Zawartość dodana przez Lisek
-
Lusterka zewnętrzne, składane
Tak wygląda panel po mojej przeróbce.... może nie jest to szczyt elegancji ale układ działa bezawaryjnie od roku Rezystor dla przycisku dobrałem metoda prób i błędów i wyszło mi 220 Ohm... ( tak tylko 220 !!! ) - to ten z czerwonymi paskami i czarnym Rezystor dla mojej diody podświetlającej - montowany powierzchniowo SMD o symbolu 752 jest poniżej.. czyli 7,5k Ohma Kolejnym problemem sa kasety sterujące umieszczone wewnątrz drzwi - pod boczkami.... nie wiem czy we wszystkich modelach ( byc może na początku produkcji nie wycinali - częst tak jest np w przypadku innych modeli fiata lub jakiegoś innego klucza ) ale u mnie ten problem wystąpił Brakuje przekaźników oraz kilku elementów zabezpieczających jak diody itp.... Niestety przekaźnik jest dość specyficzny z tego co pamięntam nie znalazłem go w polskich składach elektroniki a ściąganie z Japonii kosztowało by majątek.... więc należało go zastąpić innymi na 12V ... ja akurat miałem jakieś miniaturowe więc je zastosowałem.... więc najprościej jest zakupić kasety od jakiegoś dawcy z taka opcją u fiata Cromy ta opcja składanych lusterek to nr 441 ( retrovisiori esterni elettricy ripiegabili con disappannamento ) można je rozpoznać po numerze seryjnym ) A tu z opisem.... -> Punkty "A" i "B" to wyjście na sterowanie lusterkiem / składanie i rozkładanie lusterek / ale sa to sygnały ujemne ( - 12 V ) i pojawiają sie w momencie gdy lusterko ma byc składane lub rozkładane.... -> Punkt "C" to +12 V do przyłączenia przekaźnika ale pod sterowanie cały czas jest obecne... Punkty wyjścia na silnik lusterka to te dwie strzałki skierowane do kółeczka z M w środku ( M jak Motor ) tu powinno raz pokazać sie na jednym zacisku + a na drugim - i odwrotnie w zależności czy lusterko ma się składać czy rozkładać, tu mamy podłączyć wyjście z naszego przekaźnika lub przekaźników. -> Następny punkt to + 12 V obecny na kasecie do zasilania silnika -> Kolejny to -12V do zasilania silnika... oryginalnie powinien być tu wstawiony bezpiecznik SH2 lub zwora oraz zabezpieczenie termiczne - ( opisowo : PTC4 rodzaj rezystora który wraz ze wzrostem swojej temperatury wzrasta rezystancja ) ja wstawiłem bezpiecznik o ile pamiętam coś koło 2 A a zamiast tego rezystora nic nie dałem - to znaczy chciałem dać żarówkę ale i bez tego działa poprawnie.... to raczej zabezpieczenie, ze jak by w zimie zamarzło lusterko to żeby nie przepalić silnika powinno się to odłączyć... zmniejszyć prąd na silniku... Na zielono zaznaczone sa jeszcze ścieżka łącząca te punty z odpowiednim zaciskiem. a na niebiesko dodatkowy kondensator który jest podłączony w równolegle z silniczkiem / przeciw zakłóceniowy i przepięciowy... DCN...
-
Lusterka zewnętrzne, składane
Postaram się w miarę możliwości / czasu i moich notatek których nie moge znaleźć / napisać tu co i jak zmienić aby lusterka zamienić na lusterka składane elektrycznie.... Więc zaczniemy od panelu bocznego... Panel boczny bez przycisku składanych lusterek nie posiada ikonki na klawiszu... po tm możemy się łatwo zorientować, że nasze auto lub to które chcemy kupić nie ma składanych lusterek. Panel można wyjąc i rozebrać a klawisz po wyciągnięciu i odcięciu plastykowej blokady będzie działał.... niestety brakuje jeszcze czegoś... - podswietlania ( diody montowanej SMD ) ( 4 ) - elementu styku pod przyciskiem ( 3 ) - rezystora ( SMD lub zwykły) ( 2 ) wartość podam potem - jednego bolca w kasecie - konektorka ( 1 - A ) Cześci do tego można wyciągnąć z różnego rodzaju zabawek, radyjek itp... lub po prostu kupić jeden przełącznik drzwi prawych lub lewych od szyby z Cromy ( są znacznie tańsze niż oryginalny panel .... ale mozna zawsze wymienić cały panel - kolor nie ma znaczenia bo przekłada się tylko wnętrze ) za kilkanaście zł i przelutować... Ja mam ten przycisk podświetlany na czerwono i dzięki temu się nie mylę Ikonę można wydrapać ostrym nożykiem na klawiszu - pod czarną skorupą jest biały plastyk i to on świeci.... zamieszcze zdjęcie mojego panela
-
Lusterka zewnętrzne, składane
> Lisek, > mam do Ciebie 2 sprawy: > 1. czy lusterka w naszych i po FL są takie same? Tak sa identyczna... ale pamiętaj, ze sa 3 rodzaje .... zwykłe elektryczne składane recznie / składane elektrycznie / składane elektryczne ale z pamięcia dla foteliii elektrycznych > 2. Może znalazłeś schemat, co i jak trzeba przerobić w sterowniku aby odpalić składanie lusterek? Poszukam...
-
Tutaj witamy nowych na kąciku nowego Fiata Cromy :-)
Witamy..... oby koledze lepiej sie sprawowała Krówka
-
Tutaj witamy nowych na kąciku nowego Fiata Cromy :-)
No piękna mućka Bardzo ładnie doposażona ale jeszcze nie we wszystko Mam nadzieje, że będzie się dobrze sprawować... Ja osobiście byłem u tych chłopaków w szczecinie i oglądałem u nich podobnie wypasiona z 200 KM silnikiem i z identycznym przebiegiem na liczniku ale z powodu zbyt wielu napraw blacharskich i kilku nie działających mechanizmów w tym dachu odpuściłem sobie ich... Witamy wiec w klubie...
-
EGR
> Jak już pisałem wcześniej: mój jest praktycznie nówka-sztuka, tyle że chyba ktoś go wyłączył w ECU. > Pozdrawiam BAS Więc pewnie tak jest.... ktoś już zoptymalizował program lub masz uszkodzoną przepływkę ale o ile pamientam twoje logi to było OK.... jaka mase/przepływ masz przy biegu jałowym Co do otwarcia 4 % to zawsze takie wskazanie miałem i w Stilo iw Cromie ale to raczej jest jakiś test... niż otwarcie cewki Co tobie proponuje.... nie przykręcaj cewki do zaworu tylko zostaw podłączoną jeśli faktycznie masz wyłączony soft to nie powinien się błąd EGR -u nigdy pokazać jeśli tak nie jest to powinien się w jakiś po czasie zapalić... no i zobaczysz ile ten trzpień sie wysuwa dla 4 %
-
EGR
> Rozumiem, że opcja polegająca na wytrząsaniu sadzy jest jedyna? Jakie wytrząsanie.... musisz rozwiercić cewkę od strony wtyczki i ją rozebrać - wytrząsanie jakie dawno temu robiłem było w starych metalowych cewkach Stilaka .... teraz już sa plastykowe i musisz ją rozwiercić i rozłożyć na czynniki pierwsze a następnie wyczyścić i w środku pastą polerską ładnie dotrzeć... i będzie 10000% lepsza niz nowa ... wkleje opisik... Czyszczenie EGR - rozwiercanie cewki > 1. Jakim kluczem odkręcam i przykręcam cewkę(Torx T20 wydaje mi się za mały a T25 za duży)? Odkręć cały zawór / w 150 wersji to klucze 13 i 10 a nastepnie po odłaczeniu wtyczki od cewki samą cewkę ... torx ale nie pamientm jaki ... > 2. Jeśli czyszczę całość to czy potrzebuję jakieś nowe uszczelki? Nie wymieniałem... czyściłem je tylko > 3. Jaką chemię potrzebuję do czyszczenia i smarowania(pisałeś w innym wątku o odrdzewiaczu - jakoś Nie smaruj bo stanie.... czyściłem ON i jakimś odrdzewiaczem na bazie ON... ale to nie był typowy odrdzewiacz niestety już nie można go dostac w Castoramie możesz benzyne zastosowac lub inny rozpuszczalnik aby od sadzy umyć... > 4. Mam w domu kompresor. Przyda się do przedmuchania cewki od środka... ale umycie jest lepszym rozwiązaniem... > 5. O czym powinienem jeszcze wiedzieć? Aby wszystko poskłądać i podłączyć... a i dobrze jest ubrac jakieś gumowe rękawiczki bo można nieźle się wysmarować Ja po takiej operacji przejechałem 25.000 km i rozebrałem ponownie ukłąd do sprawdzenia - był czysty i wszystko pracowało ale umyłem ponownie EGR... myślę żę właśnie co 20.000 - 25.000 km trzeba go przeglądać... Aaaa mam ta blaszkę z 4 otworkami założoną tak na wszeli wypadek po jej założeniu jakieś 30.000 km temu nie widziałem różnicy Ta blaszka na samej górze to do 150 KM MJTD jest... dla 120 MJTD była taka jak na dole ale z 3 otworami Fajna relacja kolegów z klubu Vectry.... Tu widac jak trzpień już jest zablokowany wewnątrz - nie działa Dokłądnie na środku cewki nalezy wywiercić otwór wiertełkiem o średnicy 3 lub 3,5 ... max 4 mm spokojnie nic sie nie uszkodzi... otwór można zatkać po wszystkim śrubką lub silikonem co kto woli I ładnie wybijamy wybijaczkiem zawartość cewki .... robiłem to 2 razy w 2 różnych cewkach i zawsze szło łądnie Ten rdzeń bardzo często sie zaciera, zacina i nawet w nowym EGR-e nie jest za dobrze spasowany więc często się blokuje papierek ścierny lub i pasta do zaworów i po sprawie na zawsze lub na 100.000 km Aaaa i jeszcze jedno w środku tego rdzenia jest jeszcze jedna mała spręzynka ( poszukam swoje zdjęcie ) ten mały trzpień nalezy wyjąc i równiez wyczyścić !!!
-
EGR
> Jest jakiś ładny manual do czyszczenia drania w tym silniku? > Pozdrawiam BAS Taki sam jak do innych JTD..... Zawór bardzo prosto się odkręca wraz z cewką w MJTD... ... jak rozebrać cewke wielokrotnie umieszczałem..
-
Fiat ECU Scanner
> To odczytaj teraz coś tego wykresu. Ja dodam swoje 3 grosze..... Nie należy na korekty wtrysku patrzeć jednoznacznie.... np: to znaczy skoro mam na wtrysku nr 4 korektę dla biegu jałowego która wynosi "+1,8" a na pozostałych "+/-0,1" to znaczy, że ten wtryskiwacz jest uszkodzony. Nie.... korekta to nic innego jak próba utrzymania równych obrotów silnika przez komputer... czyli może się okazać, że wszystkie wtryskiwacze poza nr "4" dla podanego przypadku są "niesprawne" a ten jeden jest sprawny.... Pamiętajcie o tym
-
Lusterka zewnętrzne, składane
> A takie, gdzie sprzedający podaje, że jest 11 i 9 kabli?? Będą dobre? to sa bardziej rozbudowane do auta z sterowanym elektrycznie fotelem i z pamiecia - do zapamięntywania i sterowania podczas cofania... powinny być OK... po prostu tych dodatkowych układów nie wykorzystasz do póki nie zmienisz foteli na sterowane elektrycznie
-
Lusterka zewnętrzne, składane
> Lisek - zastanawiałeś się nad tym, czy może masz już składane elektrycznie? Tak juz mam .... a nie miałem ... zrobiłem je jakiś rok temu... Co potrzeba: -> 2x lusterka - prawe ma miec 7 przewodów a lewe 9 przewodów ( bez składania maja odpowiednio 5 i 7 przewodów... Resztę klamotów można ale nie trzeba mieć oryginalne ( ja nic więcej nie dodałem ) -> Potrzebne są dwie kasety sterujące te które siedzą w drzwiach prawych i lewych od auta z składanymi lusterkami lub przerobić te które sie posiada poprzez wstawienie brakujących przekaźników... ( ja dołożyłem przekaźniki ) -> Zmiana panela sterowania na taki z przyciskiem jub przerobienie panela który jest zamocowany ( ja przerobiłem konsole i wstawiłem podświetlenie ) Musiał bym pozbierać wszystko i zrobić referacik....
-
Nagrzewnica elektryczna i grzałka płynu chłodzącego.
> Tylko cyferek nie podałeś ile te set jest 5-set, 8-set ? No nie podałem..... bo zależy od aktualnej prędkości obrotowej wentylatora, zatkanego filtra powietrza i miliona innych czynników... W Stilo aby sie tylko kręcił lekko mi wentylator zimą musiałem dać przewód 2,5 kwadrat bo się inne grzały niemiłosiernie a za opornice robiła żarówka h7 - 55 Watowa... wstawiona w szereg.... tak więc możesz powiedzieć, że znacznie mniej niż 55 Wat pobiera i to będzie prawda .... Z moich obserwacji wynika, że na max biegu to potrafi nawet ponad 300 Wat pobierać.... obciążenie mocą zależy od kwadratu prędkości obrotowej wirnika ( nie narasta liniowo ) ..... a wentylator i opornica jest chłodzony powietrzem jakie sam dmucha... Więc pomijając to i tak do zasilania elektrycznej pompy płynu chłodniczego w aucie + sterowanie i wentylator "płomienia" Webasto + wentylator w aucie potrzebujesz kilkaset wat.... Owszem układ jest zabezpieczony, że przy spadku napięcia w akumulatorze po nizej jakiej wartości... ( nie pamientam czy jest to 11 V czy 10,5 V i tak sie wyłączy.... Dla tego zawsze w aucie z Webasto a już z Webasto mokrym musi być akumulator o zwiększonej pojemności + większy alternator
-
Kierownica multimedialna - montaż w Stilo (z przyciskami)
będzie on nieaktywny
-
Nagrzewnica elektryczna i grzałka płynu chłodzącego.
> Ja kupiłem sobie coś takiego, no i w wolnej chwili zacznę dłubać . Nie wiem czy do Krowy to wejdzie bo różni się od Bravo i Stilo układ klimatronika w niej.... Ja wstawiłem sobie coś takiego ale zrobiło się ciepło i może z 3 razy miałem okazje sprawdzić trochę za szybko wiosna przyszła
-
Nagrzewnica elektryczna i grzałka płynu chłodzącego.
> Chyba rząd wielkości albo dwa Ci się pomyliło ... widziałeś dmuchawe na kilkaset wat ? taka > dmuchawa by Ci deske z Cromy wydarła Jesteś w błędzie ..... niestety dmuchawa pobiera straszne ilości prądu... zobacz jakie masz bezpieczniki na wentylatorze lub nagrzewnicy.... albo włącz wentylator na 50% mocy i zostaw auto na 30 minut... Widziałem dmuchawę w Stilo od klimatronika jak mi sie elektronika spaliła i przez dwa tygodnie musiałem na krótko przez opornice jakąś ją podłączyć co by nie zamarznąć w aucie..... więc wiem jakiej mocy jest...
-
Kierownica multimedialna - montaż w Stilo (z przyciskami)
> Kierownica z przyciskami do sterowania CN+ będzie współpracować z fabrycznym radiem CD visteon? tak będzie... na 1000%
-
Nagrzewnica elektryczna i grzałka płynu chłodzącego.
>Rozwiązaniem docelowym i najlepszym jest webasto, > tylko koszt trochę duży. jak wyglądają koszty eksploatacji w zimie? Ile zaciągnie tyle spali .... bardzo fajna sprawa ale w Cromie jest o ile pamientam wodne.... czyli nagrzewa silnik i układ chłodzenia a następnie poprzez wentylację nagrzewa wnętrze...., fajnie bo masz ciepły silnik..... nie fajnie bo część ciepła idzie w kosmos... A i problem z akumulatorem... trochę to pozera prądu i może się okazać, że jak zostawisz na godzinkę to auta nie odpalisz..... wentylator nagrzewnicy to kilkaset wat.... nawet jak będzie pracował na minimum to swoję pociągnie
-
Nagrzewnica elektryczna i grzałka płynu chłodzącego.
> Dziś ranu odpaliłem auto, na dworze było 14 stopni. Ustawiłem klimę na maksymalną temperaturę i w > zasadzie po kilkudziesięciu sekundach od odpalenia silnika zaczęło dmuchać powietrzem znacznie > cieplejszym niż na zewnątrz?! Tak chyba właśnie działa nagrzewnica elektryczna? Dokładnie tak.... ale czy między czasie przygasało światło lub cykały jakieś przekaźniki ?
-
Nagrzewnica elektryczna i grzałka płynu chłodzącego.
> Było > Kosztowało około 600 zł jeśli dobrze pamiętam a Webasto chyba ponad 2 tyś. Ooo musze to sprawdzić ale nigdzie w opisie Krówki nie widziałem tego.... dlatego założyłem sobie elektryczne podgrzewanie przepływowe na nagrzewnicy.....
-
Nagrzewnica elektryczna i grzałka płynu chłodzącego.
> A bylo takie cos wogole w Cromie? W Cromie tylko Webasto było a co do podgrzewacza to niektóre modele maja filtr paliwa podgrzewany elektrycznie .... ja nie mam...
-
Nagrzewnica elektryczna i grzałka płynu chłodzącego.
> Witam. > Jak mogę sprawdzić, czy moja Croma ma zamontowaną nagrzewnicę elektryczną powietrza i przepływowy > podgrzewacz płynu chłodniczego? nie masz tego.... Croma to nie Stilo...
-
Całkowite wywalenie EGR
> Mojego wirusa nie robił Cinek więc EGR działa . > Dla ścisłości- robiłem dwa pomiary: 1- blaszka z 4-ema dziurami, 2- całkowite zaślepienie. Aaa to znacz, że masz sprawnego EGR-a..... przecież on pod obciążeniem auta ma być zamknięty
-
Całkowite wywalenie EGR
Ale ty masz już wirusa więc sie nie liczysz pewnie w sofcie go wyciętego masz
-
Całkowite wywalenie EGR
Kolejny, który zboczył z jedynie słusznej ścieżki
-
Tutaj witamy nowych na kąciku nowego Fiata Cromy :-)
> Stare zakurzone konto, nowy kącik, nowy rozdział, trza się przywitać!!!..... Witamy Dziwne rozwalenie skrzyni.... ale może wynikało z rozwalenia sprzęgła/wysprzęglika - skoro połamałes pedał to z niezłą siłą naciskałeś i zapewne nie wysprzęglałeś poprawnie co doprowadziło do przedwczesnego zurzycia okładzin w synchronizatorach a następnie zębów a te opiłki z zębów to załatwią wszyskie łożyska ale to tylko moje dyrdymały .... tak czy owak przykre....