Skocz do zawartości

Wino własnej produkcji


Danielo

Rekomendowane odpowiedzi

> Witam, sa tu jacys winiarze?...zamierzam cos na zime zrobic i tu mam pytania: jaki duzy

> gazior/balon kupic 20/25/34/50? z jakich owocow najlepiej? jakies rady/zalecenia?

Zalezy ile masz owocow wink.gif 20-25l najbardziej poreczne sa ok.gif Z owocow takich jakich masz pod reka najwiecej zlosnik.gif

Z teorii sie troche podszkoliles?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z teorii sie troche podszkoliles?

A co tu się szkolić. Miazga do gara, albo nawet nie trzeba miażdżyć

jak się komu nie chce, cukier, ew. woda i korek z rurką. Jak ma być

mocniejsze, to suche drożdże np. bayanus i po temacie.

Odbulga, zlewamy, dosładzamy, odbulka i tak do skutku.

W efekcie jest dobre mocne kopiące winko 15-16 % grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A co tu się szkolić. Miazga do gara, albo nawet nie trzeba miażdżyć

> jak się komu nie chce, cukier, ew. woda i korek z rurką. Jak ma być

> mocniejsze, to suche drożdże np. bayanus i po temacie.

> Odbulga, zlewamy, dosładzamy, odbulka i tak do skutku.

> W efekcie jest dobre mocne kopiące winko 15-16 %

Nie no jak ma tylko kopac to faktycznie za duzo wiedziec nie trzeba zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam, sa tu jacys winiarze?...zamierzam cos na zime zrobic i tu mam pytania: jaki duzy

> gazior/balon kupic 20/25/34/50? z jakich owocow najlepiej? jakies rady/zalecenia?

Ja mam pod zlewem w kuchni dumne 6L.

Właśnie kończy pykać jasny winogron.

Pisze z pamięci: Ok. 2kg pogniecionych owoców, 2l wody, 1,5kg cukru, pół paczuszki drożdży winiarskich.

Jak skończy pracować, to ściągam ciecz, moszcz wyrzucam i na nowo w balonik celem wyklarowania się.. 5-6 butelek się zrobi.

I znów cosik nastawię wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

literatura, którą mogę polecić, taka skarbnica wiedzy z kilkoma przepisami na początek. Do tego zestaw winiarski do kupienia w necie poniżej 100 zł i masz początek. jakiś tekst

balon 15 litrów jest optymalny na te przepisy. Ja dokupiłem sobie drugi 10 litrów żeby mieć do czego przelewać. No i wiadro do moszczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam, sa tu jacys winiarze?...zamierzam cos na zime zrobic i tu mam pytania: jaki duzy

> gazior/balon kupic 20/25/34/50? z jakich owocow najlepiej? jakies rady/zalecenia?

Jeżeli jeszcze nie kupiłeś to odradzam gąsior, gąsiory są przeżytkiem , są delikatne i ciężkie w utrzymaniu czystości, poza tym drogie. Polecam zaopatrzyć się w fermentor ok 20 dm3, może być wiaderko lub beczka, lekkie, nie tłukące i bardzo łatwe do mycia i sterylizacji 893goodvibes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeżeli jeszcze nie kupiłeś to odradzam gąsior, gąsiory są przeżytkiem , są delikatne i ciężkie w

> utrzymaniu czystości, poza tym drogie. Polecam zaopatrzyć się w fermentor ok 20 dm3, może być

> wiaderko lub beczka, lekkie, nie tłukące i bardzo łatwe do mycia i sterylizacji

Coś sensownego zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Coś sensownego

Poszukaj na allegro, jest tego cała masa 893goodvibes.gif, do wyboru do koloru, a i jeszcze jedno, fermentory wiaderka po zamontowaniu rurek fermentacyjnych bocznych możesz stawiać po kilka na sobie, duża oszczędność miejsca przy większej produkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie ma sensu pchac drozdzy itd.

> winogron ma to do siebie ze sam zacznie fermentowac

niby jest tak jak piszesz że wino zacznie samo fermentować ale te nazwijmy je naturalne? dzikie? drożdże nie dadzą w fermentacji takiej ilości % jak drożdże szlachetne do produkcji wina przeznaczone

i druga sprawa, dla lepszej pracy wina cukier powinno sie podawać partiami co kilka dni, wtedy mocy jest więcej pub2.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jakoś nie widzę by miały atest na alkohol... Miałbym spore opory by wypić coś z takiego wiadra.

http://www.piwopiweczko.pl/Pojemnik-fermentacyjny-30l,196.html pierwszy z brzegu. nie słyszałem o atestach na alkohol chyba że myślisz o ateście PZH do kontaktu z żywnością.

Mam takie do produkcji piwa - dużo łatwiej utrzymać czystość niż balonu co jest bardzo ważne w przypadku piwa a i w przypadku wina się sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> pisza ze niby maja atesty

Na żywność ale nie na alkohol, ja się na tym nie znam, wiem tylko, że jak szukałem wężyków to były specjalne do alkoholu. Wino leży w takim pojemniku wiele miesięcy, kwas i alkohol (w znacznie większym stężeniu niż w żywności) w nim zawarty raczej nie jest obojętny dla tworzywa.

KLIK - tu jakaś pyskówka na ten temat.

Ale na coś trzeba umrzeć. grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na żywność ale nie na alkohol, ja się na tym nie znam, wiem tylko, że jak szukałem wężyków to były

> specjalne do alkoholu. Wino leży w takim pojemniku wiele miesięcy, kwas i alkohol (w znacznie

> większym stężeniu niż w żywności) w nim zawarty raczej nie jest obojętny dla tworzywa.

> KLIK - tu jakaś pyskówka na ten temat.

> Ale na coś trzeba umrzeć.

Jaki atest na alkohol? Bzdury piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jakoś nie widzę by miały atest na alkohol... Miałbym spore opory by wypić coś z takiego wiadra.

Mają atest PZH, są zrobione ZCP najczęściej z PP, poczytaj sobie o właściwościach tego tworzywa . nie popadał bym w panikę to jest naprawdę obojętne tworzywo, IMHO większym zagrożeniem dla wina (piwa, cydru) jest niedomyty brud niż plastikowy fermentor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> niby jest tak jak piszesz że wino zacznie samo fermentować ale te nazwijmy je naturalne? dzikie?

> drożdże nie dadzą w fermentacji takiej ilości % jak drożdże szlachetne do produkcji wina

> przeznaczone

szczerze to czy drozdze daja %%??

przyspieszaja fermentacje owszem ale czy dodatkowe procenty??

> i druga sprawa, dla lepszej pracy wina cukier powinno sie podawać partiami co kilka dni, wtedy

> mocy jest więcej

zgadzam sie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.