Skocz do zawartości

Jak daleko stąd, jak blisko


kwa

Rekomendowane odpowiedzi

Jeździłem kiedyś Astrą, która miała lusterka wsteczne płaskie (czy oryginalne – nie wiem). I wszystko było dobrze. Teraz jeżdżę Lacettim z nieco wypukłymi lusterkami. Widać więcej, ale przekłamują odległość (szkła oryginalne, z wytrawionym napisem, że „kłamią” co do odległości). Już parę razy mnie obtrąbili, bo źle oceniłem odległość i – jak burak drogowy – zajechałem drogę. Czy wszystkie samochody maja teraz takie popieprzone lusterka? Wymienić wkłady na płaskie, czy próbować się przyzwyczaić?

kwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wymienić wkłady na płaskie, czy próbować się

> przyzwyczaić?

Przyzwyczaić, nauczyć współkorzystać z wewnętrznego lusterka wraz z zewnętrznymi. A przede wszystkim, oduczyć się wciskania "na żyletki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A przede wszystkim, oduczyć się wciskania "na żyletki".

O, od tego to ja jestem najdalszy. Jeżdżę raczej bardzo spokojnie, nie jestem "nauczycielem" itd. Tylko te cholerne lusterka, w które przecież patrzę, kłamią.

kwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A ja mam odwrotnie - od niedawna poruszam się też autem ze "zwykłymi" szkłami w lusterku i ... za

> mało widzę...

> Chętnie wymienię na panoramiczne.

No to mamy dowód, że "jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził" hehe.gif.

kwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tu nie chodzi o "dogadzanie' - w zwykłych masz o wiele mniejszą widoczność.

Prawda to jest, bez wątpienia, ale ja chyba wolę mniejszą widoczność z zachowaniem właściwej oidległosci, niz większą widoczność z przekłamaniem odległości.

Pytam Was, ponieważ jest to dla mnie ważny problem. Mam już "swoje lata", a chciałbym jednak "nadążać"...

kwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeździłem kiedyś Astrą, która miała lusterka wsteczne płaskie (czy oryginalne – nie

> wiem). I wszystko było dobrze. Teraz jeżdżę Lacettim z nieco wypukłymi lusterkami. Widać

> więcej, ale przekłamują odległość (szkła oryginalne, z wytrawionym napisem, że

> „kłamią” co do odległości). Już parę razy mnie obtrąbili, bo źle oceniłem

> odległość i – jak burak drogowy – zajechałem drogę. Czy wszystkie

> samochody maja teraz takie popieprzone lusterka? Wymienić wkłady na płaskie, czy próbować się

> przyzwyczaić?

> kwa

Kwestia przyzwyczajenia. Kiedyś lusterka zewnętrzne nie były obowiązkowe i ludzi sobie radzili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

probowac sie przyzwyczaic. Po prostu widac w tym wiecej wiec jak przywykniesz to bedzie lepiej.

Jedyne co mi przychodzi do glowy to na jakims parkingu pocwiczyc. Ustaw sobie jakas butelke z jakims patykiem obciazona piaskiem i cwicz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Prawda to jest, bez wątpienia, ale ja chyba wolę mniejszą widoczność z zachowaniem właściwej

> oidległosci, niz większą widoczność z przekłamaniem odległości.

> Pytam Was, ponieważ jest to dla mnie ważny problem. Mam już "swoje lata", a chciałbym jednak

> "nadążać"...

po jakims czasie - tydzien, dwa - przyzwyczaisz sie i nie bedziesz sobie mogl wyobrazic powrotu do plaskich szkiel. Naprawde o wiele wiecej widac w sferycznych lusterkach co ma spory wplyw na bezpieczenstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Prawda to jest, bez wątpienia, ale ja chyba wolę mniejszą widoczność z zachowaniem właściwej

> oidległosci, niz większą widoczność z przekłamaniem odległości.

> Pytam Was, ponieważ jest to dla mnie ważny problem. Mam już "swoje lata", a chciałbym jednak

> "nadążać"...

> kwa

ja sobie bardzo chwale duze lustra w lacetti

ustaw je by bylo w nich widac troche karoserii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ustaw je by bylo w nich widac troche karoserii

Ustawiałem je już w różny sposób. Zmienia się oczywiście obszar widzenia, ale przekłamywanie odległosci pozostaje. Może jestem trochę uprzedzony, ale wydaje mi sie, że lusterka w "europejskich" samochodach, różnych Oplach, Fordach, Citroenach, mają zdecydowanie mniejsze promienie krzywizny niż lusterka aut "azjatyckich".

kwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ustawiałem je już w różny sposób. Zmienia się oczywiście obszar widzenia, ale przekłamywanie

> odległosci pozostaje. Może jestem trochę uprzedzony, ale wydaje mi sie, że lusterka w

> "europejskich" samochodach, różnych Oplach, Fordach, Citroenach, mają zdecydowanie mniejsze

> promienie krzywizny niż lusterka aut "azjatyckich".

> kwa

W sumie to mi to nie przeszkadza.

Najbardziej irytujące jest, że w niektórych autach lewe i prawe pokazują inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W JuEsEju jest prawo zakazujące oddalającego lewego lusterka bocznego. Wyjątkowo wkurzające.

Gdzieś (chyba w Motortrend) natknąłem się na utyskiwanie z tego powodu. Ciekawe, czym ten nonsens jest podyktowany... Ciekawe, czy tę bzdurę kiedykolwiek ktokolwiek zmieni. Mam nadzieję, że to kiedyś nastąpi.

W Impali miałem skandalicznie małe lewe lusterko, w Malibu małe, a w Equinoxie stanowczo za małe.

Jak od Olasa pożyczyłem Qashqaia - doświadczyłem niemal egzystencjalnej ulgi - duże, porządne, wypukłe lusterko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W JuEsEju jest prawo zakazujące oddalającego lewego lusterka bocznego. Wyjątkowo wkurzające.

Ja nie rozumiem tej tęsknoty do sferycznych lusterek. Przecież chyba ważniejsze jest prawidłowe - nomen omen - odzwierciedlenie odległości niż możność obserwacji całych akrów terenu. Zresztą można spojrzeć w prawe, sferyczne lusterko. Ale dzięki za ciekawą informację. Nie wiedziałem, że w USA są takie uregulowania.

kwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja nie rozumiem tej tęsknoty do sferycznych lusterek. Przecież chyba ważniejsze jest prawidłowe -

> nomen omen - odzwierciedlenie odległości niż możność obserwacji całych akrów terenu.

Lusterka sferyczne są moim zdaniem bardzo OK. Kiedyś, gdy oryginalne lustra z mojego skuterka poddawane były renowacji, założyłem płaskie... matko i córko - strach się bać... panic.gif Ale żeby nie było zbyt różowo - do kitu są za to lusterka asferyczne, z tym dodatkowym polem przy zewnętrznym brzegu, zakrzywionym jeszcze mocniej. Jest to oznaczane "kropeczkami" lub w inny, podobny sposób - to jest porażka, bowiem zniekształcają tak mocno, że mało co widać... facepalm%5B1%5D.gif

> Zresztą można spojrzeć w prawe, sferyczne lusterko.

W prawe lustro zerkasz, gdy chcesz zmienić pas na bardziej lewy? Ciekawe, ja tak nie potrafię... niewiem.gifbiglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A ja mam odwrotnie - od niedawna poruszam się też autem ze "zwykłymi" szkłami w lusterku i ... za

> mało widzę...

> Chętnie wymienię na panoramiczne.

Nie no, nie wymiękaj. Może wystarczy usadowić się bliżej kierownicy? biglaugh.gifzlosnik.gif

A na poważnie: w moim bolidzie mam sferyczne, ale mikrych rozmiarów. Dołożyłem więc na każdą stronę po lusterku dodatkowym (możecie je zauważyć w pojazdach "L"), które dość skutecznie poszerzyły pole widzenia. Mają jednak nieco większą krzywiznę i troszkę bardziej oddalają, niż fabryczne szkła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tu nie chodzi o "dogadzanie' - w zwykłych masz o wiele mniejszą widoczność.

Zamień sobie na lusterka od focusa I, to jego jedyna zaleta w moich oczach - lusterka w których widać wszystko i to od strony kierowcy jak i pasażera ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Złej baletnicy..."

Wybaczcie, ale ma to znaczenie jak zeszłoroczny śnieg.

Skoro siada się za kółkiem to trzeba potrafić się przystosować.

Jeśli ktoś nie potrafi to nie powinien siadać i nie narzekać.

Tyle w temacie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wybaczcie, ale ma to znaczenie jak zeszłoroczny śnieg.

> Jeśli ktoś nie potrafi to nie powinien siadać i nie narzekać.

Coś z kwantyfikatorami wyszło Ci "nie teges"... Ale wybaczamy... Zwłaszcza, że "tyle w temacie".

kwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.