Skocz do zawartości

Stary silnik diesla 1.7 a olej opałowy i inne...


darrkus

Rekomendowane odpowiedzi

> Podobno przy zakupie oleju opałowego trzeba pokazać jakiś kwitek że to na potrzeby ogrzewania domu?

> Prawda to czy bzdury?

Chyba trzeba oświadczenie podpisać, że w/w zakup będzie się wykorzystywało do ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> teoretycznie po to żeby opał nie był wykorzystany do jeżdżenia ... a w praktyce żeby ten co Ci

> sprzedaje był kryty

opałowy można kupić tak poprostu do kanistra ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> opałowy można kupić tak poprostu do kanistra ???

nie wiem , pewnie gdzieś się da ... ja już tym paliwem się nie interesuję ( DCi ani CiTD niestety nie będzie chciało się z tym rozmawiać )

ja kupowałem do 3 kanistrów 1000 litrowych 3 tony niedawno biglaugh.gif ale wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem zostało oink.gifoink.gifoink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> pytają .. przynajmniej ja pisałem oświadczenie o wykorzystaniu plus dane pieca / nagrzewnicy

zamawiałem do firmy dwa tysiące plus tysiąc "dla siebie" - przyjechali, zatankowali, fakturę plus rachunek dostałem do zapłacenia - żadnych dziwnych pytań ani przy zamówieniu , ani przy tankowaniu czy płaceniu cool.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

a co sie stanie jak policja wykruje w naszym baku OO??

Jakie sa kasekwecje karno-skarbowe... znaczy się ile trzeba zapłacić biletów banku polskiego za taka przyjemność? bo z tego co gdzies mi sie obilo to słyszałem ze u jakiegos rolnika w ursusie znaleźli OO i dostał do zapłaty 5tys opowiesci zasłyszane:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sprawa tyczy się (teoretycznie) silnika diesla fiata 1.7 D

Znajomy podobno kiedyś wlał do UNO 5 litrów oleju silnikowego na 1/2 baku i nawet tego nie zauważył w trakcie jazdy...

Z tym że to co najwyzej ciekawostka bo ekonomicznego uzasadnienia nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no nie wiem panie nie widziałem nigdy żeby policja komuś do baku zaglądała

Ja widziałem jak izba celna osobno lub razem z policją, strażą graniczną i krokodylkami robili akcję i wpuszczali sondę do baku coby próbkę pobrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ... a potem płacz, że zeżarło uszczelki :-(

Możesz to potwierdzić jakimś przykładem ? Trochę dziwne mi się wydaje żeby paliwo legalnie sprzedawane na stacji niszczyło silnik czy inne elementy. Co w takim razie ma ten bioester w sobie że "rozpuszcza uszczelki" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Możesz to potwierdzić jakimś przykładem ? Trochę dziwne mi się wydaje żeby paliwo legalnie

> sprzedawane na stacji niszczyło silnik czy inne elementy. Co w takim razie ma ten bioester w

> sobie że "rozpuszcza uszczelki" ?

Alkohol.

Niestety, wszelkie paliwa z dodatkami biokomponentów działają bardzo szkodliwie na gumę (czyli w praktyce na większość uszczelnień).

Zauważ, że np samochody pod E85 są specjalnie dostosowywane - nie w zakresie mechanicznym, bo tu nic się nie zmienia, ale przede wszystkim w zakresie uszczelnień, specjalnej pompy paliwa itd.

Wiesz - producenci nie bez powodu piszą dużyyyymi literami na swoich produktach i w instrukcjach "zakaz stosowania paliw z dodatkiem biokomponentu powyżej 5%".

Żeby oszczędzać, to trzeba mieć czym, bo potem okaże się, że przyoszczędziłeś 100-200 PLN na paręnaście kkm a utopiłeś kaflona w serwisie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak chcesz zaoszczędzić, to lej bioester. Tańsze od ON, legalne, i stworzone jako paliwo, więc

> teoretycznie bezpieczne dla auta.

Sprawdziłeś jaka jest różnica w spalaniu, w porównaniu do normalnego ON. Bo chodzą słuchy, że bioestru pali więcej i różnica w cenie idzie w czorty zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Rozumiem. W instrukcji dla starego uno chyba nie ma czegoś takiego No i kupując uno za 2000 zl

> przecież nie serwisował bym go gdzieś tylko naprawiał sam.

No gorzej, jak się wszystko rozlezie.

Wiesz - auto leciwe niestety wymaga dodatkowych zabiegów.

Szczerze -> ja do auta mocno zaawansowanego wiekowo jeśli już to lałbym albo opał, albo rzepak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No gorzej, jak się wszystko rozlezie.

blush.gif

> Wiesz - auto leciwe niestety wymaga dodatkowych zabiegów.

Racja ok.gif

> Szczerze -> ja do auta mocno zaawansowanego wiekowo jeśli już to lałbym albo opał, albo rzepak...

A rzepak to to skąd wziąć ? Chodzi o biedronkę albo Tesco? biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Racja

> A rzepak to to skąd wziąć ? Chodzi o biedronkę albo Tesco?

Bidronka, tesko, makro - tam, gdzie najtaniej.

Najlepiej dolać 50/50 zwykłego napędu i powinno łyknąć.

Ostatnio odnoszę wrażenie, że co drugi leciwy klekot daje frytownicą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bidronka, tesko, makro - tam, gdzie najtaniej.

> Najlepiej dolać 50/50 zwykłego napędu i powinno łyknąć.

> Ostatnio odnoszę wrażenie, że co drugi leciwy klekot daje frytownicą...

ja leje bio diesel za 3,71 na stacji, olej z butelki będzie tańszy ? jak do rzepakowego będę musiał doliczyć 50% zwykłej ropy to zabawa staje sie nie opłacalna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja leje bio diesel za 3,71 na stacji, olej z butelki będzie tańszy ? jak do rzepakowego będę musiał

> doliczyć 50% zwykłej ropy to zabawa staje sie nie opłacalna

Bo generalnie kombinatoryka stosowana na koksie to średni byzmes.

Dobry byzmes się robi, jak masz dostęp do przepracowanej frytury (czytaj znajomości w smażalni/cukierni* i to małej, bo od większej to musi być umowa na odbiór odpadów).

*aczkolwiek :-) pączki to się na szmalcu :-) smaży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A taki przepracowany olej nadaje się tak samo jak nieprzepracowany? Można ot tak zapodać?

Z pewnością trzebaby go przefiltrować, coby się resztkami "flitek" i "kuciaka" sprzęt nie zadławił.

Wartości "opałowe" są dla takiego sprzętu b/z.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sprawdziłeś jaka jest różnica w spalaniu, w porównaniu do normalnego ON. Bo chodzą słuchy, że

> bioestru pali więcej i różnica w cenie idzie w czorty

Według tego wartość energetyczna bioestru jest o 7% niższa niż wartość energetyczna ON, więc granicą jest różnica w cenie tych paliw o 30gr/litr na korzyść bioestru. Do tego dochodzą dodatkowe atrakcje typu rozpuszczanie uszczelek, zapychanie filtra paliwa (przez większą zdolność rozpuszzczania syfów), trudniejsze odpalanie (zaczytane na różnych forach), problemy przy niższych temperaturach. Trochę tego jest zlosnik.gif Jak dla mnie to może być ciekawa alternatywa dla ON tylko na lato i to przy odpowiednio dużej różnicy w cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Szczerze -> ja do auta mocno zaawansowanego wiekowo jeśli już to lałbym albo opał, albo rzepak...

Ewentualnie jedno i drugie pół na pół zlosnik.gif Wtedy chyba powinniśmy uniknąć problemów spowodowanych przez lepkość czystego oleju rzepakowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Według tego wartość energetyczna bioestru jest o 7% niższa niż wartość energetyczna ON, więc

> granicą jest różnica w cenie tych paliw o 30gr/litr na korzyść bioestru. Do tego dochodzą

> dodatkowe atrakcje typu rozpuszczanie uszczelek, zapychanie filtra paliwa (przez większą

> zdolność rozpuszzczania syfów), trudniejsze odpalanie (zaczytane na różnych forach), problemy

> przy niższych temperaturach. Trochę tego jest Jak dla mnie to może być ciekawa alternatywa

> dla ON tylko na lato i to przy odpowiednio dużej różnicy w cenie.

JAkis czas temu różnica w cenie była 1 zł, w zimie zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.