Skocz do zawartości

PC


Camel

Rekomendowane odpowiedzi

czy pompa ciepła to faktycznie taka bajka.

Wyszła pompa Panasonica "K" 3KW co by mi odpowiadało, ale czy to taki miód z COP jak zachwalają ?

(może zwykły kocioł CO na prąd ?)

A do tak małej pompy może "Foto" 2.2 KW - co Wy na to ? (więcej nie ma sensu bo za darmo prądu nie będę oddawał a tak zużyje co wyprodukuje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SCOP więc średnioroczna sprawność, przy dobrze zrobionej i ustawionej instalacji zbliży się do 4 więc nad kotłem elektrycznym ma wielką przewagę. Ona blednie jak porównamy koszty inwestycyjne i serwisu. 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Harp napisał(a):

SCOP więc średnioroczna sprawność, przy dobrze zrobionej i ustawionej instalacji zbliży się do 4 więc nad kotłem elektrycznym ma wielką przewagę. Ona blednie jak porównamy koszty inwestycyjne i serwisu. 

 

No właśnie ? Nie sprawdziłem kosztów serwisowania i ile idzie na „defrosty” prądu w grzałki. Może faktycznie się okazać że cała ta oszczędność się nie zwróci/zepnie w jakimś okresie czasu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ta "mała Foto 2,2 kW" ma zasilać tą PC, to w obecnym układzie rozliczeń jest to możliwe tylko latem.... Czyli kiedy jest najmniej potrzebne. W zimowy pogodny dzień taka instalacja PV nie zapewni tych 500-700 W mocy do zasilania PC. Aby to osiągnąć potrzeba instalacji PV 6-7 kWp wschód-zachód.

Kolejny raz powtórzę że podstawą doboru i określenia opłacalności rozwiązań jest OZC dla obiektu. Koszty inwestycji są znane bo ponosimy je teraz, eksploatować wybrane rozwiązanie będziemy 10-15 lat.

Tutaj  https://blog.karbon.com.pl/tag/cop/ gość dobrze tłumaczy COP oraz inne parametry, pisze też o sztuczkach producentów/składaczy pomp ciepła. Sam sprzedaje Daikina i nie musi się tego wstydzić.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, punktak napisał(a):

Jeśli ta "mała Foto 2,2 kW" ma zasilać tą PC, to w obecnym układzie rozliczeń jest to możliwe tylko latem.... Czyli kiedy jest najmniej potrzebne. W zimowy pogodny dzień taka instalacja PV nie zapewni tych 500-700 W mocy do zasilania PC. Aby to osiągnąć potrzeba instalacji PV 6-7 kWp wschód-zachód.

Kolejny raz powtórzę że podstawą doboru i określenia opłacalności rozwiązań jest OZC dla obiektu. Koszty inwestycji są znane bo ponosimy je teraz, eksploatować wybrane rozwiązanie będziemy 10-15 lat.

Tutaj  https://blog.karbon.com.pl/tag/cop/ gość dobrze tłumaczy COP oraz inne parametry, pisze też o sztuczkach producentów/składaczy pomp ciepła. Sam sprzedaje Daikina i nie musi się tego wstydzić.

wschód zachód bym robił, ale kłaść 6KW to już robi się kwota ponad 30 000 PLN i moim zdaniem za rok będzie to tylko generowało zdenerwowanie że kupuje prąd za: na przykład 1.5 PLN a sprzedaje po 0.10 PLN :) 

 

Co do pomp czytam i czytam :) i głupszy jestem coraz bardziej czy utopić w pC 35 koła czy kupić piec CO na prąd za 4 koła 😳

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Camel napisał(a):

wschód zachód bym robił, ale kłaść 6KW to już robi się kwota ponad 30 000 PLN i moim zdaniem za rok będzie to tylko generowało zdenerwowanie że kupuje prąd za: na przykład 1.5 PLN a sprzedaje po 0.10 PLN :) 

 

Co do pomp czytam i czytam :) i głupszy jestem coraz bardziej czy utopić w pC 35 koła czy kupić piec CO na prąd za 4 koła 😳

 

Założenie (moje) dla nowego domu syna było takie: jak najmniejsze zapotrzebowanie na ciepło przy akceptowalnych kosztach - to w temacie ogrzewania - oraz jak największa produkcja z PV w okresach najdroższego prądu (godz. 8-11 oraz 15-18). Reszta prądu kupowana w taniej strefie taryfy G12w. Plan zakłada pokrycie zapotrzebowania na pracę pompy ciepła przez większość zimowego niepochmurnego dnia, czyli realnie produkcję 500 W z instalacji 6,1 kWp wschód-zachód od godziny 9ej do 14ej przez grudzień i styczeń.

Za nami dopiero pierwszy sezon zimowy, ale wydaje się że założenia się sprawdziły. Duża bezwładność cieplna budynku powoduje że nie było w tym sezonie potrzeby grzania nonstop - do czego zachęcałem. Syn w pierwszym sezonie grzał w okienkach taniego prądu - pomimo moich sugestii że kosztowo taniej oraz technicznie lepiej dla sprzętu jest grzać nonstop z minimalną mocą.

Wspominałem że podstawą wyboru jest poznanie zapotrzebowania na ciepło - przy małym montaż PC jest ekonomicznie nie uzasadniony (pomijając kwestie formalne) a im większe zapotrzebowanie na ciepło, tym szybciej zwróci się koszt PC. Montaż PV - w mojej ocenie - był jest i będzie opłacalny, po prostu prędzej niż później wszystko się zwróci. 

Co do przeglądów: uważam że za bezawaryjną pracę z  założonymi parametrami w połowie odpowiada prawidłowy dobór sprzętu oraz staranność montażu więc ewentualne awarie wyjdą w ciągu pierwszych trzech lat eksploatacji. I właśnie tyle jest sens płacić za przeglądy polegające na przystawieniu pieczątki. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, punktak napisał(a):

Jeśli ta "mała Foto 2,2 kW" ma zasilać tą PC, to w obecnym układzie rozliczeń jest to możliwe tylko latem.... Czyli kiedy jest najmniej potrzebne. W zimowy pogodny dzień taka instalacja PV nie zapewni tych 500-700 W mocy do zasilania PC. Aby to osiągnąć potrzeba instalacji PV 6-7 kWp wschód-zachód.

Kolejny raz powtórzę że podstawą doboru i określenia opłacalności rozwiązań jest OZC dla obiektu. Koszty inwestycji są znane bo ponosimy je teraz, eksploatować wybrane rozwiązanie będziemy 10-15 lat.

Tutaj  https://blog.karbon.com.pl/tag/cop/ gość dobrze tłumaczy COP oraz inne parametry, pisze też o sztuczkach producentów/składaczy pomp ciepła. Sam sprzedaje Daikina i nie musi się tego wstydzić.

Proszę cię, idź już na jakiś odwyk może tym Twoim Daikin'em 🤦

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Camel napisał(a):

wschód zachód bym robił, ale kłaść 6KW to już robi się kwota ponad 30 000 PLN i moim zdaniem za rok będzie to tylko generowało zdenerwowanie że kupuje prąd za: na przykład 1.5 PLN a sprzedaje po 0.10 PLN :) 

 

Co do pomp czytam i czytam :) i głupszy jestem coraz bardziej czy utopić w pC 35 koła czy kupić piec CO na prąd za 4 koła 😳

Moje zdanie znasz

P.S. żeby AK-owi spece mogli Ci doradzić, podaj metraż domu - tu ma to znaczenie...

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, punktak napisał(a):

 

Założenie (moje) dla nowego domu syna było takie: jak najmniejsze zapotrzebowanie na ciepło przy akceptowalnych kosztach - to w temacie ogrzewania - oraz jak największa produkcja z PV w okresach najdroższego prądu (godz. 8-11 oraz 15-18). Reszta prądu kupowana w taniej strefie taryfy G12w. Plan zakłada pokrycie zapotrzebowania na pracę pompy ciepła przez większość zimowego niepochmurnego dnia, czyli realnie produkcję 500 W z instalacji 6,1 kWp wschód-zachód od godziny 9ej do 14ej przez grudzień i styczeń.

Za nami dopiero pierwszy sezon zimowy, ale wydaje się że założenia się sprawdziły. Duża bezwładność cieplna budynku powoduje że nie było w tym sezonie potrzeby grzania nonstop - do czego zachęcałem. Syn w pierwszym sezonie grzał w okienkach taniego prądu - pomimo moich sugestii że kosztowo taniej oraz technicznie lepiej dla sprzętu jest grzać nonstop z minimalną mocą.

Wspominałem że podstawą wyboru jest poznanie zapotrzebowania na ciepło - przy małym montaż PC jest ekonomicznie nie uzasadniony (pomijając kwestie formalne) a im większe zapotrzebowanie na ciepło, tym szybciej zwróci się koszt PC. Montaż PV - w mojej ocenie - był jest i będzie opłacalny, po prostu prędzej niż później wszystko się zwróci. 

Co do przeglądów: uważam że za bezawaryjną pracę z  założonymi parametrami w połowie odpowiada prawidłowy dobór sprzętu oraz staranność montażu więc ewentualne awarie wyjdą w ciągu pierwszych trzech lat eksploatacji. I właśnie tyle jest sens płacić za przeglądy polegające na przystawieniu pieczątki. 

O właśnie, poruszyłeś właśnie BARDZO ciekawy temat:

P R Z E G L Ą D Y

Pochwal się się proszę jakimś protokołem z takowego u ciebie dla instalacji PV ... 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, technix napisał(a):

Proszę poczekaj jeszcze kilka tygodni, zrobię Ci ten projekt/wycenę na PC powietrze/powietrze, czyli KLIMĘ z funkcją utrzymywania +8stopni i z WiFi 👍

Ok. PC teraz odpuszczę, ale małe foto może wrzucę ? Teraz puki mam wszystko z prądem rozgrzebane. 
zdzwońmy się 😇

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, technix napisał(a):

Zewnętrznym z jaką grubością styropianu?

Podaj użytkową 🤣

Użytkowa z 50 pare. Styropian 20 cm (0,040) na ytonga 24cm. Okna średnio 0,74 przenikalności i drzwi 0,8x, strop 30cm wełny :) 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, technix napisał(a):

Panasonic odpuść

Mówisz o tym konkretnym modelu czy o każdym? Zastanawiam się właśnie nad panasonickiem u siebie. Wybór wstępnie padł na 7kw high performance ale biorę też pod uwagę 9kw t-cat'a 

U nas metraż 102mkw

20cm styropianu na podłodze i ścianach i 30-40cm welny na suficie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, szpyrek napisał(a):

Mówisz o tym konkretnym modelu czy o każdym? Zastanawiam się właśnie nad panasonickiem u siebie. Wybór wstępnie padł na 7kw high performance ale biorę też pod uwagę 9kw t-cat'a 

U nas metraż 102mkw

20cm styropianu na podłodze i ścianach i 30-40cm welny na suficie.

Teraz nie ma jak znaleźć konkretnych informacji na temat danej pompy, wyskakują tylko sponsorowane strony i reklamy. Każdy swoje chwali. Trzeba by było jakieś forum pomp ciepla

znaleźć i Fotowoltaika. (Ja foto założę chińczyka sunova  panele i mikroinwerter Hoymiles, ale zaraz się okaże ze to syf 🤣)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.06.2023 o 09:11, punktak napisał(a):

Tutaj  https://blog.karbon.com.pl/tag/cop/ gość dobrze tłumaczy COP oraz inne parametry, pisze też o sztuczkach producentów/składaczy pomp ciepła. Sam sprzedaje Daikina i nie musi się tego wstydzić.

 

W 2015 trafiłem na jego blog, od razu było widać że zna się na rzeczy, a że firma z okolicy to zadzwoniłem, przyjechał, pogadaliśmy i pompa już parę ładnych lat śmiga.

 

W dniu 18.06.2023 o 08:36, szpyrek napisał(a):

Mówisz o tym konkretnym modelu czy o każdym? Zastanawiam się właśnie nad panasonickiem u siebie. Wybór wstępnie padł na 7kw high performance ale biorę też pod uwagę 9kw t-cat'a 

U nas metraż 102mkw

20cm styropianu na podłodze i ścianach i 30-40cm welny na suficie.

 

Ten model 9kW  będzie za duży. Przy większym domu (ok. 150 + garaż) i trochę gorszym ociepleniu (podłoga 11cm, ściany 17cm, wszystko 0,031) mam pompę 7,8 kW czy coś takiego. Miałem też ofertę na Panasonica bodaj 9kW. Większa PC nie znaczy lepsza ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie szalejcie z mocami a dobierzcie tak jak producenci proponują - za duża pompa nie pracuje prawidłowo, w wielu przypadkach praca biwalentna jest wskazana od pewnych temperatur.

Policzcie zapotrzebowanie budynku na ciepło - najprościej ale w przybliżeniu na ciepłowłaściwe.pl

Skorzystajcie z tabel lub programu doboru pompy danego producenta. Moc jednego producenta nie jest równa mocy innego, tzn charakterystyki pracy potrafią być bardzo różne. Dla przykładu Panasonic udostępnia takie tabele lub program Aquarea Designer, w opisach do tabeli podpowiadają jaką temperaturę biwalentną wybrać i trzeba pamiętać o strefach klimatycznych.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.