Skocz do zawartości

dziwny problem z paliwem


koNik

Rekomendowane odpowiedzi

problem dotyczy starego auta - BMW E12 z 76 roku

układ paliwowy mimo lat nie jest taki trywialny w konstrukcji...

składa się z:

- zbiornik paliwa wraz ze smokiem (wyjście i powrót)

MjIwOF9w.png

- układ odpowietrzania zbiornika który składa się z osobnego zbiornika który jest wyżej umieszczony i połączony dwoma wężami ze zbiornikiem (jak widać BMW nawet dawno temu lubiło komplikować proste sprawy)

MjI0NF9w.png

- pompy paliwa elektrycznej zewętrznej oraz filtra paliwa - umieszczone standardowo pod autem, zdjęcie zbędne...

problem:

auto od początku jak go kupiłem ma problemy z utrzymaniem potrzebnego ciśnienia paliwa. Objawia się to tym że nie chce wkręcać się powyżej 4000 obr/min i przerywa (ciśnienie ok 2,4bara - powinno być 3,5bara minimum żeby regulator na listwie mógł trzymać 3) Czyszczony był zbiornik paliwa (miał sporo syfu), przedmuchiwane przewody, wymieniany filtr i pompa paliwa - bez efektu. A teraz najciekawsze które odkryłem niedawno. Gdy w zbiorniku jest mało paliwa, auto zaczyna jechać normalnie! Mało - tzn końcówka rezerwy! Auto zaczyna się wkręcać i wraca mu pełna moc! Charakterystyczne jest to że zaczyna wtedy dość mocno śmierdzieć paliwem w okolicy auta!

Czy winny może być układ odpowietrzania zbiornika? Jakieś inne pomysły? icon_rolleyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejedź się bez korka to wyeliminujesz odpowietrzenie. Jeśli przewody paliwowe na pewno są drożne to zostaje już chyba tylko sam zawór regulacji ciśnienia paliwa na listwie. A jest tam coś jeszcze zainstalowane przy listwie np. drugi zawór sterowany podciśnieniem czy cuś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przejedź się bez korka to wyeliminujesz odpowietrzenie. Jeśli przewody paliwowe na pewno są drożne

> to zostaje już chyba tylko sam zawór regulacji ciśnienia paliwa na listwie. A jest tam coś

> jeszcze zainstalowane przy listwie np. drugi zawór sterowany podciśnieniem czy cuś?

regulator ciśnienia paliwa jest sprawny, zresztą sprawdzałem kilka różnych. Jest tylko jeden.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> regulator ciśnienia paliwa jest sprawny, zresztą sprawdzałem kilka różnych. Jest tylko jeden.

Kolego miałem dokladnie to samo i odpowietrznik dałem nowy i jak ręką odjął

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jakieś inne pomysły?

Tak - ale zaznaczam, że absolutnie się na tym nie znam i kieruję się tylko i wyłącznie logiką.

Może coś (pompa?) dostaje za mało prądu i nie ma siły zasysać/podawać na pełnym baku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak - ale zaznaczam, że absolutnie się na tym nie znam i kieruję się tylko i wyłącznie logiką.

> Może coś (pompa?) dostaje za mało prądu i nie ma siły zasysać/podawać na pełnym baku.

wiązka pompy wymieniona (też tak myślałem na początku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kolego miałem dokladnie to samo i odpowietrznik dałem nowy i jak ręką odjął

a jak w ogóle działa ten układ odpowietrzający?

przed chwilką dostałem się do tego zbiorniczka plastikowego małego:

MjI0NF9w.png

i odpiąłem od niego te dwie rurki. Próbowałem w nie... dmuchać. W jedną (nr 2) dało się dmuchać i było słyszeć w baku powietrze, natomiast druga (nr 6) jest niedrożna. Może to być powód? Jak to w ogóle działa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a jak w ogóle działa ten układ odpowietrzający?

> przed chwilką dostałem się do tego zbiorniczka plastikowego małego:

> i odpiąłem od niego te dwie rurki. Próbowałem w nie... dmuchać. W jedną (nr 2) dało się dmuchać i

> było słyszeć w baku powietrze, natomiast druga (nr 6) jest niedrożna. Może to być powód? Jak

> to w ogóle działa?

Nie wiem jak, ale wiem jak możesz spróbować szczescia.

Jedź na stacje bp bo tam za piątaka dają korki uniwersalne. Przewierć wiertłem 3mm i wsadź zamiast orginału i jedź na jazde próbną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a jak w ogóle działa ten układ odpowietrzający?

> przed chwilką dostałem się do tego zbiorniczka plastikowego małego:

> i odpiąłem od niego te dwie rurki. Próbowałem w nie... dmuchać. W jedną (nr 2) dało się dmuchać i

> było słyszeć w baku powietrze, natomiast druga (nr 6) jest niedrożna. Może to być powód? Jak

> to w ogóle działa?

Może o to chodzi, żeby w 6 nie dało się dmuchać? grinser006.gif Nie znam zasady działania tego układu (BMW faktycznie to skomplikowało spineyes.gif), ale idąc dalej tym wężykiem, masz takie coś również oznaczone jako 6 i może to jest jakiś zawór jednostronnego działania? hmm.gif Dmuchnąć się nie da, ale może da się zaciągnąć powietrze? Podobnie może być z tym wężem nr 2, tylko odwrotnie palacz.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Może o to chodzi, żeby w 6 nie dało się dmuchać? Nie znam zasady działania tego układu (BMW

> faktycznie to skomplikowało ), ale idąc dalej tym wężykiem, masz takie coś również oznaczone

> jako 6 i może to jest jakiś zawór jednostronnego działania? Dmuchnąć się nie da, ale może da

> się zaciągnąć powietrze? Podobnie może być z tym wężem nr 2, tylko odwrotnie

http://bmwfans.info/parts/catalog/E12/Se...on_tank_tubing/

nic tu nie pisze o żadnym zaworze, obawiam się że po prostu to się zatkało w którymś miejscu hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A do czego jest podłączony wężyk nr 10 bo na rysunku tego nie widać. A jak zassiesz powietrze w

> wężyku nr 6 to jest wtedy drożny? Jak test jazdy bez korka się zakończył?

wąż 10 z jednej strony jest podpięty przez takie metalowe przejście przez błotnik (nr 13) do wężyka nr 6 a z drugiej wchodzi do baku od góry, jak na rysunku.

Co do korka to nie wiem jeszcze, nie miałem czasu - jutro kupie uniwersalny, przewiercę, zaleje więcej noPb i zobaczymy zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a jak w ogóle działa ten układ odpowietrzający?

> Jak to w ogóle działa?

Też się zastanawiam: masz dwa przewody, oba wychodzą z baku i są podłączone do elementu nr 1 - ten ma połączenie z atmosferą? Bezpośrednie, przez jakikolwiek zawór/elektrozawór napowietrzający? Jeśli nic takiego nie ma, to... ja nie wiem, jak to działa, skoro nr 1 jest podłączony jak zbiornik wyrównawczy (na co zresztą sama nazwa wskazuje). Ale zbiornik wyrównawczy dla oparów? icon_eek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Też się zastanawiam: masz dwa przewody, oba wychodzą z baku i są podłączone do elementu nr 1 - ten

> ma połączenie z atmosferą? Bezpośrednie, przez jakikolwiek zawór/elektrozawór napowietrzający?

> Jeśli nic takiego nie ma, to... ja nie wiem, jak to działa, skoro nr 1 jest podłączony jak

> zbiornik wyrównawczy (na co zresztą sama nazwa wskazuje). Ale zbiornik wyrównawczy dla oparów?

no właśnie wychodzi na to że to nie ma połączenia z atmosferą hmm.gif

ach to BMW zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no właśnie wychodzi na to że to nie ma połączenia z atmosferą

Czyli na zdrowy rozum napowietrzenia baku powinno (czy jest? niewiem.gif) być realizowane poza tym układem; ponadto opis objawów w pierwszym poście sugerował by brak dopływu powietrza do zbiornika paliwa: kiedy masz dużo benzyny - szybko wytwarza się podciśnienie na tyle duże, że pompa ma kłopot z dostawą paliwa; minimalna ilość paliwa to dużo więcej oparów i zdecydowanie dłuższy czas działania.

Zrób - jak radzą koledzy - eksperyment bez korka lub z dziurką oink.gif dobra dziurka nie jest zła biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli na zdrowy rozum napowietrzenia baku powinno (czy jest? ) być realizowane poza tym układem;

> ponadto opis objawów w pierwszym poście sugerował by brak dopływu powietrza do zbiornika

> paliwa: kiedy masz dużo benzyny - szybko wytwarza się podciśnienie na tyle duże, że pompa ma

> kłopot z dostawą paliwa; minimalna ilość paliwa to dużo więcej oparów i zdecydowanie dłuższy

> czas działania.

> Zrób - jak radzą koledzy - eksperyment bez korka lub z dziurką dobra dziurka nie jest zła

tylko że nie ma żadnego innego układu odpowietrzającego. Na mój rozum - w tym zbiorniku znajduje się "zapasowe" powietrze które ma zmniejszać podciśnienie podczas gdy w zbiorniku jest dużo paliwa. Zagadką jest jednak na cholerę są dwa wężyki spineyes.gif

Co ciekawe - nowsze BMW mają taki sam układ, dodatkowo połączony z układem odprowadzania par paliwa do dolotu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tylko że nie ma żadnego innego układu odpowietrzającego. Na mój rozum - w tym zbiorniku znajduje

> się "zapasowe" powietrze które ma zmniejszać podciśnienie podczas gdy w zbiorniku jest dużo

> paliwa. Zagadką jest jednak na cholerę są dwa wężyki

> Co ciekawe - nowsze BMW mają taki sam układ, dodatkowo połączony z układem odprowadzania par paliwa

> do dolotu..

Dwa wężyki bo w tym dodatkowym zbiorniku masz pewnie filtr par paliwa, który po kilku tankowaniach "pod korek" lubi się zapychać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dwa wężyki bo w tym dodatkowym zbiorniku masz pewnie filtr par paliwa, który po kilku tankowaniach

> "pod korek" lubi się zapychać...

wykręciłem go dziś - nie ma tam żadnego filtra - to zwykłe puste plastikowe pudełko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie ten zbiornik to nie odpowietrzenie tylko niejako rezerwa pojemności aby po zatankowaniu pod korek paliwo nie wylewało się przez wlew. Moim zdaniem powinien być korek z odpowietrzeniem. Tak samo było kiedyś w Mercedesach były korki Luftung i ohne Luftung i trzeba było stosować odpowiedni do danego auta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Według mnie ten zbiornik to nie odpowietrzenie tylko niejako rezerwa pojemności aby po zatankowaniu

> pod korek paliwo nie wylewało się przez wlew. Moim zdaniem powinien być korek z

> odpowietrzeniem. Tak samo było kiedyś w Mercedesach były korki Luftung i ohne Luftung i trzeba

> było stosować odpowiedni do danego auta.

tylko że ja mam oryginalny korek bez odpowietrzania (a jest oryginalny bo zamykanie na kluczyk pasuje z drzwi, stacyjki i schowka nawet) hmm.gif

a druga sprawa:

http://bmwfans.info/parts/catalog/E12/Sedan/Europe/528-M30/RHD/M/1975/may/browse/fuel_supply/

ten zbiornik jak but jest w kategorii VENT zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a jak w ogóle działa ten układ odpowietrzający?

> przed chwilką dostałem się do tego zbiorniczka plastikowego małego:

> i odpiąłem od niego te dwie rurki. Próbowałem w nie... dmuchać. W jedną (nr 2) dało się dmuchać i

> było słyszeć w baku powietrze, natomiast druga (nr 6) jest niedrożna. Może to być powód? Jak

> to w ogóle działa?

Wg mnie to w tym dodatkowym zbiorniku powinny się skropliś pary paliwa i ponownie spłynąć do zbiornika. Opary idą rurkami 6 i 10, a paliwo spływa rurką 2.

Być może dopiero jak rurka nr 2 odkryje się w zbiorniku auto dostaje powera?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tylko że ja mam oryginalny korek bez odpowietrzania (a jest oryginalny bo zamykanie na kluczyk

> pasuje z drzwi, stacyjki i schowka nawet)

> a druga sprawa:

> http://bmwfans.info/parts/catalog/E12/Sedan/Europe/528-M30/RHD/M/1975/may/browse/fuel_supply/

> ten zbiornik jak but jest w kategorii VENT

Ale nazywa się "expansion tank", czyli zbiornik wyrównawczy. Zapewne po to, żeby jeżeli nalejesz paliwa do pełna w upalny dzień, to gdy się rozszerzy (bo ze zbiornika stacji benzynowej ma temperaturę góra kilkunastu stopni) przy temperaturze zewnętrznej pod 30, nie wylewało się przez odpowietrzenie układu paliwowego.

W korku być może nie widzisz odpowietrzenia, ale zapewne ono jest, z zaworem zwrotnym tak, że wpuszcza tylko powietrze do baku, a nic nie wypuszcza (rozszerzone paliwo i jego opary idą do owego zbiornika wyrównawczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj pochłaniacza oparów benzyny. Najczęściej jest w prawym przednim błotniku/nadkolu. Jest sterowany elektrozaworem. Pewnie zatkany.

Jakie masz ciśnienie na magistrali z otwartym korkiem?

Co do tego zbiorniczka to czasami były/są tego rodzaju wynalazki gdy zbiorniki są niekształtne ( przechodzą pod belką tylną ) i mogą sie zapowietrzać podczas tankowania ( powstają poduszki powietrzne ) lub gdy są dwa lub więcej zbiorniki połączone w jedną całość...

U ciebie jest inaczej.... Na rysunku wnioskuje, że pompa ciągnie paliwo i jednym króćcem paliwo leci do filtra i dalej na magistrale a drugim zasysa "powietrze" z zbiorniczka wyrównawczego który czerpie to paliwo z górnej części zbiornika blisko korka paliwa a powrót... no właśnie gdzie wchodzi powrót paliwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.