Skocz do zawartości

Co daje „Walbox”


prebek

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, prebek napisał(a):

Razem z autem otrzymałem - kostkę, czyli ładowarkę podróżną. 

Jakie plusy daje walbox 

 

Wygodę, wchodzisz do domu, podpinasz wystający ze ściany kabel i voila. Aha, większość aut dostaje w zestawie EVSE jednofazowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, prebek napisał(a):

Razem z autem otrzymałem - kostkę, czyli ładowarkę podróżną. 

Jakie plusy daje walbox 

 

Z reguły większa moc ładowania. Nawet jak jest pod jedną fazę podpięty to pewnie daje 3.5kW, a nie 2.3kW jak cegiełka od producenta.

Może tez dawać pewną autoryzację, tzn naładujesz się jak przyłożysz "pestkę", więc jak masz w garażu podziemnym, to nie każdy sąsiad się naładuje na Twój koszt.

 

Ja zamiast wallboxa, wybrałem większą cegiełkę pod gniazdo siłowe. Wpięta jest zawsze, gniazdko siłowe ma wyłącznik. W razie czego mogę zabrać ze sobą.

Moja cegiełka daje maks 11kW na 3 fazy. 

 

Jedna rzecz która dotyczy zarówno wallboxa i mocniejszej cegiełki. Ładowanie większą mocą jest bardziej efektywne, masz mniejsze straty. A przy ładowaniu tą cegiełką od producenta, straty moga być nawet i wysokie kilkanaście procent. Ważne, jeśli płacisz za prąd ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, prebek napisał(a):

Razem z autem otrzymałem - kostkę, czyli ładowarkę podróżną. 

Jakie plusy daje walbox 

 

Szybkość ładowania, wygodę i bezpieczeństwo.

Ja kiedyś stopiłem wtyczkę od ładowarki podróżnej ładując pheva. Do tej pory nie wiem, dlaczego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, HelixSv napisał(a):

 

Szybkość ładowania, wygodę i bezpieczeństwo.

Ja kiedyś stopiłem wtyczkę od ładowarki podróżnej ładując pheva. Do tej pory nie wiem, dlaczego. 

 

Wsadziłeś do jakiegoś kiepskiego gniazdka lub już bardzo wyrobionego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, kravitz napisał(a):

 

Wsadziłeś do jakiegoś kiepskiego gniazdka lub już bardzo wyrobionego.

 

Rqczej nieprawda. Nowa instalacja w nowym domu. 

 

Podejrzewam, że kostka była od Mini a ja ładowałem Passata (nie powinno mieć znaczenia). A pasek podczas ładowania nagrzewał też kabinę. 

Na szczęście w porę zauważyłem sprawę. 

Wymieniłem wtyczkę, gniazdko. Mam wallboxa, przeszłość, nie muszę się już tym interesować. 

 

 

Edytowane przez HelixSv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, HelixSv napisał(a):

 

Rqczej nieprawda. Nowa instalacja w nowym domu. 

 

Podejrzewam, że kostka była od Mini a ja ładowałem Passata (nie powinno mieć znaczenia). A pasek podczas ładowania nagrzewał też kabinę. 

Na szczęście w porę zauważyłem sprawę. 

Wymieniłem wtyczkę, gniazdko. Mam wallboxa, przeszłość, nie muszę się już tym interesować. 

 

 

 

Specem od elektryki nie jestem, ale grzanie Passka nie powinno mieć znaczenia, bo cegiełka i tak maks bierze 10A (tak przypuszczam że taka właśnie była), obojętnie czy ładujesz auto czy też je równocześnie grzejesz. Przy grzaniu, wtedy do baterii idzie mniej prądu i tyle.

 

A gniazdko w ścianie może być nowe, ale jednak jakaś blaszka w nim kiepsko stykać, czy być zagięta i te 10A rozgrzewa punkt styku, bolce we wtyczce i całą wtyczkę.

Gniazdko może też zwyczajnie nie być dostosowane do 10A, ale to może mniej prawdopodobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wallbox daje poza tym co wyżej zwykle możliwość pewnej automatyzacji. Możesz sobie nastawiać kiedy ma się zacząć ładowania, kiedy skończyć, z jaka mocą, itp.

Zdalny dostęp, statystyki itp gadgety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kravitz napisał(a):

Jedna rzecz która dotyczy zarówno wallboxa i mocniejszej cegiełki. Ładowanie większą mocą jest bardziej efektywne, masz mniejsze straty. A przy ładowaniu tą cegiełką od producenta, straty moga być nawet i wysokie kilkanaście procent. Ważne, jeśli płacisz za prąd ;)

 

to cos czego sie nauczylem na AK , teraz jade maksem a wczesniej jakies ograniczenia ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kiwal napisał(a):

Wallbox daje poza tym co wyżej zwykle możliwość pewnej automatyzacji. Możesz sobie nastawiać kiedy ma się zacząć ładowania, kiedy skończyć, z jaka mocą, itp.

Zdalny dostęp, statystyki itp gadgety.

 

to akurat ma tesla ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Kiwal napisał(a):

Wallbox daje poza tym co wyżej zwykle możliwość pewnej automatyzacji. Możesz sobie nastawiać kiedy ma się zacząć ładowania, kiedy skończyć, z jaka mocą, itp.

Zdalny dostęp, statystyki itp gadgety.

W obu autach (BMW X5 oraz i4) wszystko to jest wbudowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, prebek napisał(a):

W obu autach (BMW X5 oraz i4) wszystko to jest wbudowane

Możesz sobie mocą ładowania sterować ?

Choć w przypadku 2.2kW to i tak bez sensu.

Samo rozpoczęcie, zakończenie łądowania, planowanie ładowania z wyprzedzeniem, grzanie, itd to chyba każdy EV ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, sherif napisał(a):

Możesz sobie mocą ładowania sterować ?

Choć w przypadku 2.2kW to i tak bez sensu.

Samo rozpoczęcie, zakończenie łądowania, planowanie ładowania z wyprzedzeniem, grzanie, itd to chyba każdy EV ma.

tak w i4 mogę nawet moc ładowania ustalać w X5 jest stała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, prebek napisał(a):

tak w i4 mogę nawet moc ładowania ustalać w X5 jest stała

A mazes ustawić ładowanie jeśli swieci słońce i dolary produkują?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Kiwal napisał(a):

A mazes ustawić ładowanie jeśli swieci słońce i dolary produkują?

no nie dolarów ze słoneczka nie produkuję ( jak na razie) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, prebek napisał(a):

W obu autach (BMW X5 oraz i4) wszystko to jest wbudowane

 

Nie używam tego w VW, ale jestem pewny że w eGolfie w menu też widziałem jakieś ustawienia, ile maks ładować i godziny ładowania.

 

Mam płaską stawkę za prąd, więc mi to lotto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.