Skocz do zawartości

własne przyłącza przed fundamentem


Jerzyk_

Rekomendowane odpowiedzi

za 1-2 miesiące leja mi fundament

potrzebuję rad typu

 jakie sugorowane kable wyciągnąć dodatkowo na zewn

- np przyszlościowo do bramy elektrycznej - czy wystarczy sam peszel a kiedyś kabel czy od razu kabel (jaka grubosc przeowdu)

- kiedys mi tam podłączą kablowy internet - peszel czy kabel-jaki

- wode na zewn

 

czyli o czym zapomnieliscie kiedyś a teraz by się przydało :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kanalizę i wodę niech wyciągną poza fundament

kabel z prądem to niewielki otwór potrzebny

światłowód raczej ze słupa idzie

 

standardowo to leją ławy, a potem budują fundament z bloczków

wokół ław to zdaje się uziemienie układa się

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, rwIcIk napisał(a):

kanalizę i wodę niech wyciągną poza fundament

kabel z prądem to niewielki otwór potrzebny

światłowód raczej ze słupa idzie

 

standardowo to leją ławy, a potem budują fundament z bloczków

wokół ław to zdaje się uziemienie układa się

 

 

nie chodzi mi o to co jest w projekcie tylko co dodać od siebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Jerzyk_ napisał(a):

nie chodzi mi o to co jest w projekcie tylko co dodać od siebie

Wydaje mi się, że jasno napisałem.

Pojedyncze kable to nie problem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jerzyk_ napisał(a):

nie chodzi mi o to co jest w projekcie tylko co dodać od siebie

 

Uziom fundamentowy - podstawa wszelkich instalacji elektrycznych, LAN, CCTV itd.

Zwykła bednarka nieocynkowana ułożona razem ze zbrojeniem ław i pospawana z nimi w jak największej ilości miejsc. W miejscu przyszłej rozdzielnicy oraz ewentualnej szafy "automatyki domowej" oraz szafy rack z serwerem wyprowadzona do budynku. Dobrze byłoby to samo zrobić w kotłowni w celu ułatwienia ekwipotencalizacji.

edit: zapomniałem napisać że co prawda bednarka może być nieocynkowana w ławach (bo będzie oblana betonem) ale odcinki wychodzące z ziemi daj z  kwasówki

Edytowane przez punktak
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Jerzyk_ napisał(a):

za 1-2 miesiące leja mi fundament

potrzebuję rad typu

 jakie sugorowane kable wyciągnąć dodatkowo na zewn

- np przyszlościowo do bramy elektrycznej - czy wystarczy sam peszel a kiedyś kabel czy od razu kabel (jaka grubosc przeowdu)

- kiedys mi tam podłączą kablowy internet - peszel czy kabel-jaki

- wode na zewn

 

czyli o czym zapomnieliscie kiedyś a teraz by się przydało :]

Wyciągaj ile możesz i gdzie możesz ;).

Ja dałem:

peszel/arot +kabel Cat6 furtka - szafka IT

kabel zasilający bramy + sterujacy - brama-szafka IT

woda do studni + rura na zewn do wodociągu

kanalizacja

dodatkowy peszel do sterowania (niestety szybko się zapełnił) +peszel na 2 pozostałe strony

kable zasilające na taras i bud gosp (można później)

rura do wentylacji (GWC)

 

Generalnie kable, peszle można dac i później, ale wieksze średnice jak kanalizę warto dać przepust lub odrazu rurę. 

Plus też taki, że ma się odkopane więc rzucąja peszel czy  kabel nie trzeba potem kopać.

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.04.2024 o 21:24, punktak napisał(a):

 

Uziom fundamentowy - podstawa wszelkich instalacji elektrycznych, LAN, CCTV itd.

Zwykła bednarka nieocynkowana ułożona razem ze zbrojeniem ław i pospawana z nimi w jak największej ilości miejsc. W miejscu przyszłej rozdzielnicy oraz ewentualnej szafy "automatyki domowej" oraz szafy rack z serwerem wyprowadzona do budynku. Dobrze byłoby to samo zrobić w kotłowni w celu ułatwienia ekwipotencalizacji.

edit: zapomniałem napisać że co prawda bednarka może być nieocynkowana w ławach (bo będzie oblana betonem) ale odcinki wychodzące z ziemi daj z  kwasówki

Właśnie ostatnio na jakimś filmiku widziałem jak zalewali taką bednarkę obok zbrojenia i to chyba ze 60 metrów...

Czy nie wystarczyłoby dospawać kawałek takiej bednarki do pręta zbrojeniowego (zdaje się, ze pręty był spawane ze sobą)?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, volf6 napisał(a):

Właśnie ostatnio na jakimś filmiku widziałem jak zalewali taką bednarkę obok zbrojenia i to chyba ze 60 metrów...

Czy nie wystarczyłoby dospawać kawałek takiej bednarki do pręta zbrojeniowego (zdaje się, ze pręty był spawane ze sobą)?:)

 

Ja dałem wewnątrz - wewnątrz, nie obok bo to ważne - wszystkich ław, spawana co dwa metry do zbrojenia. Zbrojenie też dobrze by było pospawać.... ale już mi szkoda było tego "spawacza" który zamiast przyłbicy patrzył przez palce jak spawa....

Uziom fundamentowy to najlepsza i najtańsza forma uziemienia w nowym domu. Spawanie bednarki jest ważne, bo przy ewentualnym przepięciu jeśli będą jakieś przerwy w zbrojeniu lub bednarce - wytworzy się łuk elektryczny który może rozwalić fundament. Celowo pisze o przepięciu w instalacji elektrycznej, nie o ochronie odgromowej bo to bardziej skomplikowany temat i uważam że w 99% domów jednorodzinnych wykonywanie instalacji piorunochronnej to proszenie się o kłopoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, punktak napisał(a):

 

Ja dałem wewnątrz - wewnątrz, nie obok bo to ważne - wszystkich ław, spawana co dwa metry do zbrojenia. Zbrojenie też dobrze by było pospawać.... ale już mi szkoda było tego "spawacza" który zamiast przyłbicy patrzył przez palce jak spawa....

Uziom fundamentowy to najlepsza i najtańsza forma uziemienia w nowym domu. Spawanie bednarki jest ważne, bo przy ewentualnym przepięciu jeśli będą jakieś przerwy w zbrojeniu lub bednarce - wytworzy się łuk elektryczny który może rozwalić fundament. Celowo pisze o przepięciu w instalacji elektrycznej, nie o ochronie odgromowej bo to bardziej skomplikowany temat i uważam że w 99% domów jednorodzinnych wykonywanie instalacji piorunochronnej to proszenie się o kłopoty.

Mi chodzi o to czy trzeba dawać aż tyle metrów tej bednarki, czy nie wystarczy kilka metrów?

Dospawujemy do pospawanego zbrojenia fundamentowego powiedzmy metr a resztę wyprowadzamy i gotowe:hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, volf6 napisał(a):

Z tego co tam piszą to mozna tak robić jak wyżej pisałem

Rys.-3.-Laczenie-spawane-pretow-zbrojeniowych-wykorzystanych-do-budowy-uziomu-fundamentowego-1024x674.png.0f2a0e5c143870a8ce33a1cbdcdea383.png

 

 Nie, to tylko wycinek konstrukcji. 

A pod rysunkiem pisze:

"Wykonanie sztucznego uziomu fundamentowego poprzez ułożenie bednarki w postaci zamkniętego pierścienia, mocowanej do prętów zbrojeniowych jest rozwiązaniem bardziej niezawodnym i zalecanym. Największą zaletą ułożenia dodatkowego płaskownika jest jednoznaczność rozwiązania i łatwość stwierdzenia, że tak wykonana  instalacja  zostało specjalnie przygotowane do celów uziemienia.

..... Takie rozwiązanie pozwala na zastosowanie jednego ciągłego odcinka bednarki na odległości między dwoma przewodami uziemiającymi wzdłuż jednego boku budynku, zapewniając ciągłość i redukując liczbę połączeń. Dla poprawy właściwości uziomu, bednarkę należy łączyć ze zbrojeniem w odstępach co 2 m.....

...... Zaleca się, aby wymiary pierścieni sztucznego uziomu fundamentowego nie przekraczały 20 m × 20 m"

Tak w ogóle to należałoby przeczytać więcej niż jedną publikację w intrenecie.... Ta bibliografia pod artykułem to prawdziwa kopalnia wiedzy - pewnie nie dla inwestora tylko elektryka, niestety ten przyjeżdża na budowę najczęściej na etapie murów i jako uziom może zaproponować "pare szpilek w piochu na rogach" co będzie się idealnie uzupełniało z "jedno różnicówko na dom"....

Edytowane przez punktak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, volf6 napisał(a):

 ...że nie zalecasz pdłaczenia do tego instacji odgromowej:) ...

Jak nie podłączamy do ogdromówki to jaki jest tu sens finansowy?

Takie pytanie aby rozruszać dalej dyskusję. :)

Czy trzeba tyle pieniążków inwestować po to aby zadziałała różnicówka? 

P.S. na przpusty nie rura arot tylko zwykła rura kanalizacyjna DN50 z kolanem 90 stopni wykonanym z dwóch kształtek 45 stopni. Przez taki przepust bez szwanku przejdzie rura wodna 32. Przy DN75 to praktycznie każdy "amator" przeprowadzi rurę wodną bez większego wysiłku. 

Edytowane przez mikomir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, mikomir napisał(a):

Jak nie podłączamy do ogdromówki to jaki jest tu sens finansowy?

Takie pytanie aby rozruszać dalej dyskusję. :)

Czy trzeba tyle pieniążków inwestować po to aby zadziałała różnicówka?

 

A jaki jest sens zapraszania pioruna akurat do nas? Jeśli dom stoi w pobliżu wysokich konstrukcji typu wieża ciśnień albo BTS?

Ta "inwestycja" w dwa kręgi bednarki to również dla odprowadzenia udaru z przepięciówki - on może przyjść po sieci, nie z nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, mikomir napisał(a):

Dalej to jest "przerost treści nad formą".

 

Tam się śp. dr. Musiał w grobie przewraca.... Nie mów że nie widziałeś skutków przepięcia po sieci. To nawet ja - który nie pracuje w branży - byłem na miejscu 3 takich akcji. Koszt to się zaczyna od porządnego ochronnika, a do czego ma być podłączony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, punktak napisał(a):

 

Tam się śp. dr. Musiał w grobie przewraca.... Nie mów że nie widziałeś skutków przepięcia po sieci. To nawet ja - który nie pracuje w branży - byłem na miejscu 3 takich akcji. Koszt to się zaczyna od porządnego ochronnika, a do czego ma być podłączony?

Szanowny Kolego źle podchodzisz do dyskusji którą staram się sprowokować - nie udowadniaj proszę tego, że się nie znam czy czegoś nie widziałem, tylko proszę wskaż jakie zastosować rozwiązania związane z uziomami aby mądrze i tanio wydać środki finansowe przy budowie domu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, volf6 napisał(a):

Ja bym wziął te 3 metry bednarki i dospawał do zbrojenia i tyle.

To chyba nie są duże koszty?

Na początek to jest rozsądne rozwiązanie, dlaczego na początek? bo to zależy czy "wyjdą" później pomiary oraz kwestia podłączenia instalacji odgromowej, jak nie wyjdą to należy temat uziomu drążyć dalej.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.05.2024 o 21:46, punktak napisał(a):

 

Ja dałem wewnątrz - wewnątrz, nie obok bo to ważne - wszystkich ław, spawana co dwa metry do zbrojenia. Zbrojenie też dobrze by było pospawać.... ale już mi szkoda było tego "spawacza" który zamiast przyłbicy patrzył przez palce jak spawa....

Uziom fundamentowy to najlepsza i najtańsza forma uziemienia w nowym domu. Spawanie bednarki jest ważne, bo przy ewentualnym przepięciu jeśli będą jakieś przerwy w zbrojeniu lub bednarce - wytworzy się łuk elektryczny który może rozwalić fundament. Celowo pisze o przepięciu w instalacji elektrycznej, nie o ochronie odgromowej bo to bardziej skomplikowany temat i uważam że w 99% domów jednorodzinnych wykonywanie instalacji piorunochronnej to proszenie się o kłopoty.

Bednarkę ocynkowaną układasz wewnątrz zbrojenia. Nie trzeba spawać do samego zbrojenia, ono też nie musi być spawane, nie pełni żadnej roli w instalacji i nie powinno tego robić.

Na zewnątrz wyprowadzasz kawałek ocynku, robisz GSW i dalej przewodem do rozdzielnicy.

 

Taki uziom stosuje się do ekwipotencjalizacji, do instalacji odgromowej uziom otokowy/szpilkowy, ale tego bez projektu sam bym nie robił. 

 

Co do pytań autora - brama, CCTV, studnia, oczyszczalnia, punkty poboru wody, gniazda, oświetlenie, punkt ładowania kosiarki, taras.

Skrętki Cat6 żelowane, kable YKY. Jak nie chcesz teraz wydawać kasy to same aroty wstawiasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, mikomir napisał(a):

Szanowny Kolego źle podchodzisz do dyskusji którą staram się sprowokować - nie udowadniaj proszę tego, że się nie znam czy czegoś nie widziałem, tylko proszę wskaż jakie zastosować rozwiązania związane z uziomami aby mądrze i tanio wydać środki finansowe przy budowie domu. 

 

 

Oczywiście że się znasz - przecież  to wynika choćby z avataru. Taki żart sytuacyjny.

Jeśli uważasz że środki finansowe wydane na dwa lub trzy kręgi bednarki oraz "spawacza" puszczą inwestora z torbami, to chyba obracamy się w różnych kręgach. We współczesnym domu, urządzeń technicznych mogących ulec zniszczeniu od przepięcia jest za minium 50-70 kPLN. Koszty to się zaczną od dobrego ochronnika.

To jest najtańsze i najlepsze rozwiązanie.

 

14 godzin temu, mikomir napisał(a):

Na początek to jest rozsądne rozwiązanie, dlaczego na początek? bo to zależy czy "wyjdą" później pomiary oraz kwestia podłączenia instalacji odgromowej, jak nie wyjdą to należy temat uziomu drążyć dalej.  

Ja jednak sugeruję robić raz i porządnie. A jak nie wyjdą pomiary to co? Szpilki, opaski, słona woda? Chyba Ci płacą od dniówki....

 

2 godziny temu, mayster_tcz napisał(a):

Bednarkę ocynkowaną układasz wewnątrz zbrojenia. Nie trzeba spawać do samego zbrojenia, ono też nie musi być spawane, nie pełni żadnej roli w instalacji i nie powinno tego robić.

Na zewnątrz wyprowadzasz kawałek ocynku, robisz GSW i dalej przewodem do rozdzielnicy.

 

Taki uziom stosuje się do ekwipotencjalizacji, do instalacji odgromowej uziom otokowy/szpilkowy, ale tego bez projektu sam bym nie robił. 

 

Co do pytań autora - brama, CCTV, studnia, oczyszczalnia, punkty poboru wody, gniazda, oświetlenie, punkt ładowania kosiarki, taras.

Skrętki Cat6 żelowane, kable YKY. Jak nie chcesz teraz wydawać kasy to same aroty wstawiasz.

 

Gdybyś przeczytał choćby linkowany artykuł, to wiedziałbyś dlaczego trzeba spawać. Możesz się również bardziej zainteresować tematem i dowiedzieć się że w czasie przepięcia wszystkie metalowe części budynku mogą znaleźć się pod napięciem - i nie muszą być do niczego podłączone. Z tego powodu lepiej podłączyć je do ziemi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.04.2024 o 20:21, Jerzyk_ napisał(a):

czyli o czym zapomnieliscie kiedyś a teraz by się przydało

Generalnie zapomniałem o wszystkim, co by się przydało.

I wuj - po prostu nie mam.

A gniazdka, pomimo, że to już trzecie lokum - ciągle są nie tam gdzie powinny - pomimo planowania przez kilka dni. I zawsze są 5 cm w złą stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, maras77 napisał(a):

A gniazdka, pomimo, że to już trzecie lokum - ciągle są nie tam gdzie powinny - pomimo planowania przez kilka dni. I zawsze są 5 cm w złą stronę.

jak widać, warto zainwestować w projektanta, jak samemu nie umie się planować :ok: dla mnie nie ma nic gorszego niż porozciągane kable albo przedłużacze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.05.2024 o 11:02, punktak napisał(a):

 

Gdybyś przeczytał choćby linkowany artykuł, to wiedziałbyś dlaczego trzeba spawać. Możesz się również bardziej zainteresować tematem i dowiedzieć się że w czasie przepięcia wszystkie metalowe części budynku mogą znaleźć się pod napięciem - i nie muszą być do niczego podłączone. Z tego powodu lepiej podłączyć je do ziemi.

Zanim zaczniesz pouczać innych, sam zacznij czytać, to, co linkujesz:

 

Typowe połączenia budowlane wykonywane za pomocą drutu wiązałkowego lub spawane punktowo charakteryzują się niedostateczną wytrzymałością mechaniczną (mogą ulec przerwaniu przy zalewaniu betonem), przez co nie gwarantują ciągłości połączeń na całym obwodzie. Z tego względu w obiektach budowlanych zaleca się wykonywanie uziomów fundamentowych sztucznych, czyli takich, w których w betonie umieszczony został specjalny przewód lub układ przewodów przeznaczonych do celów uziemienia, a nie jako element konstrukcyjny.

 

Uziomów fundamentowych naturalnych nie wykonuje się w budownictwie mieszkaniowym praktycznie wcale ze względu na kłopotliwość wykonania. Poza tym, sam uziom fundamentowy nie jest remedium na wszystkie zło, ba, może być konieczne dołożenie szpilek, by uzyskać wymaganą rezystancję uziomu.

 

Jeśli element metalowy nie jest do niczego podłączony, to nie zawsze warto go uziemiać, a czasem wręcz stwarzamy tak niebezpieczeństwo.

 

Do tego dochodzi układ sieci, bo jednak nie w 100% będzie to TN-C.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, mayster_tcz napisał(a):

Zanim zaczniesz pouczać innych, sam zacznij czytać, to, co linkujesz:

 

Typowe połączenia budowlane wykonywane za pomocą drutu wiązałkowego lub spawane punktowo charakteryzują się niedostateczną wytrzymałością mechaniczną (mogą ulec przerwaniu przy zalewaniu betonem), przez co nie gwarantują ciągłości połączeń na całym obwodzie. Z tego względu w obiektach budowlanych zaleca się wykonywanie uziomów fundamentowych sztucznych, czyli takich, w których w betonie umieszczony został specjalny przewód lub układ przewodów przeznaczonych do celów uziemienia, a nie jako element konstrukcyjny.

 

 

 

 

 

A chcesz się nauczyć?

Przecież to co podałeś wystarczająco tłumaczy konieczność punktowego spawania - w celu zminimalizowania odcinków niepołączonych z uziomem (bednarką) o którym mowa za chwilę: "Z tego względu w obiektach budowlanych zaleca się wykonywanie uziomów fundamentowych sztucznych, czyli takich, w których w betonie umieszczony został specjalny przewód lub układ przewodów przeznaczonych do celów uziemienia, a nie jako element konstrukcyjny." 

Ja nie tylko to przeczytałem - i nie tylko to - ale i zrozumiałem: jeśli wystąpi różnica potencjałów miedzy bednarką (dobrze uziemioną) a zbrojeniem (nieciągłym) to wystąpi łuk elektryczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, punktak napisał(a):

 

A chcesz się nauczyć?

Przecież to co podałeś wystarczająco tłumaczy konieczność punktowego spawania - w celu zminimalizowania odcinków niepołączonych z uziomem (bednarką) o którym mowa za chwilę: "Z tego względu w obiektach budowlanych zaleca się wykonywanie uziomów fundamentowych sztucznych, czyli takich, w których w betonie umieszczony został specjalny przewód lub układ przewodów przeznaczonych do celów uziemienia, a nie jako element konstrukcyjny." 

Ja nie tylko to przeczytałem - i nie tylko to - ale i zrozumiałem: jeśli wystąpi różnica potencjałów miedzy bednarką (dobrze uziemioną) a zbrojeniem (nieciągłym) to wystąpi łuk elektryczny.

Nie zrozumiałeś. 

Bednarka i zbrojenie są w tym samym betonie, jak jedno może być dobrze uziemione, a drugie nie ?

I jaki łuk ? Z jakiego źródła ? Bo na pewno nie z przepięcia, o którym pisałeś...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, mayster_tcz napisał(a):

Nie zrozumiałeś. 

Bednarka i zbrojenie są w tym samym betonie, jak jedno może być dobrze uziemione, a drugie nie ?

I jaki łuk ? Z jakiego źródła ? Bo na pewno nie z przepięcia, o którym pisałeś...

 

 

 A bierzesz pod uwagę że "ten sam beton" może być w jednym miejscu suchy a w innym wilgotny? Bo o możliwości braku ciągłości uzbrojenia sam wkleiłeś cytat - czyli przyjąłeś do wiadomości. Ten brak ciągłości uzbrojenia powinien dobrze tłumaczyć konieczność dołożenia dedykowanego przewodnika czyli bednarki.

Skoro w szkole nie było - to przykład z życia: dwa przewody "są w tym samym" złączu, jeden jest słabiej przykręcony/upalony/wyrwany - to jak na jednym może być napięcie 230 a na drugim 180?

Źródło przepięcia mówisz? Czyli "na pewno" nie przyjdzie udar z linii napowietrznej w którą walnął piorun a do domu jest 50 metrów wlzetki.? 

No nie pogadamy o uziomach. Nie żałuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.