Skocz do zawartości

Pilarka spalinowa - tankowanie


slawekw

Rekomendowane odpowiedzi

Zakupiłem takową, żeby podcinać drzewa na mojej działce.

I zastanawiam się, jak rozwiązać kwestię tankowania.

1. Jak i gdzie kupić 0.5 litra benzyny noPB ? Na stacji mnie wyśmieją, do auta tankuję gnojówkę. Mogę kupić kanister 5l, ale to mi wystarczy na 100 lat...

2. Pilarki będę używał raz na sezon. Czyli zalewam paliwem, używam, zlewam paliwo ? Przez zimę się ta mieszkanka (benzyna z mixolem) rozwarstwi i zestarzeje...

3. Ponoć Stihl ma specjalną mieszkankę do takich zabawek (MotoMix), która się nie starzeje. Da się to gdzieś w PL (Warszawie) kupić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zakupiłem takową, żeby podcinać drzewa na mojej działce.

> I zastanawiam się, jak rozwiązać kwestię tankowania.

> 1. Jak i gdzie kupić 0.5 litra benzyny noPB ? Na stacji mnie wyśmieją, do auta tankuję gnojówkę.

> Mogę kupić kanister 5l, ale to mi wystarczy na 100 lat...

> 2. Pilarki będę używał raz na sezon. Czyli zalewam paliwem, używam, zlewam paliwo ? Przez zimę się

> ta mieszkanka (benzyna z mixolem) rozwarstwi i zestarzeje...

> 3. Ponoć Stihl ma specjalną mieszkankę do takich zabawek (MotoMix), która się nie starzeje. Da się

> to gdzieś w PL (Warszawie) kupić ?

a nie masz kosiarki spalinowej na czystą noPb?

i jeszcze jedno, kto teraz leje mixol do nowej pilarki spalinowej? zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a nie masz kosiarki spalinowej na czystą noPb?

Nie mam żadnego innego urządzenia na noPb.

> i jeszcze jedno, kto teraz leje mixol do nowej pilarki spalinowej?

A z czym się miesza benzynę, żeby stosować w silnikach dwusuwowych ?

Wydawało mi się że właśnie z mixolem (w instrukcji piszą o specjalnym oleju do 2-sówów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zakupiłem takową, żeby podcinać drzewa na mojej działce.

> I zastanawiam się, jak rozwiązać kwestię tankowania.

> 1. Jak i gdzie kupić 0.5 litra benzyny noPB ? Na stacji mnie wyśmieją, do auta tankuję gnojówkę.

> Mogę kupić kanister 5l, ale to mi wystarczy na 100 lat...

> 2. Pilarki będę używał raz na sezon. Czyli zalewam paliwem, używam, zlewam paliwo ? Przez zimę się

> ta mieszkanka (benzyna z mixolem) rozwarstwi i zestarzeje...

> 3. Ponoć Stihl ma specjalną mieszkankę do takich zabawek (MotoMix), która się nie starzeje. Da się

> to gdzieś w PL (Warszawie) kupić ?

Skoro masz działkę i drzewka pewnie masz i trawnik.

Do trawnika kosiarka spalinowa i jak kupisz 2-3 litry to zejdzie.

A jak nie zejdzie kup odśnieżarkę spalinową na zimę. zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie mam żadnego innego urządzenia na noPb.

> A z czym się miesza benzynę, żeby stosować w silnikach dwusuwowych ?

> Wydawało mi się że właśnie z mixolem (w instrukcji piszą o specjalnym oleju do 2-sówów).

Bo to jest Mixol, albo oleje innych marek, bez znaczenia bierz najtańszy. zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A z czym się miesza benzynę, żeby stosować w silnikach dwusuwowych ?

> Wydawało mi się że właśnie z mixolem (w instrukcji piszą o specjalnym oleju do 2-sówów).

olej, jak zwał tak zwał, te "specjalne" mają właśnie jakieś dodatki przeciw starzeniu hmm.gif

o ile pamiętam z instrukcji SOLO, to był zapis żeby nie stosować mieszanki starszej jak 3tyg

w praktyce nie raz lało się benzynę która stała pół roku i nic nie było

do kosiarki kupuje po 2L, przy okazji tankowania auta starcza na jakieś 2-3m

może podjedź z jakimś znajomym co ma noPB i wlej te 0,5L ?

a tak poza tym, trza było kupić elektryka grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zakupiłem takową, żeby podcinać drzewa na mojej działce.

> I zastanawiam się, jak rozwiązać kwestię tankowania.

> 1. Jak i gdzie kupić 0.5 litra benzyny noPB ? Na stacji mnie wyśmieją, do auta tankuję gnojówkę.

> Mogę kupić kanister 5l, ale to mi wystarczy na 100 lat...

> 2. Pilarki będę używał raz na sezon. Czyli zalewam paliwem, używam, zlewam paliwo ? Przez zimę się

> ta mieszkanka (benzyna z mixolem) rozwarstwi i zestarzeje...

> 3. Ponoć Stihl ma specjalną mieszkankę do takich zabawek (MotoMix), która się nie starzeje. Da się

> to gdzieś w PL (Warszawie) kupić ?

Kup kanister 5 l i zatankuj 5 l.

W osobnym pojemniku rób mieszankę ( ja dostałem taką butelkę z pilarką - jest tam podziałka ile dolać oleju )

Olej kup jakiś dobry np ( makita )

Różnica do miksolu 30 zl do 10 za miksol.

Zużywa się tego tak mało że dla dobrego samopoczucia warto wziąć lepszy olej.

Noś ze sobą klucz do naciągania łańcucha i dbaj o jego naciąg.

Kup też sobie lejek do tankowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Ile jest tych drzew że wypalisz tylko 0,5l paliwa? icon_eek.gif

2 ) Na stacji paliw bez problemu kupisz dodatek na mieszankę ( w zależności od sprzętu- 100ml jest na 2,5l lub 5 l paliwa) . Z tym że "setka" dodatku kosztuje ok.6zł a jak kupisz w opakowaniu 1l to powinno kosztować 15-25zł ( w zależności od producenta)

3) Zgodnie z przepisami można zatankować minimum 2l (w zależności od dystrybutora) żeby dystrybutor odmierzył prawidłową dawkę paliwa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> olej, jak zwał tak zwał, te "specjalne" mają właśnie jakieś dodatki przeciw starzeniu

> o ile pamiętam z instrukcji SOLO, to był zapis żeby nie stosować mieszanki starszej jak 3tyg

> w praktyce nie raz lało się benzynę która stała pół roku i nic nie było

też tak robię, jak na razie efektów negatywnych brak.

> do kosiarki kupuje po 2L, przy okazji tankowania auta starcza na jakieś 2-3m

> może podjedź z jakimś znajomym co ma noPB i wlej te 0,5L ?

ew. podjechać na jakieś neste i podejść do kogoś kto będzie zalewał benzynę. Raczej nie powinno być problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 3) Zgodnie z przepisami można zatankować minimum 2l (w zależności od dystrybutora) żeby dystrybutor

> odmierzył prawidłową dawkę paliwa .

Myślisz, że mniej nie sprzedadzą grinser006.gif

Kiedyś zalewałem do skutera za 5-aka, bo więcej kasy nie miałem przy sobie, a akurat paliwa brakło, bo wskaźnik oszukiwał sciana.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 1) Ile jest tych drzew że wypalisz tylko 0,5l paliwa?

Zero - i taki stan chcę utrzymać smile.gif

Ta działka to była działka rolna, w każdej chwili mogę ją przekwalifikować i zacząć coś budować.

Przez kilkanaście lat nic się tam nie działo - i wyrósł mały las smile.gif

W zeszłym roku uporałem się z tematem (zezwolenie z gminy na wycinkę + wycinka wszystkich większych drzew). Teraz chcę raz do roku zaglądać i na bieżąco ścinać co większe drzewa.

Po co mi w takim razie piła spalinowa ? Bo jestem gażeciarzem i zawsze chciałem taką mieć.

Zastanawiam się tylko, czy to normalne że jest tyle problemów z uzyskaniem odrobiny paliwa do niej smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zastanawiam się tylko, czy to normalne że jest tyle problemów z uzyskaniem odrobiny paliwa do niej

ale jaki problem ? bo ja nigdy takiego nie miałem a pilarkę spalinową miałem w domu od dawna hmm.gif

kupujesz 5L kanisterek (niektóre stacje burzą się jakbyś chciał nalać np do pojemnika po płynie do spryskiwaczy wink.gif),

jedziesz na stacje tankujesz z 2L (można pewnie i mniej), rozrabiasz sobie mieszankę w drugim mniejszym (ja nawet robiłem w butelce po coli, podpatrzone zresztą u pilarza) i ogień

problemy to się dopiero zaczną - ostrzenie łańcucha, czyszczenie filtrów itd grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zero

>..........

> Teraz chcę raz do roku zaglądać i na bieżąco ścinać co większe drzewa.

sądzisz że w ciągu roku może Ci znów tam las urosnąć i znów będziesz potrzebował pilarki spalinowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zero - i taki stan chcę utrzymać

> Ta działka to była działka rolna, w każdej chwili mogę ją przekwalifikować i zacząć coś budować.

> Przez kilkanaście lat nic się tam nie działo - i wyrósł mały las

> W zeszłym roku uporałem się z tematem (zezwolenie z gminy na wycinkę + wycinka wszystkich większych

> drzew). Teraz chcę raz do roku zaglądać i na bieżąco ścinać co większe drzewa.

> Po co mi w takim razie piła spalinowa ? Bo jestem gażeciarzem i zawsze chciałem taką mieć.

> Zastanawiam się tylko, czy to normalne że jest tyle problemów z uzyskaniem odrobiny paliwa do niej

To skoro jesteś gadżeciarzem i lubisz spalinówki (jak ja smile.gif ) kup jeszcze kosę spalinową.

Używanie piły do drzewek średnicy ołówka czy ciut większej mija się z celem, kosa załatwia temat elegancko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To skoro jesteś gadżeciarzem i lubisz spalinówki (jak ja ) kup jeszcze kosę spalinową.

> Używanie piły do drzewek średnicy ołówka czy ciut większej mija się z celem, kosa załatwia temat

> elegancko.

Takie małe drzewka to ja zostawiam - miejscowi sami je wyłamują.

Chcę na bieżąco wycinać te większe (ok. 10 lat)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> czytaj uważnie - gadżeciarz z niego i lubi pilarki

tak wiem że on po prostu chce mieć pilarkę bo tak wink.gif co nie zmienia faktu ze przez rok może mu co najwyżej się pojawić jakaś mała chabinka średnicy zapałki - imho jak juz ktoś zauważył przydałaby sie do kompletu do pilarki jeszcze jakaś kosa spalinowa ewentualnie by mozna było sie zastanowić nad traktorkiem do koszenia trawy oraz glebogryzarka smile.gif

Sądzę że problem co zrobić z paliwem by się wtedy rozwiązał smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jedziesz na stacje tankujesz z 2L (można pewnie i mniej), rozrabiasz sobie mieszankę w drugim

> mniejszym (ja nawet robiłem w butelce po coli, podpatrzone zresztą u pilarza) i ogień

Mogłeś to jakoś inaczej ująć, bo rzeczywiście coś podpali hahaha.gif

Do autora:

Bierzesz karnisterek, idziesz na stacje, kupujesz 2 litry paliwa (spokojnie sprzedadzą, sprzedadzą - zapytaj na stacji za ile "młodzież" tankuje skutery rotfl.gif ) w domu dolewasz do tego paliwa 40ml (jeśli masz mieszaknę 1:50) oleju do silników 2T, mieszasz, wlewasz do piły i odpalasz zlosnik.gif

Ja ostatnio odpalałem piłę na paliwie zatankowanym latem zeszłego roku, z mieszanką i olejem do kosy (kosa mieszanka- 1:40, piła mieszanka 1:50, olej do paliwa powinienem używać oryginalny z husqvarny - zielony, a użyłem zwykły z orlenu - czerwony), trochę kopciła, i dość ciężko odpalała ale odpaliła (temp. otoczenia ok. 0*C, piła nie palona od jesieni wink.gif).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mogłeś to jakoś inaczej ująć, bo rzeczywiście coś podpali

> Do autora:

> Bierzesz karnisterek, idziesz na stacje, kupujesz 2 litry paliwa (spokojnie sprzedadzą, sprzedadzą

> - zapytaj na stacji za ile "młodzież" tankuje skutery ) w domu dolewasz do tego paliwa 40ml

> (jeśli masz mieszaknę 1:50) oleju do silników 2T, mieszasz, wlewasz do piły i odpalasz

> Ja ostatnio odpalałem piłę na paliwie zatankowanym latem zeszłego roku, z mieszanką i olejem do

> kosy (kosa mieszanka- 1:40, piła mieszanka 1:50, olej do paliwa powinienem używać oryginalny z

> husqvarny - zielony, a użyłem zwykły z orlenu - czerwony), trochę kopciła, i dość ciężko

> odpalała ale odpaliła (temp. otoczenia ok. 0*C, piła nie palona od jesieni ).

Lepiej jednak jest mieszac mniejsze ilosci, ja mieszam paliwo na poczekaniu mam dwa pojemniki z podzialka o pojemnosci 500 ml i 1000ml do tego kupilem w aptece zwykla strzykawke chyba 20 ml i dorabiam sobie paliwo wg potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat ogarniam już od kilku lat i nigdy nie maiłem problemu ze starym paliwem

zawsze mieszam na początku sezonu 5l z olejem (kupuje tylko dedykowany do danego urządzenia) i po zakończeniu sezonu najczęściej nawet jak coś zostanie to zostawiam do przyszłego roku i jeszcze nigdy szlak pilarki/kosy/kosiarki nie trafił.

Więc jak tniesz mało to jedź kup 2l pb do tego i tak musisz kupić domieszkę do paliwa w ilości mni 0,5l (takie najmniejsze widziałem w sprzedazy) i namieszaj w karnisterku na cały sezon a po sezonie reszte wylej jak obawiasz się o urządzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Więc jak tniesz mało to jedź kup 2l pb do tego i tak musisz kupić domieszkę do paliwa w ilości mni

> 0,5l (takie najmniejsze widziałem w sprzedazy)

W castoramie widziałem takie malutkie 100ml opakowania (w sklepach z pilarkami też są), więc nie musi autor kupować 0,5l wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zakupiłem takową, żeby podcinać drzewa na mojej działce.

> I zastanawiam się, jak rozwiązać kwestię tankowania.

> 1. Jak i gdzie kupić 0.5 litra benzyny noPB ? Na stacji mnie wyśmieją, do auta tankuję gnojówkę.

Kup kanister litrowy czy dwulitrowy i poproś jakiegoś znajomego jeżdżącego na prawdziwym paliwie zlosnik.gif żeby Ci go zatankował przy okazji tankowania auta, oddasz mu te kilka złotych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie chce mi się czytać całego wątku, ale dobrze radzę. Kup dedykowany czerwony olej stihl do

> benzyny. Znacznie przedłużysz życie pilarki.

Dokładnie tak jak napisał kolega. Kup firmowy olej Stihl, Husqvarna (ja Makity nie polecam). Mixolem będziesz zalewał jak sprzęt będzie dogorywał.

Jeżeli masz nóweczkę to na początku nie lej dokładnie w proporcji 1:50 tylko trochę więcej tego oleju 1:40 (tak kiedyś się mieszało) bo sprzęt wymaga dotarcia. Jedynym minusem , który zauważysz/poczujesz będzie większe kopcenie.

Nie jest prawdą, że pił nie trzeba samodzielnie docierać - nawet te po 3000zł (np. husqvarny z serii XP) wymagają delikatnego traktowania na początku (czyli pierwsze kilka godzin pracy) gałązki nie grubsze niż wąż dystrybutora paliwa na stacji. Warto też nie zabierać się po pierwszym cieciu za ostrzenie łańcucha w sensie kasowania ogranicznika szczeliny wrębowej...

Co do starości paliwa to zależy od konkretnego sprzętu: pilarka Husqvarna 350 nie odczuwa nawet półrocznej mieszanki natomiast kosiarka spalinowa Honda HRZ536ctde wyraźnie gorzej pracuje jak mieszanka ma tylko 3 tygodnie. Silniki Hondy nie trawią ponadto brudnego paliwa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zakupiłem takową, żeby podcinać drzewa na mojej działce.

> I zastanawiam się, jak rozwiązać kwestię tankowania.

> 1. Jak i gdzie kupić 0.5 litra benzyny noPB ? Na stacji mnie wyśmieją, do auta tankuję gnojówkę.

> Mogę kupić kanister 5l, ale to mi wystarczy na 100 lat...

> 2. Pilarki będę używał raz na sezon. Czyli zalewam paliwem, używam, zlewam paliwo ? Przez zimę się

> ta mieszkanka (benzyna z mixolem) rozwarstwi i zestarzeje...

> 3. Ponoć Stihl ma specjalną mieszkankę do takich zabawek (MotoMix), która się nie starzeje. Da się

> to gdzieś w PL (Warszawie) kupić ?

jak będziesz potrzebował paliwa daj znać tankując napełnie bańkę zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> kosiarka spalinowa Honda HRZ536ctde wyraźnie gorzej pracuje jak mieszanka ma tylko 3 tygodnie.

> Silniki Hondy nie trawią ponadto brudnego paliwa...

> A to nie jest sprzęt z silnikiem 4T? Przygotowujesz do niego mieszankę?

> Pozdro.

Tak, tak to 4 takt. Miałem na myśli, że nie lubi starego i brudnego paliwa. Samo paliwo wlewam zawsze przez papierowy filtr do kawy.

Już chyba tego modelu nie robią - ale polecam zastosowany tam patent skrętnych/bądź nie przednich kół. Jak ktoś ma dużo drzewek, krzaczków, architektury ogrodowej to jest nieoceniona wygoda.

hrz536ctde_5.jpg

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dokładnie tak jak napisał kolega. Kup firmowy olej Stihl, Husqvarna (ja Makity nie polecam).

> Mixolem będziesz zalewał jak sprzęt będzie dogorywał.

Ja kupuje jakikolwiek olej do dwusuwa (w zależności od tego na jaką stacje pojadę po paliwo). Mam piłę koło 10lat i działa bez zarzutu. Używam jej dosyć często, szczególnie w zimie, bo palę w kominku a ponieważ mam sad to i w lato też pracuje. Nie zauważyłem żadnej ale to żadnej różnicy w pracy piły w zależności od używanego oleju. Pisanie, że ten olej jest lepszy od drugiego to IMO lekka przesada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, do silników dwusuwowych wystarczy kupić jakikolwiek olej syntetyczny - żeby tylko ktoś nie wpadł na pomysł używania jakiegoś zmagazynowanego przez 20 lat mixola.

Jak przy dobrych proporcjach oleju pilarka, czy kosa nie kopci to jest OK.

Jakieś różnice pomiędzy olejami różnych producentów może są, ale to jest istotne pewnie dla np. drwali, gdy używają pilarki po przynajmniej kilka godzin dziennie przez cały rok. Przy używaniu okazjonalnym nie ma co przypisywać olejom różnych zjawisk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a nie masz kosiarki spalinowej na czystą noPb?

Kosiarka na benzynie z olejem działa dokładnie tak samo hehe.gif

Kiedyś przypadkiem pomyliłem kanistry i zorientowałem się po skończonej robocie, ale to było może jakieś pół barku.

W kosiarce bez problemu można spalać też stare paliwo (na przykład takie co ma około roku). Trochę pewnie zależy od egzemplarza, ale ja akurat problemów nie miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.