Skocz do zawartości

Parametry felgi - help


Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję pomocy kogoś oblatanego... pomożecie? grinser006.gif

Wymyśliłem sobie, że na następny sezon chcę ładować 14 cali do Malca 893goodvibes.gif

Słusznie, czy niesłusznie to temat zawiły, ale tak sobie wymyśliłem i już zlosnik.gifok.gif

Dysponuję tylko dwiema fotkami Malucha na takiej feldze:

c76289df4d76e651gen.jpg

287334385-14.jpg

W tym drugim przypadku opona ma rozmiar 195/40 893goodvibes.gif więc bez sensu. Taki walec wygląda raczej pociesznie nie mówiąc o skutkach w jeździe no.gif

Na forum 126p dowiedziałem się, że podobno idealnym zamiennikiem dla koła maluchowego będzie 155/55/14 ok.gif

Brzmi dobrze, bo opona jest w miarę wąska (o to mi chodzi), ale trochę sporo kosztuje (ok. 200zł za sztukę). W każdym razie jest punkt zaczepienia.

Trudniejsze zadanie jest z felgą i tutaj potrzebuję pomocy...

Najpierw wymyśliłem sobie felgę z Punto I --> klik. --> 5Jx14, 4x98, ET: 48, Otwór centrujący: 58 mm

Ale na forum 126p zasugerowali, że to za duże ET i będzie drapać od wewnątrz w nadkole.

Ktoś podpowiedział, że ET powinno być nie większe niż 37 cfaniaczek.gif

Dla porównania kiedyś miałem zdjęcie (niestety nie mogę znaleźć) 126p na alusach z Seicento -> klik a tam jest ET 35 albo 36 przy szerokości felgi 5,5 cala.

Z tego co pamiętam koła nie mieściły się w nadkolach i trochę wystawały no.gif A dla mnie priorytetem jest, żeby się zmieściły ok.gif

Finalnie znalazłem dwa typy:

1) FIAT DOBLO BRAVA BRAVA, 5,5Jx14, 4x98, ET 37, 58 --> klik

2) FIAT BRAVO BRAVA MAREA, 5,5Jx14, 4x98, ET 37 --> klik

Czy ktoś z Was jest w stanie przewidzieć co z tego wyjdzie? 893goodvibes.gif

Finalnie i tak będę musiał kupić jedną felgę i oponę, żeby założyć i przetestować, ale zanim to zrobię... może ktoś coś doradzi?

20.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie jestem specem w felgach obliczaniu ET i tym podobnych sprawach.

Ale wiem dwie rzeczy wink.gif.

1. takie samo ET w felgach stalowych i aluminiowych to zupełnie dwie różne wartości i wygląd felg na aucie. Nie wiem czemu tak jest, ale tak jest ok.gif

2. Może podpowie Ci ile co i jak będzie wystawało ten kalkulator LINK ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Potrzebuję pomocy kogoś oblatanego... pomożecie?

> Finalnie znalazłem dwa typy:

> 1) FIAT DOBLO BRAVA BRAVA, 5,5Jx14, 4x98, ET 37, 58 --2) FIAT BRAVO BRAVA MAREA, 5,5Jx14, 4x98, ET

> 37 --

> Czy ktoś z Was jest w stanie przewidzieć co z tego wyjdzie?

> Finalnie i tak będę musiał kupić jedną felgę i oponę, żeby założyć i przetestować, ale zanim to

> zrobię... może ktoś coś doradzi?

Nie jestem pewien ale w punto II FL mam chyba seryjnie 14' ET37

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 1. takie samo ET w felgach stalowych i aluminiowych to zupełnie dwie różne wartości i wygląd felg

> na aucie. Nie wiem czemu tak jest, ale tak jest

Skąd takie informacje? ET to jest ET i jaki wpływ na odsadzenie felgi miałby mieć materiał, z jakiego została ona wykonana? icon_eek.gif Jedynie różna szerokość felg przy takim samym ET spowoduje, że jedna może np. wystawać poza nadkole, a druga już nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ktoś podpowiedział, że ET powinno być nie większe niż 37

Dobrze by było gdyby ten ktoś podpowiedział również dla jakiej szerokości felgi to ET nie powinno być większe niż 37 cfaniaczek.gif Podaj parametry felg, które masz teraz, to będzie można dokładnie powiedzieć czego możesz się spodziewać po założeniu wymienionych felg ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twardo bedzie, ja tez kiedys jak jezdzlem kaszlem rozwazalem 14 bo mialem kolege ktory mial serwis opon, przymierzalismy jakies wielgachne kola z tipo ale w koncu stanelo na chyba najczesciej wtedy stosowanym w dlubanych maluchach zestawie felgi 13 z bmw opony 175/50 , w koleinach zwlaszcza wypelnionych woda byla masakra wiec rozwaz poszerzanie kol , chociaz teraz drogi sa lepsze niz te 16 lat temu.

Aha palil mi 15 litrow w trasie spineyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj udało mi się wygrzebać więcej zdjęć tego "pierwszego" Malucha z tytułowego wątku.

Udało mi się też nawiązać kontakt z właścicielem, ale w sumie na nic mi się to zdało icon_rolleyes.gif

Na szereg moich pytań... z czego felga, jaka szerokość, jakie ET, jakie gumy, na ile sklepany resor, ile ucięte sprężyny...

jedyna odpowiedź, jaką uzyskałem, to: "chyba z opla" a potem jeszcze musiałem dziękować, że raczył odpisać pad.gif

j3mx.jpg

wsm8.jpg

zl2x.jpg

pynq.jpg

Udało mi się też wygrzebać Malucha na 14 z Seicento...

Z przodu koła się mieszczą, z tyłu niby na styk.... ale nie o takie coś mi chodzi.

499b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Twardo bedzie, ja tez kiedys jak jezdzlem kaszlem rozwazalem 14 bo mialem kolege ktory mial serwis

> opon, przymierzalismy jakies wielgachne kola z tipo ale w koncu stanelo na chyba najczesciej

> wtedy stosowanym w dlubanych maluchach zestawie felgi 13 z bmw opony 175/50 , w koleinach

> zwlaszcza wypelnionych woda byla masakra wiec rozwaz poszerzanie kol , chociaz teraz drogi sa

> lepsze niz te 16 lat temu.

> Aha palil mi 15 litrow w trasie

Palił tyle, bo miałeś szerokie kapcie zlosnik.gif

Ja mam teraz 13 cali a szerokość opony, to 135 zlosnik.gifok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Podaj parametry felg, które masz teraz, to będzie można dokładnie

> powiedzieć czego możesz się spodziewać po założeniu wymienionych felg

No właśnie nie znam parametrów tych felg... może ktoś podpowie? Fabryczne 13 cali z BISa cfaniaczek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Skąd takie informacje? ET to jest ET i jaki wpływ na odsadzenie felgi miałby mieć materiał, z

> jakiego została ona wykonana? Jedynie różna szerokość felg przy takim samym ET spowoduje, że

> jedna może np. wystawać poza nadkole, a druga już nie.

z badań empirycznych ok.gif

na kąciku cento dość często spotykany przypadek, że ET,ET nierówne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Palił tyle, bo miałeś szerokie kapcie

Spalanie nie zależy od szerokości opony, ale od ciśnienia w niej. Ważny jest nacisk jednostkowy na podłoże, czyli nacisk na 1 np. cm2. Więc przy szerszej oponie do zachowania tej samej powierzchni kontaktu z podłożem musi być większe ciśnienie. I będzie to samo spalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Spalanie nie zależy od szerokości opony, ale od ciśnienia w niej. Ważny jest nacisk jednostkowy na

> podłoże, czyli nacisk na 1 np. cm2. Więc przy szerszej oponie do zachowania tej samej

> powierzchni kontaktu z podłożem musi być większe ciśnienie. I będzie to samo spalanie.

Czyli Twoim zdaniem czy się ma 135 czy 195, to spalanie będzie takie samo, wystarczy odpowiednio dopompować? 893goodvibes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli Twoim zdaniem czy się ma 135 czy 195, to spalanie będzie takie samo, wystarczy odpowiednio

> dopompować?

Tyle że chyba jak się napompuje za dużo to do tego wszystkiego dochodzi szybsze zużycie opony na środku bieżnika? Czy to nie ma wpływu na szybkość zużycia a jedynie na to że się zużyje poprostu tylko na środku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś z wawy, mogę Ci pomóc:

mam 2 komplety 14' stalowych, na obu opony 195/45. Jeden komplet ma 5,5 a drugi komplet ma 6' - oba są od fiata. Et musiał bym sprawdzić, ale do przymiarki dużego problemu nie powinno być.

Felgi przed renowacją, więc wyglądają koszmarnie, ale do przymiarek da radę wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jesteś z wawy, mogę Ci pomóc:

> mam 2 komplety 14' stalowych, na obu opony 195/45. Jeden komplet ma 5,5 a drugi komplet ma 6' - oba

> są od fiata. Et musiał bym sprawdzić, ale do przymiarki dużego problemu nie powinno być.

> Felgi przed renowacją, więc wyglądają koszmarnie, ale do przymiarek da radę

Dzięki za chęci... 20.GIF

Ale 195 w ogóle nie wchodzi w grę no.gif 155/55/14 mnie interesuje.

Ewentualnie sama felga... ale na tą chwilę nie mam takiej opony do testów 893goodvibes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, spoko - sama felga tez by się znalazła. Jeśli chodzi Ci o spasowanie, warto zacząć od samej felgi - czy w ogóle wejdzie. Oponę dobrać można później wink.gif

A jak 195 wejdzie (jest na równo z rantami 6') to i węższa się ładniej spasuje. Tylko trzeba by już nieco go glebnąć, bo będzie koza jak cholera zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tyle że chyba jak się napompuje za dużo to do tego wszystkiego dochodzi szybsze zużycie opony na

> środku bieżnika? Czy to nie ma wpływu na szybkość zużycia a jedynie na to że się zużyje

> poprostu tylko na środku?

Szerokie opony jakbyś ich nie napompował to nie zrobią się z nich balony, ponieważ na całej szerokości bieżnika mają zatopiony stalowy kord, który nie jest rozciągliwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Hehe, spoko - sama felga tez by się znalazła. Jeśli chodzi Ci o spasowanie, warto zacząć od samej

> felgi - czy w ogóle wejdzie. Oponę dobrać można później

> A jak 195 wejdzie (jest na równo z rantami 6') to i węższa się ładniej spasuje. Tylko trzeba by już

> nieco go glebnąć, bo będzie koza jak cholera

Sama felga powinna wejść. Konsultowałem to już na forum 126p, teraz zostały testy praktyczne zlosnik.gif

Jak uda mi się znaleźć używana oponę do testów, to się do Ciebie zgłoszę zlosnik.gifok.gif

Ale raczej przeszedł mi już zapał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sama felga powinna wejść. Konsultowałem to już na forum 126p, teraz zostały testy praktyczne

> Jak uda mi się znaleźć używana oponę do testów, to się do Ciebie zgłoszę

> Ale raczej przeszedł mi już zapał.

Pisz na pewu jak coś, chętnie pomogę smile.gifok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.