Skocz do zawartości

Wypadek nakręcony kamerką samochodową


Mantom

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do osób które przerabiały praktycznie temat. Powiedzmy ze jest jakiś wypadek który uwieczniła nasza kamerka i przyjechała Policja. Jeśli zgłosimy że nakręciliśmy to kamerką to czy policjant może zażądać "pozyczenia" zlosnik.gif kamerki albo samej karty pamięci? Pytam bo widziałem w pewnym programie w TV jak chłopak przypadkowo nakręcił komórką jakies przestepstwo i policjant powiedział, że "musza na razie zabezpieczyć telefon" oslabiony.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pytanie do osób które przerabiały praktycznie temat. Powiedzmy ze jest jakiś wypadek który

> uwieczniła nasza kamerka i przyjechała Policja. Jeśli zgłosimy że nakręciliśmy to kamerką to

> czy policjant może zażądać "pozyczenia" kamerki albo samej karty pamięci? Pytam bo widziałem

> w pewnym programie w TV jak chłopak przypadkowo nakręcił komórką jakies przestepstwo i

> policjant powiedział, że "musza na razie zabezpieczyć telefon"

taki wymóg, żeby w razie gdyby komuś przyszło podnosić, że nagranie jest montowane. Powołuje się biegłego etc.

Np. podczas oględzin gdzie wykonywane są zdjęcia wpisywany jest model aparatu, nr seryjny etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Aby nagranie cyfrowe było istotne w sprawie, musi być przekazane wraz z urządzeniem, którym zostało

> dokonane. Tyle wiem ze swojej praktyki.

Co to za praktyka?

I co - nagrania z monitoringu miejskiego dostarczane są z całym centrum monitoringu i kamera demontowana z ulicy, przy fotce na rok demontowany jest fotoradar i załączany do akt a przy mobilnym wideorejestratorze na salę sądową wjeżdża nieoznakowany radiowóz?

W sądzie dowodem będzie wszystko, co sąd uzna za dowód. Ma tu daleko idącą swobodę. A jak drugiej stronie uda się (ewentualnie) podważyć wiarygodność dowodu, z pomocą powołania biegłego - to dopiero jakiekolwiek ekspertyzy się pojawiają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> czy policjant może zażądać "pozyczenia" kamerki albo samej karty pamięci?

Policjant może mieć różne dziwne pomysły. Zwłaszcza, że nie musi się znać i wiedzieć, na jakim nośniku jest nagranie.

Z praktyki - "administrowałem" kiedyś monitoringiem w pewnym bloku. Zdarzyły się "za mojej kadencji" dwie kradzieże zarejestrowane przez monitoring. To policja kazała mi zabezpieczyć te nagrania. I tyle. Nawet potem się nie zgłosili. Z własnej inicjatywy zgrywałem te nagrania na nośniki okradzionych. Nie wiem, czy potem coś z tym robili. Generalnie nikt nie wymyślił, żeby demontować monitoring czy wyciągać dysk z rejestratora.

W sprawie cywilnej zdarzyło mi się dostarczyć jako dowód nagranie zarejestrowane na telefonie - ale do sądu dostarczone jako CDDA (żeby nie było problemu z odtworzeniem, bo HNFI jakimi urządzeniami będzie dysponował sąd). Nie było problemu - może dlatego, że druga strona nie kwestionowała nagrania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie taka sytuacja miała miejsce swego czasu pod firmą, w której pracowałem. Wypadek zdarzył się pod balkonem, kumpel bawił się kamerą i wszystko nagrał.

Policjant poprosił o przesłanie nagrania na adres e-mail, a potem wezwał kumpla do złożenia zeznań. I tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Aby nagranie cyfrowe było istotne w sprawie, musi być przekazane wraz z urządzeniem, którym zostało

> dokonane. Tyle wiem ze swojej praktyki. Chodzi o potwierdzenia autentyczności.

Z tego co mi wiadomo, to nie tyle z urządzeniem (bo model i nr seryjny urządzenia policjant może sobie spisać w notatce, dokonać przy tym oględzin urządzenia), co nośnikiem oryginalnym. I to też nie musi zatrzymywać nośnika, o ile wykonawca zdjęć/filmu pofatyguje się z nim na komisariat, gdzie "komisyjnie" technik policyjny zgra materiał w obecności wykonawcy i drugiego policjanta, zaś obecni podpiszą się pod oświadczeniem o oryginalności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Aby nagranie cyfrowe było istotne w sprawie, musi być przekazane wraz z urządzeniem, którym zostało

> dokonane. Tyle wiem ze swojej praktyki. Chodzi o potwierdzenia autentyczności.

Bzdura... Jakoś sąd zatwierdził nagranie, które ze swojego telefonu wysłałem przez BT na telefon policjanta, a on to potem zgrał na płytę... smirk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> policjant powiedział, że "musza na razie zabezpieczyć telefon"

Telefon zabezpieczą jeżeli zapis jest w pamięci telefonu, jak jest na karcie SD to zabezpiecza się oryginalny nośnik, ażne jest żeby był oryginalny, a nie kopia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> pofatyguje się z nim na

> komisariat, gdzie "komisyjnie" technik policyjny zgra materiał w obecności wykonawcy i

> drugiego policjanta, zaś obecni podpiszą się pod oświadczeniem o oryginalności.

no to jakbym miał marnować parę godzi, to bym mu "pożyczył" kartę za 25pln i tyle ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Telefon zabezpieczą jeżeli zapis jest w pamięci telefonu, jak jest na karcie SD to zabezpiecza się

> oryginalny nośnik, ażne jest żeby był oryginalny, a nie kopia.

Błądzisz... Masz 10 kart miniSD z tym samym nagraniem, jak wskażesz która jest "oryginalna"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Błądzisz... Masz 10 kart miniSD z tym samym nagraniem, jak wskażesz która jest "oryginalna"?

Skąd masz 10? Jeździsz z 10-cioma kamerami na przedniej szybie? To dostaniesz mandat za "choinkę" zmniejszającą pole widzenia. wink.gif

A tak serio - oryginalna będzie ta, którą wyciągniesz z urządzenia rejestrującego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Skąd masz 10? Jeździsz z 10-cioma kamerami na przedniej szybie? To dostaniesz mandat za "choinkę"

> zmniejszającą pole widzenia.

> A tak serio - oryginalna będzie ta, którą wyciągniesz z urządzenia rejestrującego.

A jak to stwierdzisz? smirk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Skąd masz 10? Jeździsz z 10-cioma kamerami na przedniej szybie? To dostaniesz mandat za "choinkę"

> zmniejszającą pole widzenia.

> A tak serio - oryginalna będzie ta, którą wyciągniesz z urządzenia rejestrującego.

A czy jest jakaś różnica między oryginałem a kopią? Po co im oryginał skoro kopia co do bita jest identyczna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A czy jest jakaś różnica między oryginałem a kopią? Po co im oryginał skoro kopia co do bita jest

> identyczna?

Do tego, żeby cwana pipa z obrony kogoś, kto np. uczynił prawidłowo przechodzącego pieszego inwalidą, nie powiedziała "nie ma pewności co do oryginalności nagrania, więc spadajcie, bo mój klient jest niewinny.". Dura lex sed lex.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A jak to stwierdzisz?

a niby jak miałem skopiować kartę w oczekiwaniu na Policję? Zwłaszcza, że nagranie będzie trwało ciągle do przyjazdu Policji. W obecności policjanta wyjmuję ją z kamery, na co ten spisuje stosowną notatkę. Spisuje moje dane w razie coś, do sądu.

Dla zainteresowanych: oryginał dla biegłego, daje większą pewność ,że nic modyfikowane nie było, kopia mogła zostać nagrana po modyfikacji i adwokat może kwestionować wagę dowodu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.