Skocz do zawartości

Przepływowy podgrzewacz wody.


TADA

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Obecnie mam w łazience przepływowy gazowy podgrzewacz wody junkers Boscha.

Ma on 20 jak nie więcej lat. Podgrzewa wodę jeszcze w miarę ok 

choć mimo czyszczenia już nie tak dobrze jak kiedyś.

Myślę że w końcu przyszła pora go wymienić.

W kuchni jest płyta indukcyjna podłączona na 230V  zmywarka  czajnik elektryczny a gaz jest tylko do junkersa.

Podgrzana przez niego woda jest tylko stosowana do prysznica - kabina

i umywalce w łazience. Bardzo rzadko max 1 raz na 2 miesiące jest jednoczesny pobór wody prysznic i umywalka. 

Mam zamiar pozbyć się całkowicie gazu z mieszkania i przejście na podgrzewacz elektryczny. Dodatkowo często z powodu coraz częściej wiejących silnych wiatrów następuj cofka spalin i junkers nie chce działać.  Czy podane w przykładowych linkach Allegro podgrzewacze  230V

dadzą radę czy jednak woda nie będzie za ciepła.

Link 1

 

Link 2

 

W bloku jest całkowicie nowa instalacja elektryczna doprowadzona do wewnątrz mieszkania.

 

Druga rzecz to wiadomo że podgrzewacz nie może być podłączony wtyczką.

Nie chcę kuć kafelek czy można np w jakiejś maskownicy poprowadzić przewód prądowy dołem w łazience następnie przebić się przez ściankę za którą zaraz  znajduje się skrzynka z bezpiecznikami.

Dzięki za podpowiedzi.

Edytowane przez TADA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie masz w mieszkaniu odpowiednio mocnej instalacji instalacji elektrycznej.

Po drugie masz teraz dywersyfikację zasilania...

Po trzecie spółdzielnia się nie zgodzi na takie urządzenie.

Po czwarte ten kabel w maskownicy w łazience nie ma racji bytu.

Edytowane przez zzzz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zostaje nowy gazowy i walka ze spółdzielnią żeby w końcu coś zrobili

z kanałami spalinowymi bo nie tylko u mnie występuje problem cofania się spalin

przy mocnych wiatrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, MeMpHiS napisał:

standardowy przydział mocy na całe mieszkanie to 5,5kW - 25A bezpiecznik przedlicznikowy. Jeżeli nie masz siły to dopuść elektryczny podgrzewacz wody. Już ta płyta indukcyjna jest jest delikatnym nadużyciem😀
 

Wypadałoby to rozdzielić na 3 fazy.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, karolchyla napisał:

Masz jakiś sposób, pomysł? Chyba, że myślisz o nowym przyłączu.

TADA jakie masz przyłącze? Jakim bezpiecznikiem masz to zabezpieczone?

No trzeba by pociągnąć 3 fazy. Pytanie, czy jest taka możliwość?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, TADA napisał:

Mam zamiar pozbyć się całkowicie gazu z mieszkania i przejście na podgrzewacz elektryczny

a może w miejsce junkersa bojler?

https://allegro.pl/oferta/bojler-elektryczny-ariston-velis-wifi-80-terma-11128910074

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam autora, że się wtrącam, ale Panowie @zzzz i @MeMpHiS mam pytanie.

 

Też potrzebuję przepływowego podgrzewacza elektrycznego do domku rekreacyjnego (sporadycznie użytkowane prysznic, umywalka i zlew).

Nigdy nie miałem do czynienia z tymi urządzeniami.

Jakiej mocy powinien być taki podgrzewacz żeby to obsłużyć?

Mam wyprowadzony oddzielny obwód 3f.

Może możecie polecić konkretne urządzenie nie będące bublem?

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ZUBERTO napisał:

Przepraszam autora, że się wtrącam, ale Panowie @zzzz i @MeMpHiS mam pytanie.

 

Też potrzebuję przepływowego podgrzewacza elektrycznego do domku rekreacyjnego (sporadycznie użytkowane prysznic, umywalka i zlew).

Nigdy nie miałem do czynienia z tymi urządzeniami.

Jakiej mocy powinien być taki podgrzewacz żeby to obsłużyć?

Mam wyprowadzony oddzielny obwód 3f.

Może możecie polecić konkretne urządzenie nie będące bublem?

mogę tylko powiedzieć o firmie Ariston że bojler jest ok ;] 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ZUBERTO napisał:

Przepraszam autora, że się wtrącam, ale Panowie @zzzz i @MeMpHiS mam pytanie.

 

Też potrzebuję przepływowego podgrzewacza elektrycznego do domku rekreacyjnego (sporadycznie użytkowane prysznic, umywalka i zlew).

Nigdy nie miałem do czynienia z tymi urządzeniami.

Jakiej mocy powinien być taki podgrzewacz żeby to obsłużyć?

Mam wyprowadzony oddzielny obwód 3f.

Może możecie polecić konkretne urządzenie nie będące bublem?

 

Też mam prysznic, umywalkę i zlew zasilane z podgrzewacza przepływowego ok 12 kW 3f (Kospel Bonus Elektronik)

Przy tej mocy trzeba ograniczać przepływ pod prysznicem, bo nie dogrzewa wody.

Ponieważ instrukcja pozwala podawać na wejście podgrzewacza wstępnie podgrzaną wodę, a ja mam taryfę G12,

zainstalowałem boiler 50 l z grzałką elektryczną zasilana tylko w tańszej taryfie, a woda z boilera jest podawana na wejście podgrzewacza przepływowego.

Od tego czasu korzystanie z prysznica stało sie komfortowe, nie ma problemu z zimniejsza wodą nawet przy maksymalnym przepływie.

Dodatkowo - zmniejszył się rachunek za prąd, bo podgrzewacz nie pracuje pełną mocą, gdy tylko dogrzewa wodę.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, MeMpHiS napisał:

 Już ta płyta indukcyjna jest jest delikatnym nadużyciem😀
 

Jak kupiłem mieszkanie to była tam płyta ceramiczna czy coś załatwiali w spółdzielni to nie wiem.

Ja tylko zmieniłem na indukcję. Nigdy jeszcze nic nie wybiło nawet jak pracowała łącznie z piekarnikiem czy zmywarką. Elektryk ze sm przychodząc na jakieś tam przeglądy nic nie mówi oprócz dyskusji jak się sprawuje

i czy dobrze na niej się gotuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, rwIcIk napisał:

No trzeba by pociągnąć 3 fazy. Pytanie, czy jest taka możliwość?

Tak jak w pierwszym poście instalacja w bloku nowa w 2021r zrobiona nowa właśnie żeby podłączyć indukcje itp.

Jest możliwość podłączenia 3 faz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, karolchyla napisał:

Masz jakiś sposób, pomysł? Chyba, że myślisz o nowym przyłączu.

TADA jakie masz przyłącze? Jakim bezpiecznikiem masz to zabezpieczone?

Dokładnie to teraz nie pamiętam ale mój tato elektryk jak podłączał mówił że ok.

Teraz ponoć jest podniesione zabezpieczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, hudrza napisał:

 

Też mam prysznic, umywalkę i zlew zasilane z podgrzewacza przepływowego ok 12 kW 3f (Kospel Bonus Elektronik)

Przy tej mocy trzeba ograniczać przepływ pod prysznicem, bo nie dogrzewa wody.

Ponieważ instrukcja pozwala podawać na wejście podgrzewacza wstępnie podgrzaną wodę, a ja mam taryfę G12,

zainstalowałem boiler 50 l z grzałką elektryczną zasilana tylko w tańszej taryfie, a woda z boilera jest podawana na wejście podgrzewacza przepływowego.

Od tego czasu korzystanie z prysznica stało sie komfortowe, nie ma problemu z zimniejsza wodą nawet przy maksymalnym przepływie.

Dodatkowo - zmniejszył się rachunek za prąd, bo podgrzewacz nie pracuje pełną mocą, gdy tylko dogrzewa wodę.

Nie chcę iść w bojler i grzać wodę bez potrzeby przez powiedzmy 90-99% czasu, a jak będę go włączał po przyjeździe to zanim zagrzeje trochę pewnie się zejdzie. Miejsca za bardzo na niego też nie mam, to jest domek rekreacyjny, nie mieszkalny.

Prysznic użyty to pewnie będzie z 5x w roku.

Co znaczy, że te 12kW nie dogrzewa wody?

Woda odkręcona na maxa leci zimna, letnia, prawie ciepła?

Na zmniejszonym przepływie da się nie zmarznąć pod prysznicem?

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, ZUBERTO napisał:

Nie chcę iść w bojler i grzać wodę bez potrzeby przez powiedzmy 90-99% czasu, a jak będę go włączał po przyjeździe to zanim zagrzeje trochę pewnie się zejdzie. Miejsca za bardzo na niego też nie mam, to jest domek rekreacyjny, nie mieszkalny.

Prysznic użyty to pewnie będzie z 5x w roku.

Co znaczy, że te 12kW nie dogrzewa wody?

Woda odkręcona na maxa leci zimna, letnia, prawie ciepła?

Na zmniejszonym przepływie da się nie zmarznąć pod prysznicem?

To wszystko zależy też, czy na wlocie masz 5°C czy 18°C. Miałem akcję, że w pierwszym przypadku klient nie był w stanie uzyskać komfortowej temperatury w kranie, a inny na tym samym podgrzewaczu nie narzeka.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, ZUBERTO napisał:

 

Co znaczy, że te 12kW nie dogrzewa wody?

To znaczy, że musiałem pilnować przepływu, żeby mieć komfortową temperaturę. Przy mocniejszym odkręceniu kranu temperatura wody odczuwalnie spadała. A jak przełączałem na deszczownicę, to była tylko letnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Artur_W_wa napisał:

To wszystko zależy też, czy na wlocie masz 5°C czy 18°C. 

Tylko te 18°C (czy nawet 10) to chyba niemożliwe nawet w lecie bez jakiegoś wstępnego ogrzewania, zwłaszcza w domu, gdzie woda leci prosto z wodociągu lub własnej studni...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.04.2022 o 22:06, Artur_W_wa napisał:

To wszystko zależy też, czy na wlocie masz 5°C czy 18°C. Miałem akcję, że w pierwszym przypadku klient nie był w stanie uzyskać komfortowej temperatury w kranie, a inny na tym samym podgrzewaczu nie narzeka.

Poczytałem deko.

Wstępnie wybrałem Kospel PPE3 15kW.

Ludzie raczej pozytywnie się wypowiadają.

Na moje potrzeby powinien starczyć.

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.04.2022 o 08:24, ZUBERTO napisał:

Przepraszam autora, że się wtrącam, ale Panowie @zzzz i @MeMpHiS mam pytanie.

 

Też potrzebuję przepływowego podgrzewacza elektrycznego do domku rekreacyjnego (sporadycznie użytkowane prysznic, umywalka i zlew).

Nigdy nie miałem do czynienia z tymi urządzeniami.

Jakiej mocy powinien być taki podgrzewacz żeby to obsłużyć?

Mam wyprowadzony oddzielny obwód 3f.

Może możecie polecić konkretne urządzenie nie będące bublem?

 

Podgrzewacze elektryczne dobre robi kospel. Mam od 12 lat model PPE, teraz jest PPE2.

Jest to model elektroniczny (unikaj hydraulicznych, bo z nich woda albo zimna, albo wrzątek), działa doskonale - ustawia się temperaturę wylotową i taka jest z dokładnością do 1 stopnia.

 

Nie bój się plastikowych elementów grzejnych - sprawdzają się doskonale. Grzanie gołym drutem oporowym ma doskonałą sprawność. :ok:

Ważne, aby woda nie była słona, bo prąd pokopie :hehe:

 

Moc od 15 kW w góre, aby komfortowo wziąć prysznic.

ja mam 21 kW i jest trochę przewymiarowany do prysznica.

 

A jak nie masz tyle prądu, to są doskonałe elektronicznie sterowane płaskie bojlery np. Aristona. Można je wieszać pionowo lub poziomo.

Też taki mam w drugiej łazience z wanna i prysznicem i jest ok.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, maras77 napisał:

 

Podgrzewacze elektryczne dobre robi kospel. Mam od 12 lat model PPE, teraz jest PPE2.

Jest to model elektroniczny (unikaj hydraulicznych, bo z nich woda albo zimna, albo wrzątek), działa doskonale - ustawia się temperaturę wylotową i taka jest z dokładnością do 1 stopnia.

 

Nie bój się plastikowych elementów grzejnych - sprawdzają się doskonale. Grzanie gołym drutem oporowym ma doskonałą sprawność. :ok:

Ważne, aby woda nie była słona, bo prąd pokopie :hehe:

 

Moc od 15 kW w góre, aby komfortowo wziąć prysznic.

ja mam 21 kW i jest trochę przewymiarowany do prysznica.

 

A jak nie masz tyle prądu, to są doskonałe elektronicznie sterowane płaskie bojlery np. Aristona. Można je wieszać pionowo lub poziomo.

Też taki mam w drugiej łazience z wanna i prysznicem i jest ok.

 

Pisałem już, że wstępnie wybrałem Kospel PPE3 15kW.

Patrzę se, że starszy PPE2 jest droższy niż PPE3, ciekawe czemu, trwałości? :hmm:

 

Mógłbym pójść w mocniejszy zwiększając zabezpieczenie (to akurat najmniejszy problem), ale wydaje mi się że położony mam przewód 5x4 wewnątrz ściany w peszlu i nie chcę go przeciążyć.

Muszę sprawdzić czy dobrze pamiętam, bo jeśli leży 5x6 to problemu nie ma.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, ZUBERTO napisał:

Pisałem już, że wstępnie wybrałem Kospel PPE3 15kW.

Patrzę se, że starszy PPE2 jest droższy niż PPE3, ciekawe czemu, trwałości? :hmm:

 

Mógłbym pójść w mocniejszy zwiększając zabezpieczenie (to akurat najmniejszy problem), ale wydaje mi się że położony mam przewód 5x4 wewnątrz ściany w peszlu i nie chcę go przeciążyć.

Muszę sprawdzić czy dobrze pamiętam, bo jeśli leży 5x6 to problemu nie ma.

 

 

na 21 kW spokojnie się da dojść natryskiem do pełnej mocy, ale pomimo migania wskaźnika i lekko niższej temperatury nie czuć tego w kąpieli.

Więc lepiej dać IMO większą moc niż za małą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.04.2022 o 23:33, ZUBERTO napisał:

Pisałem już, że wstępnie wybrałem Kospel PPE3 15kW.

Patrzę se, że starszy PPE2 jest droższy niż PPE3, ciekawe czemu, trwałości? :hmm:

 

Mógłbym pójść w mocniejszy zwiększając zabezpieczenie (to akurat najmniejszy problem), ale wydaje mi się że położony mam przewód 5x4 wewnątrz ściany w peszlu i nie chcę go przeciążyć.

Muszę sprawdzić czy dobrze pamiętam, bo jeśli leży 5x6 to problemu nie ma.

 

Posiadam Kospel KDE 15 kw z miedzianą grzałką z 13 lat.  Obsługuje prysznic i umywalkę. Jak pisano o ile w lato woda na wejściu ma wyższą temp podgrzewacz aż nadto daje radę pod prysznicem.  Na 150 % leci wrzątek. Zimą przy zimniejszym dolocie także nie ma problemu. Jest jeszcze temat słuchawki.  Były różne.  Od paru lat używam słuchawki z lidla za chyba 20 parę zł.Ma tam jakieś trzy strumienie i styka. 

I nie chodzi o oszczędności żeby kąpiąc się użyć jak najmniej prądu i wody. Strumień jest silny a dziurki nie zachodzą kamieniem.

Nie wiem jak by było zimą mając dużą  deszczownicę .

Wyroby Kospel to nowoczesne urządzenia.  

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.