Skocz do zawartości

Ogrzewanie wybrane - teraz kominek - czy z płaszczem.


Rszczotka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Generalnie już zapadła decyzja o ogrzewaniu podłogowym w całym domu parter+poddasze.

Instalator od kominka natomiast zadał mi za zadanie aby zastanowić się nad tym czy nie warto było by dać kominek z płaszczem wodnym zamiast zwykłego z DGP.

Niby to też ogrzeje a dodatkowo grzeje wodę na instalację i użytkową, palone w kominku na pewno będzie więc ...

Doradzicie coś.... ktoś może użytkuje z płaszczem wodnym i się wypowie, bo u znajomych niestety nikt.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Doradzicie coś.... ktoś może użytkuje z płaszczem wodnym i się wypowie, bo u znajomych niestety

> nikt.

A co napędzać będzie podłogówkę? Jak PC to IMO nie ma sensu dopinania źródła wysokotemperaturowego, bo znacznie komplikuje instalację.

Ale jak podstawowe będzie też wysokotemperaturowe, więc i tak musisz kupić mieszacze, zbiorniki i inne zabawki, to może mieć sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Instalator od kominka natomiast zadał mi za zadanie aby zastanowić się nad tym czy nie warto było

> by dać kominek z płaszczem wodnym zamiast zwykłego z DGP.

zadaj sobie pytanie ile razy w roku bedziesz palil w tym kominku? o ile to podrozy cala instalacje i czy Ci sie to zwroci?

sam nie mam ale z tego co czytalem same problemy z tym sa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam,

> Generalnie już zapadła decyzja o ogrzewaniu podłogowym w całym domu parter+poddasze.

> Instalator od kominka natomiast zadał mi za zadanie aby zastanowić się nad tym czy nie warto było

> by dać kominek z płaszczem wodnym zamiast zwykłego z DGP.

> Niby to też ogrzeje a dodatkowo grzeje wodę na instalację i użytkową, palone w kominku na pewno

> będzie więc ...

> Doradzicie coś.... ktoś może użytkuje z płaszczem wodnym i się wypowie, bo u znajomych niestety

> nikt.

> Pozdrawiam

Mam kominek z płaszczem - Makroterm, zaletą ich kominków jest wbudowany wymiennik, czyli brak konieczności dokładania wymiennika w kotłowni. Dla mnie to rewelacja - każdy inny kominek nie ma dla mnie sensu, jeżeli bez płaszcza, to zabudowałbym bio-kominek. Po przeprowadzce w końcu maja, pogoda była średnia - początek czerwca sporo padało. Wrzucałem wieczorem kilka większych szczap, wciskałem guzik na sterowniku i jarało się gdzieś do północy albo i dłużej - nie wiem, sam wygasał jak ja juz spałem . Po jakiejś godzinie od rozpalenia podłoga w całym domu (góra i dół podłogówka, po podłodze 180m2) wyraźnie była ciepła. O godzinie 6 rano schodziłem na dół, gdzie mam cały salon i kuchnię w kaflach i po prostu rewelacja - cieplutko w bose stopy wink.gif

IMO warto zainwestować w taki kominek. Zwróć tylko uwagę na to, czy wymiennik jest wewnątrz kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam,

> Generalnie już zapadła decyzja o ogrzewaniu podłogowym w całym domu parter+poddasze.

> Instalator od kominka natomiast zadał mi za zadanie aby zastanowić się nad tym czy nie warto było

> by dać kominek z płaszczem wodnym zamiast zwykłego z DGP.

> Niby to też ogrzeje a dodatkowo grzeje wodę na instalację i użytkową, palone w kominku na pewno

> będzie więc ...

> Doradzicie coś.... ktoś może użytkuje z płaszczem wodnym i się wypowie, bo u znajomych niestety

> nikt.

> Pozdrawiam

Sąsiad za siatką ma kominek z płaszczem. Ogólnie żałuje wydanej kasy, szczególnie że też często wraca późno do domu i takie tam. Przy podłogówce dochodzi skomplikowana instalacja bo woda będzie gorąca a podłogówka jest na ciepłą. Ja mam DGP, ale z wentylatorem na poddaszu i sobie chwalę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sąsiad za siatką ma kominek z płaszczem. Ogólnie żałuje wydanej kasy, szczególnie że też często

> wraca późno do domu i takie tam. Przy podłogówce dochodzi skomplikowana instalacja bo woda

> będzie gorąca a podłogówka jest na ciepłą. Ja mam DGP, ale z wentylatorem na poddaszu i sobie

> chwalę.

Przeciez jedna woda z drugą się nie miesza zlosnik.gif U mnie jak na wymienniku osiągnę temp 55st, to załącza się pompka, która puszcza wodę na sprzęgiełko - jak tam podskoczy do 47st, to załaczają się pompki od podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przeciez jedna woda z drugą się nie miesza U mnie jak na wymienniku osiągnę temp 55st, to załącza

> się pompka, która puszcza wodę na sprzęgiełko - jak tam podskoczy do 47st, to załaczają się

> pompki od podłogówki.

nie wiem, dla mnie takie rzeczy miały by sens, gdyby ten kominek był podstawowym źródłem ogrzewania w domu - instalacje, mieszacze, pompki, sterowniki spineyes.gif

Jeżeli pali się raz za czas, to jest bez sensu imho i nigdy się nie zwróci. Ja zrobiłem najzwyklejszy kominek - wkład za 1600pln, zabudowanie płytami GK, rozprowadzenie grawitacyjne na górę i wsio. Działa, ciepło leci, jest OK. Fakt, że do jednego pokoju leci trochę więcej ciepła, do innego trochę mniej, ale leci, do awaryjnego ogrzania wystarczy. Tylko, że ja paliłem ostatnio w styczniu, przed przeprowadzką, jak jeszcze była budowa. Po przeprowadzce, sprzątaniu w domu nie zebrałem się do palenia, bo żal mi było brudzić w salonie drewnem, potem kurzem z popiołu zlosnik.gif

Dla mnie kominek to instalacja awaryjna: jak się centralne popsuje, odetną prąd, albo gaz. Albo jak teściowie przyjadą i będą bardzo smęcić, że im zimno hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam,

> Generalnie już zapadła decyzja o ogrzewaniu podłogowym w całym domu parter+poddasze.

> Instalator od kominka natomiast zadał mi za zadanie aby zastanowić się nad tym czy nie warto było

> by dać kominek z płaszczem wodnym zamiast zwykłego z DGP.

> Niby to też ogrzeje a dodatkowo grzeje wodę na instalację i użytkową, palone w kominku na pewno

> będzie więc ...

> Doradzicie coś.... ktoś może użytkuje z płaszczem wodnym i się wypowie, bo u znajomych niestety

> nikt.

> Pozdrawiam

Mam kominek z płaszczem wodnym - podpięty do kaloryferów + grzeje CWU, działa OK, jestem z niego zadowolony, ale szczerze mówiąc budując następny dom zrobiłbym zwykłe DGP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam,

> Generalnie już zapadła decyzja o ogrzewaniu podłogowym w całym domu parter+poddasze.

> Instalator od kominka natomiast zadał mi za zadanie aby zastanowić się nad tym czy nie warto było

> by dać kominek z płaszczem wodnym zamiast zwykłego z DGP.

> Niby to też ogrzeje a dodatkowo grzeje wodę na instalację i użytkową, palone w kominku na pewno

> będzie więc ...

> Doradzicie coś.... ktoś może użytkuje z płaszczem wodnym i się wypowie, bo u znajomych niestety

> nikt.

> Pozdrawim

Żaden ze znajomych posiadających to cudo - nie używa go. Ogólnie: przerost formy nad treścią... Sugeruję zwykłe DGP - mniej kasy pójdzie w błoto jak już dojdziesz do wniosku że nie ma czasu na obsługę drugiej kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam,

> Generalnie już zapadła decyzja o ogrzewaniu podłogowym w całym domu parter+poddasze.

> Instalator od kominka natomiast zadał mi za zadanie aby zastanowić się nad tym czy nie warto było

> by dać kominek z płaszczem wodnym zamiast zwykłego z DGP.

> Niby to też ogrzeje a dodatkowo grzeje wodę na instalację i użytkową, palone w kominku na pewno

> będzie więc ...

> Doradzicie coś.... ktoś może użytkuje z płaszczem wodnym i się wypowie, bo u znajomych niestety

> nikt.

> Pozdrawiam

Z plaszczem bedzie lepszym rozwiazaniem, na pewno czystszym i bardziej wydajnym, ale kosztuje wiecej i bardziej komplikuje instalacje. Jak chcesz miec plaszcz to juz warto pojsc w bufor. Sa takie multiwalentne, ze m.in zmagazynujesz energie z kominka i nagrzejesz nim wode CWU. Wszytsko to jednak kosztuje. Ja mimo to w to ide wink.gif.

Bez bufora, nawet przy dobrze dobranym kominku pozostaje kwestia odprowadzenia nadzywzki energii. Za to w stosunku do DGP jest to rozwiazanie najbardziej sterowalne i efektywne.

Reasumujac masz $$ zainwestuj w PW, jak nie to rob DGP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Żaden ze znajomych posiadających to cudo - nie używa go. Ogólnie: przerost formy nad treścią...

> Sugeruję zwykłe DGP - mniej kasy pójdzie w błoto jak już dojdziesz do wniosku że nie ma czasu

> na obsługę drugiej kotłowni.

nie uzywa, bo ?

W mojej rodzinie za to jest kilka DGP i narzekaja strasznie, nie dosc ze sie non stop syfi od kratek, to jest albo zimno albo mega goraco tongue.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam kominek z płaszczem - Makroterm, zaletą ich kominków jest wbudowany wymiennik, czyli brak

> konieczności dokładania wymiennika w kotłowni. Dla mnie to rewelacja - każdy inny kominek nie

> ma dla mnie sensu, jeżeli bez płaszcza, to zabudowałbym bio-kominek. Po przeprowadzce w końcu

> maja, pogoda była średnia - początek czerwca sporo padało. Wrzucałem wieczorem kilka większych

> szczap, wciskałem guzik na sterowniku i jarało się gdzieś do północy albo i dłużej - nie wiem,

> sam wygasał jak ja juz spałem . Po jakiejś godzinie od rozpalenia podłoga w całym domu (góra i

> dół podłogówka, po podłodze 180m2) wyraźnie była ciepła. O godzinie 6 rano schodziłem na dół,

> gdzie mam cały salon i kuchnię w kaflach i po prostu rewelacja - cieplutko w bose stopy

> IMO warto zainwestować w taki kominek. Zwróć tylko uwagę na to, czy wymiennik jest wewnątrz

> kominka.

nie syfi Ci sie szybka ?

W projekcie mialem Makroterm, ale po nasluchaniu sie negatywnych opinii zrezygnowalem z rozwiazania tej firmy, niby jest przemyslane, ale ma troche wad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie syfi Ci sie szybka ?

> W projekcie mialem Makroterm, ale po nasluchaniu sie negatywnych opinii zrezygnowalem z rozwiazania

> tej firmy, niby jest przemyslane, ale ma troche wad.

Szybka się brudzi, ale czy w innym kominku nie brudziłaby się?

Mam fajny płyn do czyszczenia - psiukasz na szybę, ręcznik papierowy i po przetarciu szyba jak nowa. Intensywność czyśzczenia zależy od tego czym palę w kominku....ale co 2-3 dni przecieram szybę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze kiedyś zrozumiałem co mi opowiadał mój sąsiad w sprawie płaszcza wodnego, ale jak nie ma prądu to on wtedy nie może palić w kominku bo cały ten system zarządzania wodą nie działa a istnieje ryzyko przegrzania wody czy coś takiego. Ale niech fachowcy to potwierdzą czy tak może być jak nie ma awaryjnego zasilania w postaci UPS-a, czy czegoś podobnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Szybka się brudzi, ale czy w innym kominku nie brudziłaby się?

> Mam fajny płyn do czyszczenia - psiukasz na szybę, ręcznik papierowy i po przetarciu szyba jak

> nowa. Intensywność czyśzczenia zależy od tego czym palę w kominku....ale co 2-3 dni przecieram

> szybę.

Wlasnie nie, sa wklady co ludzie raz na 1-2 miesiac myja. Bardzo zalezy to od konstrukcji wkladu, sterowania jak i drewna. W Makrotermie podobno jest tak, ze sterowanie domyka mu caly czas doplyw O2 i dusi to ogien a palenisko ma zbyt niska temp, wtedy wydziela sie wiecej dymu a proces spalania jest nieprawidlowy. Ogolnie przy wysokiej efektywnosci kominkow z PW jest problem z temp, poniewaz duzo ciepla jest odbierane i palenisko traci temp, co powoduje efekt jw. Dobrze jest miec wkald wylozony np szamotem, ktory pomaga utrzymac odp temp i jak popatrzysz na wszytskie lepsze/drozsze wklady to maja min szamot.

Dodatkowo ludzie narzekaja na sterowanie makrotermu ktore przytyka powietrze i zaczyna sie tlic.

Ja zdecydowalem sie na Unico, tam nie ma rusztu ktory wychladza palenisko, jest szamot i specjalny obieg powietrza, niby ani popiolu ani szyby nie trzeba czyscic czesciej niz raz na 2 tyg, przy paleniu codziennym, ale zobaczymy jak to bedzie wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie wiem czy dobrze kiedyś zrozumiałem co mi opowiadał mój sąsiad w sprawie płaszcza wodnego, ale

> jak nie ma prądu to on wtedy nie może palić w kominku bo cały ten system zarządzania wodą nie

> działa a istnieje ryzyko przegrzania wody czy coś

To prawda. Woda w zbiorniku wody nad kominkiem musi być pompowana bo jest podgrzewana przez kominek. Jak braknie prądu, to pompa nie działa a temperatura płaszcza wodnego rośnie. Efekt końcowy łatwa przewidzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam kominek z płaszczem wodnym - podpięty do kaloryferów + grzeje CWU, działa OK, jestem z niego

> zadowolony, ale szczerze mówiąc budując następny dom zrobiłbym zwykłe DGP.

Jak jest różnica w kosztach pomiędzy zwykłym kominkiem a twoim rozwiązaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wlasnie nie, sa wklady co ludzie raz na 1-2 miesiac myja. Bardzo zalezy to od konstrukcji wkladu,

> sterowania jak i drewna. W Makrotermie podobno jest tak, ze sterowanie domyka mu caly czas

> doplyw O2 i dusi to ogien a palenisko ma zbyt niska temp, wtedy wydziela sie wiecej dymu a

> proces spalania jest nieprawidlowy. Ogolnie przy wysokiej efektywnosci kominkow z PW jest

> problem z temp, poniewaz duzo ciepla jest odbierane i palenisko traci temp, co powoduje efekt

> jw. Dobrze jest miec wkald wylozony np szamotem, ktory pomaga utrzymac odp temp i jak

> popatrzysz na wszytskie lepsze/drozsze wklady to maja min szamot.

> Dodatkowo ludzie narzekaja na sterowanie makrotermu ktore przytyka powietrze i zaczyna sie tlic.

> Ja zdecydowalem sie na Unico, tam nie ma rusztu ktory wychladza palenisko, jest szamot i specjalny

> obieg powietrza, niby ani popiolu ani szyby nie trzeba czyscic czesciej niz raz na 2 tyg, przy

> paleniu codziennym, ale zobaczymy jak to bedzie

Ale sterowanie dopływem powietrza musi być, bo jak inaczej zapanować nad temperaturą palącego się drewna? U mnie jest tak, że generalnie bardzo rzadko wentylator się wyłącza zupełnie - czyli właśnie zaczyna dusić ogień. Z reguły jest tak, że na początku od rozpalenia wiatrak dmucha pełną mocą na IV biegu (normalne, by podsycić jak najszybciej ogień) potem w miarę jak temperatura zbliża się do zadanej wentylator zmniejsza obroty, by nie przekroczyć zadanej temperatury. Bardzo rzadko zdarza się, by temperatura została osiągnięta, więc nie ma efektu duszenia ognia, a jeśli występuje to na chwilę. Temperaturę mam ustawioną na 65st i do niej goni wentylator. A temperaturę odbiera .... poniekąd podłogówka wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale sterowanie dopływem powietrza musi być, bo jak inaczej zapanować nad temperaturą palącego się

> drewna? U mnie jest tak, że generalnie bardzo rzadko wentylator się wyłącza zupełnie - czyli

> właśnie zaczyna dusić ogień. Z reguły jest tak, że na początku od rozpalenia wiatrak dmucha

> pełną mocą na IV biegu (normalne, by podsycić jak najszybciej ogień) potem w miarę jak

> temperatura zbliża się do zadanej wentylator zmniejsza obroty, by nie przekroczyć zadanej

> temperatury. Bardzo rzadko zdarza się, by temperatura została osiągnięta, więc nie ma efektu

> duszenia ognia, a jeśli występuje to na chwilę. Temperaturę mam ustawioną na 65st i do niej

> goni wentylator. A temperaturę odbiera .... poniekąd podłogówka

Nie musi nic sterowac doplywem, czyli moze byc manualny. Sterowanie jest pompkami, ktore "odbieraja" cieplo. JEzeli natomiast uznasz ze pali sie za mocno to masz do dyspozycji przymkniecie pow na wlocie i szybra. Generlanie zasada jest taka jak w zwyklych kominkach rozpalasz z otworami na full, potem przymykasz na tyle, zeby dalej byl plomien. Sterowanie zadba o odbior ciepla, bez wnikania w kominek. W makrotermach czytalem, ze ludzie probowali cos mieszac w sterowaniu, zeby caly czas ten wiatrak dmuchal, bo pisza, ze przy rozpalaniu dmucha a po ok 2h sie wylacza i robi sie wedzarnia tongue.gif, ale skoro piszesz ze dalej dmucha to ok, pewnie cos poprawili w sterowaniu.

Niektore kominki maja jeszcze dodatkowy nadmuch powietrza z wew na gore paleniska aby dopalic gaz i wyczyscic spaliny a to tez wplywa na czystosc szyby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie musi nic sterowac doplywem, czyli moze byc manualny. Sterowanie jest pompkami, ktore

> "odbieraja" cieplo. JEzeli natomiast uznasz ze pali sie za mocno to masz do dyspozycji

> przymkniecie pow na wlocie i szybra. Generlanie zasada jest taka jak w zwyklych kominkach

> rozpalasz z otworami na full, potem przymykasz na tyle, zeby dalej byl plomien. Sterowanie

> zadba o odbior ciepla, bez wnikania w kominek. W makrotermach czytalem, ze ludzie probowali

> cos mieszac w sterowaniu, zeby caly czas ten wiatrak dmuchal, bo pisza, ze przy rozpalaniu

> dmucha a po ok 2h sie wylacza i robi sie wedzarnia , ale skoro piszesz ze dalej dmucha to ok,

> pewnie cos poprawili w sterowaniu.

> Niektore kominki maja jeszcze dodatkowy nadmuch powietrza z wew na gore paleniska aby dopalic gaz i

> wyczyscic spaliny a to tez wplywa na czystosc szyby.

Ty...ale to o to chodzi, by wszelkie przymykania szybra, czy innego powietrza zrobiła elektronika a nie ja - ja w tym czasie chcę siedzieć na sofie z piwem w ręku a nie ganiać do kominka by coś otwierać albo zamykać zlosnik.gif Co do nadmuchu - u mnie są kanały poprowadzone przez całą wysokość komory na drewno - dmucha nie tylko od spodu, ale też z tylnej ściany, z całej jej wysokości.

Mam kominek MIGO 18kW i jak na razie jestem z tego urządzenia bardzo zadowolony. Całość obsługi sprowadza się do przyniesienia drewna, wciśnięcia guzika na sterowniku, podpalenia zapałką i zamknięcia szczelnie szyby. Potem co jakiś czas trzeba dorzucić, inaczej wygaśnie sobie samo. Oczywiście co kilka dni muszę wyczyścić szybę. I o to mi chodzi...by jak najmniej się napracować zlosnik.gif

Inne rozwiązania w moim domu też są tak przemyślane, bym nie musiał niepotrzebnie za często podnosić tyłka....całe oświetlenie na dole mam obsługiwane z pilota (rewelacja wink.gif)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ty...ale to o to chodzi, by wszelkie przymykania szybra, czy innego powietrza zrobiła elektronika a

> nie ja - ja w tym czasie chcę siedzieć na sofie z piwem w ręku a nie ganiać do kominka by coś

> otwierać albo zamykać Co do nadmuchu - u mnie są kanały poprowadzone przez całą wysokość

> komory na drewno - dmucha nie tylko od spodu, ale też z tylnej ściany, z całej jej wysokości.

> Mam kominek MIGO 18kW i jak na razie jestem z tego urządzenia bardzo zadowolony. Całość obsługi

> sprowadza się do przyniesienia drewna, wciśnięcia guzika na sterowniku, podpalenia zapałką i

> zamknięcia szczelnie szyby. Potem co jakiś czas trzeba dorzucić, inaczej wygaśnie sobie samo.

> Oczywiście co kilka dni muszę wyczyścić szybę. I o to mi chodzi...by jak najmniej się

> napracować

> Inne rozwiązania w moim domu też są tak przemyślane, bym nie musiał niepotrzebnie za często

> podnosić tyłka....całe oświetlenie na dole mam obsługiwane z pilota (rewelacja )

Tylko, ze elektronika nie ma czujnika plomienia i stad czesto efekt wedzarni. Sterowanie doplywem to 3 przesuniecia wajcha przez te kilka godzin. Za to nie trzeba co chwile myc ani sprzatac popiolu. Jeden gosc z FM robi testy i wkleja zdjecia szyby, dojechal do 3m bez mycia wink.gif

Generalnie tez chcialem makroterm, bo mam to nawet rozwysowane w projekcie, ale dwie firmy od co i kominkow odradzily mi to rozwiazanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak jest różnica w kosztach pomiędzy zwykłym kominkiem a twoim rozwiązaniem?

Nie liczyłem, pewnie spora - w cenie samego kominka, orurowania, pomp itp itd. Zrobiłem go bo chciałem całe ogrzewanie domu oprzeć na kaloryferach, a wiedziałem, że przez jakiś czas po wprowadzeniu się gazu jeszcze nie będę miał, a zima była blisko. Więc powstała taka hybryda kominkowo-gazowa.

Upierdliwe jest skomplikowanie tego rozwiązania, przy braku prądu trzeba bardzo uważać, żeby nie zagotować płaszcza itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tylko, ze elektronika nie ma czujnika plomienia i stad czesto efekt wedzarni. Sterowanie doplywem

> to 3 przesuniecia wajcha przez te kilka godzin. Za to nie trzeba co chwile myc ani sprzatac

> popiolu. Jeden gosc z FM robi testy i wkleja zdjecia szyby, dojechal do 3m bez mycia

Co to FM? Forum Makroterm? Chętnie bym poczytał te testy...

> Generalnie tez chcialem makroterm, bo mam to nawet rozwysowane w projekcie, ale dwie firmy od co i

> kominkow odradzily mi to rozwiazanie.

Nie wątpię, że są lepsze rozwiązania ok.gif Być może mój kominek ma też sporo wad, jednak ja ich na razie nie dostrzegam - co prawda użytkuję krótko, pierwsze rozpalenie było w styczniu, paliłem przez prawie cały luty, gdy jeszcze trwała budowa a teraz kilka razy na początku czerwca. Być może za jakiś czas dostrzegę wady, ale na razie mi one nie przeszkadzają, o ile są wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Co to FM? Forum Makroterm? Chętnie bym poczytał te testy...

nie forum muratora, jest duzo nt tej firmy, sa tez watki nt czystosci szyb

> Nie wątpię, że są lepsze rozwiązania Być może mój kominek ma też sporo wad, jednak ja ich na razie

> nie dostrzegam - co prawda użytkuję krótko, pierwsze rozpalenie było w styczniu, paliłem przez

> prawie cały luty, gdy jeszcze trwała budowa a teraz kilka razy na początku czerwca. Być może

> za jakiś czas dostrzegę wady, ale na razie mi one nie przeszkadzają, o ile są

bardzo mozliwe ze cos poprawili w sterowaniu, bo duzo ludzi skarzylo sie na wedzarnie, argumentujac ze zaraz po rozpaleniu wentylator staje /zmniejsza obroty, tak, ze ogien to widza tylko po rozpaleniu. Czytalem posty gdzie ludzie kombinowali jak wymusic prace wentylatora podczas palenia.

Jezeli nie ma u Ciebie tego efektu, to bardzo dobrze wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie forum muratora, jest duzo nt tej firmy, sa tez watki nt czystosci szyb

> bardzo mozliwe ze cos poprawili w sterowaniu, bo duzo ludzi skarzylo sie na wedzarnie, argumentujac

> ze zaraz po rozpaleniu wentylator staje /zmniejsza obroty, tak, ze ogien to widza tylko po

> rozpaleniu. Czytalem posty gdzie ludzie kombinowali jak wymusic prace wentylatora podczas

> palenia.

> Jezeli nie ma u Ciebie tego efektu, to bardzo dobrze

Ten wentylator do czego służy? Tylko do rozpalania czy ma jakieś inne funkcje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie forum muratora, jest duzo nt tej firmy, sa tez watki nt czystosci szyb

> bardzo mozliwe ze cos poprawili w sterowaniu, bo duzo ludzi skarzylo sie na wedzarnie, argumentujac

> ze zaraz po rozpaleniu wentylator staje /zmniejsza obroty, tak, ze ogien to widza tylko po

> rozpaleniu. Czytalem posty gdzie ludzie kombinowali jak wymusic prace wentylatora podczas

> palenia.

> Jezeli nie ma u Ciebie tego efektu, to bardzo dobrze

Ale to nie trzeba kombinować - trzeba na sterowniku zadać większą temperaturę, przecież to oczywiste icon_eek.gif

No chyba, że mają źle dobrane kominki - w sensie zbyt duże do powierzchni grzania....u mnie jest kilometr rurek podłogowych zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie wiem czy dobrze kiedyś zrozumiałem co mi opowiadał mój sąsiad w sprawie płaszcza wodnego, ale

> jak nie ma prądu to on wtedy nie może palić w kominku bo cały ten system zarządzania wodą nie

> działa a istnieje ryzyko przegrzania wody czy coś takiego. Ale niech fachowcy to potwierdzą

> czy tak może być jak nie ma awaryjnego zasilania w postaci UPS-a, czy czegoś podobnego.

masakra, czyli odpada opcja kominka jako awaryjnego ogrzewania na czas braku prądu (od którego zależne jest każde centralne). Nie rozumiem więc, po co robić taki kominek? Największa zaleta kominka jest właśnie taka, że mając trochę drewna w zapasie jest się niezależnym na jakiś czas od dostawców energii, przerw, czy gazu od Putina zlosnik.gif A robiąc takie cudo dalej jest się zależnym. Do tego kotłownia w salonie. Bez sensu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie liczyłem, pewnie spora - w cenie samego kominka, orurowania, pomp itp itd. Zrobiłem go bo

> chciałem całe ogrzewanie domu oprzeć na kaloryferach, a wiedziałem, że przez jakiś czas po

> wprowadzeniu się gazu jeszcze nie będę miał, a zima była blisko. Więc powstała taka hybryda

> kominkowo-gazowa.

> Upierdliwe jest skomplikowanie tego rozwiązania, przy braku prądu trzeba bardzo uważać, żeby nie

> zagotować płaszcza itp.

czyli jednak można palić, tylko delikatnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> czyli jednak można palić, tylko delikatnie?

Nie wiem, czy wszędzie się da - u mnie się da palić delikatnie, ale mam też w obudowie kominka porobione kratki wywiewne (w tym jedna duża z dodatkowym wyciągiem gorącego powietrza znad płaszcza, jakby się zrobiło zbyt gorąco). Kominek wtedy działa jak zwykły kominek, bezpłaszczowy. Of kors są również zabezpieczenia pasywne na wypadek zagotowania płaszcza. Od razu to nie wybucha grinser006.gif

W najgorszym razie wjeżdżasz taczkami do salonu i łopatą wyciągasz żar z kominka hehe.gif Dotychczas raz chciałem przetestować kominek na maxa i zagotowałem wodę w płaszczu, trzeba być głuchym, żeby przeoczyć to zjawisko grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale to nie trzeba kombinować - trzeba na sterowniku zadać większą temperaturę, przecież to

> oczywiste

To nie o to chodzi, ludzie pisali, ze tak ma sterownik, ze najpierw pelne obroty do rozpalenia a chwile potem wedzarnia, nie wazne jaka temp ustawia. Moj hydraulik tez odradzal ten system (ludzie sie skarzyli), podobnie centrum komina z ZG, którzy są uważani za guru, wszyscy argumentowali podobnie, brudne szyby, kiepska sterowalnosc. W szczegoly dalej nie wnikalem, bo zrezygnowalem z systemu, tym bardziej, ze jest dosc drogi.

> No chyba, że mają źle dobrane kominki - w sensie zbyt duże do powierzchni grzania....u mnie jest

> kilometr rurek podłogowych

Z kominkami jak z piecami CO tez nie ma pelnej gamy stopniowanej co 1 czy 2kW. Ja potrzebuje <10kW a takich z plaszczem praktycznie nie ma. Dodadkowo mam duzy salon, wiec nie moge wstawic bardzo malego.

IMHO zle dobrany kominek bedzie sie objawial albo przegrzaniem pomieszczen i nadmiarem mocy albo nie wystarczajacym do ogrzewania X m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam,

> Generalnie już zapadła decyzja o ogrzewaniu podłogowym w całym domu parter+poddasze.

> Instalator od kominka natomiast zadał mi za zadanie aby zastanowić się nad tym czy nie warto było

> by dać kominek z płaszczem wodnym zamiast zwykłego z DGP.

> Niby to też ogrzeje a dodatkowo grzeje wodę na instalację i użytkową, palone w kominku na pewno

> będzie więc ...

> Doradzicie coś.... ktoś może użytkuje z płaszczem wodnym i się wypowie, bo u znajomych niestety

> nikt.

> Pozdrawiam

Ja po analizie kosztowej zrezygnowałem z kominka.

Mam piec gazowy, podłogówki + grzejniki i rekuperator.

Kominek zlikwidowałem po tym, jak przez sezon grzewczy nie zostało w nim ani razu napalone.

Miałem kominek z DGW i rury po dgw wykorzystałem do rekuperatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie syfi Ci sie szybka ?

> W projekcie mialem Makroterm, ale po nasluchaniu sie negatywnych opinii zrezygnowalem z rozwiazania

> tej firmy, niby jest przemyslane, ale ma troche wad.

U mnie syfi się makabrycznie. Jak dla mnie jest to największa wada bo lubię popatrzeć na ogień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja po analizie kosztowej zrezygnowałem z kominka.

> Mam piec gazowy, podłogówki + grzejniki i rekuperator.

> Kominek zlikwidowałem po tym, jak przez sezon grzewczy nie zostało w nim ani razu napalone.

> Miałem kominek z DGW i rury po dgw wykorzystałem do rekuperatora.

Masz jakiś plan B na wypadek braku gazu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja po analizie kosztowej zrezygnowałem z kominka.

Ale zbuduj jakiś prosty, bo fajnie jest zapalić jak snieg za oknem. Nie dla oszczędności w ogrzewaniu ale dla czystej przyjemności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Masz jakiś plan B na wypadek braku gazu?

Generalnie gazu może nie być chwilowo - grzeję prądem, lub na stałe - wtedy spadam za granicę lub do rodziny, bo oznacza to jakąś totalną katastrofę.

Poza tym, jeśli nie będzie gazu na stałe, to myślisz, że dostaniesz drewno? Prędzej kulkę z kałacha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale zbuduj jakiś prosty, bo fajnie jest zapalić jak snieg za oknem. Nie dla oszczędności w

> ogrzewaniu ale dla czystej przyjemności.

Już pisałem, kominek wywaliłem w czasie remontu, bo nie był używany.

Kanał kominowy wykorzystałem do rekuperacji.

W byłym kominie jest rura wysysająca zużyte powietrze a w kominie na dachu czerpnia i wyrzut powietrza do reku. Oczywiście w przewody są wstawione wentylacyjne rury ocynkowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Generalnie gazu może nie być chwilowo - grzeję prądem, lub na stałe - wtedy spadam za granicę lub

> do rodziny, bo oznacza to jakąś totalną katastrofę.

> Poza tym, jeśli nie będzie gazu na stałe, to myślisz, że dostaniesz drewno? Prędzej kulkę z

> kałacha.

Może aż tak źle (wojennie) nie będzie. Chodzi mi np o poważną awarię gazociągu itp. Zgodnie z prawem Murphy'ego - w zimie grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Może aż tak źle (wojennie) nie będzie. Chodzi mi np o poważną awarię gazociągu itp. Zgodnie z

> prawem Murphy'ego - w zimie

Do ciepłej wody mam awaryjną grzałkę w zbiorniku CWU a do grzania mam w zapasie kilka farelek i grzejników olejowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Do ciepłej wody mam awaryjną grzałkę w zbiorniku CWU a do grzania mam w zapasie kilka farelek i

> grzejników olejowych.

Nie wiem jak u Ciebie ale u mnie w zimie po śnieżycach nie ma pradu nawet i ponad 24 godziny. Kominek sie przydał juz kilka razy zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie wiem jak u Ciebie ale u mnie w zimie po śnieżycach nie ma pradu nawet i ponad 24 godziny.

> Kominek sie przydał juz kilka razy

AJ mieszkam przy stacji zasilającej WKD, więc jak u mnie nie ma prądu, to pociągi nie jeżdżą. A takie awarie szybciutko ogarniają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pewnie chodzi o to, ze szyba sie brudzi.

> Ale sa preparaty do mycia szyb.

> Podobno tez trzeba dobierac odpowiednie gatunki drewna.

Oj, wszystkie możliwe opcje już przerabiałem. Drewno suche jak pieprz, a i tak po maksymalnie 3 godzinach palenia szyba zasyfiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Drewno musi być liściaste i minimum 2 lata leżakowane.

No może w innych niż Makroterm kominkach to pomoże. Ostatniej zimy paliłem drewnem które schło przez 4 lata!!! pod daszkiem, w przewiewnym miejscu!!!. Pomiar wilgotności przy pomocy dość dobrego przyrządu pomiarowego pokazał 12% wilgotności. I co, i jajco, szyba też się syfi po mniej więcej 3 godzinach palenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.