Skocz do zawartości

Kocioł kondensacyjny - ktory?


Kamil_123

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem na etapie wyboru kotła kondensacyjnego i zbieram rekomendacje ze wszelkich możliwych kierunków :). Dom nowy z poddaszem uzytkowym około 130m2 powierzchni użytkowej plus do tego 30m2 garaż oraz kotłownia (garaż w bryle budynku, ogrzewany). W budynku są zarówno grzejniki jak i podłogówka (w sumie około 40m2). I teraz pytanie - jakiej firmy wybrać piec? Zależy mi na możliwości sterowania z aplikacji mobilnej (ale z tego co się orietnuje większość kotłów ma możliwość podpięcia odpowiedniego sterownika), a oprócz tego ma być w miarę niezawodny (na ile to możliwe). Wiem, że dużo osób poleca Termet, ale zastanawiam sie nad czymś bardziej markowym - Viessmann, Vaillant itd. Chociaż nie wiem czy rzeczywiście warto dopłacać za firmę. Szukam czegoś co będzie po prostu warte swoich pieniędzy - nie widzę problemu dołożyć parę tysięcy więcej do kotła tylko ten wydatek musi być uzasadniony. Na co wogóle zwracać uwagę wybierając kocioł? Z góry dzieki za wszelkie podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Kamil_123 napisał:

Jestem na etapie wyboru kotła kondensacyjnego i zbieram rekomendacje ze wszelkich możliwych kierunków :). Dom nowy z poddaszem uzytkowym około 130m2 powierzchni użytkowej plus do tego 30m2 garaż oraz kotłownia (garaż w bryle budynku, ogrzewany). W budynku są zarówno grzejniki jak i podłogówka (w sumie około 40m2). I teraz pytanie - jakiej firmy wybrać piec? Zależy mi na możliwości sterowania z aplikacji mobilnej (ale z tego co się orietnuje większość kotłów ma możliwość podpięcia odpowiedniego sterownika), a oprócz tego ma być w miarę niezawodny (na ile to możliwe). Wiem, że dużo osób poleca Termet, ale zastanawiam sie nad czymś bardziej markowym - Viessmann, Vaillant itd. Chociaż nie wiem czy rzeczywiście warto dopłacać za firmę. Szukam czegoś co będzie po prostu warte swoich pieniędzy - nie widzę problemu dołożyć parę tysięcy więcej do kotła tylko ten wydatek musi być uzasadniony. Na co wogóle zwracać uwagę wybierając kocioł? Z góry dzieki za wszelkie podpowiedzi.

Wszystkie kotły działają podobnie.

Za to inny jest serwis, koszt części, dodatkowa automatyka.

 

Ja bym brał termeta Gold.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, maras77 napisał:

Wszystkie kotły działają podobnie.

Za to inny jest serwis, koszt części, dodatkowa automatyka.

 

Ja bym brał termeta Gold.

:ok:

+większość ma podobne, włoskie graty w środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, luccass napisał:

Ciężko będzie znaleźć dobre uzasadnienia, aby nie wyrać Termeta. 

jak to ciężko?

 

Cytuj

Wiem, że dużo osób poleca Termet, ale zastanawiam sie nad czymś bardziej markowym 

 to chyba wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kamil_123 napisał:

Jestem na etapie wyboru kotła kondensacyjnego i zbieram rekomendacje ze wszelkich możliwych kierunków :). Dom nowy z poddaszem uzytkowym około 130m2 powierzchni użytkowej plus do tego 30m2 garaż oraz kotłownia (garaż w bryle budynku, ogrzewany). W budynku są zarówno grzejniki jak i podłogówka (w sumie około 40m2). I teraz pytanie - jakiej firmy wybrać piec? Zależy mi na możliwości sterowania z aplikacji mobilnej (ale z tego co się orietnuje większość kotłów ma możliwość podpięcia odpowiedniego sterownika), a oprócz tego ma być w miarę niezawodny (na ile to możliwe). Wiem, że dużo osób poleca Termet, ale zastanawiam sie nad czymś bardziej markowym - Viessmann, Vaillant itd. Chociaż nie wiem czy rzeczywiście warto dopłacać za firmę. Szukam czegoś co będzie po prostu warte swoich pieniędzy - nie widzę problemu dołożyć parę tysięcy więcej do kotła tylko ten wydatek musi być uzasadniony. Na co wogóle zwracać uwagę wybierając kocioł? Z góry dzieki za wszelkie podpowiedzi.

mogę polecić ci kocioł Buderus Logamax 072 - bezawaryjny, koszt corocznego przeglądu 150zł

zużycie gazu przy 75m2 mieszkania nieocieplonego na podpiwniczonym parterze bez izolacji stropu to w ubiegłotygodniowych mrozach 10m2/dobę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kamil_123 napisał:

Jestem na etapie wyboru kotła kondensacyjnego i zbieram rekomendacje ze wszelkich możliwych kierunków :). Dom nowy z poddaszem uzytkowym około 130m2 powierzchni użytkowej plus do tego 30m2 garaż oraz kotłownia (garaż w bryle budynku, ogrzewany). W budynku są zarówno grzejniki jak i podłogówka (w sumie około 40m2). I teraz pytanie - jakiej firmy wybrać piec? Zależy mi na możliwości sterowania z aplikacji mobilnej (ale z tego co się orietnuje większość kotłów ma możliwość podpięcia odpowiedniego sterownika), a oprócz tego ma być w miarę niezawodny (na ile to możliwe). Wiem, że dużo osób poleca Termet, ale zastanawiam sie nad czymś bardziej markowym - Viessmann, Vaillant itd. Chociaż nie wiem czy rzeczywiście warto dopłacać za firmę. Szukam czegoś co będzie po prostu warte swoich pieniędzy - nie widzę problemu dołożyć parę tysięcy więcej do kotła tylko ten wydatek musi być uzasadniony. Na co wogóle zwracać uwagę wybierając kocioł? Z góry dzieki za wszelkie podpowiedzi.

Jak na sile szukasz firmowego, o dobrych parametrach to Viessman.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też jestem w trakcie szukania czegoś...

chcesz jedno funkcyjny ze zbiornikiem na wodę czy dwu funkcyjny?

Zielony jestem i polecają mi 2funkcyjny Junkers za niecałe 3000 PLN, na forum pisali, że podłogówka + kaloryfery to zło...

ja nadal nie wiem co wybrać;), ale termeta też kilka osób poleciło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
9 godzin temu, 62545tomasz napisał:

 

 na forum pisali, że podłogówka + kaloryfery to zło...

 

No bo to jest zło... wymaga najczęściej sprzęgła, dodatkowych pomp i mieszacza + sterowania. 

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
A jakie zalety ma Termet poza ceną?
Ma lepsze sterowanie,regulatory czy coś innego?
Jest prosty, tani i ma niezłe parametry. Do prostych instalacji jest jak znalazł, byc może w skomplikowanych też się sprawdzi, ale tutaj nie mam wiedzy.

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Kamil_123 napisał:

Jestem na etapie wyboru kotła kondensacyjnego i zbieram rekomendacje ze wszelkich możliwych kierunków :). Dom nowy z poddaszem uzytkowym około 130m2 powierzchni użytkowej plus do tego 30m2 garaż oraz kotłownia (garaż w bryle budynku, ogrzewany). W budynku są zarówno grzejniki jak i podłogówka (w sumie około 40m2). I teraz pytanie - jakiej firmy wybrać piec? Zależy mi na możliwości sterowania z aplikacji mobilnej (ale z tego co się orietnuje większość kotłów ma możliwość podpięcia odpowiedniego sterownika), a oprócz tego ma być w miarę niezawodny (na ile to możliwe). Wiem, że dużo osób poleca Termet, ale zastanawiam sie nad czymś bardziej markowym - Viessmann, Vaillant itd. Chociaż nie wiem czy rzeczywiście warto dopłacać za firmę. Szukam czegoś co będzie po prostu warte swoich pieniędzy - nie widzę problemu dołożyć parę tysięcy więcej do kotła tylko ten wydatek musi być uzasadniony. Na co wogóle zwracać uwagę wybierając kocioł? Z góry dzieki za wszelkie podpowiedzi.

 

powtarzane było tutaj już kilka razy: mniej ważna jest marka, a bardziej ważny serwis. Znajdź polecaną firmę w Twojej okolicy zajmującą się montażem i serwisem kotłów, powiedz im co chcesz, jakie masz wymagania i Ci dopasują konkretny kocioł, który będą mieli opanowany w kwestii montażu, ustwień i serwisu. A czy to będzie Vailant, Viessman czy inny Buderus to nie ma większego znaczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, maro_t napisał:

A czy to będzie Vailant, Viessman czy inny Buderus to nie ma większego znaczenia

Ma, bo jak padnie np plyta glowna to roznica w cenie moze byc przeszlo x2. Pomijajac juz dostepnosc gratow u serwisantow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, sherif napisał:

Ma, bo jak padnie np plyta glowna to roznica w cenie moze byc przeszlo x2. Pomijajac juz dostepnosc gratow u serwisantow.

 

gość spędzi kilka dni w internecie szukająć info, w którym kotle częściej padają płyty główne, a w którym są najtańsze, znajdzie kocioł, potem będzie szukał kogoś, kto mu go zamontuje, a za dwa lata zamiast płyty głównej padnie jakiś czujnik albo zawór, który okaże się akurat droższy niż u konkurencji. To jest loteria, tak jak dzisiaj z samochodami. Nie przewidzisz jakości i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, maro_t napisał:

 

gość spędzi kilka dni w internecie szukająć info, w którym kotle częściej padają płyty główne, a w którym są najtańsze, znajdzie kocioł, potem będzie szukał kogoś, kto mu go zamontuje, a za dwa lata zamiast płyty głównej padnie jakiś czujnik albo zawór, który okaże się akurat droższy niż u konkurencji. To jest loteria, tak jak dzisiaj z samochodami. Nie przewidzisz jakości i tyle.

No tak, ale znaczenie to ma. Jak do mnie przyjechał serwisant z samochodem oklejonym Termet, Vaillant, Junkers, Viessman to dla przykładu mówił że do Termetu płyta kosztuje 600zł a do Viessmana AFAIR 1500zł i do Termetu jest jedna do wszystkich modeli, którą zawsze ma a do Viessmana jest ich kilka i nie zawsze je ma.

Paść oczywiście może wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam na innych forach to wiadomo, Termet jest polecany ze względu na koszty ale jednocześnie ludzie odradzają go z racji braku możliwości regulacji krzywych grzewczych przez regulatory, brak możliwości wprowadzenia dodatkowego sterowanego obiegu, dość głośną pracę. Ile w tym prawdy, nie wiem bo sam jestem na etapie wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Termet ma proste sterowanie, ale krzywe się ustawia (jak jest czujnik zewn) na piecu. Trochę nie widzę sensu, żeby zmieniać to zdalnie, ten parametr ustawia się się przez kilka tyg po odpaleniu i zapomina o problemie. Podobnie jak temp CWU. Wg tabelki to jest dość cichy (w Muratorze ostatnim było porównanie), jak chodzi przy podłogówce to jest słabo słyszalny jak się stoi kilka metrów od niego, nie mówiąc już o innym pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej kolejności brałbym pod uwagę Immergas Victrix. Dają dosyć mocne pompy, a sterownik całkiem fajny. Alternatywnie Vaillant 146/256 albo Junkers Cerapur Smart (Buderus GB 072).

 

Termet ma beznadziejne sterowanie, to jest dobry kocioł żeby go podłączyć do instalacji z grzejnikami - tam sprawdza się dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Teres napisał:

W pierwszej kolejności brałbym pod uwagę Immergas Victrix. Dają dosyć mocne pompy, a sterownik całkiem fajny. Alternatywnie Vaillant 146/256 albo Junkers Cerapur Smart (Buderus GB 072).

 

Termet ma beznadziejne sterowanie, to jest dobry kocioł żeby go podłączyć do instalacji z grzejnikami - tam sprawdza się dobrze.

 

Czym się różni sterowanie Termeta (z pompą PWM) od na przykład Immergas Victrix?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, maras77 napisał:

 

Czym się różni sterowanie Termeta (z pompą PWM) od na przykład Immergas Victrix?

 

W Termecie nie ustawisz nic ze sterownika poza harmonogramem grzania, żadnych parametrów kotła, korekty grzania ze względu na temperaturę wewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Teres napisał:

W Termecie nie ustawisz nic ze sterownika poza harmonogramem grzania, żadnych parametrów kotła, korekty grzania ze względu na temperaturę wewnątrz.

A czytaleś instrukcję?

Jest tam chyba z 50 parametrów sterujących i opcjonalnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, maras77 napisał:

A czytaleś instrukcję?

Jest tam chyba z 50 parametrów sterujących i opcjonalnych.

Chodzi mu o to, że nie ustawia się tego na kotle (bo kto będzie do kotłowni poginał :phi:) tylko na sterowniku ściennym.  Dla mnie to bez różnicy bo i tak tego nie ruszam od miesięcy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, maras77 napisał:

A czytaleś instrukcję?

Jest tam chyba z 50 parametrów sterujących i opcjonalnych.

Chodzi mi o to, że w Termecie sterownik spełnia jedynie funkcję załącz/wyłącz ogrzewanie, nic innego nie potrafi. Jak są same kaloryfery, to od biedy może być, ale nie przy podłogówce. Sam kocioł jest w porządku.

Jest jeszcze sterownik OpenTherm do kotła Silver, ale jest brzydki i nieintuicyjny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Teres napisał:

Chodzi mi o to, że w Termecie sterownik spełnia jedynie funkcję załącz/wyłącz ogrzewanie, nic innego nie potrafi. Jak są same kaloryfery, to od biedy może być, ale nie przy podłogówce. Sam kocioł jest w porządku.

Jest jeszcze sterownik OpenTherm do kotła Silver, ale jest brzydki i nieintuicyjny.

 

Teraz każdy kondensacyjny kocioł Termeta ma OpenTherm i może współpracować z dowolnym sterownikiem OT, np EuroSter, albo można sobie samemu zrobić na Arduino.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Teres napisał:

Chodzi mi o to, że w Termecie sterownik spełnia jedynie funkcję załącz/wyłącz ogrzewanie, nic innego nie potrafi. Jak są same kaloryfery, to od biedy może być, ale nie przy podłogówce. Sam kocioł jest w porządku.

Jest jeszcze sterownik OpenTherm do kotła Silver, ale jest brzydki i nieintuicyjny.

 

Jak ma Opentherma to można zastosować dowolny sterownik.

46 minut temu, maras77 napisał:

Teraz każdy kondensacyjny kocioł Termeta ma OpenTherm

Skąd takie info ?

Termet strasznie mieszał z OT. Starsze kotły miały, potem w serii Gold nie było, tzn wg serwisu niby płyta sterująca umożliwia współpracę, ale nie było to dostępne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, sherif napisał:

Jak ma Opentherma to można zastosować dowolny sterownik.

Skąd takie info ?

Termet strasznie mieszał z OT. Starsze kotły miały, potem w serii Gold nie było, tzn wg serwisu niby płyta sterująca umożliwia współpracę, ale nie było to dostępne.

 

Z instrukcji. W goldach już jest od jakiegoś czasu.

Trzeba po prostu sprawdzić dla konkretnego modelu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, marek t napisał:

Ten opentherm bedzie miał sens w budynku w którym jest podłogówka tylko w jednej łazience? W ogóle to co daje to sterowanie?

 

Sterownik może poprosić kocioł o wodę o odpowiedniej temperaturze.

Zamiast zaworu mieszającego możesz poprosić o wodę o zadanej temperaturze.

 

Czyli jak grzeje grzejniki, to masz 60 stopni, a jak podłogówka to 30.

A przełączanie pomiędzy obiegami zwykłym zaworem dwudrożnym.

 

To tak na przykład.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, marek t napisał:

Ten opentherm bedzie miał sens w budynku w którym jest podłogówka tylko w jednej łazience? W ogóle to co daje to sterowanie?

Nie będzie miało to sensu. Taką podłogówkę robisz na jedynym zaworze RTL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Teres napisał:

Nie będzie miało to sensu. Taką podłogówkę robisz na jedynym zaworze RTL.

Podłogówkę mam wyprowadzoną z powrotu grzejnika łazienkowego, więc chyba to w ogóle inna bajka.

A do codziennego ogrzewania budynku jest sens pchać się w ten sterownik czy pozostać przy on/off?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to, że w Termecie sterownik spełnia jedynie funkcję załącz/wyłącz ogrzewanie, nic innego nie potrafi. Jak są same kaloryfery, to od biedy może być, ale nie przy podłogówce. Sam kocioł jest w porządku.
Jest jeszcze sterownik OpenTherm do kotła Silver, ale jest brzydki i nieintuicyjny.
 
Sam sterownik pokojowy tak, jednak sterowanie kotła pozwala na sporo więcej.

Możesz przybliżyć w jaki sposób temperatura pomieszczeń wpływa na bieżący dobór parametrów grzania u konkurencji? Po prostu jestem ciekaw jakie rozwiązania ma konkurencja, bo powiem szczerze, że kilku rzeczy mi w Termecie brakuje.

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, maras77 napisał:

Teraz każdy kondensacyjny kocioł Termeta ma OpenTherm i może współpracować z dowolnym sterownikiem OT, np EuroSter, albo można sobie samemu zrobić na Arduino.

 

 

 

 

9 godzin temu, maras77 napisał:

 

Z instrukcji. W goldach już jest od jakiegoś czasu.

Trzeba po prostu sprawdzić dla konkretnego modelu.

 

 

Faktycznie, właśnie sprawdziłem w instrukcji. Polecisz jakieś fajne sterowniki wspierające OpenTherm? Na razie znalazłem TECH ST-2801 https://www.techsterowniki.pl/p/st-2801 całkiem całkiem.

 

 

7 godzin temu, marek t napisał:

Podłogówkę mam wyprowadzoną z powrotu grzejnika łazienkowego, więc chyba to w ogóle inna bajka.

A do codziennego ogrzewania budynku jest sens pchać się w ten sterownik czy pozostać przy on/off?

 

Jak masz prawie same grzejniki z głowicami termostatycznymi, to ja bym został przy on/off.

 

6 godzin temu, luccass napisał:

Sam sterownik pokojowy tak, jednak sterowanie kotła pozwala na sporo więcej.

Możesz przybliżyć w jaki sposób temperatura pomieszczeń wpływa na bieżący dobór parametrów grzania u konkurencji? Po prostu jestem ciekaw jakie rozwiązania ma konkurencja, bo powiem szczerze, że kilku rzeczy mi w Termecie brakuje.

 

W Termecie z krzywej grzania przy 0 stopni na zew. wychodzi Ci temperatura grzania załóżmy 28 stopni. I Termet będzie grzał, aż mu sterownik pokojowy nie da sygnału do przerwy. Tylko zwróć uwagę, że cały czas grzeliśmy podłogę i nagle odcinamy zasilanie - może dojść do przegrzania. W innych kotłach np. Immergas, Vaillant czy Junkers zbliżając się do temperatury zadanej w pomieszczeniu kocioł będzie zmniejszał temperaturę zasilania tak, aby nie doprowadzić do przegrzania w pomieszczeniu.

Ta funkcja przydaje się głównie przy podłogówkach, gdzie jest bardzo duża bezwładność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Teres napisał:

 

 

Faktycznie, właśnie sprawdziłem w instrukcji. Polecisz jakieś fajne sterowniki wspierające OpenTherm? Na razie znalazłem TECH ST-2801 https://www.techsterowniki.pl/p/st-2801 całkiem całkiem.

 

 

 

Jak masz prawie same grzejniki z głowicami termostatycznymi, to ja bym został przy on/off.

 

 

W Termecie z krzywej grzania przy 0 stopni na zew. wychodzi Ci temperatura grzania załóżmy 28 stopni. I Termet będzie grzał, aż mu sterownik pokojowy nie da sygnału do przerwy. Tylko zwróć uwagę, że cały czas grzeliśmy podłogę i nagle odcinamy zasilanie - może dojść do przegrzania. W innych kotłach np. Immergas, Vaillant czy Junkers zbliżając się do temperatury zadanej w pomieszczeniu kocioł będzie zmniejszał temperaturę zasilania tak, aby nie doprowadzić do przegrzania w pomieszczeniu.

Ta funkcja przydaje się głównie przy podłogówkach, gdzie jest bardzo duża bezwładność.

 

Nędzne te sterowniki, które widziałem. Ja bym potrzebował taki, który potrafi wysterować CWU + dwa obwody i miksery - bo tak mam teraz.

Ewentualnie taki kocioł, który pompką PWM potrafi zapewnić powrót ze sprzęgła 30 stopni.

 

Co do sterownika OT to najlepszy jest http://ihormelnyk.com/page/arduino_opentherm_controller

 

Co do tego grzania, przegrzewania to najkorzystniej grzeje się podłogówkę w sposób ciągły - i tutaj przydaje się właśnie jakiś sterownik OT, który zamiast odcinać on/off obniża temperaturę.

 

Mój sterownik EuroSter UNI 2 http://www.euroster.pl/produkty/sterowniki/euroster-uni2/342

potrafi wszystko, czego potrzebuję (bo pod niego jest instalacja robiona), tylko nie ma OpenTherma. Gdyby miał, to byłby chyba najlepszym sterownikiem na rynku. Co ciekawe wyświetla minimalną potrzebną temperaturę, jakiej oczekuje od kotła, tylko nigdzie jej nie wysyła.

Mam nawet plan, aby go przerobić na OT za pomocą jakiegoś arduino.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Teres napisał:

W Termecie z krzywej grzania przy 0 stopni na zew. wychodzi Ci temperatura grzania załóżmy 28 stopni. I Termet będzie grzał, aż mu sterownik pokojowy nie da sygnału do przerwy. Tylko zwróć uwagę, że cały czas grzeliśmy podłogę i nagle odcinamy zasilanie - może dojść do przegrzania. W innych kotłach np. Immergas, Vaillant czy Junkers zbliżając się do temperatury zadanej w pomieszczeniu kocioł będzie zmniejszał temperaturę zasilania tak, aby nie doprowadzić do przegrzania w pomieszczeniu.

Ta funkcja przydaje się głównie przy podłogówkach, gdzie jest bardzo duża bezwładność.

 

Tak patrzę sobie w wykresy temp zadanej i pomieszczenia i jeżeli dochodzi do "przegrzania" to jest to max 0.2C.

chart.png.6b21e0d48f6ed39aac874375e89ebe9c.png

 

Wszystko to kwestia ustawienia i odpowiednio małej histerezy. Znacznie bardziej potrafi mi namieszać słońce (jak np dzisiaj piec nie chodził a temp skoczyła) przez duże przeszklenia czy kominek niż kociołek z podłogówką (który grzeje długo i z małą temp). Przy -20C wykresy były bardzo zbliżone, nie dobijało więcej niż ok 0.1C czyli w granicach błędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, sherif napisał:

 

Tak patrzę sobie w wykresy temp zadanej i pomieszczenia i jeżeli dochodzi do "przegrzania" to jest to max 0.2C.

 

Masz dobrze ustawioną krzywą grzewczą. Gorzej jakbyś ją miał za stromą, albo za płaską (niedogrzanie), wtedy sterownik potrafi (albo nie) poprawić temperaturę zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Teres napisał:

W Termecie z krzywej grzania przy 0 stopni na zew. wychodzi Ci temperatura grzania załóżmy 28 stopni. I Termet będzie grzał, aż mu sterownik pokojowy nie da sygnału do przerwy. Tylko zwróć uwagę, że cały czas grzeliśmy podłogę i nagle odcinamy zasilanie - może dojść do przegrzania. W innych kotłach np. Immergas, Vaillant czy Junkers zbliżając się do temperatury zadanej w pomieszczeniu kocioł będzie zmniejszał temperaturę zasilania tak, aby nie doprowadzić do przegrzania w pomieszczeniu.

Termet może nie bezpośrednio, ale pośrednio reguluje ilość ciepła dostarczanego do budynku zmieniając obroty pompki. W praktyce przy zimnej podłodze kręci na maxa, kiedy podłoga się rozgrzeje obroty spadają, więc i mniej ciepła jest dostarczane do budynku. Zmniejszając temperaturę zasilania przy stałej prędkości pompy uzyskujemy wlaściwie to samo. 

 

O ile w moim przypadku amplituda temperatur jest znośna, o tyle nie lubię sytuacji kiedy podłoga wystygnie - komfort w pomieszczeniach jest zdecydowanie na minus. Dlatego tak staram się dobrać parametery, aby kocioł własciwie grzał non-stop, ale słońce potrafi namieszać ;] Ideałem byłby sterownik, który nie dopuści do schłodzenia podgłogi, i który potrafi włączyć pompkę przy wyłączonym palniku, w celu wyrównywania temperatur. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Teres napisał:

Masz dobrze ustawioną krzywą grzewczą. Gorzej jakbyś ją miał za stromą, albo za płaską (niedogrzanie), wtedy sterownik potrafi (albo nie) poprawić temperaturę zasilania.

Nie tak do końca. Testowałem na początku różne krzywe, ich kąt decyduje jak szybko osiągnie zadaną temperaturę vs moje przedziały grzania (mam dwa tryby dzienny i nocny). Musiałbym chyba dobić do ostatniej krzywej i ładować blisko 50C aby mieć większą temp niż zadana. Przy ogrzewaniu podłogowym i sporej bezwładności dość ciężko to osiągnąć.

Piszę to na podstawie własnych doświadczeń z ostatnich 3 lat. Wcześniej też mnie martwiło ubogie sterowanie, np u kumpla sterownik wyznaczał czas reakcji domu na zmienne temp zewn i odpowiednio modyfikował krzywe, miał kupę parametrów i nastawów ale efekt wcale nie jest lepszy czy bardziej ekonomiczne. Moje proste sterowanie też to osiąga bez zbędnych bajerów. Jedyne do czego mogę się przyczepić i czego mi brakuje to zdalne załączanie grzania CWU. Jak na dłużej wyjeżdzam to idę do pieca i wyłączam CWU, tak zrobiłby to za mnie sterownik. Od biedy mozna to obejść emulując czujnik temp ale aż tak mi nie zależy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, luccass napisał:

O ile w moim przypadku amplituda temperatur jest znośna, o tyle nie lubię sytuacji kiedy podłoga wystygnie - komfort w pomieszczeniach jest zdecydowanie na minus. Dlatego tak staram się dobrać parametery, aby kocioł własciwie grzał non-stop, ale słońce potrafi namieszać ;] Ideałem byłby sterownik, który nie dopuści do schłodzenia podgłogi, i który potrafi włączyć pompkę przy wyłączonym palniku, w celu wyrównywania temperatur. 

Kwestia dopasowania przedziałów grzania do planu dnia. U mnie grzeje od 4 do 10 (tryb dzienny) i potem od ok 15 do 22, więc jak jesteśmy w domu jest ciepła podłoga. Na weekend jest "wolny dzień" ale nie zawsze używam :). Kiedyś liczyłem i mi wyszło że ekonomiczniej jest grzać krócej i bardziej intensywnie, może gazu pójdzie więcej ale prądu mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sherif napisał:

Kwestia dopasowania przedziałów grzania do planu dnia. U mnie grzeje od 4 do 10 (tryb dzienny) i potem od ok 15 do 22, więc jak jesteśmy w domu jest ciepła podłoga. Na weekend jest "wolny dzień" ale nie zawsze używam :). Kiedyś liczyłem i mi wyszło że ekonomiczniej jest grzać krócej i bardziej intensywnie, może gazu pójdzie więcej ale prądu mniej.

 

U mnie zawsze jest ktoś w domu ;] Dodatkowo prąd pobiera tylko jedna pompka, ale wyliczeń ile mnie ona kosztuje na dobę jeszcze nie robiłem :) Póki co muszę wypieprzyć rotametry, bo okazuje się, że ten kawałek dupnego plastiku z szybką wnosi więcej złego niż dobrego :oslabiony: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, luccass napisał:

Ideałem byłby sterownik, który nie dopuści do schłodzenia podgłogi, i który potrafi włączyć pompkę przy wyłączonym palniku, w celu wyrównywania temperatur. 

 

Mój Euroster UNI2 ma opcję grzania ciągłego, gdzie grzanie jest wg krzywej, a wyłączenie grzania to obniżenie temp zasilania o zadaną wartość, np 2 stopnie.

Wadą jest to, że ciągle kocioł działa.

Ale jak jest to kocioł z PWMem, to mało prądu skotłuje wtedy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, luccass napisał:

 

U mnie zawsze jest ktoś w domu ;] Dodatkowo prąd pobiera tylko jedna pompka, ale wyliczeń ile mnie ona kosztuje na dobę jeszcze nie robiłem :) Póki co muszę wypieprzyć rotametry, bo okazuje się, że ten kawałek dupnego plastiku z szybką wnosi więcej złego niż dobrego :oslabiony: 

ok 120W przy starcie, potem ok 80W bierze.

Jak wywalisz rotametry to czym będziesz rozdzielał przepływy ?

Ja wymieniałem jedynie z badziewnych plastikowych na polskie mosiężne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh a ja musialem wywalić w termecie PWM , nie polecam kotła tej firmy z pwm

gdy tylko wywaliłem skończyły się moje problemy z taktowaniem kotła i mogłem zjechać z temp zasilania

takze crystal II OT z pwm to zło i nie warto do tego dopłacać

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, _luk_ napisał:

heh a ja musialem wywalić w termecie PWM , nie polecam kotła tej firmy z pwm

gdy tylko wywaliłem skończyły się moje problemy z taktowaniem kotła i mogłem zjechać z temp zasilania

takze crystal II OT z pwm to zło i nie warto do tego dopłacać

 

A co się dokładnie działo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok 120W przy starcie, potem ok 80W bierze.
Jak wywalisz rotametry to czym będziesz rozdzielał przepływy ?
Ja wymieniałem jedynie z badziewnych plastikowych na polskie mosiężne.
Chciałem się przekonać czy rotametry są w ogóle u mnie konieczne, czy hydraulicznie instalacja jest wystarczająco dobrze zbilansowana. Jeśli się okaże, że rotametry są koniecznie, to myślałem o zaworkach na śrubkę, bez wskazań przepływu.

Podaj proszę namiar na sprawdzone rotametry, bo może się okazać, że te zaworki nie są dostępne i będę w czarnej d
..

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, luccass napisał:

Zakładam w ciemno, że minimalna moc kotła była zbyt wysoka i kocioł nie mógł utrzymać temperatury w ryzach.

tapatalked
 

A bez pwm mógł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.