Skocz do zawartości

Pojemność zasobnika


marekpol1

Rekomendowane odpowiedzi

Z ciekawości zapytam. Jaką pojemność zasobnika na wodę w domu o pow. ok 140 m dla 3-4 osób uznajecie za odpowiednią? Ja u siebie mam jak dla mnie pojemność odpowiednią, pytanie wynika z rozmowy z pewnym mądralą w pracy, który twierdzi, że zasobnik o pojemności 30l mu wystarcza, tj nie brakuje ciepłej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i wystarcza - nie wiadomo czy jej wogóle potrzebuje.... Ja mam 120 l, w zimie kiedy kocioł pracuje ciągle pojemność zasobnika nie ma większego znaczenia. Ale latem kiedy palę drewnem taka pojemność powoduje że codziennie trzeba rozpalić, nagrzać do 70 stC i mamy ciepłą wodę do jutra. W tej systuacji większy zasobnik wystarczyłby na dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

150l. przy trzech osobach nigdy nie zabrakło ciepłej wody. Głównie prysznice. Napełnienie pełnej wanny powodowało obniżenie temperatury pod koniec ale kocioł załatwiał to w 10 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Może i wystarcza - nie wiadomo czy jej wogóle potrzebuje.... Ja mam 120 l, w zimie kiedy kocioł

> pracuje ciągle pojemność zasobnika nie ma większego znaczenia. Ale latem kiedy palę drewnem

> taka pojemność powoduje że codziennie trzeba rozpalić, nagrzać do 70 stC i mamy ciepłą wodę do

> jutra. W tej systuacji większy zasobnik wystarczyłby na dłużej.

ok.gif mam 200L i wcale nie uważam to za "za dużo"

latem udaje się palić co drugi dzień, tzn nagrzanie do 70'C tych 200L załatwia sprawę CWU na 48h

przy solarach daje sie jeszcze większe zasobniki, aby max wykorzystać słoneczne dni hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z ciekawości zapytam. Jaką pojemność zasobnika na wodę w domu o pow. ok 140 m dla 3-4 osób

> uznajecie za odpowiednią? Ja u siebie mam jak dla mnie pojemność odpowiednią, pytanie wynika z

> rozmowy z pewnym mądralą w pracy, który twierdzi, że zasobnik o pojemności 30l mu wystarcza,

> tj nie brakuje ciepłej wody.

W domu miałem 120 litrów na 4-osoby.

2 prysznice + wanna.

W praktyce nigdy nie używane jednocześnie.

Napełnienie wanny (150 litrów) powodowało, że pod koniec leciała już letnia woda.

Dogrzanie przez piec do pełnej temperatury trwało ok. 10-15 minut.

Woda w zasobniku ustawiona na ok. 50 C

Piec jednofuncyjny 18 kW

Najdalszy punkt ok. 8 mb sieci

Pompa obiegowa załączała się co 2 godziny na 15 minut (bez nocy).

Moim zdaniem 120 litrów to dobra pojemność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dokladnie tak, kondensacyjny i brak zasobnika , zadnej cyrkulacji czy solarow nie przewiduje,

> odleglosc pieca od najdalszego odbiornika nie wiecej jak 6 metrow. Piec z tak zwanym HOT START

> Vaillanta 25kW

Zastanow sie, bo moje doświadczenie mówi, ze rak w cieplej wodzie to raczej myc nie będziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z ciekawości zapytam. Jaką pojemność zasobnika na wodę w domu o pow. ok 140 m dla 3-4 osób

> uznajecie za odpowiednią? Ja u siebie mam jak dla mnie pojemność odpowiednią, pytanie wynika z

> rozmowy z pewnym mądralą w pracy, który twierdzi, że zasobnik o pojemności 30l mu wystarcza,

> tj nie brakuje ciepłej wody.

Ja Ci napiszę tak - w zimie, jak palimy ciągle, grzeje się 120 l wody, na 2 osoby. To duuużo za dużo. Wkurza mnie też to o czym ktoś już tu pisał - żeby to nagrzać latem, trzeba rozpalić cały kocioł i jest czyste marnotrastwo energii. Dlatego latem jesteśmy jeszcze większymi hardcorami - mam mały, 15 litrowy zasobnik elektryczny, tylko podpięty szeregowo z dużym zasobnikiem. Woda która do niego wlatuje ma już 15-20 stopni, więc tylko dogrzewamy ją do użytecznej wartości. Mały zasobnik grzeje na max, nie wiem ile to stopni - 50, może 60. I to spokojnie wystarcza na 2 prysznice, z kilkuminutową przerwą pomiędzy (max 5-10 minut). Ale przy większej ilości osób mógłby być już problem. Wszystko oczywiście zależy też od nawyków - wylać 15 litrów wody można nawet na jedno mycie zębów. W każdym razie nam wystarcza i jest to chyba najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Prąd zużyty do nagrzania takiej ilości wody jest pewnie porównywalny z prądem do obsługi kotła (nadmuch + pompa) i wiaderkiem drewna jakie trzeba zużyć do nagrzania 120 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z ciekawości zapytam. Jaką pojemność zasobnika na wodę w domu o pow. ok 140 m dla 3-4 osób

> uznajecie za odpowiednią? Ja u siebie mam jak dla mnie pojemność odpowiednią, pytanie wynika z

> rozmowy z pewnym mądralą w pracy, który twierdzi, że zasobnik o pojemności 30l mu wystarcza,

> tj nie brakuje ciepłej wody.

dla 3 osob mam 140L i jak jetesmy sami i nie kozystamy na maxa z wanny (400L) to jest OK

ale juz gdy ktos przyjedzie na noc lub mam fanaberie kompac sie w wannie "po uszy" to brakuje

teraz robilnym zasobnik 200L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja Ci napiszę tak - w zimie, jak palimy ciągle, grzeje się 120 l wody, na 2 osoby. To duuużo za

> dużo. Wkurza mnie też to o czym ktoś już tu pisał - żeby to nagrzać latem, trzeba rozpalić

> cały kocioł i jest czyste marnotrastwo energii. Dlatego latem jesteśmy jeszcze większymi

> hardcorami - mam mały, 15 litrowy zasobnik elektryczny, tylko podpięty szeregowo z dużym

> zasobnikiem. Woda która do niego wlatuje ma już 15-20 stopni, więc tylko dogrzewamy ją do

> użytecznej wartości. Mały zasobnik grzeje na max, nie wiem ile to stopni - 50, może 60. I to

> spokojnie wystarcza na 2 prysznice, z kilkuminutową przerwą pomiędzy (max 5-10 minut). Ale

> przy większej ilości osób mógłby być już problem. Wszystko oczywiście zależy też od nawyków -

> wylać 15 litrów wody można nawet na jedno mycie zębów. W każdym razie nam wystarcza i jest to

> chyba najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Prąd zużyty do nagrzania takiej ilości wody jest

> pewnie porównywalny z prądem do obsługi kotła (nadmuch + pompa) i wiaderkiem drewna jakie

> trzeba zużyć do nagrzania 120 litrów.

Zapomniałeś dodać: + wyniesienie popiołu, + pociachanie drewna, + wieczny bałagan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zastanow sie, bo moje doświadczenie mówi, ze rak w cieplej wodzie to raczej myc nie będziesz.

Doswiadczenie jest takie ze wlasnie w cieplej wodzie nie mylem w mieszkaniu w ktorym zasobnik byl!

Do tej pory we wszystkich mieszkaniach tego nie mialem i nawet w domku wywalilem to dziadostwo!

Obecnie mam jakies 10 metrow od pieca do Lazienki + kuchni. Piec kombi z hot startem i absolutnie nie narzekam. Nawet elektryczny przeplywowy 8,5kW odlaczylem i podpielem taki adapter na krany w wannie i prysznic tez z tego idzie.

Sorry ale nikt mnie nie przekona do zasobnika sick.gif

Mialem prawie 2 godzinna rozmowe z projektantem ktory "podpisywal" mi to co narysowalem. Niestety braklo mu argumentow. Spendzilem caly dzien w hurtowni (zjamuja sie rowniez instalacjami / serwisami)

Wiedza dobrze ze bede od nich bral ale nie dam im zarobic na montazu. Po calym dniu konsultacji utwierdzili mnie w przekonaniu (ale przenieslismy kotlownie w inne miejsce w domu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Obecnie mam jakies 10 metrow od pieca do Lazienki + kuchni. Piec kombi z hot startem i absolutnie

> nie narzekam. Nawet elektryczny przeplywowy 8,5kW odlaczylem i podpielem taki adapter na krany

> w wannie i prysznic tez z tego idzie.

> Sorry ale nikt mnie nie przekona do zasobnika

Zatem myjesz się w letniej wodzie na początek. Nie ma opcji by woda miała na wyjściu z kranu po 10mb podłogą minimum 35*C. Fizyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zatem myjesz się w letniej wodzie na początek. Nie ma opcji by woda miała na wyjściu z kranu po

> 10mb podłogą minimum 35*C. Fizyka!

Tak jest! Myje sie na poczatek w letniej i po 20 sekundach leci ciepla. Moge ci to zmierzyc termometrem zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zapomniałeś dodać: + wyniesienie popiołu, + pociachanie drewna, + wieczny bałagan.

Jasne, to w ogóle pominąłem, a to w sumie sedno sprawy. Obsługa tego małego zasobnika ogranicza się do przekręcenia pokrętła na początku sezonu letniego, potem tylko raz na jakiś czas kontroluję, czy godziny na sterowniku nie poprzestawiały się i czy na pewno grzeje w 2-giej taryfie. Takie grzanie wychodzi nas jakieś 30, może 40 zł miesięcznie. Wiadomo, długość prysznica jest jakoś tam ograniczona, ale oboje z żoną bierzemy prysznic w kilka minut, jakoś nie jestem zwolennikiem takiego bezczynnego stania i zlewania się odą. Nawet teraz na Mazurach, mimo wykupywania w przystaniach żetonów na 5-cio minutowe mycie, jakoś po 3 minucie nie miałem co robić i kończyłem kąpiel. Takie już mamy nawyki, choć znam takich, którym i 120 litrów wody może braknąć na prysznic (moi siostrzeńcy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Doswiadczenie jest takie ze wlasnie w cieplej wodzie nie mylem w mieszkaniu w ktorym zasobnik byl!

> Do tej pory we wszystkich mieszkaniach tego nie mialem i nawet w domku wywalilem to dziadostwo!

A ja we wszystkich w ktorym sie z tym spotkalem klnalem na to dziadostwo na czym swiat stoi. Obecnie mam takie combo zainstalowane (o dziwo calkiem nowy sprzet) - rurek do lazienki moze z 5m, do kuchni kolejne 4. Nie pamietam kiedy ostatnio mylem rece 'po siku' w cieplej...

> Obecnie mam jakies 10 metrow od pieca do Lazienki + kuchni. Piec kombi z hot startem i absolutnie

> nie narzekam.

Skoro nie narzekasz to wiesz lepiej ok.gif

> Sorry ale nikt mnie nie przekona do zasobnika

Nie chce Cie przekonywac tylko napisalem swoje doswiadczenia ok.gif

btw. o jaki model pieca CI chodzi? cos na ksztalt ecoTEC Plus 873?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to pytanie nie ma odpowiedzi jednoznacznej... zależy to od:

- tego, czy mamy solary (wtedy potrzebny duży bufor)

- tego, czy bierzemy prysznic czy kąpiel

- czy lubimy się taplać

- ile osób, czy są dzieci

- czy mamy jakieś urządzenia na ciepłą wodę

- czy jest cyrkulacja (myjesz ręce od razu w ciepłej, co skraca czas mycia, ale też wychładza nieco zbiornik)

- jakie źródło ciepła ( czy np. chce się nam rozpalać, czy mamy gaz i kocioł sam grzeje )

- czy pomywamy, czy robi to zmywarka

Średnio na 2 - 3 osoby starczy 120 - 150 l na dobę, bez szaleństw z 3 wannami wody + góra naczyń itp. Bardziej komfortowo jest przy 200 l, powyżej 300 to już jest na bogato grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na to pytanie nie ma odpowiedzi jednoznacznej... zależy to od:

> - tego, czy mamy solary (wtedy potrzebny duży bufor)

nie ma

> - tego, czy bierzemy prysznic czy kąpiel

prysznic

> - czy lubimy się taplać

> - ile osób, czy są dzieci

3

> - czy mamy jakieś urządzenia na ciepłą wodę

> - czy jest cyrkulacja (myjesz ręce od razu w ciepłej, co skraca czas mycia, ale też wychładza nieco

teraz już chyba wszędzie jest grinser006.gif

> zbiornik)

> - jakie źródło ciepła ( czy np. chce się nam rozpalać, czy mamy gaz i kocioł sam grzeje )

gaz

> - czy pomywamy, czy robi to zmywarka

każdy już chyba ma zmywarkę

> Średnio na 2 - 3 osoby starczy 120 - 150 l na dobę, bez szaleństw z 3 wannami wody + góra naczyń

> itp. Bardziej komfortowo jest przy 200 l, powyżej 300 to już jest na bogato

u mnie jest inhalt 115 ltr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie ma

> prysznic

> 3

> teraz już chyba wszędzie jest

Nie tak wszędzie, ale jest już popularna, fakt smile.gif

> gaz

> każdy już chyba ma zmywarkę

Ja nie rozpatruję tylko nowych domów i młodych ludzi smile.gif

> u mnie jest inhalt 115 ltr

No to koło 120 - 150, jak pisałem, nie odbiegasz od normy grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A ja we wszystkich w ktorym sie z tym spotkalem klnalem na to dziadostwo na czym swiat stoi.

> Obecnie mam takie combo zainstalowane (o dziwo calkiem nowy sprzet) - rurek do lazienki moze z

> 5m, do kuchni kolejne 4. Nie pamietam kiedy ostatnio mylem rece 'po siku' w cieplej...

> Skoro nie narzekasz to wiesz lepiej

> Nie chce Cie przekonywac tylko napisalem swoje doswiadczenia

> btw. o jaki model pieca CI chodzi? cos na ksztalt ecoTEC Plus 873?

ecoTEC VCW plus (VCW 296/5-5) LINK

Juz na mnie czeka na magazynie a fundamentow jeszcze nie ma zlosnik.gif

A ty jaki zakladasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z ciekawości zapytam. Jaką pojemność zasobnika na wodę w domu o pow. ok 140 m dla 3-4 osób

> uznajecie za odpowiednią? Ja u siebie mam jak dla mnie pojemność odpowiednią, pytanie wynika z

> rozmowy z pewnym mądralą w pracy, który twierdzi, że zasobnik o pojemności 30l mu wystarcza,

> tj nie brakuje ciepłej wody.

Powierzchnia domu nie ma znaczenia, tylko ilość osób korzystających z ciepłej wody i to jak bardzo aktywnie korzystają. Ja mam rodzinę 2+2 , a w domu bojler 80l grzany prądem w taniej taryfie, a więc od godz. 13:00 do 15:00 i od 22:00 do 6:00. Dopóki synowie nie weszli w fazę oglądania się za dziewczynami wody wystarczało bez problemu. Jak tylko zaczęli dbać o higienę to jest masakra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Napaleniec

Niekonieczne. Po prostu zalatwiany na "innych zasadach". Wybralem taki i podobno w grudniu dojechal i zafoliowany czeka na mnie

> Nie myslalem jeszcze o producencie. Wiem tylko, ze wolalbym jak najprostszy w granicach rozsadku

> oczywiscie

Ja wybieralem tylko ze stajni Vaillanta bo tam mam uklady. Do wody to bedzie jedyne grzanie, do ogrzewania combi bojler natomiast bedzie jako zapasowe grzanie bo z kolei mam dostep do drewna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Niekonieczne. Po prostu zalatwiany na "innych zasadach". Wybralem taki i podobno w grudniu dojechal

> i zafoliowany czeka na mnie

Co do 'innych zasad' to sie domyslam wink.gif Znales ich wczesniej, czy sami chetnie poszli na wspolprace?

> Ja wybieralem tylko ze stajni Vaillanta bo tam mam uklady. Do wody to bedzie jedyne grzanie, do

> ogrzewania combi bojler natomiast bedzie jako zapasowe grzanie bo z kolei mam dostep do drewna

Jakis bufor planujesz czy/i zalatwisz temat kominkiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Co do 'innych zasad' to sie domyslam Znales ich wczesniej, czy sami chetnie poszli na wspolprace?

Nie ale ktos z rodziny bierze u nich setki to sztuke mialem sobie wybrac

> Jakis bufor planujesz czy/i zalatwisz temat kominkiem?

co masz na mysli bufor? sprawa prosta woda gaz, ogrzewanie dgp, bronie sie przed plaszczem wodnym. Ogrzewanie na gaz tylko do podtrzymania minimalnej temperatury lub z lenistwa, ewentualnie na max jak w zimie przymrozi mocniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam z ciekawości - jaką ma wydajność cwu ten piec dla wody ogrzanej o 30st.C ?

Pytam dlatego, iż mam starego dwufunkcyjnego Junkersa 18kW i najbardziej wkurza mnie sytuacja, w której biorąc prysznic spada ciśnienie wody, gdy ktoś uruchomi inny odbiór. Bateria termostatyczna niby ogrania temat, ale przy większej deszczownicy może być to denerwujące. Ba, większej deszczownicy nie można też zastosować, bo mizernie z niej będzie leciało smile.gif

Planuję modernizację CO u siebie i zakup pieca z zasobnikiem ok. 30-50 litrów (3 osoby, 2x prysznic - bez wanny, WC, i odbiór w kuchni).

Specem od grzania nie jestem, ale przeczytałem TEN artykuł i mnie przekonuje. Wady - też są opisane.

Być może wspomniany w pierwszym poście mądrala ma takie rozwiązanie? Piec dwufunkcyjny z zasobnikiem - może zapełnić wiele wanien bez czekania na nagrzanie zasobnika, a jednocześnie nie ma wady o której wspomniałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie ale ktos z rodziny bierze u nich setki to sztuke mialem sobie wybrac

> co masz na mysli bufor? sprawa prosta woda gaz, ogrzewanie dgp, bronie sie przed plaszczem wodnym.

> Ogrzewanie na gaz tylko do podtrzymania minimalnej temperatury lub z lenistwa, ewentualnie na

> max jak w zimie przymrozi mocniej

O buforze myślałem pod tym kątem, że jeśli robić juz kotlownie z salonu to tak żeby naprodukowanego ciepła wystarczyło na trochę dłużej niż tylko do momentu wygaśnięcia. Ale skoro nie rozwazasz płaszcza to właściwie nie ma o czym dyskutować ok.gif

A jeszcze spytam - grzejniki czy podłogowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Powierzchnia domu nie ma znaczenia, tylko ilość osób korzystających z ciepłej wody i to jak bardzo

> aktywnie korzystają. Ja mam rodzinę 2+2 , a w domu bojler 80l grzany prądem w taniej taryfie,

> a więc od godz. 13:00 do 15:00 i od 22:00 do 6:00. Dopóki synowie nie weszli w fazę oglądania

> się za dziewczynami wody wystarczało bez problemu. Jak tylko zaczęli dbać o higienę to jest

> masakra.

Pisałem już, że powierzchnię podałem dla orientacji grinser006.gif. Mam świadomość, że nie wpływa ona na zużycie wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> O buforze myślałem pod tym kątem, że jeśli robić juz kotlownie z salonu to tak żeby naprodukowanego

> ciepła wystarczyło na trochę dłużej niż tylko do momentu wygaśnięcia. Ale skoro nie rozwazasz

> płaszcza to właściwie nie ma o czym dyskutować

> A jeszcze spytam - grzejniki czy podłogowa?

Obie, kuchnia + hall wiadomo, pozostale podlogi hardwood (wiesz o co chodzi) po polskiemu deska pozagatunkowa hehe.gif

w ramach tego dodatkowego grzania kaloryfery - jakos nam nie przeszkadzaja. Z kominka natomiast DGP z turbina (kanaly w posadzce z wydmuchem z kilku miejsc) Szyby mam 8 metrow na 2.5 wiec licze sie z tym ze trzeba bedzie to grzac w zimie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zapytam z ciekawości - jaką ma wydajność cwu ten piec dla wody ogrzanej o 30st.C ?

> Pytam dlatego, iż mam starego dwufunkcyjnego Junkersa 18kW i najbardziej wkurza mnie sytuacja, w

> której biorąc prysznic spada ciśnienie wody, gdy ktoś uruchomi inny odbiór. Bateria

> termostatyczna niby ogrania temat, ale przy większej deszczownicy może być to denerwujące. Ba,

> większej deszczownicy nie można też zastosować, bo mizernie z niej będzie leciało

> Planuję modernizację CO u siebie i zakup pieca z zasobnikiem ok. 30-50 litrów (3 osoby, 2x

> prysznic - bez wanny, WC, i odbiór w kuchni).

W chwili obecnej mialem taki oto piec przez 5 lat LINK

Wygladalo to tak:

bojler1.JPG

bojler2.JPG

Zdnego zasobnika ani innych cudow. Nadmienie ze do cieplej wody mimalem tez podlaczona pralke i zmywarke.

Nie bylo problemu z brakiem cieplej wody, jak sie wlaczyly ze dwa odbiorniki to rzeczywiscie byl niewielki spadek cisnienia ale temperatura sie nie zmieniala.

Odpowiadajac na twoje pytanie deszczownica, dysze boczne czy masazer wszystko slicznie dzialalo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.