Skocz do zawartości

Kamerki samochodowe - jak to wygląda od strony prawnej?


gala

Rekomendowane odpowiedzi

Przyjmijmy dwie sytuacje:

1.

Mam kamerkę w aucie i za jej pomocą zarejestrowałem osobę łamiącą przepisy i jestem na tyle wredny albo uważam się za regionalnego strażnika texasu, że chciałbym aby sprawca beknał za swoje wyczyny. Co muszę zrobić?

2

Zostałem nagrany przez miejscowego strażnika texasu. Co mi grozi? Czy mogę się wymiigać od jakiejkolwiek odpowiedzialności?

Taką oto dyskusję w pracy mięliśmy.

Czy mam praktyków albo wiedzących w tej kwestii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysyłasz film razem z zawiadomieniem na pismie do właściwej komendy Policji, do wydziału ruchu drogowego. Później dostajesz wezwanie na przesłuchanie. Składasz zeznania. Sprawa trafia do sądu, chyba, że delikwent przyjmie od razu propozycję od stróżów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przyjmijmy dwie sytuacje:

> 1.

> Mam kamerkę w aucie i za jej pomocą zarejestrowałem osobę łamiącą przepisy i jestem na tyle wredny

> albo uważam się za regionalnego strażnika texasu, że chciałbym aby sprawca beknał za swoje

> wyczyny. Co muszę zrobić?

Musisz zgłosić przestępstwo, bądź wykroczenie.

> 2

> Zostałem nagrany przez miejscowego strażnika texasu. Co mi grozi? Czy mogę się wymiigać od

> jakiejkolwiek odpowiedzialności?

> Taką oto dyskusję w pracy mięliśmy.

> Czy mam praktyków albo wiedzących w tej kwestii?

Ja kiedyś zgłosiłem na "gębę" (bo jeszcze wtedy nie miałem kamery) faceta, który trochę mi zmasakrował auto, a potem wypierał się, że to nie jego wina. Na miejscu na moje nieszczęście dogadaliśmy się tak, że on jest winny, ale papiery podpisze jutro.

Dostał mandat na podstawie mojego oświadczenia, z tego co wiem on też był wzywany.

Dostał mandat za spowodowanie kolizji, ale mandat możesz np. dostać za przejazd na czerwonym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wysyłasz film razem z zawiadomieniem na pismie do właściwej komendy Policji, do wydziału ruchu

> drogowego.

sam film czy z całym rejestratorem?

>Później dostajesz wezwanie na przesłuchanie. Składasz zeznania. Sprawa trafia do

> sądu, chyba, że delikwent przyjmie od razu propozycję od stróżów.

a jeśli nie przyjmie? wtedy wezwanie do sądu i pewnie sprawa ciągnie się... no właśnie jak długo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> (...)

> Czy mam praktyków albo wiedzących w tej kwestii?

Sam film to nie dowód. Dowodem są Twoje zeznania. Film służy tylko uprawdopodobnieniu tychże. Jeśli druga strona ma lepsze zeznania/dowody/więcej świadków to może powalczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> sam film czy z całym rejestratorem?

Ja wysłałem oświadczenie na pismie i film na płycie CD.

> a jeśli nie przyjmie? wtedy wezwanie do sądu i pewnie sprawa ciągnie się... no właśnie jak długo?

To już od wielu czynników zależy. Jak to w sądzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przyjmijmy dwie sytuacje:

> 1.

> Mam kamerkę w aucie i za jej pomocą zarejestrowałem osobę łamiącą przepisy i jestem na tyle wredny

> albo uważam się za regionalnego strażnika texasu, że chciałbym aby sprawca beknał za swoje

> wyczyny. Co muszę zrobić?

> 2

> Zostałem nagrany przez miejscowego strażnika texasu. Co mi grozi? Czy mogę się wymiigać od

> jakiejkolwiek odpowiedzialności?

> Taką oto dyskusję w pracy mięliśmy.

> Czy mam praktyków albo wiedzących w tej kwestii?

Zadałem kiedyś podobne pytanie, tylko że nagrałem Policję łamiącą przepisy i chciałem wysłać do programu, który prowadzi rzecznik Policji i rzecznik ITD (czyli mój kolega ze studiów Alvin G.). Na AK mnie zarżnięto... sick.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam kamerkę w aucie i za jej pomocą zarejestrowałem osobę łamiącą przepisy i jestem na tyle wredny albo uważam się za regionalnego strażnika texasu, że chciałbym aby sprawca beknał za swoje wyczyny. Co muszę zrobić?

Polska policja przygotowała specjalną skrzynkę mailową i czeka na twoje nagrania z kamer samochodowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> programu, który prowadzi rzecznik Policji i rzecznik ITD (czyli mój kolega ze studiów Alvin

> G.). Na AK mnie zarżnięto...

A ja wysłałem do Pana Sokołowskiego maila z linkiem do radiowozu przejeżdżającego na czerwonym i nawet dostałem odpowiedź grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A ja wysłałem do Pana Sokołowskiego maila

Ten mi się jednoznacznie kojarzy ze smerfem ważniakiem... grinser006.gifhehe.gif

> z linkiem do radiowozu przejeżdżającego na czerwonym i

> nawet dostałem odpowiedź

Jestem niemal pewny, że ton i wydźwięk odpowiedzi był "obrończy" i usprawiedliwiający dla kolegów z firmy, no a poza tym nie znamy szczegółów i relacji drugiej strony... hehe.gifhahaha.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ten mi się jednoznacznie kojarzy ze smerfem ważniakiem...

> Jestem niemal pewny, że ton i wydźwięk odpowiedzi był "obrończy" i usprawiedliwiający dla kolegów z

> firmy,

Hmmm, no nie był, raczej na zasadzie ze nie powinno się to zdarzyć - zwłaszcza policjantom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przyjmijmy dwie sytuacje:

> 1.

> Mam kamerkę w aucie i za jej pomocą zarejestrowałem osobę łamiącą przepisy i jestem na tyle wredny

> albo uważam się za regionalnego strażnika texasu, że chciałbym aby sprawca beknał za swoje

> wyczyny. Co muszę zrobić?

Idziesz na Policję, zgłaszasz, Policja zabezpiecza nagranie, przypuszczam, że dołącza to do dokumentacji. Potem przesłuchanie "zainteresowanych" stron czy świadków itp. Mandat lub sąd.

Tak chyba wygląda ten scenariusz.

> 2

> Zostałem nagrany przez miejscowego strażnika texasu. Co mi grozi? Czy mogę się wymiigać od

> jakiejkolwiek odpowiedzialności?

To będzie chyba zależało do sądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.