Skocz do zawartości

Magnetofon kasetowy - teoretyczne pytanie.


komandos80

Rekomendowane odpowiedzi

Tak mnie naszło głupie pytanie, nie wiem nawet czy to odpowiedni kącik na to.

Mianowicie zastanowiło mnie jak taki magnetofon dobierał prędkość z jaką kręcił taśma? No bo gdyby rolka kręciła się ze stała prędkością to sama taśma na początku by się przesuwała wolniej, a potem tym szybciej im więcej by jej się nawijalo na rolkę.

Czy był jakiś mechanizm, który to kontrolowal, czy może nikt o to nie dbał i po prostu na początku kasety zapis dźwięku był upakowany "gęściej", a później coraz "rzadziej"?

Nie wiem czy dostatecznie jasno to opisałem, ale mam nadzieję, że ktoś zrozumiał i mi odpowie :)

  • Haha 1
  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, komandos80 napisał(a):

Tak mnie naszło głupie pytanie, nie wiem nawet czy to odpowiedni kącik na to.

Mianowicie zastanowiło mnie jak taki magnetofon dobierał prędkość z jaką kręcił taśma? No bo gdyby rolka kręciła się ze stała prędkością to sama taśma na początku by się przesuwała wolniej, a potem tym szybciej im więcej by jej się nawijalo na rolkę.

Czy był jakiś mechanizm, który to kontrolowal, czy może nikt o to nie dbał i po prostu na początku kasety zapis dźwięku był upakowany "gęściej", a później coraz "rzadziej"?

Nie wiem czy dostatecznie jasno to opisałem, ale mam nadzieję, że ktoś zrozumiał i mi odpowie :)

Tak, jest mechanizm w postaci gumowej rolki i stalowego pręcika przy głowicy. Rolki napędowe kasety kręcą się przez sprzęgło cierne i dopasowują prędkość do prędkości taśmy przy głowicy. A w płycie winylowej lub CD prędkość odczytu była już zmienna ;)

W CD nie mialo to znaczenia, ale na winylu powodowało to róznićę dynamiki dla początku i końca płyty. Dlatego płyty nagrywano tak, aby utwory basowe  i o większej dynamice były na początku.

Edytowane przez maras77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, amazaque napisał(a):

W CD prędkość odczytu jest stała, zmieniają się obroty dysku.

Czytałem o tym w "Świecie Wiedzy" na początku lat 90 :) Nazywał się ten system CLV - Constant Linear Velocity. Jakoś wbiło mi się w pamięć:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, maras77 napisał(a):

Po prostu sie kreci ze stala predkością, a reszta mechaniki się dopasowuje.

ok, czyli to nie rolka, na ktora nawijala sie tasma tak naprawde ja napedzala, tylko przy glowicy byla rolka, od ktorej wszystko zalezalo, tak?
dobrze to zrozumialem?

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, komandos80 napisał(a):

ok, czyli to nie rolka, na ktora nawijala sie tasma tak naprawde ja napedzala, tylko przy glowicy byla rolka, od ktorej wszystko zalezalo, tak?
dobrze to zrozumialem?

Dokladnie. Reszta tylko pomaga tej rolce.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, komandos80 napisał(a):

ok, czyli to nie rolka, na ktora nawijala sie tasma tak naprawde ja napedzala, tylko przy glowicy byla rolka, od ktorej wszystko zalezalo, tak?
dobrze to zrozumialem?

 

Dokładnie tak.

 

Na przykład słynne wciąganie taśmy polegało, że wałek i rolka (ta przy głowicy) się obracały i wywlekały taśmę z kasety, a rolka nawijająca nie pracowała.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Tomo napisał(a):

 

Dokładnie tak.

 

Na przykład słynne wciąganie taśmy polegało, że wałek i rolka (ta przy głowicy) się obracały i wywlekały taśmę z kasety, a rolka nawijająca nie pracowała.

Na rolce nawijającej było sprzęgło i gdy taśma ciężko chodziła w kasecie, nie dawała rady nawijać, tego co schodziło z rolki ciągnącej taśmę.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.