Skocz do zawartości

Lodówka samochodowa


gorex

Rekomendowane odpowiedzi

Czy istnieją na rynku lodówki samochodowe (nawet bardzo małe), które NA PRAWDĘ chłodzą??

Miałem dwie - jedna na "wkłady", druga podłączana do prądu - obie do kitu.

Chodzi mi o uzyskanie temperatury w okolicach 5-6st.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy istnieją na rynku lodówki samochodowe (nawet bardzo małe), które NA PRAWDĘ chłodzą??

> Miałem dwie - jedna na "wkłady", druga podłączana do prądu - obie do kitu.

> Chodzi mi o uzyskanie temperatury w okolicach 5-6st.C.

Oczywiście. Mam Waeco TC 21FL i robiłem na niej test. Jedna puszka piwa wstawiona do środka, chłodzenie na max i po 4 godzinach piwo ma 4'C smile.gif

Jak zapełnię ją po brzegi to nie chłodzi tak skutecznie ale na górze, w najcieplejszym miejscu, +12 jest.

Mam też kompresorową ale zapomnij. Kosztuje majątek i może pracować jako zamrażarka, do przeciętnej osobówki nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy istnieją na rynku lodówki samochodowe (nawet bardzo małe), które NA PRAWDĘ chłodzą??

> Miałem dwie - jedna na "wkłady", druga podłączana do prądu - obie do kitu.

> Chodzi mi o uzyskanie temperatury w okolicach 5-6st.C.

Może nie na temat, ale "ten" problem na króką metę można rozwiązać,

mrożąc 1,5 litrową butelkę wody mineralnej, a najlepiej 2 szt.

Trzyma minimum 24h, a wodę można wypić później grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy istnieją na rynku lodówki samochodowe (nawet bardzo małe), które NA PRAWDĘ chłodzą??

> Miałem dwie - jedna na "wkłady", druga podłączana do prądu - obie do kitu.

> Chodzi mi o uzyskanie temperatury w okolicach 5-6st.C.

Lodówki samochodowe są przeznaczone do dłuższego niż torba termiczna utrzymania niskiej temperatury wcześniej schłodzonych artykułów. Jeśli chcesz uzyskać efekt taki jak w domowej lodówce to musisz wydać sporą kwotę na mini lodówkę przeznaczoną do karawaningu (przyczepy, kampery).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Lodówki samochodowe są przeznaczone do dłuższego niż torba termiczna utrzymania niskiej temperatury

> wcześniej schłodzonych artykułów. Jeśli chcesz uzyskać efekt taki jak w domowej lodówce to

> musisz wydać sporą kwotę na mini lodówkę przeznaczoną do karawaningu (przyczepy, kampery).

A jak odróżniasz przeznaczona do karawaningu od nie przeznaczonej? Jakieś atesty, czy nalepki może? smirk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Oczywiście. Mam Waeco TC 21FL i robiłem na niej test. Jedna puszka piwa wstawiona do środka,

> chłodzenie na max i po 4 godzinach piwo ma 4'C

> Jak zapełnię ją po brzegi to nie chłodzi tak skutecznie ale na górze, w najcieplejszym miejscu, +12

> jest.

Wszystko po prostu zależy od skuteczności izolacji, głównie w miejscu styku pokrywy z korpusem.

Termoelektryczne maja niska wydajność chłodzenia, więc dają radę dojść do różnicy rzędu 20 stopni...

A kompresorowe to inna bajka, znaczny skok wydajności, więc i mrożenie jest możliwe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A jak odróżniasz przeznaczona do karawaningu od nie przeznaczonej? Jakieś atesty, czy nalepki może?

Te do karawaningu są mniejszymi wersjami sprężarkowych lodówek domowych. Pozostałe to tylko urządzenia utrzymujące niską temperarutę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Te do karawaningu są mniejszymi wersjami sprężarkowych lodówek domowych. Pozostałe to tylko

> urządzenia utrzymujące niską temperarutę.

Nie, nie ma określenia sprzęt "do carawaningu". Różnią się po prostu sposobem w jaki jest realizowane chłodzenie, co określa po prostu wydajność. Albo ogniwo, albo kompresor...

A czy ktoś to włoży do ciężarówki, vana lub campingu to juz nie ma najmniejszego znaczenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie, nie ma określenia sprzęt "do carawaningu". Różnią się po prostu sposobem w jaki jest

> realizowane chłodzenie, co określa po prostu wydajność. Albo ogniwo, albo kompresor...

> A czy ktoś to włoży do ciężarówki, vana lub campingu to juz nie ma najmniejszego znaczenia...

Znaczenie ma gabaryt sprzętu. Określenie "do carawaningu" to moja własna klasyfikacja.

Podsumowując znaczenie ma izolacja komory chłodzącej oraz sposób chłodzenia. Te bardziej wydajne są większe z racji gabarytu osprzętu. Najtańsze "lodówki" turystyczne na wkłady lub z ogniwami nadają się najwyżej do utrzymania przez jakiś czas niskiej temperatury schłodzonych wcześniej artykułów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy istnieją na rynku lodówki samochodowe (nawet bardzo małe), które NA PRAWDĘ chłodzą??

> Miałem dwie - jedna na "wkłady", druga podłączana do prądu - obie do kitu.

> Chodzi mi o uzyskanie temperatury w okolicach 5-6st.C.

to ja panowie zapytam troszke w temacie....

jaki jest pobór prądu takiej lodówki/schładzarki??

bo mam obawy jak altek sobie poradzi w sytuacji radio+wentylator+nawigacja ( z zapalniczki) + CB radio ( z zapalniczki) i na dodatek lodówka??

testował ktos??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to ja panowie zapytam troszke w temacie....

> jaki jest pobór prądu takiej lodówki/schładzarki??

> bo mam obawy jak altek sobie poradzi w sytuacji radio+wentylator+nawigacja ( z zapalniczki) + CB

> radio ( z zapalniczki) i na dodatek lodówka??

> testował ktos??

zwykła na ogniwach peltiera około 4-5A

sprężarkowa podobnie ale pracuje chwilę i potem odpoczywa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale kompresorowych można chyba tylko używać na postoju po wypoziomowaniu

Myślę że nie... traciła by wtedy na mobilności i sensu jej istnienia zlosnik.gif nawet na zdjęciu w linku który dałeś, koleś wyciąga lodówkę z ciężarówki ale chyba nie po to żeby ją podłączyć pod 230V wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Myślę że nie... traciła by wtedy na mobilności i sensu jej istnienia nawet na zdjęciu w linku

> który dałeś, koleś wyciąga lodówkę z ciężarówki ale chyba nie po to żeby ją podłączyć pod

> 230V

Hmm przeglądając kiedyś aukcje widziałem że sporo lodówek miało wbudowaną poziomicę, myślałem że może podczas jazdy korzysta z ogniwa peltiera a podczas postoju z kompresora.

Ale skoro można podczas jazdy korzystać z kompresora to fajnie ok.gifsmile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Hmm przeglądając kiedyś aukcje widziałem że sporo lodówek miało wbudowaną poziomicę, myślałem że

> może podczas jazdy korzysta z ogniwa peltiera a podczas postoju z kompresora.

> Ale skoro można podczas jazdy korzystać z kompresora to fajnie

są jeszcze lodówki absorpcyjne, te właśnie najczęściej występują w przyczepach/kamperach (zasilane gazem, 12 i 220V)

podobno ich skuteczność zależy od prawidłowego wypoziomowania hmm.gif

u siebie tego nie zauważyłem

niestety lodówki absorpcyjne tez nie sa super wydajne

tutaj duże znaczenie ma podłączenie elektryczne, cienki przewód idący z auta do przyczepy potrafi znacznie obniżyć napięcie

a tym samym wydajność

jeśli ma być coś skutecznego, to niestety tylko sprężarkowa icon_rolleyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy istnieją na rynku lodówki samochodowe (nawet bardzo małe), które NA PRAWDĘ chłodzą??

> Miałem dwie - jedna na "wkłady", druga podłączana do prądu - obie do kitu.

> Chodzi mi o uzyskanie temperatury w okolicach 5-6st.C.

Na dłuższe wyjazdy używam sprężarkowej Waeco cdf 35. Tydzień temu wróciłem z nią z Chorwacji. Pracowała na minimalnym zakresie i wewnątrz cały czas było w okolicach 5 stopni. Jak dam mocniej (płynna regulacja) to nawet do -15 stopni dochodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to ja panowie zapytam troszke w temacie....

> jaki jest pobór prądu takiej lodówki/schładzarki??

> bo mam obawy jak altek sobie poradzi w sytuacji radio+wentylator+nawigacja ( z zapalniczki) + CB

> radio ( z zapalniczki) i na dodatek lodówka??

> testował ktos??

Używałem sprężarkowej w Stilo przez 19 godzin jazdy z klimą. Jest OK. Miałem ją też włączoną 21 godzin w Swifcie bez klimy i z małym altkiem, też OK. Największy pobór prądu na początku po włączeniu, bo przewód aż robi się ciepły, ale później już jest normalnie. Moc lodówki to bodaj 35W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.