Skocz do zawartości

jonizator ozonator


robert2609

Rekomendowane odpowiedzi

Witam tak przypadkowo trafiłem na takie rzeczy,przyszło mi do głowy może sobie kupić.Teraz pytanie czy taki sprzęcik w kwocie 200-300PLN nada się do auta,mieszkania?Wiadomo im droższe tym lepsze ale dla laika np ozonowanie auta co kwartał lub mieszkania sprawdzi się,używa ktoś coś...powie,napisze czy jest sens czy szkoda kasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, robert2609 napisał:

Witam tak przypadkowo trafiłem na takie rzeczy,przyszło mi do głowy może sobie kupić.Teraz pytanie czy taki sprzęcik w kwocie 200-300PLN nada się do auta,mieszkania?Wiadomo im droższe tym lepsze ale dla laika np ozonowanie auta co kwartał lub mieszkania sprawdzi się,używa ktoś coś...powie,napisze czy jest sens czy szkoda kasy.

 

Ja tez mam self made. Kupuje się generator na aliexpress, dokłada wentylator i rurę i masz sprzęt za 20 % ceny gotowca w PL.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pamiętajcie, żeby nie przeholować z ozonowaniem. Nie mogę znaleźć ale jakis czas temu był wątek typu: wyozonowałem i deska rozdzielcza zaczela sie łuszczyć. Dotyczyło passata chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kondi napisał:

Tylko pamiętajcie, żeby nie przeholować z ozonowaniem. Nie mogę znaleźć ale jakis czas temu był wątek typu: wyozonowałem i deska rozdzielcza zaczela sie łuszczyć. Dotyczyło passata chyba.

 

Nie więcej niż 1g, potem już bez dodawania ozonu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Kysior napisał:

Możesz sprecyzować? 

 

Odpalasz auto, obieg zamknięty, nawiew na 3/4, klimatyzacja włączona. 

Generujesz 1 g ozonu - czyli np. ozonator o wydajności 7g/h puszczasz na ~8 minut, a potem go wyłączasz. 

Czekasz godzinę z włączonym nawiewem. 

 

Potem solidnie wietrzysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Odpalasz auto, obieg zamknięty, nawiew na 3/4, klimatyzacja włączona. 
Generujesz 1 g ozonu - czyli np. ozonator o wydajności 7g/h puszczasz na ~8 minut, a potem go wyłączasz. 
Czekasz godzinę z włączonym nawiewem. 
 
Potem solidnie wietrzysz.

W mojej instrukcji jest napisane inaczej.
Ozonator 10g
Auta 20-30 min
Obieg zamknięty, 1 lub 2 bieg nawiewu
Później 2 min na pełnych obrotach
I 30 min wierzenia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, grogi napisał:

 

Odpalasz auto, obieg zamknięty, nawiew na 3/4, klimatyzacja włączona. 

Generujesz 1 g ozonu - czyli np. ozonator o wydajności 7g/h puszczasz na ~8 minut, a potem go wyłączasz. 

Czekasz godzinę z włączonym nawiewem. 

 

Potem solidnie wietrzysz.

Kolega w tym momencie troszkę bredzi. Sprężarka klimatyzacji ma być wyłączona, wentylator aby cokolwiek dmuchał - nie musi być wichura. Przed ozonowaniem parownik musi być wysuszony, inaczej ozonowanie sensu nie ma. Oczekiwanie godziny po wyłączeniu ozonatora też sensu nie ma, bo ozon po około 20 minutach już się rozpada. Po czasie pracy ozonatora należy natychmiast przewietrzyć auto. Mam sprzęt z wydajnością 3,5g i daje radę - sesja 20 minut. No i do auta to najlepiej aby sprzęt nie przekraczał 7,5g, bo można w aucie narobić problemów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, krowka napisał:

Sprężarka klimatyzacji ma być wyłączona, wentylator aby cokolwiek dmuchał - nie musi być wichura. Przed ozonowaniem parownik musi być wysuszony, inaczej ozonowanie sensu nie ma.

 

Możesz mieć w tej kwestii rację - sam z siebie się w wodzie nie rozpuści. 

 

2 minuty temu, krowka napisał:

Oczekiwanie godziny po wyłączeniu ozonatora też sensu nie ma, bo ozon po około 20 minutach już się rozpada.

 

No i kto teraz bredzi? Okres połowicznego rozpadu ozonu w powietrzu o temperaturze 20*C to... 3 dni. Zatem po godzinie z 1g dalej masz prawie cały 1g (0.986g jeśli dobrze liczę). Fakt - będzie go nieco mniej ze względu na reakcje w które wchodzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, grogi napisał:

Okres połowicznego rozpadu ozonu w powietrzu o temperaturze 20*C to... 3 dni

 

W internecie podają czas połowicznego rozpadu na 20 - 30 minut.... Skąd wziąłeś wartość 3 dni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JacWeg napisał:

 

W internecie podają czas połowicznego rozpadu na 20 - 30 minut.... Skąd wziąłeś wartość 3 dni?

 

No skąd - Też z Internetu ;P  Patrz na okres połowicznego rozpadu w powietrzu, nie w wodzie...

 

https://www.lenntech.com/library/ozone/decomposition/ozone-decomposition.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaintrygowałeś mnie t

 

Wygląda na to że czas połowicznego rozpadu ozonu to grubszy temat. Zależy m.in. od ruchu powietrza, temperatury, wilgotności.

Poniżej przykładowy wykres z opracowania: https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiFyZjA5ubaAhXKPhQKHZEWAkoQFgguMAE&url=https%3A%2F%2Fojs.openagrar.de%2Findex.php%2FJKA%2Farticle%2Fview%2F516%2F1231&usg=AOvVaw1vO2xhEwRglYrPSh1c93ID

image.png.e32295552ce25883e354a96acd767630.png

 

W polskiej "literaturze" internetowej  wszyscy wspominają o 20 - 30 minutach, a tu wychodzi że ten czas jest znacznie dłuższy (dla ozonu w powietrzu).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.04.2018 o 09:41, Kondi napisał:

Tylko pamiętajcie, żeby nie przeholować z ozonowaniem. Nie mogę znaleźć ale jakis czas temu był wątek typu: wyozonowałem i deska rozdzielcza zaczela sie łuszczyć. Dotyczyło passata chyba.

 

Ja zakładałem ten wątek.

Temat dotyczył VW Polo. Deska i wszystkie plastiki po ozonowaniu ozonatorem diy zaczęły się kleić. Na szczęście okazało się, że to nie łuszczenie się materiału a zwykły brud ;]

Kumpel do dzisiaj jeździ tą polówką :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ZUBERTO napisał:

Chyba kupię i poszukam se jakiejś puszki, skrzynki na to.

Najlepiej wstawić w profil wentylacyjny 100x100. Jeden koniec zostawiasz otwarty, a w drugi wstawiasz wentylator o tych samych wymiarach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5/4/2018 o 08:45, kenickie napisał:

Najlepiej wstawić w profil wentylacyjny 100x100. Jeden koniec zostawiasz otwarty, a w drugi wstawiasz wentylator o tych samych wymiarach.

 

ja wsadziłem w stary zasilacz komputerowy, dorzucilem wydajniejszy wentylator na 220V i sobie to jakoś działa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kanu napisał:

ja wsadziłem w stary zasilacz komputerowy, dorzucilem wydajniejszy wentylator na 220V i sobie to jakoś działa :)

Kupilem, przyjdzie to bede sie martwil w co to wsadzic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.