Skocz do zawartości

Zmiana klas wtryskiwaczy....


tjsz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Zapytywuje sie Was koledzy i koleżanki, czy i w razie czego jaki ma wplyw zmiana klasy wtryskiwaczy w stilo?

Na innym forum widzialem ze kolega adasch zmienial bez problemow i jezdzil....stwierdzil tez ze klas 1 lepiej/kulturalniej pracuje....

aktualnie mam chyba klas 2 lub 3....moge sobie zmienic bez przeszkod i pojezdzic na klas 1?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam!

> Zapytywuje sie Was koledzy i koleżanki, czy i w razie czego jaki ma wplyw zmiana klasy wtryskiwaczy

> w stilo?

> Na innym forum widzialem ze kolega adasch zmienial bez problemow i jezdzil....stwierdzil tez ze

> klas 1 lepiej/kulturalniej pracuje....

> aktualnie mam chyba klas 2 lub 3....moge sobie zmienic bez przeszkod i pojezdzic na klas 1?

Możesz, tylko po zmianie trzeba zmienić klasę wtryskiwaczy w ECU silnika, Można to zrobić FES/MES

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Możesz, tylko po zmianie trzeba zmienić klasę wtryskiwaczy w ECU silnika, Można to zrobić FES/MES

Chybasmy sie nie zrozumieli....

Chodzi wlasnie o to aby nie zmieniac wtryskiwaczy tylko w FES/MES zmienic im klase.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chybasmy sie nie zrozumieli....

> Chodzi wlasnie o to aby nie zmieniac wtryskiwaczy tylko w FES/MES zmienic im klase.....

Bzdura na resorach - klasa wtryskiwaczy w ECU ma być zgodna z klasą wtryskiwaczy w silniku, tylko wtedy ECU wprowadzi odpowiednią korekcję dawek. Powiedzmy też sobie szczerze, że po przebiegu 100 tysiaków lub więcej to parametry wtrysków mogą być zgoła inne i wymagac innych korekcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zmienilem z klas 2 na klas 1.

Roznica rzeczywiscie jest odczuwalna. Mniejsze wibracje, cichsza praca, mniejsze chwilowe spalanie (na razie tyle moge powiedziec o tym) i lepiej sie zbiera....jest bardziej elastyczny.

Moze ktos jeszcze spróbuje aby potwierdzic moje (nasze) spostrzeżenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No i zmienilem z klas 2 na klas 1.

> Roznica rzeczywiscie jest odczuwalna. Mniejsze wibracje, cichsza praca, mniejsze chwilowe spalanie

> (na razie tyle moge powiedziec o tym) i lepiej sie zbiera....jest bardziej elastyczny.

> Moze ktos jeszcze spróbuje aby potwierdzic moje (nasze) spostrzeżenia?

Gdzie to można sprawdzić/zmienić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I po testach drogowych,

> wnioski:

> dużo lepsza dynamika,

> co do spalania to nie wiem (nigdy nie interesowało mnie to ile pali).

> Jestem mile zaskoczony zmianą na lepsze.

> Pozdrawiam.

Czyli jednak sam tego nie odczuwam wink.gif.

Po ogladaniu spalania chwilowego tez wynika ze powinien mniej palic... taki maly swojski tuning made by FES wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tylko jeśli rzeczywiście coś się zmienia to pytanie brzmi dlaczego?

KOlega adasch (link do postow w moim pierwszym) opisal subtelne roznice na biegu jalowym.

Skro na jalowym sa roznice to pewnie podczas obciazenia/jazdy to tez sie zmienia - mam nadzieje ze na nasza korzyść wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> KOlega adasch (link do postow w moim pierwszym) opisal subtelne roznice na biegu jalowym.

> Skro na jalowym sa roznice to pewnie podczas obciazenia/jazdy to tez sie zmienia - mam nadzieje ze

> na nasza korzyść

No właśnie, ja się na tym w ogóle nie znam i zastanawia mnie czy nie niesie to za sobą jakichś negatywnych konsekwencji typu szybsze zużycie, czy możliwość zniszczenia jakichś elementów. Spalanie pomijam, bo jedynie na portfel może mieć ono wpływ. wink.gif

Chciałbym znać wszystkie za i przeciw, bo FES już czeka w gotowości smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No właśnie, ja się na tym w ogóle nie znam i zastanawia mnie czy nie niesie to za sobą jakichś

> negatywnych konsekwencji typu szybsze zużycie, czy możliwość zniszczenia jakichś elementów.

> Spalanie pomijam, bo jedynie na portfel może mieć ono wpływ.

> Chciałbym znać wszystkie za i przeciw, bo FES już czeka w gotowości

Ciezko powiedziec....ale niepokojacych objawow nie widac na razie...sproboj....powiesz czy nasze mózgi pracuja normalnie czy tylko nam sie wydaje ze chodzi lepiej....w kazdej chwili mozesz wrocic na poprzednia klase wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> i jak tam testy? zauwazyles coś ciekawego? :-)

Zmieniłem, pojeździłem i wnioski mam takie:

- może sam sobie wmówiłem, ale mam wrażenie, że silnik rzeczywiście pracuje bardziej kulturalnie.

- Jeżeli chodzi o dynamikę jazdy to dla mnie jest za wcześnie żeby coś powiedzieć, ale jedno jest pewne, na pewno nie jeździ gorzej wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na tym forum jakiś tekst sa wywody kolegi adasch.

> Jak widac bez problemow przestawia w ECU klasy wtryskow zauwazajac poprawe w pracy silnika i

> osiagach/spalani.

> Czemu wiec inni nie moga tego wyprobowac? A moze juz ktos z Was to robil?

Zmieniasz klasę wtryskiwaczy na 1, czyli na taką jaka była w latach 90-tych,

wtryskiwacze te wytrzymywały do 1350 bar. I owszem, zmniejszy się spalanie,

silnik będzie pracował nieco równiej, ale to przez to że na szynie CR będzie

mniejsze cisnienie, bo jest to głównie ograniczenie tego ciśnienia. Co spowoduje

mniejsze dawki paliwa na tej samej mapie. Zatem, spadnie moc maksymalna grinser006.gif

Takie coś IMO można zrobić sobie na miasto, jak komuś za dużo żłopie. Po co

mi w mieście 160KM, jak mogę mieć np. 100 albo i mniej. Tyle teoria - trochę

poczytałem w sieci na ten temat. Dlatego, nie ma w tym jakiejś magii, ale zwykła

fizyka grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zmieniasz klasę wtryskiwaczy na 1, czyli na taką jaka była w latach 90-tych,

> wtryskiwacze te wytrzymywały do 1350 bar. I owszem, zmniejszy się spalanie,

> silnik będzie pracował nieco równiej, ale to przez to że na szynie CR będzie

> mniejsze cisnienie, bo jest to głównie ograniczenie tego ciśnienia. Co spowoduje

> mniejsze dawki paliwa na tej samej mapie. Zatem, spadnie moc maksymalna

> Takie coś IMO można zrobić sobie na miasto, jak komuś za dużo żłopie. Po co

> mi w mieście 160KM, jak mogę mieć np. 100 albo i mniej. Tyle teoria - trochę

> poczytałem w sieci na ten temat. Dlatego, nie ma w tym jakiejś magii, ale zwykła

> fizyka

No to zapytam sie z innej strony:

JEzeli przy zmianie klasy na 1 jest nizsze cisnienie na pompie WC i szynie CR (co za tym idzie na wtryskiwaczach), to elementy te moga zyc dluzej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zmieniasz klasę wtryskiwaczy na 1, czyli na taką jaka była w latach 90-tych,

> wtryskiwacze te wytrzymywały do 1350 bar. I owszem, zmniejszy się spalanie,

> silnik będzie pracował nieco równiej, ale to przez to że na szynie CR będzie

> mniejsze cisnienie, bo jest to głównie ograniczenie tego ciśnienia. Co spowoduje

> mniejsze dawki paliwa na tej samej mapie. Zatem, spadnie moc maksymalna

> Takie coś IMO można zrobić sobie na miasto, jak komuś za dużo żłopie. Po co

> mi w mieście 160KM, jak mogę mieć np. 100 albo i mniej. Tyle teoria - trochę

> poczytałem w sieci na ten temat. Dlatego, nie ma w tym jakiejś magii, ale zwykła

> fizyka

twinsen....a nie mylisz przypadkiem generacji wtryskiwaczy z ich klasa ?

I generacja wtryskow rzeczywiscie miala niskie cisnienie, a nasze w STILO sa chyba 2 generacji....nie mylac oznaczen klas widocznych w FES/MES

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dołączam się do obserwacji.

Ja mam klasę 3 wtryskiwaczy i małe spalanie o którym czasem piszą koledzy nigdy nie było osiągnięte w moim aucie. poniezje 5l nigdy nie było na kompie

dla przykładu autostrada 100km/h to 5,6 l.100 zwykle 6 miasto 7+

z tempomatem na płaskim 100km/h spalanie chwilowe nie jest niższe niż 5

zmiana klasy na 2 i spalanie chwilowe to 3,9 4,2 z tempomatem na płaskim

jeszze lepiej jest na klasie 1 ale cały bak dopiero wyjeżdżę

na klasie 1 robiłem test prędkości i moje stilo po raz pierwszy rozpędziło się do znacznie wyższej prędkości niż dotychczas pomimo bagażnika dachowego, więc z pewnością mocy nie ubyło.

będę jeszszcze testował. Pojadę dzisiaj do pezal (autoryzowana naprawa wtrysków bosch) i wyciągne od nich o co chodzi. Teoretycznie przy reeneracji i kalibracji powinni nadawać nową klasę - tyle teoria.

niestety nie mam żadnego sftu aby obejrzeć parametry w mapie ecu jak zwykle to robię w subaru.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> niestety nie mam żadnego sftu aby obejrzeć parametry w mapie ecu jak zwykle to robię w subaru.

W sofcie nic nie zobaczysz. Tam jest tylko IQ i duration dla niego. Jedyne co mi przychodzi do głowy to zużyty wtrysk lub wtrysk innej klasy, który przy danym duration i ciśnieniu raila nie podaje takiego IQ jak powinno być. Co prawda na straży stoi jeszcze smoke map ale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się zmienić więc zabawa jest możliwa 270751858-jezyk.gif Ogólnie klasa wtryskiwacza oznacza odchyłkę w precyzji od wzorca. Wpływa to na korekcje czasu wtrysku co oczywiście może jakoś wpłynąć na prace silnika. O ile krótszy czas otwarcia nie powinien nic złego zrobić (uboższa mieszanka w dieslu niczym nie grozi) o tyle dłuższy czas wtrysku może podnieść EGT gdyż EOI przeniesie się dalej za GMP.

A przynajmniej tak wynika na "chłopski rozum" grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj pojeździłem obie na klasie 1 i jak nic auto dużo lepiej się zbiera w całym zakreie obrotów. Ciekawe, że tak dużo daje zmiana % dawki wstępnej do dawki głównej. Byłem wczoraj w pezal i rozmawiałem z tymi o regeneracji. O dziwo gość powiedział, że najważniejszy jest nr katalogowy a na klasę to właściwie nie ma znaczenia. Albo nie pojęcia albo nie chciał powiedzieć, jakbym był jakimś szpiegiem konkurencji.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co rozmawiałem z gościem od CDI Mercedesa i to co zaobserwowałem u siebie.

Z jego relacji to wtryski klasy 1 - komputer zwiększa dawkę - klasa najdokładniejsza

W tryski klasy 2 - optymalne parametry - klasa średnia o przeciętnych parametrach

wtryski klasy 3 - parametry takie ze ECU obcina dawkę - klasa z większym rozrzutem parametrów.

Mam u siebie 3 klasę wtrysków bo takie udało mi się tanio kupić (z małym przebiegiem). Stare miałem w klasie 2 ale już lały między cyklami i auto żarło jak smok. Widze nawet róznicę między 2 a 3 klasą ustawioną w ECU.

teraz to co ja zaobserwowałem u siebie w FES/MES

Przy klasie 1 - Rośnie czas wtrysku wstępnego ale maleje wyliczona dawka

Przy klasie 3 (bo takie mam) - Maleje czas wtrysku wstępnego ale rośnie wyliczona dawka paliwa.

Efekt tego jest taki że przy moich wtryskach w klasie 3 auto na ustawionej 1 klasie pali WIĘCEJ. Dopiero ustawienie 3 klasy powoduje to że auto pali tyle ile powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> dzisiaj pojeździłem obie na klasie 1 i jak nic auto dużo lepiej się zbiera w całym zakreie obrotów.

wczoraj zmieniłem klasę z 2 na 1 i żadnych rewelacji nie zauważyłem jeśli chodzi o dynamikę, może jakieś polepszenie jeśli chodzi o kulturę pracy na biegu jałowym, ale bardziej jestem skłonny uznać , że to placebo, gdyby ktoś mi zmienił i nie powiedział to chyba bym nie zauważył różnicy...

jeśli chodzi o spalanie to za wcześnie, żeby stwierdzić..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zmieniłem przedwczoraj i jedyne co odczułem to poprawę kultury pracy silnika na jałowym i przy jeździe na niskich obrotach - chodzi bardziej miękko, jakby ciszej, równiej. Dynamika chyba bez zmian, spalanie chwilowe chyba niższe na tych samych odcinkach przy tempomacie, ale to wyjdzie przy kolejnym tankowaniu smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie chce mi sie pokrywy sciagac.

To tak jak mi grinser006.gif Ale będę zaślepiał EGR więc może wtedy zerknę. Od początku jak go mam nie zgadza mi się spalanie według kompa i realne o ok 1-1,1L. Podejrzewam, że może to być właśnie wina złych klas i komputerowi wydaje się, że leje x a leje x+y(korekcja).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wczoraj zmieniłem klasę z 2 na 1 i żadnych rewelacji nie zauważyłem jeśli chodzi o dynamikę, może

> jakieś polepszenie jeśli chodzi o kulturę pracy na biegu jałowym, ale bardziej jestem skłonny

> uznać , że to placebo, gdyby ktoś mi zmienił i nie powiedział to chyba bym nie zauważył

> różnicy...

> jeśli chodzi o spalanie to za wcześnie, żeby stwierdzić..

no więc spalanie spadło o jakieś 0,5 L/100km wg komputera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.