Skocz do zawartości

Akumulator i "magiczne oczko"


Roswell

Rekomendowane odpowiedzi

Mam akumulator centra plus z tzw. "magicznym oczkiem", podłączyłem sobie go pod prostownik i tak się już ładuje ok 60 godzin.

Oczko powinno być zielone dla akumulatora naładowanego, czarne oznacza potrzebę doładowania, a białe wymiany akumulatora.

Niestety jest cały czas czarne mimo tak długiego ładowania, czy to oznacza że z akumulatorem jest coś nie tak ?

Pytanie dodatkowe, czy w razie czego aby reklamować akumulator jest potrzebny paragon czy wystarczy sama wypełniona karta gwarancyjna(nie ma tam słowa na temat paragonu) ?

A jeśli jest potrzebny to czy sprzedawca ma obowiązek wystawić duplikat paragonu sprzed ponad roku, czy to tylko jego dobra wola ?

Dzięki za pomoc 893goodvibes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam akumulator centra plus z tzw. "magicznym oczkiem", podłączyłem sobie go pod prostownik i tak

> się już ładuje ok 60 godzin.

> Oczko powinno być zielone dla akumulatora naładowanego, czarne oznacza potrzebę doładowania, a

> białe wymiany akumulatora.

> Niestety jest cały czas czarne mimo tak długiego ładowania, czy to oznacza że z akumulatorem jest

> coś nie tak ?

> Pytanie dodatkowe, czy w razie czego aby reklamować akumulator jest potrzebny paragon czy wystarczy

> sama wypełniona karta gwarancyjna(nie ma tam słowa na temat paragonu) ?

> A jeśli jest potrzebny to czy sprzedawca ma obowiązek wystawić duplikat paragonu sprzed ponad roku,

> czy to tylko jego dobra wola ?

> Dzięki za pomoc

My dopinamy paragon do karty gwarancyjnej i problem z głowy zlosnik.gif spróbuj "zatrząsnąć tym akumulatorem" , może oczko się zazieleni wink.gif ewentualnie po prostu podepnij i zobacz czy gada. Może padł już tak że nie przyjmuje prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> My dopinamy paragon do karty gwarancyjnej i problem z głowy

Akumulator dostałem w spadku z samochodem, karta gwarancyjna jest, ale paragonu brak frown.gif

> spróbuj "zatrząsnąć tym akumulatorem"

> , może oczko się zazieleni

Jak nim zatrzęse to potrafi się na chwilkę zmienić ale jedynie na białe.

> ewentualnie po prostu podepnij i zobacz czy gada. Może padł już

> tak że nie przyjmuje prądu.

Jak go teraz dam do samochodu to zakręci, ale jak postoi kilka dni nieużywany to mogę zapomnieć że gdzieś pojadę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> U mnie działa ale po naładowaniu, jakoś niezbyt długo trzyma prąd.

ja moja centre 2 letnia reklamowalem 5razy i najlepszy motyw to nie uznanie 4 gwarancji bo ukruszony biegun plusowy, a w parawce z 3 naprawy adnotacja ze ukruszył się z wady materiałowej.....Przy 5ej reklamacji dalej nie wymieniono tego plusa, oczko nadal nie działa, a aku sie rozładowuje po 2 tygodniach stania i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja moja centre 2 letnia reklamowalem 5razy i najlepszy motyw to nie uznanie 4 gwarancji bo

> ukruszony biegun plusowy, a w parawce z 3 naprawy adnotacja ze ukruszył się z wady

> materiałowej.....Przy 5ej reklamacji dalej nie wymieniono tego plusa, oczko nadal nie działa,

> a aku sie rozładowuje po 2 tygodniach stania i tyle.

My nie handlujemy Centrą od kilku lat. Właśnie przez takie podejście. Jeśli klient się uprze to mu ściągnę na zamówienie Centrę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również z Centry Futury średnio byłem zadowolony, oczko zniknęlo już po paru miesiącach i żadne ładowanie nie pomagało. Poza tym któregoś dnia zdarzyło mi się że auto przekręciło rano 2 razy i zdechło - żadnego racjonalnego wytłumaczenia na to nie znalazłem gdyż wszystko jest sprawne. Wymieniłem tego akusa na Bosch Silver i nic podobnego mi się nie zdarzyło a auto jeździ tak jak jeździło i odpalało nawet przy -28.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja również z Centry Futury średnio byłem zadowolony, oczko zniknęlo już po paru miesiącach i żadne

> ładowanie nie pomagało. Poza tym któregoś dnia zdarzyło mi się że auto przekręciło rano 2 razy

> i zdechło - żadnego racjonalnego wytłumaczenia na to nie znalazłem gdyż wszystko jest sprawne.

> Wymieniłem tego akusa na Bosch Silver i nic podobnego mi się nie zdarzyło a auto jeździ tak

> jak jeździło i odpalało nawet przy -28.

Oczko sie zapali po uzupelnieniu plynu.

Generalnie to jest jedna wielka sciema. Wiem bo mialem takie oczko w calosci wykrecone z akumulatora biglaugh.gif. Nie ma w tym zadnych ukladow elektronicznych ,czy tez elektrycznych.

Wrazenie palenia sie zielonego oczka uzyskane jest przez odpowiednie odbicie swiatla zewnetrznego padajacego z gory. Dziala to tylko jesli odblasnik jest zalany plynem do prawidlowego poziomu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Oczko sie zapali po uzupelnieniu plynu.

> Generalnie to jest jedna wielka sciema. Wiem bo mialem takie oczko w calosci wykrecone z

> akumulatora . Nie ma w tym zadnych ukladow elektronicznych ,czy tez elektrycznych.

> Wrazenie palenia sie zielonego oczka uzyskane jest przez odpowiednie odbicie swiatla zewnetrznego

> padajacego z gory. Dziala to tylko jesli odblasnik jest zalany plynem do prawidlowego poziomu.

hehe.gif

Naprawde myslales ze to jakis uklad elektryczny??? hehe.gifhehe.gif

To jest pomiar gestosc alektrolitu i na tej podstwie idzie ocenic stan naladowania akumulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Naprawde myslales ze to jakis uklad elektryczny???

Nigdy tak nie myslałem foch.gif

> To jest pomiar gestosc alektrolitu i na tej podstwie idzie ocenic stan naladowania akumulatora.

Naprawde tak myslisz ???

To ciekawe, bo dziala sprawnie podczas moczenia w szklance z czysta woda cfaniaczek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczko to troszeczkę niedokładny pomiar zlosnik.gif

Mam pacjenta z oczkiem, Exide, oczko czarne od 4 lat, a aku śmiga bez zastrzeżeń, ma 7 rok skromny.gif

Ale to jego ostatni rok, zeszłej zimy raz doładowany, po 24h na duuużym mrozie wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nigdy tak nie myslałem

Twoje slowa:

"Generalnie to jest jedna wielka sciema. Wiem bo mialem takie oczko w calosci wykrecone z akumulatora . Nie ma w tym zadnych ukladow elektronicznych ,czy tez elektrycznych."

> Naprawde tak myslisz ???

> To ciekawe, bo dziala sprawnie podczas moczenia w szklance z czysta woda

Sprawne tak dziala? wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Twoje slowa:

> "Generalnie to jest jedna wielka sciema. Wiem bo mialem takie oczko w calosci wykrecone z

> akumulatora . Nie ma w tym zadnych ukladow elektronicznych ,czy tez elektrycznych."

Z wypowiedzi w watku mozna wnioskowac ,ze ludziska tak mysla:

"Potrzasnij troche moze sie zawiesilo" itd.......... biglaugh.gif

To wcale nie oznacza ,ze ja tak myslałem. nono.gifbiglaugh.gif

> Sprawne tak dziala?

Mam akumulator w ktorym takie oczko robi przy okazji za korek. Zeby dolac wody do celi trzeba je wykrecic.

Jak juz mialem to cudo w reku to pobawilem sie tym troche biglaugh.gif

Dziala identycznie w zwyklej wodzie jak i w aku z odpowiednia iloscia plynu.

Ustrojstwo to zwykla plastikowa, jasnozielona kulka przymocowana do odblasnika. Po zalaniu woda i spojrzeniu przez soczewke od gory mamy swiecace "oczko" biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> też miałem oczko zawsze czarne, zielone było tylko na krótko, po długiej trasie

u mnie nigdy nie było zielone crazy.gif, nie zwracam na to uwagi już teraz, na początku tak, skoro aku działa, to niech działa, jak padnie, to wymienię na nowy waytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo jeśli oczko nie jest zielone to znaczy, że akumulator nie jest w pełni naładowany, ewentualnie jest zasiarczony, trzeba ładować dłużej małym prądem np 1A nawet kilkadziesiąt godzin. Oczko zielone to gęstość elektrolitu powyżej 1,23, może być również uszkodzona konkretnie ta cela z oczkiem, najlepiej zmierzyć elektrolit aerometrem (jeśli da się zdjąć dekielki) i będzie jakiś pogląd na stan aku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocie oko w akumulatorze to prosty areometr . Najczęściej spotykane są trójkolorowe (zielony, czarny i biały), rzadziej dwukolorowy (czarny i biały). W przypadku tego ostatniego kolor czarny (a w trójkolorowym zielony) oznacza gęstość elektrolitu odpowiadającą naładowaniu akumulatora co najmniej w 65%. Biały w obu świadczy o za niskim poziomie elektrolitu.

Co istotne wskazanie kociego oka dotyczy tylko jednej celi, najczęściej drugiej skrajnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Co istotne wskazanie kociego oka dotyczy tylko jednej celi, najczęściej drugiej skrajnej.

i tego tekstu brakowało już na samym początku wątku ok.gifok.gifok.gif

każdy sobie myśli, że jego oczko to obraz całego akumulatora. a tu peszek może czasem być yay.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam akumulator centra plus z tzw. "magicznym oczkiem", podłączyłem sobie go pod prostownik i tak

> się już ładuje ok 60 godzin.

Za bardzo ufasz gadżetom. jak na prostowniku wskazówke masz na 1 to po co dalej ładujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeszcze raz przeczytaj co napisalem ale tak na spokojnie

rzeczywiście. piszesz o akumlatorze, a ja o akumulatorze cool.gif

BTW: Bo magiczne oko sluzy do oceny poziomu naladowania SPRAWNEJ celi ok.gifzlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> rzeczywiście. piszesz o akumlatorze, a ja o akumulatorze

> BTW: Bo magiczne oko sluzy do oceny poziomu naladowania SPRAWNEJ celi

Naprawde nie rozumiesz czy udajesz?

Oko sluzy do kontroli poziomu naldaowania sprawnego akumulatora( akumulator jako calosc!!!) jesli choc jedna cela jest uszkodzona to czy nadal jest to sprawny aku??? no pomysl troche i nie wymyslaj bzdetow grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Skoro detka to jest sprawny??? No ja twierdze ze nie no ale co ja tam moge wiedziec

kurczak z rożna...

zauważ jedną rzecz, którą napisałem w moim pierwszym wątku: ludziska czasem patrzą na to czarodziejskie oczko. i jak tak lookają i widzą, że zielone to na 100% są przekonani, że cały aku jest OK ok.gif

a oczko pokazuje tylko jedną celę, a następna jest uszkodzona i aku nie jest 100% sprawnym jakby to sugerowało to oko.

tera jaśniej napisałem? grinser006.gif

Ty i ja powyższe wiemy, ale sporo osób NIE.

OK?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja moja centre 2 letnia reklamowalem 5razy i najlepszy motyw to nie uznanie 4 gwarancji bo

> ukruszony biegun plusowy, a w parawce z 3 naprawy adnotacja ze ukruszył się z wady

> materiałowej.....Przy 5ej reklamacji dalej nie wymieniono tego plusa, oczko nadal nie działa,

> a aku sie rozładowuje po 2 tygodniach stania i tyle.

mialem dokladnie to samo z centra ok.gif

ok 2 tyg i pad, wg. autoryzowanego serwisu akum oczywiscie sprawny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> teraz wsadziłem 4ro letni akumulator z clio i działa bez zarzutu ehh

ja mialem lepiej, po zakupie auta zmienilem akum bo juz słabo krecil ale krecil.

kupilem centre, no i sie zaczelo...

o ile w lecie bylo wszystko ok o tyle po ok pol roku pierwsze zimno i pad, to doladowalem, znowu 2 tyg i pad.

to do serwisu, pomiary itd. itd akum oczywiscie sprawny (wg. serwisu)-diagnoza doladowac akum.

no to sru znowu prostownik - znowu 2 tyg i pad.

znowu serwis-tym razem proby pod obciazeniem-znowu diagnoza ze akum sprawny.

tym razem z autem do 2 elektrykow - diagnoza auto wszystko ok.

akum centry znowu zalozony i znowu pad po 2 tyg. - wizyta w serwisie juz 3 i diagnoza serwisanta " ze moze akum trzeba na noc do domu nosic w zimie" angryfire.gif

juz odpuscilem temat z reklamacja, tym bardziej ze auto sprzedawalem...

najlepsze jest to ze ojciec ostatnio tez zmianial akum u siebie, i owczywiscie sprzedawca polecil tez centre - kupil i co??

2-3 tyg i kilkumiesieczny akum pada...

dziadostwo jakich malo centra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja mialem lepiej, po zakupie auta zmienilem akum bo juz słabo krecil ale krecil.

> kupilem centre, no i sie zaczelo...

> o ile w lecie bylo wszystko ok o tyle po ok pol roku pierwsze zimno i pad, to doladowalem, znowu 2

> tyg i pad.

> to do serwisu, pomiary itd. itd akum oczywiscie sprawny (wg. serwisu)-diagnoza doladowac akum.

> no to sru znowu prostownik - znowu 2 tyg i pad.

> znowu serwis-tym razem proby pod obciazeniem-znowu diagnoza ze akum sprawny.

> tym razem z autem do 2 elektrykow - diagnoza auto wszystko ok.

> akum centry znowu zalozony i znowu pad po 2 tyg. - wizyta w serwisie juz 3 i diagnoza serwisanta "

> ze moze akum trzeba na noc do domu nosic w zimie"

> juz odpuscilem temat z reklamacja, tym bardziej ze auto sprzedawalem...

> najlepsze jest to ze ojciec ostatnio tez zmianial akum u siebie, i owczywiscie sprzedawca polecil

> tez centre - kupil i co??

> 2-3 tyg i kilkumiesieczny akum pada...

> dziadostwo jakich malo centra

A co ciekawe teściu kupił bannera za 100wke z hakiem a mój tato centre za 250.

Jemu aku trzyma cały czas a centra fochuje co rusz. Teraz jest jakis noname i problem minąl a centra stoi w garażu jako zapas - ładujemy ja co miesiąc i prawie rozładowana ehh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Oczko sie zapali po uzupelnieniu plynu.

> Generalnie to jest jedna wielka sciema. Wiem bo mialem takie oczko w calosci wykrecone z

> akumulatora . Nie ma w tym zadnych ukladow elektronicznych ,czy tez elektrycznych.

To nie jest żadna ściema, ale zwykły aerometr. Działa na zasadzie wyporu ciała w zależności od gęstości cieczy w której jest zanurzony. Ponieważ kulki są wykonane z tworzyw o różnej gęstości, zatem w zależności od gęstości (stopnia naładowania) wypływa odpowiednia kulka. Prosta fizyka, nie ma tu nić podejrzanego ani ściemy.

Nadto kulka jak już wspomniano dotyczy jednej celi, ale reszta w normalnej sytuacji powinna mieć te same parametry. Jeżeli stale wypływa czarna kulka (nawet po ładowaniu) świadczy to jedynie o tym, że elektrolit nie osiąga założonej gęstości 1.28g/cm3. Ma mniejszą gęstość i zatem ta cela (albo cały akumulator) ma mniejszą pojemność. Wtedy ten wskaźnik rzeczywiście nie ma sensu. On ma tylko sens przez czas, w którym akumulator utrzymuję swoją pojemność ~90-100%. Jak się z czasem zmniejszy, znaczy że akumulator się już zużywa i należy szykować się pomału na nowy a nie że jest zupełnie uszkodzony (choć czasami też tak może być).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeżeli stale wypływa czarna kulka (nawet po ładowaniu) świadczy to jedynie o

> tym, że elektrolit nie osiąga założonej gęstości 1.28g/cm3. Ma mniejszą gęstość i zatem ta

Tam nie ma żadnej "czarnej kulki"

W trójstanowych wskaźnikach jest tylko jedna zielona kulka

w oczku widać kolory: zielony, czarny albo biały - zależnie od pozycji tej kulki.

w czterostanowych są dwie - zielona i czerwona - widać kolory: zielony, żółty, czerwony i biały.

Po długich poszukiwaniach znalazłem opis:

http://www.itwdelpro.com/battery.html

a po kliknięciu dokładniej:

http://www.itwdelpro.com/battery.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tam nie ma żadnej "czarnej kulki"

> W trójstanowych wskaźnikach jest tylko jedna zielona kulka

> w oczku widać kolory: zielony, czarny albo biały - zależnie od pozycji tej kulki.

> w czterostanowych są dwie - zielona i czerwona - widać kolory: zielony, żółty, czerwony i biały.

> Po długich poszukiwaniach znalazłem opis:

> http://www.itwdelpro.com/battery.html

> a po kliknięciu dokładniej:

> http://www.itwdelpro.com/battery.pdf

Tak, ale to nie zmienia zasady działania. Ja widziałem w jakiejś starszej VARCIE właśnie tak z 3 kulkami. No ale tak jak piszesz, występują przeróżne kombinacje kulek w zależności od producenta. Jednak sens działania tego jest zawsze taki sam;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.