Skocz do zawartości

Gwintowanie w stalowych słupkach ogrodzeniowych 100x100x3mm ?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mam gotowe słupki ogrodzeniowe 100x100x3 na których chcę powiesić bramę dwuskrzydłową.

Początkowo miałem stosować nitonakrętki 12'ki celem dalszego montażu zawiasów.  Jednak z uwagi na to, że odstają one po montażu troche od blachy, wpadłem na pomysł żeby nagwintować otwory w ściance słupka (na śrubę 12) - jak myślicie, czy w ściance 3mm zda to egzamin?

Dodam, że kupiłem standardowe zawiasy do bram, na każdy zawias przypadają 4 śruby, także na skrzydło będzie to 8 śrub 12-stek...

 

Czy głupi pomysł i jednak pchać się w te nitonakrętki ? (troszkę się obawiam, czy nie zaczną się obrabiać z biegiem czasu).
Spawanie nie wchodzi w grę - słupki już pomalowane.

Edytowane przez 00Tom00
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 00Tom00 zmienił tytuł na Gwintowanie w stalowych słupkach ogrodzeniowych 100x100x3mm ?

3mm to trochę za mało na śrubę M12. Może na M8 było by jako tako. Zerknij jaką grubość ma typowa nakrętka M12. Jeśli szkoda Ci farby, to można np dorobić wkładki do wnętrza słupków. Prostokątne blachy z grubego materiału, rzędu 10mm, takiej wielkości, żeby wszystkie 4 otwory się zmieściły. Otwory zrobić w tym samym rozstawie jak w zawiasach i nagwintować. W słupkach otwory 12-13mm, wsunąć blachę do wnętrza słupka i trafiać śrubami.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, 00Tom00 napisał(a):

Jednak z uwagi na to, że odstają one po montażu troche od blachy

 

Są też stożkowe nitonaketki. nitonakretka-m12-z-kolnierzem-stozkowym-

 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Set napisał(a):

Zmierz skok gwintu, żeby  ie wyszło, że będą trzymać na 1 czy 2 nitkach gwintu

No właśnie wychodzi na to, że to będzie 1,5-2 zwoje...

 

 

5 godzin temu, ccLot napisał(a):

Są też stożkowe nitonaketki.

Oooo i to jest myśl.
Tylko widzę tylko nierdzewne stożkowe... gdzieś mi się obiło o uszy że nie powinno się nitonakrętek nierdzewnych łączyć ze stalą. Hmmm prawda czy się nie przejmować?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, 00Tom00 napisał(a):

Cześć,

Mam gotowe słupki ogrodzeniowe 100x100x3 na których chcę powiesić bramę dwuskrzydłową.

Początkowo miałem stosować nitonakrętki 12'ki celem dalszego montażu zawiasów.  Jednak z uwagi na to, że odstają one po montażu troche od blachy, wpadłem na pomysł żeby nagwintować otwory w ściance słupka (na śrubę 12) - jak myślicie, czy w ściance 3mm zda to egzamin?

Dodam, że kupiłem standardowe zawiasy do bram, na każdy zawias przypadają 4 śruby, także na skrzydło będzie to 8 śrub 12-stek...

 

Czy głupi pomysł i jednak pchać się w te nitonakrętki ? (troszkę się obawiam, czy nie zaczną się obrabiać z biegiem czasu).
Spawanie nie wchodzi w grę - słupki już pomalowane.

Możesz to jakoś bardziej opisać jak to będzie montowane? Bo jeśli będą siły ścinające przyłożone do śrub to i nitonakrętki nie dadzą zapewne rady.

Osobiście dołożyłbym jakąś wkładkę wewnątrz profilu i wtedy to się będzie trzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, technix napisał(a):

Wspawaj nakrętki M12, gwintu będzie tyle co trzeba, a koszt też żaden 

Gdybym mógł spawać to nie byłoby tematu - wspawalbhn całe zawiasy. Słupki są gotowe, już po proszku.

 

10 godzin temu, Igorek napisał(a):

Możesz to jakoś bardziej opisać jak to będzie montowane? Bo jeśli będą siły ścinające przyłożone do śrub to i nitonakrętki nie dadzą zapewne rady.

Osobiście dołożyłbym jakąś wkładkę wewnątrz profilu i wtedy to się będzie trzymać.

 

Zawias jak w odnośniku (poglądowe foto)

Z jednej strony spawany do skrzydła, a z drugiej (ta gdzie 4 otwory) w planie sruby m12 i nitonakrętki w słupach 100x100x3. Z tego co widziałem montują tak bramy więc chyba powinno być ok. Na skrzydło oczywiście zawias x2

p8007-zawias-regulowany-z-szyldem-m16-80

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, 00Tom00 napisał(a):

że nie powinno się nitonakrętek nierdzewnych łączyć ze stalą

 

Tego nie wiem. Ja bym dał nierdzewne, a tutaj masz ocynk:

https://www.art-nierdzewne.pl/nitonakretki-ocynkowane/1436-nitonakretka-m12-z-kolnierzem-stozkowym-stalowa-ocynkowana.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, 00Tom00 napisał(a):

Gdybym mógł spawać to nie byłoby tematu - wspawalbhn całe zawiasy. Słupki są gotowe, już po proszku.

 

 

Zawias jak w odnośniku (poglądowe foto)

Z jednej strony spawany do skrzydła, a z drugiej (ta gdzie 4 otwory) w planie sruby m12 i nitonakrętki w słupach 100x100x3. Z tego co widziałem montują tak bramy więc chyba powinno być ok. Na skrzydło oczywiście zawias x2

 

Ile ta brama waży ;]  Chyba w tonach idzie skoro chcesz dać 4x12mm ;]  Normalna brama będzie działać na 4xm6 a to już spokojnie wygwintujesz w 3mm stali. Oczywiście jest nieprawdą że nie można stosować nierdzewnych nitonakrętek do stali czarnej.  Siedzę w tym 20 lat ...:]

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, 00Tom00 napisał(a):

Gwintowales czy nitonakrętki? 

Nie wiem, tak już kupiłem.

Mogę jutro zapytać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, 00Tom00 napisał(a):

p8007-zawias-regulowany-z-szyldem-m16-80

Ja w tej blasze, pomiędzy istniejącymi otworami, widzę dość miejsca na wywiercenie dodatkowych otworów na śruby np 4 razy po 2 szt M8 lub M6. Zamiast 4 x M12 będzie wtedy łącznie 12 szt  M8 lub M6. Gwintowanie w stali 3mm zacznie mieć sens.

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, 00Tom00 napisał(a):

Gwintowales czy nitonakrętki

 Mi to wygląda farmery do konstrukcji stalowej.

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś widziałem może to było na Aliex takie ustrojstwo co "wyciskało" na obrotach w profilach czy cienkich kształtownikach 

otwory i powstawała jakby tuleja w dwóch wersjach z kołnierzem lub bez co potem była gwintowana.

Jeżeli słupki nie są zamontowane i masz dostęp do wiertarki stołowej to jest jakieś wyjście.

Edytowane przez TADA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.05.2024 o 11:19, 00Tom00 napisał(a):

Cześć,

Mam gotowe słupki ogrodzeniowe 100x100x3 na których chcę powiesić bramę dwuskrzydłową.

Początkowo miałem stosować nitonakrętki 12'ki celem dalszego montażu zawiasów.  Jednak z uwagi na to, że odstają one po montażu troche od blachy, wpadłem na pomysł żeby nagwintować otwory w ściance słupka (na śrubę 12) - jak myślicie, czy w ściance 3mm zda to egzamin?

Dodam, że kupiłem standardowe zawiasy do bram, na każdy zawias przypadają 4 śruby, także na skrzydło będzie to 8 śrub 12-stek...

 

Czy głupi pomysł i jednak pchać się w te nitonakrętki ? (troszkę się obawiam, czy nie zaczną się obrabiać z biegiem czasu).
Spawanie nie wchodzi w grę - słupki już pomalowane.

ja mam bramę na blachowkręty samowiercące i wisi, nic się nie kosi, napęd bramy zawiasów nie wyrywa choć otwiera ją na 120 stopni ;) brama raczej z tych lekkich

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.05.2024 o 19:16, 00Tom00 napisał(a):

Gwintowales czy nitonakrętki? 

Mam jak u @rwIcIk.

Byłem przy robocie i widzialem, że chłopaki się nie bawili, zawiasy przykręcone są farmerami.

Brama 2 skrzydła po 2,5m, raczej lekka (rama + metalowe sztachety) wisi prawie 5 lat (jednak za czesto używana nie jest), nie widać by coś jej miało być z powodu takiego mocowania zawiasów.

Edytowane przez ZUBERTO
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.