Skocz do zawartości

tasma ledowa w samochodzie


MeMpHiS

Rekomendowane odpowiedzi

> Szybkie pytanie mam o sposob zasilania tasmy ledowej z instalacji samochodu. Czy takiej tasmie

> zaszkodzi napiecie ponad 14V podczas pracy silnika, czy trzeba zastosowac jakis regulator

> napiecia, ewentualnie jaki?:)

ale na instalacji nie masz 14V tylko jakieś 12,6V - tyle jej nie zaszkodzi.

Chyba, że chcesz taśmę wpinać bezpośrednio przy aq, ale też jej to nie powinno zaszkodzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Szybkie pytanie mam o sposob zasilania tasmy ledowej z instalacji samochodu. Czy takiej tasmie

> zaszkodzi napiecie ponad 14V podczas pracy silnika, czy trzeba zastosowac jakis regulator

> napiecia, ewentualnie jaki?:)

Ja zrobilem sobie podswietlenie przestrzeni na nogi tasmami LED, takimi samymi jak stosowalem w domu do podwieszanych sufitow.

Po miesiacu jedna mi przestala swiecic, ale nie wiem z jakiej przyczyny grinser006.gif

Pozostale 3 kawalki swieca dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Szybkie pytanie mam o sposob zasilania tasmy ledowej z instalacji samochodu.

Podpinasz zgodnie z polaryzacja i dziala zlosnik.gif

Czy takiej tasmie

> zaszkodzi napiecie ponad 14V podczas pracy silnika

Nie

, czy trzeba zastosowac jakis regulator

> napiecia, ewentualnie jaki?:)

Nie.

Przez kilka lat uzytkowania padl mi jeden segment w podsw. rej. - ale to na zewnatrz,czesto traktowane karcherem grinser006.gif .Na zew.oczywiscie tasma w zelku,do srodka moze byc zwykla,bo tansza wink.gif .Problemy mialem jedynie z diodami w oprawkach(w5w bodajze),te,przynajmniej u mnie,padaja jak muchy crazy.gif .Tasmy i lutowane pojedyncze(nawiewy itp) polecam - nie dla diodowego lansu,tylko dla zuzycia mocy-dobrze rozmieszczone ekstra doswietla schowek,bagaznik,tyl kabin,drzwi,zuzywajac mniej sztromu niz rachityczne walcowe 5W nad lusterkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ale na instalacji nie masz 14V tylko jakieś 12,6V - tyle jej nie zaszkodzi.

> Chyba, że chcesz taśmę wpinać bezpośrednio przy aq, ale też jej to nie powinno zaszkodzić

Napięcie 12.6 V bywa bezpośrednio na włączonych żarówkach mijania lub drogowych w autach gdzie konstruktorzy żałowali dać przekaźniki w obwodach świateł.

Na mało obciążonych obwodach jest prawie tyle, co na akumulatorze (ok 0.1V mniej) a więc zwykle przy pracującym silniku ponad 14V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ale na instalacji nie masz 14V tylko jakieś 12,6V - tyle jej nie zaszkodzi.

> Chyba, że chcesz taśmę wpinać bezpośrednio przy aq, ale też jej to nie powinno zaszkodzić

No jak nie masz, jak masz, sprawdzalem nie raz podczas jazdy, mam 13,8-13,9 V wink.gif. Musialy by byc duze spadki na instalacji aby nie bylo napiecia bliskiego temu na zaciskach akumulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja zrobilem sobie podswietlenie przestrzeni na nogi tasmami LED, takimi samymi jak stosowalem w

> domu do podwieszanych sufitow.

> Po miesiacu jedna mi przestala swiecic, ale nie wiem z jakiej przyczyny

> Pozostale 3 kawalki swieca dalej.

Też miałem zrobione i działało ponad 2 lata, potem samochód sprzedałem smile.gif

13621516_podswietlenie_nog.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Szybkie pytanie mam o sposob zasilania tasmy ledowej z instalacji samochodu. Czy takiej tasmie

> zaszkodzi napiecie ponad 14V podczas pracy silnika, czy trzeba zastosowac jakis regulator

> napiecia, ewentualnie jaki?:)

Podłącz na chwilę i zmierz prąd przy zasilaniu 14V. Policz liczbę segmentów diod. Jeśli prąd wypada w okolicy 20mA na segment lub więcej to przydało by się obniżyć napięcie. Chyba, że masz jakieś wydumane diody o większym prądzie, wtedy nie 20mA, a odpowiednio więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Po jakiego wała robicie takie podświetlenie?

Nakleiłem takie diody na obwodzie szyberdachu, w schowku oraz po bokach bagażnika w Felicii. Doskonale zastępowały fabryczne oświetlenie kabiny. Zimową porą szczególnie przydatne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój elektryk samochodowy się upiera, że diody będą padały.

Ale mam oświetlenie bagażnika Uno zrobione z takich okrągłych płaskich paneli diodowych i od kilku lat ani jedna dioda w nich nie padła. Zdarza mu się pracować na włączonym silniku, bo włącznik przy stykach tylnej klapy się rozregulowuje i wtedy świecą cały czas.

Nie wiem jakie napięcie dostają, bo nie mierzylem, ale na gnieździe zapalniczki mam mals 13,4V.

Jeżeli masz w instalacji wyższe napięcie, to po prostu zgub ze dwa wolty reyzystorem połączonym w szereg z zasilaniem taśmy. Jeżeli jak pisza koledzy taśma bierze 20mA, to daj rezystor 100 omów. Moc to 0,04W, więc wystarczy 1/8 wata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Po jakiego wała robicie takie podświetlenie?

Dla wygody, którą można sobie zafundować groszowym kosztem?

Np. fabryczne oświetlenie bagażnika uno jest tylko nieco lepsze od jego braku zlosnik.gif Diody w bagażniku, zamontowane po obydwu stronach oświetlają go idealnie.

Podobnie jest z plafonierą uno. Jest na środku dachu za przednimi fotelami. Gdyby nie to, że kilkanaście lat temu, gdy o ledach oświetleniowych nikomu się nie śnilo, dalem przy lusterku dodatkowo plafonierę od Passata, też bym tam dał ledy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeżeli masz w instalacji wyższe napięcie, to po prostu zgub ze dwa wolty reyzystorem połączonym w

> szereg z zasilaniem taśmy. Jeżeli jak pisza koledzy taśma bierze 20mA, to daj rezystor 100

> omów. Moc to 0,04W, więc wystarczy 1/8 wata.

Dzieki, tak tez mi doradzil sprzedawca w sklepie i nawet dobral odpowiedni rezystor, w przyszlym tygodniu proby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.