Skocz do zawartości

Otwory odpowietrzające w akumulatorze


analyzer64

Rekomendowane odpowiedzi

Pacjent: Amega 5, kupiona we wrześniu 2021.

 

Wczoraj po kilku miesiącach zajrzałem do obudowy akumulatora, a tam taki bialo-zolty proszek na dole obudowy obok akumulatora.

 

Zmierzone napięcie po nocy, pierwsze 5 minut po odpaleniu auta 14.7-14.8V, włączona klimatyzacja, dmuchawa na max i światła mijania.

Napięcie w trakcie 5-15 minut spada do 14.5->14.4->14.38V, tak zostaje.

 

Zmierzone napięcie na alternatorze 14.5V

 

Akumulator fabrycznie miał zaślepiony jeden otwór odpowietrzający, w drugim czarna i drożna wkładka, w środku jakąś pianka, która ma chyba działać jako filtr.

 

Przyznam, że pierwszy raz coś takiego widzę.

Zmierzyłem dlatego napiecie.

 

Początkowe napięcie ładowania mnie zmartwiło, bo troszkę wysokie, ale spadło w miarę pracy silnika, po około 15 minutach i tak trzymało już.

 

Czy te otwory to muszą być drożne wszystkie, czy wystarczy jeden, który ogólnie rzecz biorac-drozny był od początku.

 

Czy akumulator reklamować?

 

Po jakichś 20 minutach pracy, po wyłączeniu silnika, na akumulatorze było 12.55V.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem. Akumulator kupiony jakieś 5 lat temu, zamknięty w obudowie i ostatnio musiałem wszystko zdemontować. Wygląda jakby w środku gromadziły się opary. Płyta metalowa pod akumulatorem skorodowana.

IMG_20220423_201203.jpg.ac7c931ba9e967ce0bf2d78f4588ab1e.jpgIMG_20220423_194025.jpg.1caed402d25c59b93cc32d3247d5ab62.jpg

Próbowałem na szrocie znaleźć jakies kolanko z wężykiem do podłączenia i wyprowadzenia tych oparów na zewnątrz ale w żadnym samochodzie nie było. Nic, ani japońskie, niemieckie, włoskie czy francuskie nie miały ich. Nie wiem czy tego się już nie praktykuje, czy obsługa wyciąga baterie razem z wężykami. Ostatecznie odetkałem ten drugi otwór w akumulatorze i pod spód dałem matę wciągającą olej. Jeśli nadal będzie coś się lało to może się zatrzyma na spodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

@Igorek wężyk ma moja laguna iii, mogę podać nr kat jeśli chcesz, ale nowych w sieci nie widziałem, na szepcie na bank znajdziesz.

 

U mnie tego było dużo, jak proszek taki, no jakbyś mąki rozsypał ;]

 

 

Edytowane przez analyzer64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, analyzer64 napisał:

@Igorek wężyk ma moja laguna iii, mogę podać nr kat jeśli chcesz, ale nowych w sieci nie widziałem, na szepcie na bank znajdziesz.

 

U mnie tego było dużo, jak proszek taki, no jakbyś mąki rozsypał ;]

 

 

A masz możliwość sprawdzenia poziomu elektrolitu? U mnie było go mniej w jednej, skrajnej celi. W sumie nie sprawdziłem której ale pewnie to była ta z otworem odpowietrzającym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Igorek napisał:

Próbowałem na szrocie znaleźć jakies kolanko z wężykiem do podłączenia i wyprowadzenia tych oparów na zewnątrz ale w żadnym samochodzie nie było. Nic, ani japońskie, niemieckie, włoskie czy francuskie nie miały ich. Nie wiem czy tego się już nie praktykuje, czy obsługa wyciąga baterie razem z wężykami.

 

Szukaj w autach z akumulatorami w kabinie, np BMW 3/5

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Igorek napisał:

A masz możliwość sprawdzenia poziomu elektrolitu? U mnie było go mniej w jednej, skrajnej celi. W sumie nie sprawdziłem której ale pewnie to była ta z otworem odpowietrzającym. 

 

Prawy odpowietrznik, skrajna prawa cela.

 

Podaję jeszcze nr kat wężyka z Laguny III:

244130001R, nr 9 na obrazku:

 

01037794.png

 

Tu masz z Audi, ale bez kolanka:

https://allegro.pl/oferta/odpowietrznik-akumulatora-audi-rs6-a6-c6-s6-q7-4l-11995678909

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, analyzer64 napisał:

 

Prawy odpowietrznik, skrajna prawa cela.

 

Podaję jeszcze nr kat wężyka z Laguny III:

244130001R, nr 9 na obrazku:

 

01037794.png

 

Tu masz z Audi, ale bez kolanka:

https://allegro.pl/oferta/odpowietrznik-akumulatora-audi-rs6-a6-c6-s6-q7-4l-11995678909

Nie bardzo jestem w stanie kupować części na szrocie po numerze katalogowym, tam się przynosi w łapie co się upolowało ;] A laguny żadnej, nic, null. Ale  mimo to dzięki :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Igorek napisał:

Nie bardzo jestem w stanie kupować części na szrocie po numerze katalogowym, tam się przynosi w łapie co się upolowało ;] A laguny żadnej, nic, null. Ale  mimo to dzięki :ok:

 

Tu masz z wężykiem:

https://allegro.pl/oferta/renault-laguna-iii-obudowa-akumulatora-2-0dci-9761157255

 

można kupić całość, albo skontaktować się ze sprzedawcą i może za 5-10zł wyśle sam wężyk :ok:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko te rurki/wężyki odpowietrzające to stosuje się wtedy, gdy akumulator jest w kabinie i chodzi o to by opary (np. wodór) odprowadzić po za nią. Tam gdzie akumulatory sa w normalnie wentylowanej przestrzeni pod maską takie systemy raczej stosowane nie są. Zresztą tam wydostawać się mogą gazy a nie elektrolit, więc albo coś nie tak z samym akumulatorem albo z jego ładowaniem, względnie dobrany niewłaściwy typ akumulatora do systemu ładowania (inteligentnego) w aucie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, volf6 napisał:

Tam gdzie akumulatory sa w normalnie wentylowanej przestrzeni pod maską takie systemy raczej stosowane nie są. Zresztą tam wydostawać się mogą gazy a nie elektrolit, więc albo coś nie tak z samym akumulatorem albo z jego ładowaniem, względnie dobrany niewłaściwy typ akumulatora do systemu ładowania (inteligentnego) w aucie.

Nawet gdy akumulator nie jest zamknięty w jakiejś dodatkowej puszce, samochody z systemem S&S i akumulatorami EFB jak najbardziej posiadają wężyk odprowadzający opary pod akumulator (Renault-Dacia mają na pewno)- tyle że toto zazwyczaj wyciąga się razem z akumulatorem a przy wymianie nie każdy pamięta, aby ten wężyk przełożyć do nowego akumulatora. Systemy inteligentnego ładowania potrafią podać czasem nawet powyżej 15V- szczególnie zaraz po odpaleniu lub gdy akumulator jest niedoładowany, elektrolit gazuje więc odpowietrzenie jest konieczne.

Otworki w aku zazwyczaj są dwa naprzeciwko i wyposażone w zaślepki- ale wężyk podłączamy tylko po jednej stronie, po drugiej zostawiamy zaślepkę (oba odpowietrzenia w aku są połączone wewnętrznie).

 

Aku_Sandero_oryg.jpg.bd5451e2e4fde1a7a8583593b22ade4a.jpg

Edytowane przez Wasylek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.05.2022 o 16:53, Igorek napisał:

Próbowałem na szrocie znaleźć jakies kolanko z wężykiem do podłączenia i wyprowadzenia tych oparów na zewnątrz ale w żadnym samochodzie nie było. Nic, ani japońskie, niemieckie, włoskie czy francuskie nie miały ich.

Xsara Picasso ma wężyk. Akumulator jest w pod siedzeniem kierowcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
6 godzin temu, Wasylek napisał:

Otworki w aku zazwyczaj są dwa naprzeciwko i wyposażone w zaślepki- ale wężyk podłączamy tylko po jednej stronie, po drugiej zostawiamy zaślepkę (oba odpowietrzenia w aku są połączone wewnętrznie).

 

Ok, czyli jeden otwór z dwóch zostawić zaślepiony, mam w drugim wyjmowalną zaślepkę o średnicy otworu i tak na razie zostawiłem. Wężyk jest po drugiej stronie, tam gdzie odpowietrzenie jest drożne.

Na te chwilę nie widzę śladów elektrolitu czy gazów, więc na razie obserwuję. Mam dostęp do korków, więc jeszcze skontroluje poziom elektrolitu i ewentualnie doleje, aby płyty były zakryte. Na YouTube na kanale mrAkumulator gość mówił że płyty powinny być zalane około 1cm wyżej przynajmniej, choć akumulator Bannera fabrycznie ten gość miał zalany na 2.5cm ponad poziom płyt, w każdym razie zbyt mocne przelanie jest gorsze niż niewielki nawet ubytek.

Edytowane przez analyzer64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Wymontowałem akumulator do ładowania i został mi na nim ten wężyk odpowietrzający :facepalm:. Gdzie on był podłączony na dole? Gdzieś do podstawy, pod aku czy dalej do komory silnika. Ma czystą końcówkę, więc z czegoś go wyrwałem ;].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, amazaque napisał(a):

Wymontowałem akumulator do ładowania i został mi na nim ten wężyk odpowietrzający :facepalm:. Gdzie on był podłączony na dole? Gdzieś do podstawy, pod aku czy dalej do komory silnika. Ma czystą końcówkę, więc z czegoś go wyrwałem ;].

U mnie idzie ten wężyk luźno do błotnika.

Generalnie chodzi o to, aby elektrolit nie lał się na blachę lub elektryke, tylko poza auto, lub na plastik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszedłem :phi:. W Clio jest wpięty w rowek w plastikowej podstawie akulatora, skąd ewentualne skropliny są z tej podstawy odprowadzane kolejnym wężykiem pod samochód. Jestem pod wrażeniem całego rozwiązania i wielki szacun dla konstruktorów :old: ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, amazaque napisał(a):

Doszedłem :phi:. W Clio jest wpięty w rowek w plastikowej podstawie akulatora, skąd ewentualne skropliny są z tej podstawy odprowadzane kolejnym wężykiem pod samochód. Jestem pod wrażeniem całego rozwiązania i wielki szacun dla konstruktorów :old: ;]

A ten drugi wężyk nie ma potencjału do zatykania się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, maras77 napisał(a):

A ten drugi wężyk nie ma potencjału do zatykania się?

Nie wiem, nie wnikałem. Leci ze środka podstawy akumulatora gdzieś pod zderzak. Tam pod maską w sumie nie ma się co lać, więc nie wiem po co ta cała zabawa z wężykami. Siedzą w biurze konstrukcyjnym, muszą coś robić to wymyślają :phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.