy są metody łączenia tego bez zgrzewania lub jakieś złączki, żeby przejść na miedz lub stal?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, badyl1982 napisał:

Mam w łazience instalację wodną z rur PP. Potrzebuję to przerobić, ale nie mam zgrzewarki. Czy są metody łączenia tego bez zgrzewania lub jakieś złączki, żeby przejść na miedz lub stal?

 

Ale zgrzewarkę można wypożyczyć w popularnych marketach budowlanych, albo w sklepach handlujących rurkami.

 

W rurki klejone i stalowe bym nie szedł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, lessero napisał:

 

Ale zgrzewarkę można wypożyczyć w popularnych marketach budowlanych, albo w sklepach handlujących rurkami.

 

 

Powaga? Kurcze nie wiedziałem, że jest możliwość wypożyczenia w marketach. Dzięki za podpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, badyl1982 napisał:

Powaga? Kurcze nie wiedziałem, że jest możliwość wypożyczenia w marketach. Dzięki za podpowiedz.

 

Ano już 8 lat temu korzystałem w OBI

20 zł za doba [chyba] + kaucja za urządzenie chyba 200 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, badyl1982 napisał:

Powaga? Kurcze nie wiedziałem, że jest możliwość wypożyczenia w marketach. Dzięki za podpowiedz.

 

A zgrzewałeś kiedyś? Bo jeżeli się masz uczyć na własnej instalacji, to może lepiej weź kogoś, kto i ma zgrzewarkę i umie zgrzewać, bo późniejszy wyciek może sporo więcej kosztować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, badyl1982 napisał:

Mam w łazience instalację wodną z rur PP. Potrzebuję to przerobić, ale nie mam zgrzewarki. Czy są metody łączenia tego bez zgrzewania lub jakieś złączki, żeby przejść na miedz lub stal?

Tylko i wyłącznie zgrzewarka. Choćby i po to żeby wgrzać złączki gwintowane i przejść na stal czy miedź. Nie próbuj żadnych klejonek. PP nic nie bierze -żaden klej czy to wypełniający czy rozpuszczalnikowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Lucyfer napisał:

 

A zgrzewałeś kiedyś? Bo jeżeli się masz uczyć

 

Najbardziej odpowiedzialna praca to pod wylewkami. On chyba będzie ścianę rozkuwał.

Z resztą, na pewno zrobi próbę ciśnieniową na nieobmurowanych rułkach, porusza nimi.

Trzeba mieć zdolności aby coś zepsuć przy zgrzewaniu. Albo poprawiać rurki podczas krzepnięcia.

Podczas zgrzewania nie ma poprawek ułożenia elementów.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Lucyfer napisał:

 

A zgrzewałeś kiedyś? Bo jeżeli się masz uczyć na własnej instalacji, to może lepiej weź kogoś, kto i ma zgrzewarkę i umie zgrzewać, bo późniejszy wyciek może sporo więcej kosztować. 

To będzie mój pierwszy raz :) No może się zdarzyć wyciek, ale po robocie zrobię próbę wodną. Nie wydaje mi się żeby była to na tyle kosmiczna technologia, że nie dam sobie rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, lessero napisał:

 

Najbardziej odpowiedzialna praca to pod wylewkami. On chyba będzie ścianę rozkuwał.

Z resztą, na pewno zrobi próbę ciśnieniową na nieobmurowanych rułkach, porusza nimi.

Trzeba mieć zdolności aby coś zepsuć przy zgrzewaniu. Albo poprawiać rurki podczas krzepnięcia.

Podczas zgrzewania nie ma poprawek ułożenia elementów.

 

otóż to, zgrzewanie pp to chyba najprostsza metoda łączenia takich instalacji;) Wystarczy popróbować "na boku", kilka zgrzewów. Ja zawsze rysuję kreskę jak daleko mam wsunąć rurkę w kolanko. Podczas stygnięcia nie ruszać. Nie zdarzyło mi się żeby takie połączenie popuściło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze napiszę, aby rurki ciepłej wody w murze kłaść w otulinie (zbrojonej) albo zostawić im trochę pustki powietrznej (szczególnie na kolankach). I ne chodz mi tylko o utratę ciepła ale o kompensację temperaturową. Rurki z ciepłą wodą ciągle pracują nagrzewając się i stygnąc. Chwycone na sztywno na pewno "szczelą" po latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Waldek40 napisał:

a zgrzewarka to koszt 150zł, więc mniej jak weźmie hydraulik za dana robotę 

 

U mnie fachowiec byl ostatnio.  Zgrzewal właśnie plastik. Twierdzil, ze jedzie z obi gdzie kupil zgrzeware za 99. Zgrzal. Kaloryfer nie cieknie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, lessero napisał:

No to jeszcze napiszę, aby rurki ciepłej wody w murze kłaść w otulinie (zbrojonej) albo zostawić im trochę pustki powietrznej (szczególnie na kolankach). I ne chodz mi tylko o utratę ciepła ale o kompensację temperaturową. Rurki z ciepłą wodą ciągle pracują nagrzewając się i stygnąc. Chwycone na sztywno na pewno "szczelą" po latach.

Rury PP w ścianach powinno się izolować bez względu na to czy to ciepła woda czy zimna....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, exor napisał:

 

U mnie fachowiec byl ostatnio.  Zgrzewal właśnie plastik. Twierdzil, ze jedzie z obi gdzie kupil zgrzeware za 99. Zgrzal. Kaloryfer nie cieknie.

 

co to za instalacja C.O. zrobiona z PP?

 

czy ktoś kto ci to zrobił powiedział co się dzieje z PP w przypadku np zagotowania wody w c.o.?

po drugie to nawet nie wygląda.....

 

pomimo tego że ten system nie jest przeznaczony do instalacji c.o. to co jakiś czas spotykam się z takimi wydumkami domorosłych instalatorów.....nie wiem co za tym przemawia - chyba koszty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, 4thelement napisał:

co to za instalacja C.O. zrobiona z PP?

 

czy ktoś kto ci to zrobił powiedział co się dzieje z PP w przypadku np zagotowania wody w c.o.?

po drugie to nawet nie wygląda.....

 

pomimo tego że ten system nie jest przeznaczony do instalacji c.o. to co jakiś czas spotykam się z takimi wydumkami domorosłych instalatorów.....nie wiem co za tym przemawia - chyba koszty...

 

Mam od ponad 20 lat i bez żadnych problemów. Zagotować się nie zagotuje, bo mam kocioł gazowy z ogranicznikami. A jeżeli kiedyś przyjdzie wymienić, to się migiem zrobi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Lucyfer napisał:

 

Mam od ponad 20 lat i bez żadnych problemów. Zagotować się nie zagotuje, bo mam kocioł gazowy z ogranicznikami. A jeżeli kiedyś przyjdzie wymienić, to się migiem zrobi. 

przy gazowym to sobie możesz i z dętki zrobić...przy paliwach stałych...życzę powodzenia oraz szczęścia....

 

że też ty - najlepszy z najlepszych, znający się na wszystkim, nasze guru...dałeś się wrobić w taką instalację.....pokaż no jak to ładnie wygląda.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, 4thelement napisał:

co to za instalacja C.O. zrobiona z PP?

 

czy ktoś kto ci to zrobił powiedział co się dzieje z PP w przypadku np zagotowania wody w c.o.?

po drugie to nawet nie wygląda.....

 

pomimo tego że ten system nie jest przeznaczony do instalacji c.o. to co jakiś czas spotykam się z takimi wydumkami domorosłych instalatorów.....nie wiem co za tym przemawia - chyba koszty...

 

Słyszałeś o rurach PP stabi?
Instalacja C.O. wykonana z PP jest dużo pewniejsza niż z Pexy na zaciski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, MeMpHiS napisał:

 

Słyszałeś o rurach PP stabi?
Instalacja C.O. wykonana z PP jest dużo pewniejsza niż z Pexy na zaciski

Pexa dla mnie to temat tabu

 

Nigdy nikomu nie poleciłem instalacji z czegoś co ma 5 czy 10 lat gwarancji 

 

Stabi to inna bajka ...przyznasz jednak że to nie jest zwykła rura PP....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście że inna, chociaż te obecne (zielone) w montażu niczym się nie różnią od zwykłych PP.
Nie wiemy jakie Lucyfer ma rury, ale pewnie własnie stabi.
a przy grzejnikach z dolnym podłączeniem, gdzie ze ściany wystaje 5 cm rury to naprawdę aspekty wizualny nie ma tutaj znaczenia.

 

Wiadomo, że wybór instalacji zależy od źródła ciepła, ale na moim osiedlu gdzie C.O. jest miejskie i każdy z lokatorów ma własny ciepłomierz i za nim może sobie robić co chce, stabi sprawdza się bardzo dobrze

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolega zakładał parę lat temu c.o. u swojej mamy z tych plastików zgrzewanych plus piec na węgiel, pewnego razu mama tak podłożyła do pieca ze się woda zagotowała, instalacja wytrzymała le się odkształciła (obwisła za wieszakami)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, 4thelement napisał:

co to za instalacja C.O. zrobiona z PP?

 

czy ktoś kto ci to zrobił powiedział co się dzieje z PP w przypadku np zagotowania wody w c.o.?

po drugie to nawet nie wygląda.....

 

pomimo tego że ten system nie jest przeznaczony do instalacji c.o. to co jakiś czas spotykam się z takimi wydumkami domorosłych instalatorów.....nie wiem co za tym przemawia - chyba koszty...

 

no normalna instalacja CO w mieszkaniu.

na moim osiedlu jest 300 mieszkań, podejrzewam, że wszyscy tak mają.

kocioł gazowy jako źródło ciepła.

 

dziecko weszło na grzejnik drabinkowy w łazience i po prostu ten się urwał i złamały się rurki na łączeniu przy kolankach.

 

i co znaczy, że nawet nie wygląda? szare rurki są w murze puszczone - nie widać ich wcale.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.04.2017 o 23:28, 4thelement napisał:

Pexa dla mnie to temat tabu

 

Nigdy nikomu nie poleciłem instalacji z czegoś co ma 5 czy 10 lat gwarancji 

 

Stabi to inna bajka ...przyznasz jednak że to nie jest zwykła rura PP....

 

A PP to niby ile gwarancji ma ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.04.2017 o 08:35, Belisarius napisał:

 

otóż to, zgrzewanie pp to chyba najprostsza metoda łączenia takich instalacji...

Jest prostsza ale dla PB. Wciskasz rurę w złączkę i już. W dodatku można nią po połączeniu obracać i w każdej chwili rozłączyć i znowu złączyć. Bez żadnych narzędzi. Gwarancja 50 lat.

Na razie dobijam bezawaryjnie do 20-tu.

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.