Skocz do zawartości

Można uniknąć kary za mandat z foto od ITD


Twister74

Rekomendowane odpowiedzi

Quote:

Dostałeś zdjęcie z fotoradaru, a nie pamiętasz kto prowadził samochód? Możesz uniknąć kary. Warszawski sąd uznał, że Inspekcja Transportu Drogowego nie może w takich sprawach występować przeciwko kierowcom w sądzie. Według eksperta prawa o ruchu drogowym sąd miał rację, a winna jest źle napisana ustawa.


Quote:

Do tej pory jeśli właściciel samochodu, którym popełniono wykroczenie, odmówił po wezwaniu wskazania kierowcy, był karany mandatem do 500 złotych, ale bez punktów karnych. Jeśli odmówił przyjęcia kary, sprawa trafiała do sądu.

Jednak kilka dni temu sąd na warszawskim Mokotowie uznał, że w takich sprawach ITD nie jest stroną i sprawę jednego z kierowców umorzył. Zdaniem eksperta prawa ruchu drogowego profesora Ryszarda Stefańskiego - sędzia miał rację. Katalog nakładanych kar przez ITD jest w ustawie ściśle określony.
Inspekcja może nałożyć mandat na właściciela za nie wskazanie kierowcy, ale gdy ten odmówi, nie może skarżyć takiej sprawy w sądzie - uważa prof. Stefański.


RMF FM

Jak było to sorry, będzie można skasować watek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli dobrze rozumiem nawiązując do mojej sprawy że jak im odpiszę że nie mogę wskazać sprawcy

> ponieważ nie przesłali mi foto to odpuszczą ??

Mi ostatnio w piśmie napisali, że nie ma podstawy prawnej, według której mieliby obowiązek wysłania foto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli dobrze rozumiem nawiązując do mojej sprawy że jak im odpiszę że nie mogę wskazać sprawcy

> ponieważ nie przesłali mi foto to odpuszczą ??

tu chyba chodzi o wskazanie sprawcy, jeśli nie mają na zdjęciu to mogą się bujać, bo zdjęcie mają na pewno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli dobrze rozumiem nawiązując do mojej sprawy że jak im odpiszę że nie mogę wskazać sprawcy

> ponieważ nie przesłali mi foto to odpuszczą ??

dobrze jak by wypowiedziała się osoba siedząca w temacie. Bo za bardzo nie wiem co zrobić a właśnie dzisiaj dostałem polecony z ITD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No, a ja jestem tylko człowiekiem i nie pamiętam, kto ( ja, czy żona ) prowadził wtedy auto. Chcę

> "pomóc" i mowię: albo ja, albo żona. Ruch po waszej stronie.

Nie masz takiego wyboru. Opcje są następujące (przy wybranym polu zaznaczasz "ptaszek"):

a. kierowałeś Ty, bierzesz mandat + punkty

b. kierował obywatel X - podajesz jego dane, będą się z nim kontaktować

c. nie pamiętasz/nie możesz powiedzieć kto/nie jesteś w stanie stwierdzić - jako właściciel auta płacisz wyższy mandat, nie dostajesz punktów

d. odmawiasz wskazania / nie odpowiesz w wyznaczonym terminie -> sprawa kierowana jest do sądu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli dobrze rozumiem nawiązując do mojej sprawy że jak im odpiszę że nie mogę wskazać sprawcy

> ponieważ nie przesłali mi foto to odpuszczą ??

Tak. Będziesz się tłumaczył w sądzie. Możesz wziąć ze sobą wydruk z rmf.fm zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> b. kierował obywatel X - podajesz jego dane, będą się z nim kontaktować

Obywatel X również zaznaczy b. i wskaże Ciebie. Co Ty na to?

> c. nie pamiętasz/nie możesz powiedzieć kto/nie jesteś w stanie stwierdzić - jako właściciel auta

> płacisz wyższy mandat, nie dostajesz punktów

Mandat za co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Źle wychodzi. AFAIR przepisy rzeczywiście nie pozwalają ITD kierowania wniosków o ukaranie bo nie

> mają statusu oskarżyciela publicznego. SM - pozwalają.

Art. 56 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jednolity Dz.U. z 2007 r. nr 125 poz. 874 ze zm.): 2. Inspektor ma prawo prowadzenia czynności wyjaśniających w sprawach o wykroczenia, kierowania do sądu wniosków o ukaranie oraz udziału w rozprawach przed sądami powszechnymi w charakterze oskarżyciela publicznego i wnoszenia odwołań od postanowień i orzeczeń tych sądów w sprawach o wykroczenia z zakresu działania Inspekcji Transportu Drogowego.

Ciekawe o co tu chodzi, może o to, że są to wykroczenia spoza zakresu działania ITD ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Obywatel X również zaznaczy b. i wskaże Ciebie. Co Ty na to?

A co mnie to? Niech sobie ITD wysyła listy zlosnik.gif

> Mandat za co?

Nie wiem, nie wczytywałem się. Wiedziałem kto prowadził moje auto, więc wskazałem sprawcę wykroczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zlosnik.gifok.gif

Aczkolwiek ciekawa sytuacja zlosnik.gif "Co by było gdybym" wskazał na kogoś, kogo nie lubię. Napisałbym, że to "Kowalski, zam. Dziwna 2/3". I co dalej? hehe.gif

> To takie niepolskie.

Powiem więcej. Dzwoniłem do ITD pytać kto jest na zdjęciu - ponieważ nie pamiętam kto prowadził i nie wiem, czy to ja nabroiłem czy żona była niegrzeczna devil.gif. W sumie to chcę wskazać siebie, ale obawiam się, że na foto jest kobieta i wyjdzie na to, że szanowną Inspekcję oszukuję. Pani powiedziała mi, że nikt tego nie weryfikuje (sic!), bo zakładają dobrą wolę osoby, która wypełniła papier. W związku z tym moje konto punktowe pozostało nienaruszone zlosnik.gif Bardziej polsko? wink.gifzlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tu chyba chodzi o wskazanie sprawcy, jeśli nie mają na zdjęciu to mogą się bujać, bo zdjęcie mają

> na pewno

No ale jak mam wskazać kiedy nie wiem kto akurat wtedy prowadził a Oni nie chcą pokazać foto ??

Ubzdurali sobie że foto można obejrzeć w sądzie, a na etapie ustalania sprawcy nie można screwy.gif

A podobno jak nie mają ustalonego sprawcy to nie mogą wysłać papierów do sądu niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Aczkolwiek ciekawa sytuacja "Co by było gdybym" wskazał na kogoś, kogo nie lubię. Napisałbym, że

> to "Kowalski, zam. Dziwna 2/3". I co dalej?

Zapytają Kowalskiego czy to on prowadził.

> Powiem więcej. Dzwoniłem do ITD pytać kto jest na zdjęciu - ponieważ nie pamiętam kto prowadził i

> nie wiem, czy to ja nabroiłem czy żona była niegrzeczna . W sumie to chcę wskazać siebie, ale

> obawiam się, że na foto jest kobieta i wyjdzie na to, że szanowną Inspekcję oszukuję. Pani

> powiedziała mi, że nikt tego nie weryfikuje (sic!), bo zakładają dobrą wolę osoby, która

> wypełniła papier. W związku z tym moje konto punktowe pozostało nienaruszone Bardziej polsko?

Nie bardzo. Podłożyłeś się dla świętego spokoju. zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie masz takiego wyboru. Opcje są następujące (przy wybranym polu zaznaczasz "ptaszek"):

> a. kierowałeś Ty, bierzesz mandat + punkty

> b. kierował obywatel X - podajesz jego dane, będą się z nim kontaktować

> c. nie pamiętasz/nie możesz powiedzieć kto/nie jesteś w stanie stwierdzić - jako właściciel auta

> płacisz wyższy mandat, nie dostajesz punktów

> d. odmawiasz wskazania / nie odpowiesz w wyznaczonym terminie -> sprawa kierowana jest do sądu

Mój tata sprzedał auto, a potem przyszedł do niego list z ITD - i żadna z tych opcji nie pasuje. Wg Ciebie ma oczywiście zapłacić albo sprawa trafi do sądu? Bo nie może wskazać jako kierującego osoby, która kupiła auto - bo skąd ma wiedzieć, kto prowadził?

Nie zawsze jest możliwy wybór z tych opcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zapytają Kowalskiego czy to on prowadził.

Otóż to. I co? Tak w kółko? hehe.gif Jeśli dostanę kolejną przesyłkę (nie spodziewam się swiety.gif) to może potestuję cierpliwość Organu? palacz.gif

> Nie bardzo. Podłożyłeś się dla świętego spokoju.

Być może, z wiekiem staje się cenniejszy od kilku złotych lizak.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mój tata sprzedał auto, a potem przyszedł do niego list z ITD - i żadna z tych opcji nie pasuje. Wg

> Ciebie ma oczywiście zapłacić albo sprawa trafi do sądu?

Bardzo mi miło, że kierujesz do mnie swoje troski, ale ja bezpłatnych porad nie udzielam smile.gif Tym bardziej, że nie mam pojęcia co Twój tata powinien zrobić. Myślę, że obaj jesteście dorośli i poradzicie sobie z tym problemem smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie masz takiego wyboru. Opcje są następujące (przy wybranym polu zaznaczasz "ptaszek"):

> a. kierowałeś Ty, bierzesz mandat + punkty

> b. kierował obywatel X - podajesz jego dane, będą się z nim kontaktować

> c. nie pamiętasz/nie możesz powiedzieć kto/nie jesteś w stanie stwierdzić - jako właściciel auta

> płacisz wyższy mandat, nie dostajesz punktów

> d. odmawiasz wskazania / nie odpowiesz w wyznaczonym terminie -> sprawa kierowana jest do sądu

A co w przypadku, jak ja wskażę żonę, a żona powie, że ja jechałem? grinser006.gif Moja bratowa pracuje w sądzie i podobno mieli tam taki przypadek, ale chodziło o parkowanie. Sąd uwalił sprawę, bo nie można było wskazać sprawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.