Skocz do zawartości

Sonoff jako wyłącznik czasowy


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam prostego, małego i taniego wyłącznika czasowego do sterowania girlandą 230V, max 10W. Nie ma tam szyny DIN, nie ma miejsca na dużą wtyczkę z wyświetlaczem, więc wpadłem na pomysł z Sonoff. Problem jedynie, że nie ma tam wifi.

Czy przypadkiem nie jest tak, że po wyjęciu z pudełka Sonoff działa jako AP i można się z nim połączyć, ustawić czas wyłączenie i tak zostawić ?

Ja zawsze konfigurowałem z domowym wifi, więc nie jestem pewien powyższego.

 

BTW. Czy są takie wtyczki Sonoff zewnętrzne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, sherif napisał:

Szukam prostego, małego i taniego wyłącznika czasowego do sterowania girlandą 230V, max 10W. Nie ma tam szyny DIN, nie ma miejsca na dużą wtyczkę z wyświetlaczem, więc wpadłem na pomysł z Sonoff. Problem jedynie, że nie ma tam wifi.

Czy przypadkiem nie jest tak, że po wyjęciu z pudełka Sonoff działa jako AP i można się z nim połączyć, ustawić czas wyłączenie i tak zostawić ?

Ja zawsze konfigurowałem z domowym wifi, więc nie jestem pewien powyższego.

 

BTW. Czy są takie wtyczki Sonoff zewnętrzne ?

O takie coś pytasz https://allegro.pl/listing?string=sonoff gniazdko ? Nigdy nie próbowałem bez wifi, ale jak masz inne sonoffy to zaprogramuj w sieci, wyłącz sieć i zobacz czy działa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, janusz napisał:

O takie coś pytasz https://allegro.pl/listing?string=sonoff gniazdko ? Nigdy nie próbowałem bez wifi, ale jak masz inne sonoffy to zaprogramuj w sieci, wyłącz sieć i zobacz czy działa. 

Tak, o coś takiego.

Niestety teraz nie mam jak tego sprawdzić dlatego pytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, DarekB napisał:
45 minut temu, janusz napisał:
O takie coś pytasz https://allegro.pl/listing?string=sonoff gniazdko ? Nigdy nie próbowałem bez wifi, ale jak masz inne sonoffy to zaprogramuj w sieci, wyłącz sieć i zobacz czy działa. 

Mam takie z wgranym softem tasmota, działa bez sieci, ale skonfigurować trzeba przez wifi.

No to myślę, że to rozwiązuje problem kolegi. Konfiguracja to chyba nie problem, może nawet na chwilę włączyć hotspot w telefonie (o tyle wygodne, że gdyby chciał zmienić jakieś ustawienia nie musi urządzenia wypinać z gniazdka, tylko robi to na miejscu swoim telefonem). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, DarekB napisał:
Godzinę temu, janusz napisał:
O takie coś pytasz https://allegro.pl/listing?string=sonoff gniazdko ? Nigdy nie próbowałem bez wifi, ale jak masz inne sonoffy to zaprogramuj w sieci, wyłącz sieć i zobacz czy działa. 

Mam takie z wgranym softem tasmota, działa bez sieci, ale skonfigurować trzeba przez wifi.

 

z oryginalnym softem też daje radę :oki:

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tomecki napisał:

sprawdziłem. Działa bez sieci :oki:

Dzięki.

36 minut temu, janusz napisał:

No to myślę, że to rozwiązuje problem kolegi. Konfiguracja to chyba nie problem, może nawet na chwilę włączyć hotspot w telefonie (o tyle wygodne, że gdyby chciał zmienić jakieś ustawienia nie musi urządzenia wypinać z gniazdka, tylko robi to na miejscu swoim telefonem). 

ZTCP pamiętam te SonOff co miałem to dopóki nie skonfigurowałem własnej sieci działały w trybie AP i tak byłoby ok. Jak chce coś zmienić, łącze się i zmieniam. NIe wiem tylko czy wszystkie tak mają, ale pewnie tak.

 

8 minut temu, DarekB napisał:

Ja tam dodałem czujnik temperatury i całość zintegrowałem z home assistant. Działa jako włacznik pompy cyrkulacji ciepłej wody.

Ja walczę teraz z ESP z podpiętym czujnikiem poziomu cieczy. Nie wiem czy to wina domu (dużo żelbetu), ale ciągle mam problemy z zasięgiem. Telefon działa ładnie, niby ESP się łączy i po godzinie spada. Odległość 6m do domu, ok 10m do AP. Podobnie miałem z czujnikiem jakości powietrza, który dałem na strychu, 10m do AC, piętro niżej i gubił się co chwile 8-). Nawet kupiłem ESP z zewn anteną ale nic to nie dało. AP mam dwa, poziom sygnału jest ok, a te badziewia nie działają. Nie wiem może to wina softu, ja wgrywałem Easy ESP .. ale chyba i tak skończy się wywaleniem tego i zastąpieniem czegoś na kabel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak jest dużo żelbetu to nic nie poradzisz.

Co do ESP z zewnętrzną anteną - pewnie esp-07. Wiesz że tam jest też wbudowana antena ceramiczna, i żeby działała zewnętrzna to trzeba usunąć jeden kondensator?

obraz.png.9de79562323813c25688ad34550fa456.png

Mam  na tym stację pogody i łapie sygnał nawet 10m od domu.

Ale jak masz tak kiepsko to może poeksperymentuj z esp-now? To ma dużo większy zasięg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DarekB napisał:

Ja tam dodałem czujnik temperatury i całość zintegrowałem z home assistant. Działa jako włacznik pompy cyrkulacji ciepłej wody.

Jak duży masz dom,że potrzebujesz cyrkulacji? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DarekB napisał:

Co do ESP z zewnętrzną anteną - pewnie esp-07. Wiesz że tam jest też wbudowana antena ceramiczna, i żeby działała zewnętrzna to trzeba usunąć jeden kondensator?

Gdzieś czytałem o tym, że trzeba wydłubać, jak się gniazdo dostawia.

Dokładnie mam coś takiego:

https://allegro.pl/oferta/wemos-d1-mini-pro-4mb-esp8266ex-antena-2-4ghz-10179243811?utm_source=notification&utm_medium=cartWithPayment&utm_campaign=cef7b135-c856-4150-84eb-687c2d87cdd6&snapshot=MjAyMi0wNS0yM1QyMDo0NTo0Mi40NzNaO2J1eWVyOzA2ZjQ2M2ZhY2UyZTNhNGM0ZWY4NDlhN2I1MjE5ZmMzMDkyMGE1OTQwOTQxNDBmM2YzOTU1YTY3OGZjODc3YmQ%3D

 

Dzięki za cynk, sprawdzę :ok:

 

11 minut temu, POKS napisał:

Jak duży masz dom,że potrzebujesz cyrkulacji? 

Czasami nawet i w bloku czekanie na ciepłą wodę potrafi być irytujące.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, sherif napisał:

Sprawdź czy masz połączenie z gniazdem tak jak zaznaczyłem, bo wydaje mi się, że trzeba przelutować rezystor w dolne położenie. Teraz pewnie korzysta z anteny ceramicznej.

obraz.png.820f8010d3fb748de0a91923804b3d3e.png

 

O, tutaj gość coś takiego robi:

 

EDIT:

Wygląda, że ten rezystor to zworka - 0 ohm. Jak nie masz hot air to możesz po prostu zewrzeć te dwa punkty i przeciąć ścieżkę przed samą anteną ceramiczną.

Edytowane przez DarekB
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sherif napisał:

U mnie była cyrkulacja, ale liczniki xle działały i zlikwidowali. Teraz trzeba długo czekać na ciepłą wodę. Mam wrażenie  że inni korzystają dopiero jak jak wpuszczę metry wody 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rwIcIk napisał:

U mnie była cyrkulacja, ale liczniki xle działały i zlikwidowali. Teraz trzeba długo czekać na ciepłą wodę. Mam wrażenie  że inni korzystają dopiero jak jak wpuszczę metry wody 😁

U rodziców "fachowcy" też tak podłączyli liczniki na cyrkulacji. Czy się mieszkało czy nie to licznik bił :].

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, sherif napisał:

U rodziców "fachowcy" też tak podłączyli liczniki na cyrkulacji. Czy się mieszkało czy nie to licznik bił :].

U nas u niektórych produkowało wodę 😁

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, DarekB napisał:

EDIT:

Wygląda, że ten rezystor to zworka - 0 ohm. Jak nie masz hot air to możesz po prostu zewrzeć te dwa punkty i przeciąć ścieżkę przed samą anteną ceramiczną.

Tak, rzeczywiście była zworka do anteny wew. Przelutowałem ją na gniazdo zewn. Połączenie miernikiem jest. Działa chyba lepiej, bo widzi AP z mocą-71dBm do -79.

Zobaczymy jak podziała. Z tymi ESP wkurzające jest, że czasami działają jak chcą. Jak się rozłączy z wifi to powinien przejść w tryb AP. Czasem tak się dzieje, czasem nie. Dziś też po trzecim resecie połączył się w końcu.

Dzięki wielkie za wskazówkę :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że nigdy nie sprawdzałem, ale czy mam rozumieć z tego co powyżej, że np. ustawiony harmonogram czasowy (pewnie oryginalny soft) działa bez połączenia z siecią??

To że działa sam moduł to jasne, ale przecież ESP8266/8285 nie ma zegara czasu rzeczywistego więc musi brać czas z serwera.

Edytowane przez tomkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, tomkowski napisał:

Przyznam, że nigdy nie sprawdzałem, ale czy mam rozumieć z tego co powyżej, że np. ustawiony harmonogram czasowy (pewnie oryginalny soft) działa bez połączenia z siecią??

To że działa sam moduł to jasne, ale przecież ESP8266/8285 nie ma zegara czasu rzeczywistego więc musi brać czas z serwera.

W sumie pytanie było o możliwość odpalenia/działania bez zewn wifi. Licznik czasu na pewno ma, bo jak nawet jest bez sieci to ma podaje czas działania od resetu i datę (jakąś przypadkową od resetu). IMHO powinno to działać, tylko zegarek trzeba będzie ustawić. Oczywiście przy braku zasilania zegar się zresetuje (i nie ustawi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, tomkowski napisał:

Przyznam, że nigdy nie sprawdzałem, ale czy mam rozumieć z tego co powyżej, że np. ustawiony harmonogram czasowy (pewnie oryginalny soft) działa bez połączenia z siecią??

 

Ustawiłem godzinę włączenia, po 2 min wyłączenie. Odłączyłem router od prądu i zadziałało.

Tylko zrobiłem to na 2 min w przód. Może coś zapamiętał? :hehe:

Trzeba powtórzyć test :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, tomecki napisał:

Trzeba powtórzyć test :)

Póki będzie zasilanie, puty będzie wszystko ok.

Jak zasilania braknie na chwilę, to się odliczanie posypie.

Do prostych zastosowań będzie ok. Do poważniejszych już średnio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety kolejny raz przekonałem się, że Sonoffy to nie są fajne zabawki 8-).

Pomijam już ich jakość, choć pudełko i instrukcja robi wrażenie pozytywne. Kupiłem Sonoff w wersji gniazdek zewn, instrukcja krok po kroku pokazuje jak zianstalować (przykręcić, podłączyć elektrycznie, podpiąć do apki). Najlepszy jest ostatni pkt, że jak słabo działa to trzeba przenieść urządzenie (zainstalowane) bliżej routera :phi:.

Ten soft (eWelink) jakiś kretyn (chiński) pisał, 30min straciłem na uprawnienia bo wymuszał lokalizacje, mimo iż była ustawiona. Co się potem okazało, żeby sparować trzeba być połączonym z domowym wifi - mimo że błąd sugeruje problem z lokalizacją:facepalm:. Kolejna sprawa skoro trzeba być połączonym to nie można udostępnić netu na telefonie. Musiałem jednym udostępniać, drugim łączyć z apką. Za 5-tym razem poszło, zadziałało. Niestety po odłączeniu pradu, konfigu brak, połączenia też. Kolejną godzinę próbowałem wymusić połączenie i/lub ponowną synchronizację, nie udało się. IMHO bez netu to nie będzie dobrze działać.

Żeby było ciekawiej włącznik umieścił ktoś pod obudową gniazdka a diodę w jej środku :bzik:, bez rozbierania gniazdka nie da się odczytać stanu.

 

Wczoraj instalowałem drugie w innym miejscu, znów problem z synchronizacją. Tym razem problem, że tel wskakuje na 5G i nie chce wyszukać urządzenia. Niestety w Android usunęli możliwość wymuszenia pracy w danym paśmie WiFi. Router też nie am opcji wyłączenia 5G 8-). Zabawa polegała na skanowaniu sieci, oddalaniu się, aż przełączy na 2.4G a potem powrót. Tu znów po odłączeniu zasilania brak konfiguracji ..

Pewnie można w to wgrać jakiś alternatywny soft, bawiłem się trochę ESP i tam jest tak, że jak gubi wifi to przechodzi w tryb AP, wtedy można się połączyć z nim i ustawić, nie traci też konfiguracji po odłączeniu. Nie potrzeba do tego netu.

Może ktoś przerabiał temat zabawy z softem ?

Chodzi jedynie o obsługę wbudowanego przekaźnika względem czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, DarekB napisał:

No masz trochę możliwości:

ESPEasy

Tasmota

ESPHome

Co to za włącznik jest?

https://allegro.pl/oferta/sonoff-inteligentne-gniazdko-wifi-zewnetrzne-ip55-11413440273?utm_source=notification&utm_medium=cartWithPayment&utm_campaign=cef7b135-c856-4150-84eb-687c2d87cdd6&snapshot=MjAyMi0wNy0yNFQyMToxOTo0Mi4zMzBaO2J1eWVyO2ZiYmM4MzkyYzM2M2E2MDliZGRmYjdmNjljMTc4Y2QyZjBlNmY1YmMyYWFmNTE1MDVkZmQwZjNjNjkxY2FiMTg%3D

 

ESPEasy znam.

Tak się zastanawiał, jak go wgrać. W ESPEasy jest opcja wgrywania zdalnego, można też kabelkiem wgrać, ale w tym gniazdku nie ma na płycie USB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, sherif napisał:

Trzeba przez przejściówkę usb-ttl, tu się wpina. Można piny wlutować dla ułatwienia. GPIO0 to pewnie ten przycisk na boku obudowy.

obraz.png.fe13b93767ab1b7ed96d8c5d8562a049.png

 

Ale zanim nadpiszesz oryginalny firmware zrobiłbym próby z jakimś innym urządzeniem, np. płytką wemos czy podobną uniwersalną, czyli zaflashować np. tasmota, ustawić harmonogram na jakimś wyjściu ( np. zapalanie diody led ), odłączyć wifi i zobaczyć czy harmonogram nadal działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, DarekB napisał:

Trzeba przez przejściówkę usb-ttl, tu się wpina. Można piny wlutować dla ułatwienia. GPIO0 to pewnie ten przycisk na boku obudowy.

Dzięki, te złącze widziałem, tak myślałem że to usb.

3 godziny temu, DarekB napisał:

Ale zanim nadpiszesz oryginalny firmware zrobiłbym próby z jakimś innym urządzeniem, np. płytką wemos czy podobną uniwersalną, czyli zaflashować np. tasmota, ustawić harmonogram na jakimś wyjściu ( np. zapalanie diody led ), odłączyć wifi i zobaczyć czy harmonogram nadal działa.

Mam kilka Wemosów z ESPEasy i one działają nawet przez wiele miesięcy, mimo przerw w połączenie z netem czy braków prądu. Musze jedynie sprawdzić czy i jak ustawić harmonogram oraz czy nie wymaże się bez resetu.

Szkoda, że te Sonoff nie mają w opcja włączenie trybu AP, jak nie ma połączenia z siecią. Generalnie ta synchronizacja zawsze działa średnio, czasem zatrybi od razu, czasem trzeba cudować 8-). Zdecydowanie wolę rozwiązanie ala ESPEasy, czyli połaczenie w trybie AP, konfiguracja sieci i zawsze działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.