Skocz do zawartości

[GzAK] A takie zadymiarskie hobby tu sie nadaje??


kilermati

Rekomendowane odpowiedzi

> ??

food.giffood.giffood.gif

Jeszcze tylko przepis na mięcho (przyprawianie) + opis wędzenia (jak długo, w jaki sposób) i będzie super wink.gif

Btw. Mam murowanego grilla, jakby tak z niego wędzarnie zrobić ? Front jakoś zatkać (drzwi z blachy) i komin przytkać, da się ? Pochwalcie się fotami wędzarni zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeszcze tylko przepis na mięcho (przyprawianie) + opis wędzenia (jak długo, w jaki sposób) i

> będzie super

> Btw. Mam murowanego grilla, jakby tak z niego wędzarnie zrobić ? Front jakoś zatkać (drzwi z

> blachy) i komin przytkać, da się ? Pochwalcie się fotami wędzarni

więc tak.. przepis na 10 kg mięsa w 2 przypadkach

- 5 l wody

- 60 dkg soli (dla lubiących słono) lub 40 dkg dla lubiących mniej słono

- max 20g saletry spożywczej (im będzie mniej tym może być więcej szarych plam w rdzeniu mięsa)

- ziółka według własnych upodobań

- 15 -20 ząbków czosnku

Wodę gotujemy z ziółkami dodajemy sól z saletrą i mieszamy do rozpuszczenia

Po wystudzeniu wody z ziółkami wlewamy do pojemnika nie reagującego z solą (najlepiej kamionki) dodajemy pokrojony czosnek i wkładamy mięcho do zalewy. ZALEWA MUSI BYĆ ZIMNA - max to temperatura pokojowa ale najlepiej całkiem zimna np 8 stopni C.

Ja wkładam wszystkie kawałki mięsa do tego roztworu i wkładam do lodówki na 12-14 dni NALEŻY PAMIĘTAĆ O poczatkowo codziennym (7 dni) a potem co drugi dzien przewracaniu mięsa w pojemniku celem dokładnego zaprawienia mięska.

NIE NASTRZYKUJE mięsa mimo iż w większości przepisów ten proceder się stosuje.

Po 12 -14 dniach wyciągam mięso - płukam z ziółek i solanki pod bieżącą woda - wkładam w siatki lub wiąże i wieszam w chłodnym miejscu na co najmniej 1 dzień aby mięso obciekło z resztek wody i solanki.

Wędzenie przeprowadzam w ten sposób że do NAGRZANEJ wędzarni wkładam mięso tak aby sie nie stykało ze soba i wędze najpierw w temperaturze około 50stopni przez 3 godziny a następnie podwyższam do około 60-70 stopni na kolejne 3 godziny.

Wędze drewnem bukowym (można różne liściaste)- NIE NALEŻY STOSOWAĆ drewna iglastego.

to tak ogółem..... 893goodvibes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nadaje się, nadaje

> ale może jakieś szczegóły tej zadymiarki

> właśnie sam planuje coś podobnego stworzyć

zadymiarka ma 35 lat i jeszcze ojciec z kolegami na warsztacie ją sklecił z kątowników i blachy najzwyklejszej.

stala taka nie zakonswowana (jakims olejem kiedys tam nasmarowana z zewnątrz) ostatnie 20 lat nietykana pod chmurką

przed świętami ja przepalilem tak zeby resztki oleju wypalic to nawet blacha się dolnymi partiami poprzeplała...

wymiary strzelam ... 1,6 m wysokości 60 cm głebokości i 45 cm szerokości - wchodzi do tego około 12 szt mięcha nie największych (4x3)

w oryginale miala palenisko bezposrednio pod mięchem jednak ja na razie zrobiłem prowizorke z paleniskiem zaraz obok - jak nie zapomnę to zrobie zdjęcie... na wiosnę planuje przekopac 2-3 metrowy kanał i palenisko zrobić oddalone od zadymiarki. zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na pewno jeden z autokącikowiczów z Łodzi zajmuje się takimi zadymami wiem bo właśnie jedziemy

> odebrać pare kilo szyneczek, baleronu i schabu

oo widzisz ja tez ostatnio wyslalem kompanowi z AK wędlinki do testów do Krakowa hehehe zlosnik.gif twierdzi ze dooobre hehe.gifpalacz.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ale może jakieś szczegóły tej zadymiarki

Na początek przygody z wędzeniem wystarczy metalowa beczka 200l i metr starej rynny grinser006.gif którą wprowadzasz otworem w dolnej części beczki. Beczka z rurą wkopana na 20 cm i na końcu urobione palenisko z przykryciem, może być kawałek blachy albo płyta chodnikowa. Do domowo działkowych zastosowań taka beczka obudowana otoczakami z ładnym drewnianym przykryciem sprawdzi się "na stałe" ok.gifzlosnik.gif.

286667508-Przechwytywanie.JPG

post-103354-14352519056599_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na początek przygody z wędzeniem wystarczy metalowa beczka 200l i metr starej rynny którą

> wprowadzasz otworem w dolnej części beczki. Beczka z rurą wkopana na 20 cm i na końcu urobione

> palenisko z przykryciem, może być kawałek blachy albo płyta chodnikowa. Do domowo działkowych

> zastosowań taka beczka obudowana otoczakami z ładnym drewnianym przykryciem sprawdzi się "na

> stałe" .

Nie wszędzie na działkach przepisy pozwalają na palenie otwartego ognia. W moich okolicach jakby co poniektórzy sąsiedzi coś takiego przyuważyli, to spodziewałbym się wizyty smutnych panów szybciej niż straży do pożaru wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> skoro juz mnie wywołałaś to jestem obecny i pochwale sie swoja budowlą.

> a tu juz sie dymi a miesko obsycha

> a tu efekt

noo ladna budowla - ja raczej zostanę przy mojej prostej blaszance:d tylko kanal musze w ziemi wykopac coby bylo lepsze "sterowanie" dymem.

Widze ze kolega duuuzo mniej obwedza niz ja ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie no.....

> Ja to chyba po baniku Wam walnę

poczekaj może ktoś jakąś paczuszkę dla modów przygotuje i podeśle na wskazany adres zlosnik.gif

swoją drogą sam zastanawiam się nad budową wędzarni na wiosnę. W głowie mam kilka pomysłów jak to wykonać, ale jeszcze trzeba przemyśleć pewne sprawy i doczytać troszkę w tej tematyce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> poczekaj może ktoś jakąś paczuszkę dla modów przygotuje i podeśle na wskazany adres

swieta juz były i mokołaj tez juz był teraz to chyba zajączek moze cos przyniesc 270751858-jezyk.gif ale to jeszcze troche czasu

> swoją drogą sam zastanawiam się nad budową wędzarni na wiosnę. W głowie mam kilka pomysłów jak to

> wykonać, ale jeszcze trzeba przemyśleć pewne sprawy i doczytać troszkę w tej tematyce

ja najpierw chciałem zrobic taka prosta z beczki, ale teść stwierdził ze będzie szpecić działkę i dołożył się do budowy no i wyszło to co wyszło.

Co do wszelkich porad i wskazówek nieocenione jest wedliny domowe ja czerpie wiedze głownie z tamtąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie jedno błahe/głupie pytanie...

Jak robicie kiełbasę to widzę że wygląda tak jak w sklepie, czyli z jednej strony zaokrąglona a z drugiej jakby ta końcówka była ściśnięta, jak to się robi ??

Bo wygląda normalnie jak z fabryki a nie jak z domowego wyrobu niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A ja mam takie jedno błahe/głupie pytanie...

> Jak robicie kiełbasę to widzę że wygląda tak jak w sklepie, czyli z jednej strony zaokrąglona a z

> drugiej jakby ta końcówka była ściśnięta, jak to się robi ??

> Bo wygląda normalnie jak z fabryki a nie jak z domowego wyrobu

kiełbase sam robiłem dopiero raz, ale kilka razy juz wędziłem

i to zagięcie to jest od tego ze kiełbaska wisi sobie na kiju owinięta i tak ladnie sie robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A widzisz....

> Wiedziałem że coś mi tu nie pasi

Często nie mam czasu na robotę z mięsem, a chciałoby się czegoś lepszego, uwędzonego a nie popyzianego płynem wędzarniczym, z czego nie leje sie woda itp hehe.gif więc jadę po bandzie biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.