Skocz do zawartości

Wentylacja studni


Olas1

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, studia na działce, głębokość ok 140 cm. W studni (3 kręgi) znajduje się osprzęt pompy wody (zbiornik, falownik itd). Studnia ta jest przykryta włazem, ale dodatkowo będzie na niej stała szopa, więc będzie tam kiepski dopływ powietrza. No i chce zrobić jakąś wentylację. Wymyśliłem, że zrobię otwórz 65mm w bocznej ścianie i przeciągnę rurę PCV 63mm na zewnątrz szopy (coś jak komin). 

Ma to sens czy wentylować jakoś inaczej? 

 

image.png.77a1ab3dc9c782c3c582785079476cbc.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, rwIcIk napisał(a):

Do czego ta wentylacja?

Mam studnię z kręgów z osprzętem i zbiornikiem.

Do tego właz przykryty deklem. bez wentylacji.

Na tym obudowa drewniana.

 

W zimę może być kilka cm wody jak jest wysoki stan jeziorka. 

Może faktycznie olać temat?  

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Olas1 napisał(a):

Panowie, studia na działce, głębokość ok 140 cm. W studni (3 kręgi) znajduje się osprzęt pompy wody (zbiornik, falownik itd). Studnia ta jest przykryta włazem, ale dodatkowo będzie na niej stała szopa, więc będzie tam kiepski dopływ powietrza. No i chce zrobić jakąś wentylację. Wymyśliłem, że zrobię otwórz 65mm w bocznej ścianie i przeciągnę rurę PCV 63mm na zewnątrz szopy (coś jak komin). 

Ma to sens czy wentylować jakoś inaczej? 

 

image.png.77a1ab3dc9c782c3c582785079476cbc.png

Chyba że boisz się że tyle wody będzie że zaleje szopkę. Żart taki. Moim zdaniem wentylacja zbyteczna.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.08.2023 o 11:12, Olas1 napisał(a):

 

W zimę może być kilka cm wody jak jest wysoki stan jeziorka. 

Może faktycznie olać temat?  

 

Raczej nie powinieneś montować falownika wewnątrz studni. Nie znam modelu, ale o ile nie jest wykonaniu hermetycznym - to powinien być zamontowany w miejscu suchym bez ryzyka kondensacji....

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, punktak napisał(a):

 

Raczej nie powinieneś montować falownika wewnątrz studni. Nie znam modelu, ale o ile nie jest wykonaniu hermetycznym - to powinien być zamontowany w miejscu suchym bez ryzyka kondensacji....

 

Póki nie ma zrobionej szopy nad studnią to tak będzie, później przeniosę do szopy, tam będzie na pewno sucho. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Olas1 napisał(a):

 

Póki nie ma zrobionej szopy nad studnią to tak będzie, później przeniosę do szopy, tam będzie na pewno sucho. 

 

Ja mam od falownika do studni 20 metrów plus 45 m przewodu w studni. Falownik w spiżarni/pomieszczeniu technicznym. Jedynym wymogiem tego falownika jest oddzielenie przewodu falownik - pompa od innych przewodów, zwłaszcza mogących wpływać na częstotliwość. Może znajdź inne miejsce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, punktak napisał(a):

 

Ja mam od falownika do studni 20 metrów plus 45 m przewodu w studni. Falownik w spiżarni/pomieszczeniu technicznym. Jedynym wymogiem tego falownika jest oddzielenie przewodu falownik - pompa od innych przewodów, zwłaszcza mogących wpływać na częstotliwość. Może znajdź inne miejsce?

 

To domek rekreacyjny, więc nie będzie znaczenia czy zamontuje falownik w szopie (szopa będzie miała ocieplane ściany), czy też w domku. Większość czasu warunki będą mocno zbliżone w obu pomieszczeniach. Grunt, żeby go faktycznie zabrać ze studni 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.