Skocz do zawartości
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Autokącik

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Smarowanie prowadnic w zaciskach

Featured Replies

Napisano

Dzisiaj będę wymieniał tarcze i klocki przednie w Yarisie 3. Czy smarować prowadnice zacisków? Bo co czytam to są różne szkoły. Raz że tak innym razem że nie. Jaka jest szkoła AK? A jeśli tak to czym? 

Edytowane przez angrius

Napisano
7 minut temu, angrius napisał:

Dzisiaj będę wymieniał tarcze i klocki przednie w Yarisie 3. Czy smarować prowadnice zacisków? Bo co czytam to są różne szkoły. Raz że tak innym razem że nie. Jaka jest szkoła AK? A jeśli tak to czym? 

Zależy jakie masz prowadnice, te z osłoną w kształcie harmonijki trzeba smarować a te typu ATE raczej nie:)

Napisano

Nie wiem jaka jest w yarisie ale te gumki jak sa harmonijka to sie smaruje, a jak jest w srodku taka z lamelami to nie, bo one wtedy dzialaja jak guma i cofaja 

Napisano
  • Autor
11 minut temu, volf6 napisał:

Zależy jakie masz prowadnice, te z osłoną w kształcie harmonijki trzeba smarować a te typu ATE raczej nie:)

Hamulce typu ATE tam są z tego co wiem 

Napisano
  • Autor
Napisano
4 godziny temu, angrius napisał:

Dzisiaj będę wymieniał tarcze i klocki przednie w Yarisie 3. Czy smarować prowadnice zacisków? Bo co czytam to są różne szkoły. Raz że tak innym razem że nie. Jaka jest szkoła AK? A jeśli tak to czym? 

Jeśli Yaris Francja, to masz system ATE, jeśli Yaris Japonia, to system Akebono. 

Ja przekornie odpowiem, zawsze w systemie ATE smaruję prowadnice. Po jakimś tam przebiegu/czasie, powiedzmy po 40 kkm, czy dwóch latach, te prowadnice już nie pracują, na trzpieniach są czarne ślady gumy i przy wykręcaniu trzeba do końca gwintu używać klucza, żeby odkręcić. Zawsze oczyszczam metalowe trzpienie szczotką mosiężną (nie papierem ściernym), gumki wewnątrz psikam smarem silikonowym, który nie szkodzi gumie i trzpienie też zawsze popsikam. Po takim zabiegu trzpień wpada w gumkę, jak w masło, a nawet lepiej. Później można palcami do końca gwintu dokręcić zakładając bit imbusowy 7mm, na koniec lekko dociągnąć kluczem. Po takim zabiegu zacisk przesuwa się swobodnie przez kolejne lata, smar silikonowy nie wysycha, hamulce się nie grzeją.

Jeśli mamy system Akebono, TRW, Bosch i te prowadnice z gumkami w harmonijkę, to moja praktyka wygląda tak:  W miarę świeże auto, prowadnice lekko pracują, nic nie ruszam. Te gumki są zazwyczaj sklejone z prowadnicą na tyle, że żadna wilgoć tam nie wejdzie i prowadnica pracuje cały czas w smarze. Raz ruszysz, będziesz musiał smarować co roku, bo w miejscu styku gumki z prowadnicą robią się mikropory i później to już szczelne nie będzie. Jak przyjeżdża stare auto i widać, że już były ruszane prowadnice, to ładuję w środek smaru miedziowego i jest spokój, chyba że jest trzpień z gumową tulejką w środku, to wtedy smar syntetyczny.

Napisano

@kaczorek79 wyleczyłem się jakieś 10 lat temu ze smaru miedziowego, zimą przy fest mrozie prowadnice "stanęły' tak zgęstniał smar, a jarzmo wypiaskowane, nowe gumki i prowadnice. Od tamtego czasu tylko dedykowane do hamulców smary, głównie to co @steyr podlinkował, ewentualnie smar textara. 

Napisano

Ja przestałem smarować jak mi gumowe tłumiki na prowadnicach popuchły (prawdopodobnie od smaru) w boschowskich zaciskach. Jedyne co teraz robię to poleruję prowadnice na "lustro" i zakładam na zacisk. Na razie wszystko w porządku.

Napisano
2 godziny temu, bochumil napisał:

Ja przestałem smarować jak mi gumowe tłumiki na prowadnicach popuchły (prawdopodobnie od smaru) w boschowskich zaciskach. Jedyne co teraz robię to poleruję prowadnice na "lustro" i zakładam na zacisk. Na razie wszystko w porządku.

Te gumowe tulejki w Boschu puchną od smarów mineralnych. Od syntetycznych nie puchną i pracują, aż miło. 

 

2 godziny temu, r1sender napisał:

@kaczorek79 wyleczyłem się jakieś 10 lat temu ze smaru miedziowego, zimą przy fest mrozie prowadnice "stanęły' tak zgęstniał smar, a jarzmo wypiaskowane, nowe gumki i prowadnice. Od tamtego czasu tylko dedykowane do hamulców smary, głównie to co @steyr podlinkował, ewentualnie smar textara. 

Może też zależy od składu tego smaru. Ja używam tego w sprayu (firmy nie będę podawał) i jest on bardzo płynny, aż kapie. Nie zdarzyło mi się, żeby stwardniał, ale wierzę, że tak może być, w końcu to na bazie ropy naftowej robione.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Ostatnio przeglądający 0

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.

Account

Navigation

Szukaj

Szukaj

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.