Skocz do zawartości

Napełnianie butli gazowej


Marko33

Rekomendowane odpowiedzi

Z przyczyn spowodowanych optymalnym wykorzystaniem miejsca w szafkach kuchennych używam do kuchenki butli 5kg

 

Oferta wymiany takich butli jest mocno ograniczona - właściwie tylko Castorama to robi i też nie każda.

Dodatkowo wymiana takiej butli 5kg kosztuje tyle sam co butli 11kg co samo w sobie jest irracjonalne

 

Sąsiad wspomniał że zamiast wymieniać, taką butlę można napełniać

Sprawdziłem ofertę w okolicy i w miarę blisko mam miejsce gdzie mogą to wykonać.

Dodatkowo byłaby na tym jakaś oszczędność finansowa (napełnienie 35 vs wymiana 60 co daje w moim przypadku 150 zł rocznie) ale bardziej oszczędność czasu i zachodu.

 

Pytanie mam następujące: czy to jest bezpieczne i czy na cokolwiek zwrócić uwagę ?

Butle mam dwie i są one nowe - przy wymianie zawsze zwracałem uwagę żeby brać takie niepoobijane itd.

 

Zdaję sobie sprawę że w Castoramie robią to samo ale tak sobie wyobrażam że przed napełnieniem butla przechodzi jakąś weryfikację, na zawór naklejona jest plomba z folii 😆 i że jakoś jest to bezpieczniejsze.

 

Co sądzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, bob96 napisał:

Jeśli zostawisz na wymianę to nie masz się co martwić. Odbierasz po napełnieniu i najważniejsze żeby butla miała w miarę długą legalizację, czyli parę lat jeszcze ważności butli.

 

Oni maja napełniać moją butlę - butla jest (przynajmniej wizualnie - na datę ważności nigdy nie patrzyłem) prawie nowa

Mają zrobić to od ręki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
3 minuty temu, Marko33 napisał:

 

Oni maja napełniać moją butlę - butla jest (przynajmniej wizualnie - na datę ważności nigdy nie patrzyłem) prawie nowa

Mają zrobić to od ręki

No i tak się robi. Sprawdzą legalizację, stan wizualny i napełnią gazem. Przecież ten proces tak wygląda. 

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marko33 napisał:

Oni maja napełniać moją butlę - butla jest (przynajmniej wizualnie - na datę ważności nigdy nie patrzyłem) prawie nowa

Mają zrobić to od ręki

 Czyli zostawiasz swoją butlę, napełniają płacisz i po problemie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, bob96 napisał:

 Czyli zostawiasz swoją butlę, napełniają płacisz i po problemie :)

 

To się napełnia tym samym zaworem którym później się wypuszcza ? 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, krawiec napisał:

No i tak się robi. Sprawdzą legalizację, stan wizualny i napełnią gazem. Przecież ten proces tak wygląda. 

 

Krawiec

Tak, tak, na stacji LPG będą legalizację sprawdzać (a jestem przekonany, że o taki punkt chodzi). ;l

Po cichu nabiją (inaczej nie można) i od bramy się nie znamy, a nawet i wcześniej.

Edytowane przez ZUBERTO
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ZUBERTO napisał:

Tak, tak, na stacji LPG będą legalizację sprawdzać (a jestem przekonany, że o taki punkt chodzi). ;l

Po cichu nabiją (inaczej nie można) i od bramy się nie znamy, a nawet i wcześniej.

Raczej chodzi o brak wagi a nie legalizację butli, a to jest już niebezpieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Adalbert napisał:

Raczej chodzi o brak wagi a nie legalizację butli, a to jest już niebezpieczne.

Jak odpisuję komuś kto pisze o sprawdzaniu legalizacji to piszę o sprawdzaniu legalizacji.

W takich punktach wagi nie potrzebują, tylko czasem coś nie wypala, albo wypala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, hyperreal napisał:

A może takie coś? 

 

https://carbonzorro.com/pl/products/gasbank-single-5-kg-zestaw-adapterow-na-europe-1094.html

 

Trzeba zainwestować na początku ale tankujesz to normalnie na stacji benzynowej jak samochód.

 

 

Nikt teraz nie zatankuje butli na stacji, trochę się zmieniło

Choć sa butle które można tankować, jak te z linka, ale cena zabija

 

A może iść w nano ?

https://www.amerigas.pl/butle/butla-nano#masz-pytania-wypelnij-formularz

I normalnie wymieniać ?

Edytowane przez Koonrad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Koonrad napisał:

 

Nikt teraz nie zatankuje butli na stacji, trochę się zmieniło

Choć sa butle które można tankować, jak te z linka, ale cena zabija

 

 

Rachunek jest prosty. Do butli 5 kg wejdzie około 10 dm3 LPG - czyli przy dzisiejszych cenach to koszt około 32 PLN. Przy Twoim zużyciu jak piszesz oszczędzasz 150 PLN rocznie, więc butla dopiero po 6 latach się "zwróci", choć można założyć trochę krócej, bo pewnie oszczędność w kolejnych latach będzie coraz większa. Jak piszą na stronie, co 10 lat butla wymaga przeglądu - koszt 100 PLN. Zaletą na pewno jest wygoda - napełnisz na każdej stacji paliw. Musisz sam zdecydować, ale ja bym w to poszedł - cena jest akceptowalna a masz spokój z szukaniem punktu gdzie Ci nabiją lub wymienią butlę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Koonrad napisał:

 

Nikt teraz nie zatankuje butli na stacji, trochę się zmieniło

Choć sa butle które można tankować, jak te z linka, ale cena zabija

 

A może iść w nano ?

https://www.amerigas.pl/butle/butla-nano#masz-pytania-wypelnij-formularz

I normalnie wymieniać ?

 

Chodzi o to że ogranicza mnie maksymalna średnica butli i nie może być ona większa niż 24 cm - jest to odległość jaką mam od końca wsuniętej szuflady do ściany. Dzięki temu nie zajmuję miejsca w żadnej z szafek a wykorzystuję miejsce które by się normalnie zmarnowało.

W takie miejsce na tę chwilę w mojej ocenie wejdzie jedynie butla stalowa 5kg i mam kupione dwie takie butle (kupione nowe w Castoramie i tam kilkakrotnie wymieniane).

Teraz chcę sprawdzić opcję napełniania tych konkretnych butli w miejscu, które jest bliżej mnie niż Castorama i napełnienie będzie kosztowało 35 zł w miejsce 60 zł za wymianę butli. Gdyby okazało się że ważność tak napełnianej buli miałaby się kończyć (butle z wyglądu prawie nowe) to pojadę wymienić do Castoramy za 6 dych na pełną butlę z nowym terminem ważności 😄

 

Nie zamierzam na lewo tankować na stacji a miejsce które mam na myśli to rozlewnia gazu https://skiergaz.pl/gaz-plynny/

 

Jako że nigdy tego nie robiłem a gazu boję się tak po prostu - chcę się upewnić że to na pewno bezpieczne i na co ewentualnie zwracać uwagę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Artur_W_wa napisał:

A może dokup trzecią, i niech Ci przeleję u lokalnego dostawcy z jednej 11 kg na trzy sztuki. 

Myślałem że moje wiozą do rozlewni, a okazało się że przy pomocy wężyka i wagi rozlewali grawitacyjnie do mniejszych. Końcówkę brali na użytek własny.

 

Jako że jest to rozlewnia to wyobrażam sobie że nalewają z jakiegoś wielkiego zbiornika

Gaz kosztuje 7zł na kg

Poza tym jak 11kg miałoby się rozłożyć na trzy butle po 5kg ? 😲

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Marko33 napisał:

Poza tym jak 11kg miałoby się rozłożyć na trzy butle po 5kg ?

To na 2, co za róznica:phi:

Rozlewnia, castorama czy stacja paliw- żadna różnica w użytkowaniu pod względem bezpieczeństwa, najistotniejsze byś w domu to szczelnie do kuchni podłączył.

Na ile starcza taka mała butelka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, volf6 napisał:

To na 2, co za róznica:phi:

Rozlewnia, castorama czy stacja paliw- żadna różnica w użytkowaniu pod względem bezpieczeństwa, najistotniejsze byś w domu to szczelnie do kuchni podłączył.

Na ile starcza taka mała butelka?

Wystarcza na 2 miesiące

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, volf6 napisał:

To za dużo nie gotujecie:)

Moze czas pomyśleć o indukcji, choćby takiej przenośnej na 2 pola?

Jakoś tak normalnie 🙂

W weekendy przeważnie jemy poza domem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Marko33 napisał:

 

Chodzi o to że ogranicza mnie maksymalna średnica butli i nie może być ona większa niż 24 cm - jest to odległość jaką mam od końca wsuniętej szuflady do ściany. Dzięki temu nie zajmuję miejsca w żadnej z szafek a wykorzystuję miejsce które by się normalnie zmarnowało.

W takie miejsce na tę chwilę w mojej ocenie wejdzie jedynie butla stalowa 5kg i mam kupione dwie takie butle (kupione nowe w Castoramie i tam kilkakrotnie wymieniane).

Teraz chcę sprawdzić opcję napełniania tych konkretnych butli w miejscu, które jest bliżej mnie niż Castorama i napełnienie będzie kosztowało 35 zł w miejsce 60 zł za wymianę butli. Gdyby okazało się że ważność tak napełnianej buli miałaby się kończyć (butle z wyglądu prawie nowe) to pojadę wymienić do Castoramy za 6 dych na pełną butlę z nowym terminem ważności 😄

 

Nie zamierzam na lewo tankować na stacji a miejsce które mam na myśli to rozlewnia gazu https://skiergaz.pl/gaz-plynny/

 

Jako że nigdy tego nie robiłem a gazu boję się tak po prostu - chcę się upewnić że to na pewno bezpieczne i na co ewentualnie zwracać uwagę

Jak to rozlewnia to nie masz czego pękać.

Rodzice całe życie nabijali butle 2kg i 11kg w rozlewni gazu (tzw. lokalnia gazownia później przejęta przez gaspol).

Z takiego punktu raczej Ci uszkodzonej czy budzącej podejrzenia butli nie wydadzą.

Uważać to musisz na szczelność przy podłączeniu.

 

PS. Pamiętam, że w rodzinie 2+2 butla 11kg starczała na 3-4tyg., a potem przy 2 osobach na 6-7 tyg.

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, volf6 napisał:

To na 2, co za róznica:phi:

Rozlewnia, castorama czy stacja paliw- żadna różnica w użytkowaniu pod względem bezpieczeństwa, najistotniejsze byś w domu to szczelnie do kuchni podłączył.

Na ile starcza taka mała butelka?

 

co do zasady w rozlewni ktoś powinien sprawdzić, choćby czy zawór nie puszcza po przelaniu 

jak jest w rzeczywistości to wiadomo

mnie też przelewali po prostu wężem z dużej 11kg, nikt nawet nie patrzył na datę, ale to był mały pkt na wsi 

być może w dużych pkt lepiej sprawdzają 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.11.2021 o 13:00, Marko33 napisał:

 

Oni maja napełniać moją butlę - butla jest (przynajmniej wizualnie - na datę ważności nigdy nie patrzyłem) prawie nowa

Mają zrobić to od ręki

A nie możesz sobie zakupić wagi łazienkowej, węża i sam napełniać z 11 kg butli?

Jest to proste zajęcie, tylko wymaga staranności w ważeniu.

Mógłbyś dla złudnego bezpieczeństwa lać 4+4+3 kg.

Edytowane przez maras77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.11.2021 o 12:32, Marko33 napisał:

czy to jest bezpieczne i czy na cokolwiek zwrócić uwagę ?
 

bezpieczne, sam często przelewam i przy odrobinie myślenia też byś sam to mógł zrobić rozlewając na trzy butle 5 kg jedną jedenastkę

zwrócić uwagę na połączenia w domu i koniec uwag

 

nawet jakby w punkcie zalali "do pełna" a nie "na 80%" to w domowych warunkach nic ci nie grozi

 

a legalizacja też w takim układzie raczej nie ma znaczenia, co najwyżej możesz sobie wymienić oringa przy pokrętle i wylać śmieci i olej co parę zalań butli

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też sam rozlewam, co prawda do butli 1kg i 2kg ale zasada ta sama. Potrzebujesz tylko wężyka do połączenia butli 11kg z 5kg i tyle. 

11kg stawiasz "do góry nogami", odkręcasz zawory w obu butlach, a następnie w 5kg odkręcasz śrubę od "odpowietrzania". 

Proste jak :sex:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, blue_ napisał:

 

Sory, że nie w temacie, ale my zużywamy butlę 11kg w miesiąc, a skoro Wam starczy 5kg na dwa miesiące, to gotujecie baaardzo mało ;]

 

Faktycznie spora różnica 🙂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.