Skocz do zawartości
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Autokącik

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

[Budowlane] Tłuste paski na ścianach w miejscu kabli el.

Featured Replies

Napisano

Cześć.

Nie znam się zbytnio na budowlance, stąd pytania może banalne.

Jest sobie wyremontowane mieszkanie, położone nowe tynki i farby.

Po jakimś czasie, w miejscu gdzie idą kable elektryczne wychodzą ciemne plamy/paski - jakby ktoś pojechał tłustym paluchem po kablach, które znajdują się pod spodem.

Szykuje mi się remont innego mieszkania i chciałbym uniknąć takich "atrakcji" dlatego pytam w czym jest problem?

1. Za płytko położone kable?

2. Złe kable / izolacja?

3. Za wcześnie kładziona farba?

4. Brak peszla?

hmm.gif

Oczywiście ekipa będzie inna niż ta, co dała wcześniej ciała ale i tak nie gwarantuje to poprawności wykonania dopóki samemu się tego nie przypilnuje... crazy.gif

Napisano

Cos takiego pojawilo sie u rodzicow w miejscach, gdzie kable byly za plytko. U mnie w mieszkaniu zrobilem glebsze bruzdy i takich problemow nie mam.

Napisano
  • Autor

Dzięki, a kable u rodziców zostały stare, czy były wymieniane? hmm.gif

Napisano

> Dzięki, a kable u rodziców zostały stare, czy były wymieniane?

U rodzicow tez robilem elektryke, ale widac w paru miejscach (glownie przedpokoj, kinkiety) za plytkie byly bruzdy, a przykryte tylko gipsem i gladzia gipsowa.

Napisano

> Po jakimś czasie, w miejscu gdzie idą kable elektryczne wychodzą ciemne plamy/paski - jakby ktoś

> pojechał tłustym paluchem po kablach, które znajdują się pod spodem.

Mam podobnie w siebie w mieszkaniu.

Wygląda jakby kable był tłuste i to przesiąkało przez tynk.

Przez 10 lat było już 2 razy malowane i dalej widać.

Napisano
  • Autor

Ano, malowanie nic nie daje.

Z tego co czytam w sieci - to pomaga walnięcie jakąś rozcieńczoną olejną i na to właściwa farba.

Napisano

> Ano, malowanie nic nie daje.

> Z tego co czytam w sieci - to pomaga walnięcie jakąś rozcieńczoną olejną i na to właściwa farba.

Po co kombinować jeśli jest specjalna farba do zamalowywania plam:

z11734896Q,Farba-akrylowa-do-scian-i-sufitow-Sniezka-na-zacieki.jpg

Napisano
  • Autor

> Po co kombinować jeśli jest specjalna farba do zamalowywania plam:

ok.gif

Napisano

> Ano, malowanie nic nie daje.

> Z tego co czytam w sieci - to pomaga walnięcie jakąś rozcieńczoną olejną i na to właściwa farba.

dokładnie ok.gif umnie jak parkieciarz kończył podłogi i olejował je to w kilku miejscach zachlapał ścianę - malarze zamalowali plamy olejną a potem właściwą farbą (lateksową)

Napisano

1. Chińskie przewody sprzedane na lewo w hurtowni

2. Ktoś tłustymi łapskami kładł przewody (mało prawdopodobne, by miał aż tak tłuste ręce grinser006.gif )

3. Za płytkie bruzdy

Napisano

A czy czasem nie masz cieplejszej ściany w tym miejscu? Same kable nie powinny chyba powodować aż takich problemów. Widziałem podobny przypadek na jednym mieszkaniu - winna była instalacja, tandetne kable lub źle dopasowane obciążenie do nich - ściana była gorąca w tym miejscu.

Napisano
  • Autor

> A czy czasem nie masz cieplejszej ściany w tym miejscu?

Nie, nie. Kable się nie grzeją, poza tym dotyczy to wszystkich ścian i miejsc, gdzie np. jedynym obciążeniem jest mała żarówka w dodatku sporadycznie włączana.

Napisano

> Nie, nie. Kable się nie grzeją, poza tym dotyczy to wszystkich ścian i miejsc, gdzie np. jedynym

> obciążeniem jest mała żarówka w dodatku sporadycznie włączana.

Bo tu chodzi o elektrostatyke - wokół zbyt płytko osadzonych kabli wytwarza sie pole na tyle silne na powierzchni ściany, że przyciąga kurz.

Napisano

Przekonany jestem że nie chodzi o elektrostatykę. Takie same "kwiatki" o których pisze autor wątku wychodzą przy kablach w których nie płynie prąd (nie podłączone jeszcze do rozdzielni), przy zwykłych skrętkach, przy wielo parowych (instalacje alarmowe etc...). Gdyby to była elektrostatyka problem nie mijałby po zastosowaniu farb odcinających. Choćby takich o których ktoś już wspomniał.

Ciekawostka... Kolory - fiolety, ciemne beże, pomarańcze... przebarwiają na ciemno. Kolor niebieski na jasno icon_eek.gif Na niebieskim robią się białe paski.

Jak dla mnie śliski temat zlosnik.gif Wydaje mi się że któryś ze składników z którego zrobiona jest izolacja wchodzi w jakiś sposób w reakcję z pigmentami farby. W kilku przypadkach z którymi miałem styczność pomogło zastosowanie wspomnianej farby, ale wielowarstwowo. Zdarzyło się że przy jednej, dwóch warstwach przebarwienia jeszcze wychodziły (choć o wiele słabsze). Może to kwestia położenia odpowiedniej (skutecznej) grubości tej farby.

Napisano

> Bo tu chodzi o elektrostatyke - w

Na pewno nie - u Rodziców podobne "kwiatki" są w przedpokoju od kabla domofonu, a tam 220v nie ma.

Dodatkowo "tłuste" wychodzi na farbie lateksowej, zmywalnej na mokro (tzw. farba łazienka i kuchnia).

Napisano

> Bo tu chodzi o elektrostatyke

Elektrostatyka jak sama nazwa wskazuje dotyczy elektryczności statycznej.

W przewodach w ścianie trudno mówić o ładunkach statycznych grinser006.gif

Gdyby było jak mówisz to dotknięcie zaizolowanego kabla zasilającego np. od pralki groziłoby porażeniem ładunkiem statycznym.

Napisano

> Bo tu chodzi o elektrostatyke - wokół zbyt płytko osadzonych kabli wytwarza sie pole na tyle silne

> na powierzchni ściany, że przyciąga kurz.

rotfl.gif

Napisano

Ha ha, gdzieś tak kiedyś przeczytałem i uwierzyłem, jak dla mnie miało to sens. Bo jakieś utłuszczanie ściany uzależnione od materiału izolacji do mnie nie przemawia.

Napisano

> Ha ha, gdzieś tak kiedyś przeczytałem i uwierzyłem, jak dla mnie miało to sens. Bo jakieś

> utłuszczanie ściany uzależnione od materiału izolacji do mnie nie przemawia.

Toteż trzeba weryfikować informacje smile.gif To jest wiedza szkolna wink.gif

Co do reakcji chemicznej - ja bym to obstawiał - za płytko wkute i jakaś dziwna izolacja - robi się "zylc".

Napisano

> 1. Chińskie przewody sprzedane na lewo w hurtowni

Bzdura

> 2. Ktoś tłustymi łapskami kładł przewody (mało prawdopodobne, by miał aż tak tłuste ręce )

Bzdura

> 3. Za płytkie bruzdy

Mam takie efekty w 15-letnim domu jak i w 2-letnim mieszkaniu.

Chyba winne są zbyt płytkie bruzdy - ale dlaczego w ogóle tak się dzieje to nie wiem niewiem.gif

Napisano

Byłem dziś u rodziców 2letni nowy dom i to samo ale tylko na odcinku 1m za tv tamtędy idzie tylko kabel antenowy z satki pod tynkiem. I co powiecie praktycznie żadne napięcie kable bezpośrednio na murze a na to tradycyjny tynk i tylko na krotkimodcinku tłusta linia-ściana wewnętrzna i co na to powiecie?

Napisano

> Bzdura

Problem podrabianych przewodów, często nie spełniających norm nie jest wcale mały, choć nie nagłaśniany, bo jest mega na rękę developerom. Miałem w ręku taki tzw. leżak magazynowy - izolacja miała jakąś dziwną konsystencję - niby ok, ale coś tam było nie tak... no i brak oznaczeń poza metrami...

> Bzdura

Dlatego napisałem, że mało prawdopodobne. Ale tłuszcz ciężko zamalować.

> Mam takie efekty w 15-letnim domu jak i w 2-letnim mieszkaniu.

> Chyba winne są zbyt płytkie bruzdy - ale dlaczego w ogóle tak się dzieje to nie wiem

Reakcja izolacji z którymś składnikiem farby - jakby było głębiej wkute to pewnie problem by nie zaistniał.

Napisano

>> 1. Chińskie przewody sprzedane na lewo w hurtowni

> Bzdura

Nie byłbym taki pewien. Miałem do czynienia podczas instalacji z kablami "niewiadomego pochodzenia", izolacja miała inną twardość i strukturę w stosunku do kabli markowych, sam kabel też np. był bardziej miękki i miał minimalnie mniejszą średnicę rdzenia. Daleki jestem od uogólniania, że wszystkie takie kable są złe, ale na pewno te są inaczej robione niż tradycyjne. Stąd może też wynikać różnica ww "zatłuszczaniu" tynku.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

Ostatnio przeglądający 0

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.

Account

Navigation

Szukaj

Szukaj

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.