Skocz do zawartości

Wybór ogrzewania


Alfi

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dylemat, wybrać ogrzewanie na pellet czy gaz?

Dom 200m2 ocieplony styropianem 15cm.

Gaz mają ciągnąć, wstępnie w przyszłym roku bym mógł podłączyć. Na plus że raczej będzie to bezobsługowe.

Pellet trzeba będzie zasypać i popiół. Rozpalać się będzie sam.

 

 

Wysłane z łokcia przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych 2 gaz. Dlaczego? Za wygodę. Tylko dobrze przemysł na kiedy Ci potrzebny i jaki jest realny termin przyłączenia, żebyś na długo z ręką w nocniku i na butlach nie został.

Edytowane przez ZUBERTO
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki dylemat można było mieć 5 lat temu...Z gazu to się powinieneś wyleczyć rok temu.....

Podstawowe pytanie 1: jakie zapotrzebowanie na ciepło, pytanie 2: budynek nowy czy modernizowany - w skrócie grzejniki czy podłogówka?

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze pytanie - czy ma być wygodnie ?

 

Bo jeżeli tak to gaz lub pompa ciepła.

 

Żadne paliwo stałe nie będzie się umywać do ww. - jakby rzeczywistości nie zaklinać.

 

Inna sprawa to, że ciężko cokolwiek powiedzieć o przyszłych cenach paliw.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tomo napisał(a):

Najważniejsze pytanie - czy ma być wygodnie ?

 

Bo jeżeli tak to gaz lub pompa ciepła.

 

Żadne paliwo stałe nie będzie się umywać do ww. - jakby rzeczywistości nie zaklinać.

 

Inna sprawa to, że ciężko cokolwiek powiedzieć o przyszłych cenach paliw.

 

A gdyby miało być tanio (w instalacji od zera i eksploatacji potem) to co się wybiera ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Marko33 napisał(a):

 

A gdyby miało być tanio (w instalacji od zera i eksploatacji potem) to co się wybiera ?

Jak najmniejsze zapotrzebowanie na ciepło - ale to wymaga nakładów na zbudowanie domu energooszczędnego... Wtedy można grzać np. kablami - tanio inwestycyjnie, a przy małym zapotrzebowaniu na ciepło akceptowalnie kosztowo.

Po prostu trzeba policzyć. Z tym że nakłady na budowę znamy, a ceny energii w perspektywie okresu używalności domu są trudne do przewidzenia.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Marko33 napisał(a):

A gdyby miało być tanio (w instalacji od zera i eksploatacji potem) to co się wybiera ?

 

Przez ostatnie 20 lat sprawa była dość stabilna - gaz wychodził najlepiej w zestawieniu koszt i wygoda.

Absolutnie najtaniej był węgiel - no ale nie można powiedzieć, że jest to wygodne.

 

A co będzie w przyszłości to kto wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Przez ostatnie 20 lat sprawa była dość stabilna - gaz wychodził najlepiej w zestawieniu koszt i wygoda.
Absolutnie najtaniej był węgiel - no ale nie można powiedzieć, że jest to wygodne.
 
A co będzie w przyszłości to kto wie.
Pytanie czy węgiel jest jeszcze opcją dla nowej instalacji ?
Grzeję dom prądem (grzejniki ścienne) i wspomagam to kominkiem ale realnie zastanawiam się co wybrać bo ceny prądu ostro w górę

Wysłane z mojego SM-A528B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem węgiel - nigdy więcej. A miałem ekogroszek. 

Mam gaz. Wygodnie, ale drożej niż węgiel. Niemniej nigdy więcej węgla.

 

Teraz szedłbym w PC + solary, jak najwięcej solarów. Pellet też za chwilę może się okazać nie-eko i zdrożeć.

Edytowane przez mayster_tcz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, punktak napisał(a):

Taki dylemat można było mieć 5 lat temu...Z gazu to się powinieneś wyleczyć rok temu.....

Podstawowe pytanie 1: jakie zapotrzebowanie na ciepło, pytanie 2: budynek nowy czy modernizowany - w skrócie grzejniki czy podłogówka?

 

 

W tym sezonie spaliłem ~5T ekogroszku, ale połowa sezonu była bez ocieplenia. Temperatura 21.5*C to jest maks, i tak czujemy się komfortowo.

Dom modernizowany, grzejniki i podłogowe w łazienkach.

 

 

10 godzin temu, mayster_tcz napisał(a):

Miałem węgiel - nigdy więcej. A miałem ekogroszek. 

Mam gaz. Wygodnie, ale drożej niż węgiel. Niemniej nigdy więcej węgla.

 

Teraz szedłbym w PC + solary, jak najwięcej solarów. Pellet też za chwilę może się okazać nie-eko i zdrożeć.

 

Nie bardzo mam jak solary zamontować, tzn. tam gdzie bym mógł słońce już "znika" po 14-15. Zasłaniają budynki sąsiadów. Na dach montować nie chcę.

Druga sprawa, zwrot inwestycji na nowych zasadach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Alfi napisał(a):

Rozsądek podpowiada wygoda, ale nie lubię nic nie robić, chętnie czasem się poruszam ;)

 

Nie zaklinajmy rzeczywistości - spacer na świeżym powietrzu jest ciekawszą formą poruszania się niż wybieranie popiołu lub dźwiganie worków z węglem lub pelletem :hehe:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Alfi napisał(a):

 

W tym sezonie spaliłem ~5T ekogroszku, ale połowa sezonu była bez ocieplenia. Temperatura 21.5*C to jest maks, i tak czujemy się komfortowo.

Dom modernizowany, grzejniki i podłogowe w łazienkach.

 

 

 

Nie bardzo mam jak solary zamontować, tzn. tam gdzie bym mógł słońce już "znika" po 14-15. Zasłaniają budynki sąsiadów. Na dach montować nie chcę.

Druga sprawa, zwrot inwestycji na nowych zasadach.

 

Znaczy znasz już odpowiedź na pytanie tylko szukasz potwierdzenia na forum.

Ja szuflowałem węgiel 6 lat, poza sezonem drewno na wodę, wieczny pył, brud, wynoszenie popiołu itd.

 

Teraz mam gaz i nie robię nic, mam więcej czasu, nie muszę niczego pilnować, czyścić komina, kotła, magazynować opału itp.

 

Najmniej obslugową opcją z podanych przez Ciebie jest pellet. Ale jak chcesz, to pal dalej czarnym złotem, nikt nie zabroni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.05.2023 o 07:31, Alfi napisał(a):

Dom 200m2 ocieplony styropianem 15cm.

W tym sezonie spaliłem ~5T ekogroszku, ale połowa sezonu była bez ocieplenia. Temperatura 21.5*C to jest maks, i tak czujemy się komfortowo.

Dom modernizowany, grzejniki i podłogowe w łazienkach.

Czemu tylko 15 cm? :kartka:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, technix napisał(a):

Jak nie ma to można pochylić się nad PC

Oczywiście jeżeli ma wystarczająco "dużo" prądu w przydziale i odpowiednie zabezpieczenie.

Jak pompa o stosunkowo niewielkiej mocy to powinno się to bez problemu ogarnąć.

Gorzej jeżeli trzeba pompę większej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, blue_ napisał(a):

Lepiej 15cm o lambdzie 31 niż 20 cm z lambda 40. 

Różne czynniki mają wpływ na grubość izolacji

Słaby przykład, bo 20cm 040 wypuści mniej ciepła niż 15cm 031.  Żeby jeszcze była pewność tej deklarowanej przez producenta lambdy 031. Papier wszystko przyjmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, gondoljerzy napisał(a):

Słaby przykład, bo 20cm 040 wypuści mniej ciepła niż 15cm 031.  Żeby jeszcze była pewność tej deklarowanej przez producenta lambdy 031. Papier wszystko przyjmie.

Przy domu pasywnym jaka jest minimalna grubość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.05.2023 o 10:03, Alfi napisał(a):

 

Mam dylemat, wybrać ogrzewanie na pellet czy gaz?

Dom 200m2 ocieplony styropianem 15cm.

Gaz mają ciągnąć, wstępnie w przyszłym roku bym mógł podłączyć. Na plus że raczej będzie to bezobsługowe.

Pellet trzeba będzie zasypać i popiół. Rozpalać się będzie sam.

 

 

Wysłane z łokcia przy użyciu Tapatalka

 

 

 

z tych dwóch wybieram gaz

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.