Skocz do zawartości

Ubezpieczenie OC - po raz setny


BUHAJ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Przeryłem pół internetu (głównie forumprawne.org) i nie znalazłem odpowiedzi na trapiące mnie pytania dotyczące ubezpieczenia OC samochodu.

Pokrótce, jestem młodym kierowcą posiadającym prawo jazdy od 2011 roku. Wtedy też zakupiłem sobie auto i zarejestrowałem je wraz ze współwłaścicielem z 20 letnim stażem za kierownicą, ale nie posiadającym żadnych zniżek. Korzyść w postaci osiągnięcia zniżek miała być obopólna, ale z czasem wyszło całkiem inaczej, niż to sobie założyłem.

Zawarcie ubezpieczenia: połowa lipca 2011 (najpierw HDI, od lipca 2012 do teraz LINK 4)

* pierwsza szkoda spowodowana przez współwłaściciela: koniec lipca 2011 (zwyżka 10%)

* druga szkoda spowodowana przeze mnie: początek stycznia 2012 (zwyżka 10%)

* trzecia szkoda spowodowana przez współwłaściciela: koniec lipca 2013 (zwyżka 10%)

Jak rozumiem - szkody wyrządzone przez współwłaściciela 'dostaję' także ja.

Po nowym roku chcę zmienić auto i, rzecz jasna, pozbyć się szkodnika z dowodu rejestracyjnego. A, że mój obecny samochód ma silnik 2.0, kwota za OC jest... wysoka, i to bardzo.

Teraz zastanawiają mnie pewne aspekty. Mianowicie. Jako główny właściciel wpisana jest tamta osoba. Moje dane widnieją w polu "współwłaściciel" i, co ciekawe, na kwicie potwierdzającym zawarcie polisy OC nie ma moich danych, jednak na moją prośbę agent ubezpieczeniowy sprawdził dane w systemie i zwyżki i zniżki są naliczane także dla mnie. Aby na pewno? W razie braku takich informacji w systemie ubezpieczeniowym, jak udowodnię, że przez ten okres byłem współwłaścicielem pojazdu? Może przy zawieraniu polisy powinien nacisnąć na wpisanie moich danych do potwierdzenia zawarcia tejże polisy?

Druga sprawa, kiedy 'miną' zwyżki z 7.2011 i 1.2012? Z tego, co czytałem, są na 2 lata, więc podczas zawarcia nowej polisy w połowie lipca przyszłego roku będę posiadał zwyżkę tylko za ostatnią kolizję?

Po trzecie. Następny samochód (niestety też 2.0, albo 2.2 grinser006.gif) będzie rejestrowany i ubezpieczany tylko na mnie. Czy w innej firmie ubezpieczeniowej nie mogę zacząć od nowa? W sensie, bez żadnych zwyżek i poprzedniej historii ubezpieczenia? Czy jest to obligatoryjne i ukrywanie przebiegu ubezpieczenia OC jest nielegalne?

Będę wdzięczny za odpowiedzi, jak to jest w praktyce wink.gif Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W razie braku takich

> informacji w systemie ubezpieczeniowym, jak udowodnię, że przez ten okres byłem

> współwłaścicielem pojazdu? Może przy zawieraniu polisy powinien nacisnąć na wpisanie moich

> danych do potwierdzenia zawarcia tejże polisy?

Wyślij do obecnego ubezpieczyciela pismo z prośbą o przesłanie historii ubezpieczenia i wskazanie wysokości zniżek na ostatniej polisie.

> Druga sprawa, kiedy 'miną' zwyżki z 7.2011 i 1.2012? Z tego, co czytałem, są na 2 lata, więc

> podczas zawarcia nowej polisy w połowie lipca przyszłego roku będę posiadał zwyżkę tylko za

> ostatnią kolizję?

Tak.

> Po trzecie. Następny samochód (niestety też 2.0, albo 2.2 ) będzie rejestrowany i ubezpieczany

> tylko na mnie. Czy w innej firmie ubezpieczeniowej nie mogę zacząć od nowa? W sensie, bez

> żadnych zwyżek i poprzedniej historii ubezpieczenia? Czy jest to obligatoryjne i ukrywanie

> przebiegu ubezpieczenia OC jest nielegalne?

Przebiegu historii nie ukryjesz, każda z firm ma obowiązek sprawdzenia Twoich danych w UFG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak rozumiem - szkody wyrządzone przez współwłaściciela 'dostaję' także ja.

Sam sobie odpowiedziałeś poniżej, że w systemie tak widnieje. smile.gif

> Moje dane widnieją w polu "współwłaściciel" i, co ciekawe, na kwicie potwierdzającym zawarcie

> polisy OC nie ma moich danych, jednak na moją prośbę agent ubezpieczeniowy sprawdził dane w

> systemie i zwyżki i zniżki są naliczane także dla mnie. Aby na pewno? W razie braku takich

> informacji w systemie ubezpieczeniowym, jak udowodnię, że przez ten okres byłem

> współwłaścicielem pojazdu? Może przy zawieraniu polisy powinien nacisnąć na wpisanie moich

> danych do potwierdzenia zawarcia tejże polisy?

Skoro agent sprawdził to w czym problem?Możesz poprosić te ubezpieczalnie w których było płacone OC aby przesłali Ci ciągłość płacenia składek, przy obecnej bazie UFG nie jest to istotne, natomiast 3 lata temu dla pewnej ubezpieczalni dokumentowałem ciągłość ubezpieczeń z 5 ubezpieczalni za ponad 10 lat, wszystko pięknie tam jest rozpisane i czarno na białym, myślę, że nie będą robili problemów.

> Druga sprawa, kiedy 'miną' zwyżki z 7.2011 i 1.2012? Z tego, co czytałem, są na 2 lata, więc

> podczas zawarcia nowej polisy w połowie lipca przyszłego roku będę posiadał zwyżkę tylko za

> ostatnią kolizję?

Zapytaj w ubezpieczalni swojej, nie wiem czy nowa ustawa coś zmieniła, natomiast kiedyś sporo zależało od ubezpieczyciela w kwestii zniżek.

> Po trzecie. Następny samochód (niestety też 2.0, albo 2.2 ) będzie rejestrowany i ubezpieczany

> tylko na mnie. Czy w innej firmie ubezpieczeniowej nie mogę zacząć od nowa? W sensie, bez

> żadnych zwyżek i poprzedniej historii ubezpieczenia? Czy jest to obligatoryjne i ukrywanie

> przebiegu ubezpieczenia OC jest nielegalne?

> Będę wdzięczny za odpowiedzi, jak to jest w praktyce Pozdrawiam.

Nie możesz tak zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Druga sprawa, kiedy 'miną' zwyżki z 7.2011 i 1.2012? Z tego, co czytałem, są na 2 lata, więc

> podczas zawarcia nowej polisy w połowie lipca przyszłego roku będę posiadał zwyżkę tylko za

> ostatnią kolizję?

zwyżka jest na kolejny okres ubezpieczenia, 2lata to jest czas powrotu do stanu sprzed szkody AFAIK

> Po trzecie. Następny samochód (niestety też 2.0, albo 2.2 ) będzie rejestrowany i ubezpieczany

> tylko na mnie. Czy w innej firmie ubezpieczeniowej nie mogę zacząć od nowa? W sensie, bez

> żadnych zwyżek i poprzedniej historii ubezpieczenia? Czy jest to obligatoryjne i ukrywanie

> przebiegu ubezpieczenia OC jest nielegalne?

> Będę wdzięczny za odpowiedzi, jak to jest w praktyce Pozdrawiam.

nie wiem jak to teraz jest, ale historia ubezpieczenia, kasowała się po roku, albo 2latach, nieposiadania ubezpieczenia OC.

Ale przerwa w ciągłości jak rozumiem nie wchodzi w grę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam. Przeryłem pół internetu (głównie forumprawne.org) i nie znalazłem odpowiedzi na trapiące

> mnie pytania dotyczące ubezpieczenia OC samochodu.

> Pokrótce, jestem młodym kierowcą posiadającym prawo jazdy od 2011 roku. Wtedy też zakupiłem sobie

> auto i zarejestrowałem je wraz ze współwłaścicielem z 20 letnim stażem za kierownicą, ale nie

> posiadającym żadnych zniżek. Korzyść w postaci osiągnięcia zniżek miała być obopólna, ale z

> czasem wyszło całkiem inaczej, niż to sobie założyłem.

> Zawarcie ubezpieczenia: połowa lipca 2011 (najpierw HDI, od lipca 2012 do teraz LINK 4)

> * pierwsza szkoda spowodowana przez współwłaściciela: koniec lipca 2011 (zwyżka 10%)

> * druga szkoda spowodowana przeze mnie: początek stycznia 2012 (zwyżka 10%)

> * trzecia szkoda spowodowana przez współwłaściciela: koniec lipca 2013 (zwyżka 10%)

> Jak rozumiem - szkody wyrządzone przez współwłaściciela 'dostaję' także ja.

Tak.

> Po nowym roku chcę zmienić auto i, rzecz jasna, pozbyć się szkodnika z dowodu rejestracyjnego. A,

> że mój obecny samochód ma silnik 2.0, kwota za OC jest... wysoka, i to bardzo.

> Teraz zastanawiają mnie pewne aspekty. Mianowicie. Jako główny właściciel wpisana jest tamta osoba.

> Moje dane widnieją w polu "współwłaściciel" i, co ciekawe, na kwicie potwierdzającym zawarcie

> polisy OC nie ma moich danych, jednak na moją prośbę agent ubezpieczeniowy sprawdził dane w

> systemie i zwyżki i zniżki są naliczane także dla mnie. Aby na pewno? W razie braku takich

> informacji w systemie ubezpieczeniowym, jak udowodnię, że przez ten okres byłem

> współwłaścicielem pojazdu? Może przy zawieraniu polisy powinien nacisnąć na wpisanie moich

> danych do potwierdzenia zawarcia tejże polisy?

W UFG sobie sprawdzisz swój przebieg ubezpieczeń.

> Druga sprawa, kiedy 'miną' zwyżki z 7.2011 i 1.2012? Z tego, co czytałem, są na 2 lata, więc

> podczas zawarcia nowej polisy w połowie lipca przyszłego roku będę posiadał zwyżkę tylko za

> ostatnią kolizję?

To się wszystko kumuluje. Nie ma czegoś takiego jak ostatnia szkoda. Są za to szkody z ostatnich np. 3 czy 5-ciu lat. Zgodnie z przyjętą przez danego ubezpieczyciela procedurą nabycia/utraty zniżek zwyżka w ubezpieczeniach ulegnie zmnejszeniu.

> Po trzecie. Następny samochód (niestety też 2.0, albo 2.2 ) będzie rejestrowany i ubezpieczany

> tylko na mnie. Czy w innej firmie ubezpieczeniowej nie mogę zacząć od nowa? W sensie, bez

> żadnych zwyżek i poprzedniej historii ubezpieczenia? Czy jest to obligatoryjne i ukrywanie

> przebiegu ubezpieczenia OC jest nielegalne?

Możesz próbować ale wtedy będziesz miał na karku windykację ubezpieczyciela. Dodatkowo pamiętaj o tym, że to co Ty powiesz agentowi, a to, co zobaczy w rejestrze UFG to będą dwa różne światy spineyes.gif Chcesz być oszustem? cfaniaczek.gifok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

> Skoro agent sprawdził to w czym problem?

Wiem, że to dziwne, ale mimo wszystko lepiej bym się czuł, jakby także moje nazwisko było na potwierdzeniu zawarcia polisy OC. Skoro jestem w dowodzie rejestracyjnym, to dlaczego tam miałoby mnie nie być? grinser006.gif Imo to powinien być obowiązek. Szkoda, że nie mam w najbliższym otoczeniu osoby, która jest współwłaścicielem - sprawdziłbym sobie, czy na kwicie jest tylko 'główny właściciel' i miałbym spokój. Z drugiej strony, przy zawieraniu polisy jestem wpisywany jako główny użytkownik pojazdu, więc chyba nie powinienem mieć wątpliwości wink.gif

Pytanie hipotetyczne - idę ubezpieczyć świeżo zarejestrowane auto. Pani z ubezpieczalni pyta czy mam jakąś historię ubezpieczeniową. Odpowiadam, że tak, podaje od kiedy do kiedy, przedstawiam zniżki/zwyżki. Będę musiał to potwierdzić jakimiś papierami, czy sami sobie sprawdzą w UFG?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie wiem jak to teraz jest, ale historia ubezpieczenia, kasowała się po roku, albo 2latach,

> nieposiadania ubezpieczenia OC.

> Ale przerwa w ciągłości jak rozumiem nie wchodzi w grę.

Kasuje się po 3 latach - tak czytałem. Taka opcja i tak niestety nie wchodzi w grę frown.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wolę spać spokojnie Problemy mi nie potrzebne. Pytałem z ciekawości, bo to byłoby dobre wybrnięcie

> z sytuacji.

> Dzięki za zainteresowanie tematem i udzielenie mi odpowiedzi.

Pytają o zniżki, po czym sami sprawdzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Szkoda, że nie mam w najbliższym

> otoczeniu osoby, która jest współwłaścicielem - sprawdziłbym sobie, czy na kwicie jest tylko

> 'główny właściciel' i miałbym spokój.

Z własnego doświadczenia powiem Ci, że jako współwłaściciel figuruję jedynie w DR, w polisie czy też potwierdzeniu zapłaty nie ma mnie i jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pytanie hipotetyczne - idę ubezpieczyć świeżo zarejestrowane auto. Pani z ubezpieczalni pyta czy

> mam jakąś historię ubezpieczeniową. Odpowiadam, że tak, podaje od kiedy do kiedy, przedstawiam

> zniżki/zwyżki. Będę musiał to potwierdzić jakimiś papierami, czy sami sobie sprawdzą w UFG?

Mnie ostatnio w Warcie pytali "ustnie" - czy potem to sprawdzają, to nie wiem.

Ale z moich doświadczeń "stłuczkowych" wiem, że w razie stłuczki i zgłoszenia roszczenia z odszkodowania sprawdzą to na 150%.

Wtedy jak wykryją "zatajenie", to w przypadku OC każą dopłacić zaległe różnice składki + odsetki,

a w przypadku AC - być może obniżą albo odmówią wypłaty odszkodowania - w OWU mają taki punkt:

Quote:

WARTA nie ponosi odpowiedzialności za skutki okoliczności, które z naruszeniem ust. 2, 3 i 4 nie

zostały podane do jej wiadomości.


i bujaj się do sądu jak masz inne zdanie.

W przypadku AC gra nie warta świeczki (zaoszczędzisz 100-500 zł, potencjalnie stracisz kilka-kilkadziesiąt tys.).

W przypadku OC ryzykujesz tylko odsetki za zwłokę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wiem, że to dziwne, ale mimo wszystko lepiej bym się czuł, jakby także moje nazwisko było na

> potwierdzeniu zawarcia polisy OC. Skoro jestem w dowodzie rejestracyjnym, to dlaczego tam

> miałoby mnie nie być? Imo to powinien być obowiązek. Szkoda, że nie mam w najbliższym

> otoczeniu osoby, która jest współwłaścicielem - sprawdziłbym sobie, czy na kwicie jest tylko

> 'główny właściciel' i miałbym spokój. Z drugiej strony, przy zawieraniu polisy jestem

> wpisywany jako główny użytkownik pojazdu, więc chyba nie powinienem mieć wątpliwości

To juz zalezy, bywaly przypadki, ze w polisie mialem dane 2 wspolwlascicieli, a bywaly, ze tego 1 tylko.

> Pytanie hipotetyczne - idę ubezpieczyć świeżo zarejestrowane auto. Pani z ubezpieczalni pyta czy

> mam jakąś historię ubezpieczeniową. Odpowiadam, że tak, podaje od kiedy do kiedy, przedstawiam

> zniżki/zwyżki. Będę musiał to potwierdzić jakimiś papierami, czy sami sobie sprawdzą w UFG?

Sami se sprawdza, jezeli ktos te dane tam wczesniej wprowadzil, jezeli nie ma danych w UFG bedziesz musial sie Ty wykazac papierem.

PS. Z tym wprowadzaniem to niezle jaja sa, zona w UFG figuruje do 2007r., potem czysta karta mimo posiadania w tym czasie na wlasnosc/wspolwlasnosc 3 aut. Teraz chodze, scigam agentow i prostuja to wszystko (a to pesel zle wpisali, imie przekrecili, o wspolwlascicielu zapomnieli, itd). W rodzinie co najmniej kilka osob ma tez z tym problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.